پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1720
بازدیدها: 1429298
reaz
| بازدیدها: 304

با سلام
پدر و مادر من ، دخترشان را به دانشگاه که امروزه مرکز فساد می باشد می فرستند و من چون هیچ کاری از دستم بر نمی آید خانه را ترک. و فقط شبها برای خواب به منزل میروم و این باعث ناراتی آنها می شود البته هیچ بی احترامی به آنها نکرده ام . آیا روشم درست است یا نه ؟ راهنمایی بفرمایید

پاسخ :

جایز است که مردم دختران خود را جهت آموختن علم نافع تا انتهای دوران تحصیل به مدارس بفرستند، البته لازمست هرآنچه که آنان را از افتادن در فتنه محافظت می کند، مراعات نمایند.

سوال : حکم رفتن دختران به دانشگاه مخصوص زنان چیست؟

پاسخ: اگر حقیقت آن باشد که بیان شد؛ یعنی در شهری دانشگاه مخصوص زنان باشد، ایرادی ندارد که دختران به آن ملحق شوند.

سوال : حکم شریعت درباره آموزش زنان چیست؟

پاسخ : زنان آنچه را که مکلف به انجام آن هستند چه از شؤونات اسلام و خانواده بیاموزند، تا بتوانند آنگونه که شرع می خواهد وظایف خود را انجام دهند، و لازمست که از رفتن به مکانهایی که موجب فتنه است یا در مظان شک و تردید هستند دوری کند.

سوال : آیا زنان برای آموختن علوم دینی و دنیوی و خاصتا پزشکی، می توانند بروند؟

پاسخ: بر زنان واجب عینی است آنچه را که مربوط به اصلاح شؤون دینشان، و ادای حقوق پروردگار و خانوادشان می شود، بیاموزند؛ از قبیل : آموختن عقیده اسلامی، نماز، روزه، زکات، حج و اخلاق، و از شؤونات دنیوی آنچه که برای آنها و خانوادشان لازمست از قبیل آموختن آشپزی، خیاطی، و غیره بیاموزند. البته مردم در این امور یکسان نیستند، چه بسا آموختن اینها برای بعضی زنان ضروری باشد اما برای عده ای نباشد، بهرحال اگر (برای آموختن) ممکن باشد که بیرون خانه نرود مگر به مسجد و یا شبیه آن، (این برای زن بهتر است) والحمد لله، در غیر اینصورت می تواند جهت یادگیری به مدرسه یا مکاتب برود تا آنچه موجب صحت دین و صلاح دنیایش می شود بیاموزد.

اما یادگیری علم پزشکی و دیگر علوم مشابه که مردم به آن نیازمند هستند، بر زنان و مردان فرض کفایی هست، البته در محدوده نیاز امت، تا مردها بتوانند جهت مداوای بیماریهای مردان، و انجام عمل جراحی و غیره اقدام کنند، و زنان نیز شبیه این موارد را در مورد زنان انجام دهند، و بدین ترتیب نیاز امت (اسلامی) از زنان و مردان در امورات سلامت برطرف شود.

وبالله التوفیق وصلی الله علی نبینا محمد وآله وصحبه وسلم.

اللجنة الدائمة للبحوث العلمیة والإفتاء

به ترتیب فتوی شماره (4263) و (5866) و (9019) و قسمت نخست از فتوای (3229).

 

سوال : آیا برای دختر (مسلمان) جایز است که در بعضی از رشته های علوم طبیعی مانند شیمی و فیزیک و غیرآن تحصیل کند؟

پاسخ: زن نباید در رشته ای درس بخواند که در شأن او نیست، درحالیکه می تواند در بسیاری از رشته هایی که متناسب با اوست تحصیل کند مانند علوم اسلامی، یا قواعد زبان و ادبیات عرب، اما رشته هایی (نظیر) شیمی و مهندسی و معماری و فلک و نجوم و جغرافیا متناسب احوال او نیست، و شایسته است چیزی را (جهت تحصیل) انتخاب کند که به نفع او و جامعه اش باشد، همانطور برای مردها شایسته نیست که دروسی بخوانند که مختص آنان نیست مانند تخصص زنان و زایمان و امثال آنها».  فتاوی المرأة (من فتاوی العلامة ابن باز).

 

نکته: در طی سوالی که از هیئت دائمی افتاء شد مبنی بر آموزش پزشکی و طبابت برای زنان در دانشگاههای مختلط، و تکلم زن پزشک با مریض (نامحرم) و استادش، چنین پاسخ دادند:

«اگر قرار باشد رفتن زن (به دانشگاه) جهت یادگیری علم پزشکی و طبابت همراه با اختلاط با مردان در هنگام آموزش باشد، و یا در هنگام سوار شدن وسائل نقلیه عمومی اختلاطی باشد که منجر به فتنه گردد، اینها برای زن جایز نیست، زیرا حفظ ناموس او فرض عین است و آموختن علم طبابت فرض کفایی، و فرض عین بر فرض کفایی مقدم تر است. اما مجرد کلام و سخن با استاد دانشگاه یا مریض حرام نیست، تنها زمانی حرام می شود که با ناز و عشوه با او سخن بگوید، و کلامش را نرم و نازک کند، که این امر منجر به تحریک بیمار دلان می شود، و البته این تنها خاص به آموختن طبابت نیست ]یعنی در هیچ جایی زن نباید با چنین حالتی با نامحرم سخن بگوید[». فتاوی المرأة (من فتاوی اللجنة الدائمة).

و مردی چنین سوال می کند:

من دختری دارم که در سال دوم دانشکده پزشکی تحصیل می کند، او امسال دانشگاه را رها کرد، زیرا معتقد بود که رفتن دختران برای آموختن درس حرام است، ضمنا جهت اطلاع عرض کنم که قصد دخترم از رفتن به دانشکده پزشکی به نیت علاج بیماری زنان مسلمان، و تخصص در بیماریهای زنان، و مداوای مجانی بیماران فقیر بود، او همچنان با این نیت در دانشگاه درس می خواند و حتی عزم او بیشتر هم شد، اما او می ترسید که رفتن او به دانشگاه گناه باشد، و این دختر دانشجو با پوشش کامل اسلامی به دانشگاه می رفت و نقاب هم می زد.

پاسخ این هیئت چنین بود: «آموختن علم طبابت بر مسلمانان واجب کفایی است چه مرد باشند یا زن؛ زیرا مسلمانان برای علاج بیماری زنان و مردان به این علم نیازمند هستند، رفتن زنان (به دانشگاه) درحالیکه حجاب نداشته باشند و تبرج گونه بروند حرام است، پس اگر چنانکه دختر شما آنگونه که بیان کردید با لباس اسلامی که بدنش را می پوشاند، و لباسش شفاف نیست که زیر آن دیده شود، و (تنگ نیست که) اعضای بدنش را نمایان کند، ایرادی ندارد چنانکه در آموزش اختلاطی نباشد به آنجا برود، بلکه بر او شایسته است که درسش را در دانشکده پزشکی به پایان برساند، و خصوصا در رشته زنان و اطفال، چرا که امت به زنان پزشک نیاز دارد، تا لازم نباشد که زن (بیمار) عورت خود را نزد (پزشک) مرد ظاهر کند، و اگر زن نیت خود را جهت آموختن و ادای وظایفش نیکو گرداند، اجر و ثواب بزرگی خواهد گرفت».

وبالله التوفیق وصلی الله علی نبینا محمد وآله وصحبه وسلم.

فتوای شماره (5363)

منبع : سایت فتوای اهل سنت و الجماعت

| ۲۴ شهریور ۱۳۹۵
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com