توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1618
بازدیدها: 1246295
aa
| بازدیدها: 305

با سلام پدر خانمم یک سال پیش فوت نموده و ایشان در قید حیات و ده سال پیش کاغذی در قالب هبه نامه تنظیم و طی آن گفته منزلی در فلان جا باید. به طور مساوی بین پسر و دخترانم تقسیم گردد و پسران حق اعتراض ندارندحالا پسران می گویند ما خبر نداشتیم و این کاغذ باطل است و شکایت کردند درگیر دادگاه هستیم خواهشا راهنمایی کنید حق دختران ضایع نشود.

پاسخ :

پرسش شما چند بخش دارد :

1_ اگر پدر در زمان حیاتش قسمتی از اموالش را به یک یا چند تن از فرزندانش ببخشد، به این بخشش هبه گویند، و دیگر آن مال متعلق به آن فرزند است مگر آنکه قبل از وفاتش پشیمان شود و هبه را باز پس بگیرد ، و ظاهرا آنچه که شما از آن بنام هبه یاد می کنید هبه نیست و وصیت است چون هبه در زمان حیاتش قابل تنفیذ است و نیاز به تقسیم پس از وفات نمی باشد .

2_پدر خانم تان وصیت نموده که فلان منزل بعد از وفات ایشان بطور مساوی بین پسران و دختران تقسیم شود ، برای اثبات این وصیت نیازی به کاغذ هم نیست همان اطلاع رسانی زبانی نیز کفایت می کند و بر اساس  آن می توان به مفاد وصیت عمل نمود و البته نوشتن وصیت باز بهتراست . و اگر نباشد باطل نخواهد بود و نیز نیازی به تایید دادگاه نمی باشد .

3_ هرگاه کسی قسمتی از اموالش را وصیت نمود این وصیت تا یک سوم کل اموال معتبراست و اگر وصیت بیشتر از یک سوم کل اموال بود متعبر نمی باشد ، همچنین وصیت تقسیم مساوی بین پسران و دختران زمانی جایز است که پسران راضی باشند و اگر پسران راضی نباشند این وصیت جایز نیست  به دلیل اینکه اموال متوفی را شریعت آنطور که شایسته وارثین است خود تقسیم می کند و نیازی به وصیت نیست مگر با موافقت سایر ورثه . و اگر چنانچه بعضی از ورثه به مفاد وصیت راضی بودند و بعضی ناراض در چنین صورتی فقط در مورد سهم افراد راضی اجرا می شود و نه سهم آنهایی که موافق نیستند .

لطفا در هنگام ارسال پرسش نام خودرا صحیح وارد کنید

| ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com