پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

ای انسان خودت را برای عبادت من فارغ گردان، درونت را پر از بی نیازی می گردانم، حدیث قدسی

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کسی که خداوند را ذکر می کند و کسی که او را ذکر نمی‌کند همچون زنده و مرده‌اند

زبانت همیشه از یاد خداوند تر و تازه است

خدا را به کثرت ثنا بگویید زیرا خدا حامدون را دوست میدارد

به زمانه ناسزا نگویید که موجب ناراضگی الله می شود

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1682
بازدیدها: 1371231
aa
| بازدیدها: 367

با سلام پدر خانمم یک سال پیش فوت نموده و ایشان در قید حیات و ده سال پیش کاغذی در قالب هبه نامه تنظیم و طی آن گفته منزلی در فلان جا باید. به طور مساوی بین پسر و دخترانم تقسیم گردد و پسران حق اعتراض ندارندحالا پسران می گویند ما خبر نداشتیم و این کاغذ باطل است و شکایت کردند درگیر دادگاه هستیم خواهشا راهنمایی کنید حق دختران ضایع نشود.

پاسخ :

پرسش شما چند بخش دارد :

1_ اگر پدر در زمان حیاتش قسمتی از اموالش را به یک یا چند تن از فرزندانش ببخشد، به این بخشش هبه گویند، و دیگر آن مال متعلق به آن فرزند است مگر آنکه قبل از وفاتش پشیمان شود و هبه را باز پس بگیرد ، و ظاهرا آنچه که شما از آن بنام هبه یاد می کنید هبه نیست و وصیت است چون هبه در زمان حیاتش قابل تنفیذ است و نیاز به تقسیم پس از وفات نمی باشد .

2_پدر خانم تان وصیت نموده که فلان منزل بعد از وفات ایشان بطور مساوی بین پسران و دختران تقسیم شود ، برای اثبات این وصیت نیازی به کاغذ هم نیست همان اطلاع رسانی زبانی نیز کفایت می کند و بر اساس  آن می توان به مفاد وصیت عمل نمود و البته نوشتن وصیت باز بهتراست . و اگر نباشد باطل نخواهد بود و نیز نیازی به تایید دادگاه نمی باشد .

3_ هرگاه کسی قسمتی از اموالش را وصیت نمود این وصیت تا یک سوم کل اموال معتبراست و اگر وصیت بیشتر از یک سوم کل اموال بود متعبر نمی باشد ، همچنین وصیت تقسیم مساوی بین پسران و دختران زمانی جایز است که پسران راضی باشند و اگر پسران راضی نباشند این وصیت جایز نیست  به دلیل اینکه اموال متوفی را شریعت آنطور که شایسته وارثین است خود تقسیم می کند و نیازی به وصیت نیست مگر با موافقت سایر ورثه . و اگر چنانچه بعضی از ورثه به مفاد وصیت راضی بودند و بعضی ناراض در چنین صورتی فقط در مورد سهم افراد راضی اجرا می شود و نه سهم آنهایی که موافق نیستند .

لطفا در هنگام ارسال پرسش نام خودرا صحیح وارد کنید

| ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com