توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1618
بازدیدها: 1249784
asmaeil.i
| بازدیدها: 227

با عرض سلام خدمت سربازان اسلام اگه میشه در مورد همسر زینب دختر پیامبر (ص) چگونگی ایمان اوردنش توضیح دهید. چونکه از یک عالم روحانی شنیدم که برخلاف اینکه همسر زینب کافر ومشرک بود اما پیغمبر هیچ وقت همسر زینب را مجبور به ایمان اوردن نکرد و اجازه داد دخترش که مسلمان بود پیش این شوهرش بماند ایا همچین چیزی واقعیت دارد؟جزاک الله

پاسخ :

پیامبر صلی الله علیه وسلم دخترش زینب را قبل از بعثت به عقد “ابوالعاص بن ربیع” از قریشیان مکه در آورد، بعد از بعثت و تحمل چندین سال آزار قریشیان پیامبر صلی الله علیه وسلم به مدینه هجرت کردند، چند روز بعد، همسر رسول خدا -صلى الله علیه وسلم، سَودَه، و دو دختر ایشان، فاطمه و ام‌کلثوم، و اُسامه‌بن زید، و اُمّ‌ایمن به آن حضرت ملحق شدند. همراه آنان، عبدالله‌بن ابی‌بکر نیز خانواده ابوبکر را به مدینه آورده بود که عایشه نیز در میان آنان بود. زینب نزد ابوالعاص باقی ماند و شوهرش نگذاشت که وی از مکه خارج شود، تا آنکه پس از جنگ بدر مهاجرت کرد، بعدها که جنگ احد روی داد، ابوالعاص در آن جنگ به اسارت مسلمانان درآمد و رسول خدا -صلى الله علیه وسلم- داماد خودشان ابوالعاص را به شرط آنکه دست از سر زینب بردارد، با منت نهادن بر او و بدون فدیه گرفتن آزاد کردند. زینب برای تأمین مبلغ فدیه آزادی شوهرش گردنبندی را که از آن خدیجه بود، و خدیجه بهنگام زفاف زینب با ابوالعاص به دخترش داده بود، نزد رسول خدا صلى الله علیه وسلم-فرستاد. پیامبر صلی الله علیه وسلم وقتی گردنبند را دیدند، سخت تحت‌تأثیر قرار گرفتند، و از اصحابشان خواستند که ابوالعاص را بدون فدیه آزاد کنند، اصحاب نیز چنان کردند.

عایشه رضی‌الله عنها می‌گوید: «وقتی مردم مکه بهای آزادی اسیران خود را فرستادند، زینب نیز جهت آزادی شوهرش، ابی‌العاص‌، مالی را فرستاد و آن گردنبندی بود که از مادرش به یادگار مانده بود. رسول خدا صلی الله علیه وسلم با مشاهده آن گردنبند، شدیداً متأثر شد و به صحابه فرمود: اگر دوست دارید، اسیرش را آزاد کنید و مالش را برگردانید! صحابه نیز پذیرفتند و چنین کردند». “صحیح السیره النبویه، ص ۲۶۱‏”.

پیامبر از ابوالعاص تعهد گرفت که بین زینب و آمدنش مانع نشود و به همین منظور زید بن حارثه و مردی از انصار را فرستاد و فرمود: در وادی( یاجج در نزدیکی مکه) بمانید تا زینب از آنجا بگذرد، سپس وی را به مدینه برگردانید. ابوداود (۲۶۹۲).‏

آن دو رفتند و با زینب بازگشتند.

ابوالعاص بن ربیع، شوهر دخت گرامی رسول خدا صلی الله علیه وسلم، کسی بود که در برابر دعوت اسلامی هیچ گونه موضعگیری ننموده و با دست و زبان خود نیز هیچ گونه آسیبی به مسلمانان نرسانیده بود. در جنگ بدر نیز تنها کسی بود که هیچ نقشی نداشت؛ نه صدایی از او شنیده شد و نه اظهار نظری کرد و نه حمله‌ای نمود.

داستان هجرت زینب دختر پیغمبراکرم صلى الله علیه وسلم طولانی و بسیار دردناک است که می توانید در کتابهای سیره بطور مفصل تر آنرا پیگیر باشید.

شرح ماجرا را در لینک زیر مطالعه کنید

تعداد وسرگذشت و سرنوشت تمام فرزندان پیامبر

| ۱۱ فروردین ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com