توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

دوستان عزیز وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیاز دارد کمک های خود را از طریق آدرس vaislamah.com/donate واریز کنید هر چقدرکه باشد ارزشمند است، آدرس را بجای کلیک تایپ یا کپی نمایید ×
پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1596
بازدیدها: 1179177
عبدالله
| بازدیدها: 130

آیا با توجه به حدیث زیر می توان بدعت را به دو صورت بدعت حسنه و بدعت سیئه تقسیم بندی کرد؟ آیا در بین سنت های پیامبر (ص)، سنت سیئه هم وجود دارد؟.
فَقَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: «مَنْ سَنَّ فِی الْإِسْلَامِ سُنَّهً حَسَنَهً، فَلَهُ أَجْرُهَا، وَأَجْرُ مَنْ عَمِلَ بِهَا بَعْدَهُ، مِنْ غَیْرِ أَنْ یَنْقُصَ مِنْ أُجُورِهِمْ شَیْءٌ، وَمَنْ سَنَّ فِی الْإِسْلَامِ سُنَّهً سَیِّئَهً، کَانَ عَلَیْهِ وِزْرُهَا وَوِزْرُ مَنْ عَمِلَ بِهَا مِنْ بَعْدِهِ، مِنْ غَیْرِ أَنْ یَنْقُصَ مِنْ أَوْزَارِهِمْ شَیْءٌ»

پاسخ :

آنچه که علما از آن سنت نام می برند خاصه سنت رسول الله (صلی الله علیه و سلم) است سنت به معنای روش، و مراد از آن روش رسول الله است و بس نه اینکه هر کسی یک سنت اختراع نماید نام او را سنت پیامبر بگذاریم . معنای حدیث است که هر کسی در اسلام روش نیکوئی را شروع نماید و مراد از روش نیکو سنتهای رسول الله (صلی الله علیه و سلم) هستند . چنانچه ملاحظه می فرمایید که سنت های پیامبر اسلام (ص) در بین خود مسلمانان جز تعداد اندکی متروک شده اند در چنین شرایطی کسی یکی از سنتها را احیا نماید پاداش سنت به او می رسد و به مقداری که دیکران به آن چنگ بزنند نیز می رسد . و کسی که گناهی را احیا نماید باعث گناه خود و دیگران می شود که همه در صفحه اعمالنامه ی او ثبت می گردند . یکی از گناهان خود بدعت است که ضد سنت است و رسول الله (صلی الله علیه و سلم) نسبت به ابداع بدعت هشدار داده است . چنانچه فرموده است : من أحدث فی أمرنا ما لیس منه فهو ردّ . یعنی ، هر کس چیزی را در دین ما ایجاد کند که جزو آن نیست ، مردود است واز او پزیرفته نمی شود (بخاری و مسلم).

همچنین فرموده است : کل بدعة ضلالة، وکل ضلالة فی النار. یعنی ، هر بدعت یا نوآوری گمراهی است و هر گمراهی در آتش جهنم است (سنن نسائی).

 در این باره بیشتر بخوانید

موضوع:عقیده ,
| ۱۷ دی ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com