پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

دعای حضرت رسول در غدیر

اللّٰهُمَّ وَالِ مَنْ وَالَاهُ وَعَادِ مَنْ عَادَاهُ

خدایا! دوست داشته باش هر که را که او را دوست دارد

و دشمن بدار کسی را که با او دشمنی می‌کند

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1670
بازدیدها: 1364579
برادر موحد
| بازدیدها: 1026

باسلام در قرآن آمده است ﻭﻣﻦ ﯾﺘﻖِ ﺍﻟﻠَّﻪ ﯾﺠﻌﻞ ﻟﻪ ﻣﺨﺮﺟﺎ ‏( ۲‏) ﻭَﯾَﺮْﺯُﻗْﻪُ ﻣِﻦْ ﺣَﯿْﺚُ ﻟَﺎ ﯾَﺤْﺘَﺴِﺐُ معنی و مفهوم این آیه چیست ؟. برای کسی که در خانه نشسته و هیچ تلاشی نمی کند و بر او کار حرام پیشنهاد میشود و بگوید تقوا اختیار میکنم طبق این آیه .. آیا این آیه شامل این فرد میشود؟

پاسخ :

ﻭَﻣَﻦْ ﯾَﺘَّﻖِ ﺍﻟﻠَّﻪَ ﯾَﺠْﻌَﻞْ ﻟَﻪُ ﻣَﺨْﺮَﺟًﺎ ‏( 2‏) ﻭَﯾَﺮْﺯُﻗْﻪُ ﻣِﻦْ ﺣَﯿْﺚُ ﻟَﺎ ﯾَﺤْﺘَﺴِﺐُ وَ مَنْ یَتَوَکِّلْ عَلَی الله فَهُوَ حَسْبُهُ. یعنی : و كسى كه از خدا بترسد براى او راه خروجى (از مشكلات) قرار مى‏دهد و از جايى كه حسابش را نمیكند، به او روزى مى‏رساند، و هر كس بر خدا توکل كند او براى وى کافی است. 

آیه ی اول عمومی است به این معنی که هرمسلمانی در هر بعدی تقوا و پرهیزگاری اختیار نماید خداوند اورا از مشکلات و رنج ها امان میدهد . و آیه ی دوم یکی از ثمرات آیه ی قبلی است ، به این معنی که یکی از ثمرات تقوا ارزانی داشتن رزق برای بنده است . 

چگونه الله تعالی رزق را به بنده عطا می فرماید ؟

از مفهوم آیه چنین بر می آید که هرطور که الله خودش بخواهد و راضی باشد ، حال با اسباب باشد یا بدون اسباب باشد،  و یا از هر منبعی باشد که به فکرش نمی رسد، خداوند برای پرهیزگاران دروازه های روزی را به این صورت فراهم خواهد کرد .

تقوا اختیار نمودن به چه معناست ؟

به این معنی است که بنده به دلیل ترس از الله به تمام واجبات و مستحبات دینی مقید باشد ، همینطور به ترک انواع محرمات و معاصی ملتزم باشد ، هیچگاه ترک اطاعت نکند و هیچگاه به معاصی روی نیاورد به چنین شخصی متقی گفته می شود که در آیه به آن اشاره شده است و انعامات الهی از جمله فراوانی رزق شامل او می شود .

موضوع:قرآن و حدیث ,
| ۳۰ فروردین ۱۳۹۵
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com