دوزخ با لذایذ و شهوات و بهشت با نا ملایمات احاطه شده است

تلاش کن پیش خداوند بیش از دیگران جذاب باشی

اگر توانستی خودرا فریب ندی خوشبخت میشی

گناهت را توجیه نکن چون از پذیرشش اطمینان نداری

از بی نمازی، پول حرام و زنا مانند عقرب فرار کن

سودمند ترین دارایی تو آن است که جاودانه باشد

امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1500
بازدیدها: 977028
خواهر مسلمان
| بازدیدها: 224

سلام علیکم
بارها تفسیر آیه ۱۵ سوره حج خوانده شد اما مفهوم قابل درک نبود لطفا به زبانی بسیار ساده و روان مفهوم این آیه رو توضیح دهید.

پاسخ :

مَنْ كَانَ يَظُنُّ أَنْ لَنْ يَنْصُرَهُ اللَّـهُ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ فَلْيَمْدُدْ بِسَبَبٍ إِلَى السَّمَاءِ ثُمَّ لْيَقْطَعْ فَلْيَنْظُرْ هَلْ يُذْهِبَنَّ كَيْدُهُ مَا يَغِيظُ. سوره حج آیه 15

ترجمه اول :

آنکه گمان مي‌کند که خدا هرگز در دنيا و آخرت او را ياري نمي‌کند پس بکشد سببي و يا ريسماني به طرف آسمان سپس قطع کند و بنگرد آيا حيلة او ماية خشم او را مي‌برد.

ترجمه دوم :

کسي که گمان مي کند که خداوند او ( پيامبر) را در دنيا و آخرت ياري نخواهد کرد، (و بدين خاطر عصباني است) پس ريسماني به سقف (خانه اش) بياويزيد (و خود را حلق آويز کند) سپس آن را قطع کند، آنگاه بنگرد آيا (اين) تدبيرش خشم او را از ميان خواهد برد ؟!

تفسیر :

کسی که (از میان کفّار) گمان می‌برد خدا پیغمبرش را در دنیا و آخرت یاری نمی‌دهد و پیروز نمی‌گرداند، (بداند که خداوند به کوری چشم او وی را در هر دو سرا پیروز می‌گرداند. لذا از خشم بترکد و بمیرد و هر کاری که از دستش ساخته است انجام دهد، مثلاً) او ریسمانی به سقف‌خانه آویزان کند و سپس (خویشتن را حلق‌آویز و راه نفس را) قطع نماید و (تا سر حدّ مرگ پیش رود و بدین هنگام بنگرد و) ببیند آیا این کار خشم او را فرو می‌نشاند (و خودکشی پیروزی را از محمّد باز می‌گرداند؟). [[«لَن یَنصُرَهُ اللهُ»: خداوند پیغمبرش را هرگز پیروز نخواهد کرد. ضمیر (ه) به پیغمبر برمی‌گردد که از سیاق کلام مفهوم می‌شود. نظیر آن (نگا: نحل / 61، قدر / 1). «مَن کَانَ یَظُنُّ»: مراد ترکیدن از خشم و خودکشی برای رهائی از آتش حسادت درون است (نگا: آل‌عمران / 119). «سَبَب»: ریسمان. وسیله (نگاه: کهف / 84). «السَّمَآءِ»: سقف و آسمانه خانه. آسمان. «لِیَقْطَعْ»: پاره کند. بربندد. مراد قطع گردن یا جلو راه نفس کشیدن است. یادآوری: معنی آیه را به گونه دیگری نیز بیان داشته‌اند: کسی که گمان می‌برد خداوند هرگز پیغمبرش را - نه در دنیا و نه در آخرت - پیروز نمی‌گرداند، (بداند به کوری چشم او خداوند وی را در هر دو جهان پیروز و رستگار می‌گرداند، و پیروزی را بدو می‌رساند. برای این که از این پیروزی جلوگیری شود) او با هر وسیله‌ای که می‌تواند خویشتن را به آسمان برساند و (از پیروزی) جلوگیری کند و ببیند نیرنگ و چاره‌سازی وی چیزی را برطرف می‌نماید که او را بر سر خشم آورده است (نگا: ص / 10).]]

موضوع:قرآن و حدیث ,
| ۱۷ آبان ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com