پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1749
بازدیدها: 1539605
| بازدیدها: 1546

سلام علیکم سوال با چه مشخصه ای در روز قیامت میتوان حضرت آدم وحوا رو بشناسیم؟.
در روز قیامت همه ی مخلوقات همانند بدو تولد بدون پوشش وحجاب هستند اگر بخوایم در بین این همه انبوه جمعیت (حضرت آدم وحوا ) رو بشناسیم با چه مشخصه یا ویژگی امکان پذیر است؟ ((ازهیچ کس پوشیده نیست که روز قیامت به قدری سخت هست که مادر از فرزند گریزانه واصلا کسی به فکر چنین چیزهایی نخواهد بود فقط برام سوال بود که پرسیدم))

پاسخ :

این در واقع وهمی است تا سوال علمی ، جهان آخرت با جهان فعلی بسیار متفاوت است تنها حضرت آدم و حوا نیستند بلکه انسانها در آن دنیا متفاوت از این دنیا خواهند بود ، مگر ما حضرت رسول الله وخلفاء را دیدیم که بخواهیم در میدان محشر بشناسیم شان ؟ پدرانی که 20 سال قبل از فرزندان شان مردند چگونه می توانند فرزندان شان را پیدا کنند یا بشناسند، در این میان پدر و برادران خواهرانی هم هستند که فرزند در شکم مادر بوده و او از دنیا رفته یا یکی از زوجین با فاصله چندین سال از دنیا رفته است اینها چگونه می توانند همدیگر را شناسائی کنند ؟ ، و این در حالی است که چهره انسانها در هر سال تغییر می کند.
از طرفی قد و چهره آدم ها با قد و چهره اصلی آنها که در دنیا بوده یکی نیست ، اینها چگونه می توانند تشخیص داده شوند وقتی این مشکل قابل حل است پس شناخت حضرت آدم و حوا نیز حل خواهد شد.
باید دانست که سختی های میدان محشر فراتر از این سخن است و تشخیص دادن افراد جزو سختی های قیامت نمی باشد برپائی قیامت وتجمع در میدان محشر بسیار هولناک است که اصلا قابل تصور نمی باشد.
همانطور که بیان شد حالات قیامت و وضعیت انسانها در آن جهان قابل تصور نیست و نمی توان آنها را مشابه حالات دنیوی و وضعیت فعلی دانست ویا قیاس کرد . بعنوان مثال : در بهشت انسان هرچقدر غذا و آب بخورد نیاز به قضای حاجت پیدا نمی کند ! در صورتی چنین امری در دنیا دور از تصور انسانهاست پس سایر موارد چنین است.
 پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: خانواده و آشنایان همدیگر را بیاد خواهند آورد بجز در سه مکان که هیچ کس دیگری را بیاد نمیاورد: (اول) در هنگام میزان، تا (زمانی که) بداند آیا میزان وی سبک می شود یا سنگین، (دوم) در هنگام دادن کتاب (اعمال وی)، وقتی می گوید: هَاؤُمُ اقْرَؤُوا کِتَابِیهْ الحاقه 19(یعنی: (ای اهل محشر) نامه اعمال مرا بگیرید و بخوانید تا زمانی که بداند نامه اعمال او در کجا قرار می گیرد؛ در سمت راستش یا سمت چپ یا از پشت سرش؟،  و (سوم) هنگام عبور از پل صراط وقتی که ما بین پشت (وسط و بالای)جهنم قرار گرفت.
حضرت آدم را خداوند خلق نمود در حالیکه 60 ذراع بود هر ذراعی نیم متراست و بهشتیان نیز دارای همین قد خواهند بود و همه قابل تشخیص هستند و همدیگر را می توانند یاد کنند.
البته اگر کسی بگوید نشانه حضرت آدم قد بلند بودن اوست اشتباه است چرا که همه در آن روز قد بلند خواهند بود پس پاسخ این سوال همان بود که درجمله اول این متن داده شد.

| ۲۲ شهریور ۱۳۹۴
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com