پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1728
بازدیدها: 1441919
محمدعمر
| بازدیدها: 291

من از افغانستان این سوال را با شما در میان گذاشتم، آیا با یک بار شیر خوردن میتوان ازدواج کرد. در حالیکه در تعدد شیرخوارگی میان مذاهب چهار گانه اختلاف است اما من نظر به اعتراف زن شیردهنده بیشتر از یک بار شیر نخوردم امید است برای حل این مشکل یک پاسخ جامع برآیم ارایه نماید؟

پاسخ :

نزد امام ابوحنیفه رحمه الله با یکبار شیر خوردن حرمت ثابت می شود. دلیل ایشان این است که گفته اند : آیه رضاعت مطلق ذکر شده است .

گروه دوم از علما فرموده اند حداقل سه بار شیرخوردن محرمیت را ثابت می کند به دلیل اینکه پیامبر ص فرموده است : لا تحرم المصة ولا المصتان . مسلم . یعنی با یکبار مکیدن یا دو بار مکیدن محرمیت ایجاد نمی شود.

گروه سوم فرموده اند : حداقل با پنج بار شیر خوردن محرمیت ایجاد می گردد .

دلیل :  زیرا از عایشه رضی الله عنها روایت شده است که: کان فیما أنزل من القرآن عشر رضعات معلومات یحرمن ثم نسخن بخمس معلومات فتوفی رسول الله وهن فیما یتلی من القرآن  یعنی: از جمله آیات نازل شده در قرآن، آیة (عشر رضعات معلومات یحرمن) بود. یعنی : ده بار شیر دادن معلوم (نکاح را) حرام می‌کند . سپس لفظ و حکم این آیه با آیه (بخمس معلومات) نسخ شد. یعنی با پنج بار شیردادن معلوم . (تلاوت پنج بار شیردادن نسخ شد و حکم آن باقی ماند) سپس پیامبر صلی الله علیه و سلم فوت کرد ولی (به خاطر تأخیر نسخ آن) آیه نسخ شده از جمله آیاتی بود که (هنوز) جزو قرآن به حساب می‌آمد . روایت مسلم در الرضاع  و ابو داود  و نسائی ، واین مذهب امام شافعی

دیدگاه سومی قوی تر و راجح تر است زیرا تمام آیات قرآن مطلق و عام هستند و احادیث پیامبر مبین و تفسیر آیات می باشند لذا معنی آیات را احادیث بطور کامل روشن می سازند ، یعنی آنچه که احادیث صحیح ذکر می کنند معنی و تفسیر آیات قرآن می باشند .

| ۲۲ خرداد ۱۳۹۵
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com