توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1618
بازدیدها: 1248924
محمدعمر
| بازدیدها: 235

من از افغانستان این سوال را با شما در میان گذاشتم، آیا با یک بار شیر خوردن میتوان ازدواج کرد. در حالیکه در تعدد شیرخوارگی میان مذاهب چهار گانه اختلاف است اما من نظر به اعتراف زن شیردهنده بیشتر از یک بار شیر نخوردم امید است برای حل این مشکل یک پاسخ جامع برآیم ارایه نماید؟

پاسخ :

نزد امام ابوحنیفه رحمه الله با یکبار شیر خوردن حرمت ثابت می شود. دلیل ایشان این است که گفته اند : آیه رضاعت مطلق ذکر شده است .

گروه دوم از علما فرموده اند حداقل سه بار شیرخوردن محرمیت را ثابت می کند به دلیل اینکه پیامبر ص فرموده است : لا تحرم المصة ولا المصتان . مسلم . یعنی با یکبار مکیدن یا دو بار مکیدن محرمیت ایجاد نمی شود.

گروه سوم فرموده اند : حداقل با پنج بار شیر خوردن محرمیت ایجاد می گردد .

دلیل :  زیرا از عایشه رضی الله عنها روایت شده است که: کان فیما أنزل من القرآن عشر رضعات معلومات یحرمن ثم نسخن بخمس معلومات فتوفی رسول الله وهن فیما یتلی من القرآن  یعنی: از جمله آیات نازل شده در قرآن، آیة (عشر رضعات معلومات یحرمن) بود. یعنی : ده بار شیر دادن معلوم (نکاح را) حرام می‌کند . سپس لفظ و حکم این آیه با آیه (بخمس معلومات) نسخ شد. یعنی با پنج بار شیردادن معلوم . (تلاوت پنج بار شیردادن نسخ شد و حکم آن باقی ماند) سپس پیامبر صلی الله علیه و سلم فوت کرد ولی (به خاطر تأخیر نسخ آن) آیه نسخ شده از جمله آیاتی بود که (هنوز) جزو قرآن به حساب می‌آمد . روایت مسلم در الرضاع  و ابو داود  و نسائی ، واین مذهب امام شافعی

دیدگاه سومی قوی تر و راجح تر است زیرا تمام آیات قرآن مطلق و عام هستند و احادیث پیامبر مبین و تفسیر آیات می باشند لذا معنی آیات را احادیث بطور کامل روشن می سازند ، یعنی آنچه که احادیث صحیح ذکر می کنند معنی و تفسیر آیات قرآن می باشند .

| ۲۲ خرداد ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com