توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1618
بازدیدها: 1246562
شمس
| بازدیدها: 402

سلام
حکم شکستن روزه از روی عمد چه میباشد؟ اگر فرد توانش سرآمد و روزه شکست چه حکمی دارد؟. همچنین اگر فرد خوش تشخیص داد نمیتواند روزه داری کند و سحر رابیدار نشود چه حکمی دارد؟گرفتن

پاسخ :

روزه یکی از پنج رکن اسلام در کنار، نماز ، زکات ، حج و توحید است و این پنج رکن بنیان اسلام را تشکیل میدهند چنانچه یکی از این پنج تا نباشد اسلام فرد ناقص می شود و نمی توان گفت به اختیار کسی یک گزینه را ترک نماید و لذا مهمترین عبادات و واجبات دینی هستند ، در مورد اهمیت نماز آمده است تا جایی که بیماری که توانایی ایستادن ندارد نشسته بخواند ، و اگر توانایی نشستن ندارد خوابیده نماز بخواند و روزه هم همین اهمیت را دارد .
برای دو شخص اسلام رخصت قایل شده است 1_ برای مسافری که سفر طولانی و مشقت باری داشته باشد 2_ و برای فرد بیمار ، این دسته ها می توانند روزه نگیرد اما روزه شان ساقط نمی شود و بایستی پس از رمضان قضا بگیرند مگراینکه بیماری آنها صعب العلاج ویا بیمار کهن سال باشد و امیدی برای بهبودی شان نباشد در آن صورت می توانند فدیه دهند .
لذا جایز نیست کسی روزه اش را بشکند و اگر کسی روزه اش را شکست علاوه بر اینکه عمل حرامی را مرتکب شده بایستی هم قضا بگیرد و هم کفاره دهد ، همچنین اگر فردی برای سحر بیدار نشد بایستی بدون سحری روزه بگیرد .
توجه داشته باشید اگر چنانچه روزه به حدی بر روزه دار فشار آورد که خوف مرگش بود در این صورت فقها می گویند از اینکه بمیرد بهترست روزه را بخورد و در غیر این صورت جایز نیست همان طوری که اشاره شد .

موضوع:روزه ,
| ۹ تیر ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com