پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

ای انسان خودت را برای عبادت من فارغ گردان، درونت را پر از بی نیازی می گردانم، حدیث قدسی

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کسی که خداوند را ذکر می کند و کسی که او را ذکر نمی‌کند همچون زنده و مرده‌اند

زبانت همیشه از یاد خداوند تر و تازه است

خدا را به کثرت ثنا بگویید زیرا خدا حامدون را دوست میدارد

به زمانه ناسزا نگویید که موجب ناراضگی الله می شود

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1677
بازدیدها: 1369232
شمس
| بازدیدها: 454

سلام
حکم شکستن روزه از روی عمد چه میباشد؟ اگر فرد توانش سرآمد و روزه شکست چه حکمی دارد؟. همچنین اگر فرد خوش تشخیص داد نمیتواند روزه داری کند و سحر رابیدار نشود چه حکمی دارد؟گرفتن

پاسخ :

روزه یکی از پنج رکن اسلام در کنار، نماز ، زکات ، حج و توحید است و این پنج رکن بنیان اسلام را تشکیل میدهند چنانچه یکی از این پنج تا نباشد اسلام فرد ناقص می شود و نمی توان گفت به اختیار کسی یک گزینه را ترک نماید و لذا مهمترین عبادات و واجبات دینی هستند ، در مورد اهمیت نماز آمده است تا جایی که بیماری که توانایی ایستادن ندارد نشسته بخواند ، و اگر توانایی نشستن ندارد خوابیده نماز بخواند و روزه هم همین اهمیت را دارد .
برای دو شخص اسلام رخصت قایل شده است 1_ برای مسافری که سفر طولانی و مشقت باری داشته باشد 2_ و برای فرد بیمار ، این دسته ها می توانند روزه نگیرد اما روزه شان ساقط نمی شود و بایستی پس از رمضان قضا بگیرند مگراینکه بیماری آنها صعب العلاج ویا بیمار کهن سال باشد و امیدی برای بهبودی شان نباشد در آن صورت می توانند فدیه دهند .
لذا جایز نیست کسی روزه اش را بشکند و اگر کسی روزه اش را شکست علاوه بر اینکه عمل حرامی را مرتکب شده بایستی هم قضا بگیرد و هم کفاره دهد ، همچنین اگر فردی برای سحر بیدار نشد بایستی بدون سحری روزه بگیرد .
توجه داشته باشید اگر چنانچه روزه به حدی بر روزه دار فشار آورد که خوف مرگش بود در این صورت فقها می گویند از اینکه بمیرد بهترست روزه را بخورد و در غیر این صورت جایز نیست همان طوری که اشاره شد .

موضوع:روزه ,
| ۹ تیر ۱۳۹۵
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com