توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

دوستان عزیز وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیاز دارد کمک های خود را از طریق آدرس vaislamah.com/donate واریز کنید هر چقدرکه باشد ارزشمند است، آدرس را بجای کلیک تایپ یا کپی نمایید ×
پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1596
بازدیدها: 1179146
فاطمه
| بازدیدها: 312

باسلام
از دیدگاه اهل سنت مالک اشتر چگونه شخصیتی بود ؟ و چرا؟
با تشکر

پاسخ :

مالک اشتر، یکی از رئوس و رهبران شورشیان باغی علیه خلیفه منتخب مردم یعنی عثمان رضی الله عنه بود، و در آشوبها نقش زیادی داشت.

مالک اشتر بهمراه کنانه بن بشر، رومان الیمانی، و فردی به نام جبله و سودان بن حمران و مردی که ‏از بنی سدوس که به الموت الاسود (مرگ سیاه) ملقب بود، جزو رهبران و قاتلان شورشی بودند. او انسان پرنفوذی بود که در دستگاه حکومت علی رضی الله عنه نیز رخنه کرد، و چون از نفوذ زیادی در بین شورشیان برخوردار بود، لذا حذف او از قدرت و دستگاه حکومتی کار راحتی نبود. زیرا تعداد شورشیان زیاد بود و آنها توانسته بودند خود را در بین سپاه علی رضی الله عنه مستقر کنند، و به اصطلاح بخشی از بدنه سپاه علی رضی الله عنه را تشکیل داده بودند که حذف آنها کار دشواری بود، زیرا آنها می ترسیدند که علی رضی الله عنه آنها را جدا کرده و سپس قصاص کند، لذا هرلحظه آماده ایجاد فتنه ی دیگری بودند و علی رضی الله عنه این را می دانست لذا قصاص آنها بخاطر پیچیدگی اوضاع آنزمان کار ساده ای نبود. و چه بسا علی رضی الله عنه می خواست تا با نگه داشتن مالک اشتر وی را نزد خود نگه دارد و مراقب او باشد و به اصطلاح وی را مهار نماید تا مبادا دوباره فتنه ای ایجاد کند.

منبع : سایت فتوای اهل سنت

| ۲۵ آبان ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com