پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1745
بازدیدها: 1503495
Somayyeh
| بازدیدها: 261

ازدواج خانم بدون اذن ولی

السلام علیکم
در جوابها خواندم که شما گفتید که ازدواج زن یا دختر بدون حضور ولى باطل است، من پدرم فوت کردند و عموى من در ازدواج اولم حضور داشتند. ولى براى ازدواج دوم کسى از ولى من نبود جز مادرم و ناپدرى من که من با پسر ناپدریم ازدواج کردم آیا ایشون ولى حساب میشدن ؟حالا باطله ازدواج من چون مادر من شیعه هستند و گفتند دیگه براى بار دوم دیگه لازم نیست که ولى باشه و من هم که اصلاً نمیدونستم،حالا واقعاً ازدواج ما باطله؟

جزاکم الله خیرا

پاسخ :

طبق رأی جمهور اهل سنت نکاح بدون اذن و حضور ولی باطل است فقط نظر امام ابوحنیفه این است که بدون اذان ولی ازدواج جایز می باشد اما رای قوی نظر جمهور است .

ولی زن ،  پدر ، پدر بزرگ ، عمو و برادر هستند چه ازدواج اول باشد یا دوم بایستی در حضور ولی یا حضور وکیل ولی باشد . از آنجایی که شما بدون اذن و حضور ولی ازدواج کرده اید این نکاح باطل است به دلیل این حدیث از حضرت رسول ص که فرموده است : أیما امرأة لم ینکحها الولی فنکاحها باطل، فنکاحها باطل، فنکاحها باطل، فإن أصابها فلها مهرها بما أصاب منها، فإن اشتجروا فالسلطان ولی من لا ولی له (ابن ماجه).

هر زنی که ولی او را ازدواج ندهد ازدواجش باطل است، ازدواجش باطل است، ازدواجش باطل است، پس اگر شوهرش با او نزدیکی کرد باید مهریه‌اش را به سبب نزدیکی با او پرداخت کند، و اگر با هم مشاجره کردند حاکم سرپرست کسی است که سرپرست ندارد .

لذا پس از ازدواج ولی می تواند چنین ازدواجی را فسخ نماید و اگر ولی شما ازدواج را فسخ ننمود و شما زوجین راضی به ادامه زندگی بودید مجدد و با رضایت ولی عقد خود را ببندید.

اگر چنانچه ولی تان که عمو باشد شخصی را در مراسم عقد وکیل تعیین نموده است عقد تان صحیح می باشد همچنین اگر حنفی مذهب هستید براساس فقه و رای ایشان عقد را صحیح قرار می دهیم 

| ۳۱ شهریور ۱۳۹۶

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com