توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1620
بازدیدها: 1253137
| بازدیدها: 427

سلام علیکم
در اینترنت سایت هایی وجود دارد که به آنها سایت های همکاری در فروش گفته میشود این سایت ها می آیند و کاربرانی را جذب میکنند و به آنها فروشگاه اینترنتی رایگانی میدهند. تا کاربران جنس های آنان را تبلیغ کرده و بفروشند و آن ها هم در ازای هر جنسی که یک کاربر می فروشد درصدی از سود فروش آن جنس را به آن کاربر میدهند.
در رابطه با کار کردن با این سایت ها چند سوال برایم پیش آمده است:
۱-کاربری که جنسی را فروخته تا چند درصد از سود فروش آن جنس را میتواند بگیرد و برایش حلال است؟چون بعضی از سایت ها تا ۸۰درصد از سود فروش را هم به کاربرانشان میدهند.
۲-در بعضی از این سایت ها وقتی جنسی توسط کاربری فروخته شد و آن جنس برای خریدار ارسال شد،در حالیکه جنس هنوز در حال ارسال است و هنوز به دست خریدار نرسیده است و خریدار هنوز پولی را برای آن جنس پرداخت نکرده،مقداری از سودی که قرار است از فروش آن جنس به کاربر تعلق گیرد به او داده میشود،آیا استفاده از این پول درحالیکه جنس هنوز به دست خریدار نرسیده حلال است؟

پاسخ :

پاسخ 1_  این کار به شرطی که کالای خلاف شرع نباشند منعی ندارد و مقدار سود در شریعت تعیین نشده است بنا بر این هر چقدر که توافق شود جایز می باشد .

پاسخ2_  تا مادامیکه جنس به دست مشتری سالم تحویل نشده است حق شما گرفتن سود نیست هر گاه کالا سالم تحویل شد آنگاه حق شماست و اگر قبل از تحویل جنس سود را گرفتید و سپس جنس یا کالا سالم تحویل داده شد ایرادی ندارد می توانید استفاده نمایید ، و اگر جنس بر گشت خورد سود بایستی برگشت داده شود .

| ۵ مرداد ۱۳۹۴

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com