توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1618
بازدیدها: 1247546
نازنین
| بازدیدها: 358

باسلام یکی از احکامات خواندن قرآن کریم این است ک قبل از هر سوره حتما باید اعوذ بالله و بسم الله گفته شود اما اگر از اول سوره خوانده نشه. مثلا از آیه ۵ یک سوره شروع به خواندن کنیم نیاز به گفتن بسم الله نداریم و گفتن اعوذبالله کفایت میکند آیا این احکام در نماز هم باید رعایت شود؟یعنی در هر رکعت اگر بخواهیم حمد و سوره بخوانیم باید اعوذبالله و بسم الله را گفت؟

پاسخ :

خواندن تعوذ ( اعوذ باالله من الشیطان الرجیم) برای ابتدای هر سوره نیست بلکه برای ابتدای تلاوت قرآن است ، تلاوت کننده قرآن چه یک سوره تلاوت کند و چه ده سوره همان یک تعوذ برای همه سوره ها کفایت می کند . زیرا الله تعالی فرموده است : فَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ/ سوره نحل آیه 98 .

ترجمه : هنگامی که قرآن می‏خوانی، از شرّ شیطان مطرود، به خدا پناه ببر . پس اعوذباالله برای ابتدای تلاوت است چه تلاوت را از ابتدای سوره آغاز نماید و چه تلاوت را از وسط سوره ای آغاز نماید .

بسمله (بسم الله الرحمن الرحیم) برای ابتدای هر سوره است اگر ده سوره تلاوت کرد ده بار بسم الله بخواند ، و اما اگر تلاوت را از وسط سوره شروع کرد بسم الله بخواند یا نخواند ؟

علما در پاسخ به این سوال می فرمایند ، اگر تلاوت را از وسط سوره شروع کرد خواندن بسم الله ممنوع نیست بلکه مستحب است و برخی آن را فقط مباح میدانند و همین حکم در نماز نیز هست یعنی در نماز و زمانی که تلاوت را از وسط سوره شروع کرد می تواند بسم الله بخواند و می تواند بسم الله نخواند . و در رکعت دوم و سوم نمازها نیازی به تعوذ نمی باشد چون تعوذ در ابتدای تلاوت یعنی رکعت اول خوانده شده است اما بسم الله را بخواند .

موضوع:قرآن و حدیث ,
| ۱۷ خرداد ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com