توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1618
بازدیدها: 1248419
بهاره
| بازدیدها: 973

سلام اسم خمس در قران اومده تا جایی که من میدانم اهل سنت خمس نمیدهند برداشتشان از خمس چیست؟

پاسخ :

آنچه که در اسلام در مورد خارج کردن وارد شده است دو مبحث زکات و خمس است. ولی این دو با هم فرق دارند. زکات مربوط است به خارج کردن در اموال و دیگری یعنی خمس مربوط است به خارج کردن در غنایم جنگی. لذا این دو مسئله با هم تفاوت دارند.و در اسلام هر دو تشریع شده است و جایگاه هر دو تعریف و مشخص شده است و لذا انکار هر کدام، انکار یکی از ضروریات دین است و باعث خروج از اسلام می شود.

ولی لازمست که در مورد هر کدام توضیحاتی داده شود تا تفاوت بین آن دو واضح گردد:

مشروعیت زکات :

خداوند متعال می‌فرماید  )خُذ مِن أمَوالِهِم صَدَقَةً تُطَهِّرُهُم وَتُزَکِّیهِم بِهَا ((توبه : 103).

«(ای پیامبر) از اموال آنان زکات بگیر تا بدین وسیله ایشان را (از رذایل اخلاقی و گناهان و تنگ چشمی) پاک داری و (در دل آنان نیروی خیرات و حسنات را رشد دهی و درجات) ایشان را بالا بری».

زکات یکی از ارکان و فرایض اسلام است :

از ابن عمر روایت است که پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود : (بنی الإسلام علی خمس، شهادة أن لا إله إلا الله وأن محمدا رسول الله، و إقام الصلاة، و إیتاه الزکاة، و حج البیت، و صیام رمضان) «اسلام از پنج رکن تشکیل شده است، شهادتین، برپاداشتن نماز، دادن زکات، حج خانه خدا و روزه رمضان».( متفق علیه : مسلم (16 – 20 – 45/1) و بخاری.

تشویق بر ادای زکات:

 )وَمَا آتَیتُم مِن رِباً لِّیَربُوَ فِی أموَالِ النَّاسِ فَلاَیرَبوُ عِندَاللهِ، وَ مَا آتَیتُم مِن زَکَاةٍ تُرِیدُونَ وَجهَ اللهِ فَأولَئِکَ هُمُ المُضعِفُون((روم : 39)

«آنچه را که به عنوان ربا می‌دهید تا از اموال مردم فزونی یابد نزد خدا فزونی نخواهد یافت، و آنچه را که به عنوان زکات می‌پردازید و تنها رضای خدا را منظور نظر می‌دارید، چنین کسانی دارای پاداش مضاعف خواهند بود».

اموالی  که  د‌رآنها  زکات  واجب  است :

 اموالی‌که  از  نظر  اسلام  زکات  درآنها  واجب  است  عبارتند  از  طلا،  نقره  (‌پول  رایج  بجای  آنها)‌،  حبوبات‌،  میوه‌جات‌، ‌کالاهای  تجارتی‌، حیواناتی ‌که  در  طی  سال  از  علوفه‌های  آزاد  تعلیف  و  تغذیه  می‌کنند  ونیازی  به  انبارکردن  علوفه  ندارند،  معادن  و   گنجینه‌ها.

مصارف زکات :

خداوند متعال می‌فرماید :

) إنَّما الصَّدَقَاتُ لِلفُقَرَاءِ وَالمَسَاکِینَ وَ العَامِلِینَ عَلَیهَا وَ المُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُم، وَ فِی الرِّقَابِ وَ الغَارِمِینَ وَ فِی سَبِیلِ اللهِ وَ ابنِ السَّبِیلِ فَرِیضَةً مِن اللهِ و اللهُ عَلِیمٌ حَکِیمٌ(  (توبه : 60)

«زکات مخصوص فقراء(1)، مساکین(2)، کارگزاران آن(3)، کسانی که جلب محبتشان (برای اسلام) می‌شود، (آزاد کردن) بندگان(4)، (پرداخت بدهی) بدهکاران(5)، (صرف) در راه خدا(6) و واماندگان(7) در راه می‌باشد. این یک فریضه مهم الهی است و خدا دانا و حکیم است».

ابن کثیر رحمه الله در تفسیر این آیه (364/2) می‌گوید :

«پس از آن که خداوند اعتراض و عیب‌جویی منافقین جاهل از پیامبرصلی الله علیه وسلم را درباره تقسیم زکات ذکر نمود، روشن کرد که تنها اوست که صدقات را تقسیم کرده و حکم آن را روشن نموده، تقسیم و سرپرستی آن را برعهده گرفته و آن را بر اصناف مذکور تقسیم کرده است».

مشروعیت خمس :

)وَاعلَمُوا أنَّ مَا غَنِمتُم مِن شَیءٍ فَأنَّ للهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ ...(  (أنفال : 41)

«و بدانید که همه غنائمی که به دست می‌آورید، یک پنجم آن متعلق به خدا و پیامبر و ... است».

که در تمامی قرآن بجز این آیه،نص دیگری در مورد خمس نیامده است.

مواردی که خمس باید از آنها پرداخته شود:

در اسلام خمس فقط بر غنایم جنگی لازم است.

مصارف خمس:

یک پنجم غنیمت به پنج سهم تقسیم می‌شود : سهمی برای رسول خدا صلی الله علیه وسلم و بعد از او صلی الله علیه وسلم در مصالح مسلمانان صرف می‌شود، سهمی برای نزدیکان پیامبر صلی الله علیه وسلم ، که عبارتند از : بنی هاشم و بنی مطلب، سهمی برای یتیمان، سهمی برای مساکین، و سهمی برای مسافران (وامانده در راه) : خداوند متعال می‌فرماید :

)وَاعلَمُوا أنَّ مَا غَنِمتُم مِن شَیءٍ فَأنَّ للهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَلِذِی القُربَی وَ الیَتَامَی وَ المَسَاکِینِ وَ ابنِ السَّبِیلِ(   (أنفال : 41)

«و بدانید که همه غنائمی که به دست می‌آورید یک پنجم آن متعلق به خدا و پیامبر و خویشاوندان (پیامبر) و یتیمان و مساکین و ابن سبیل است».

از ابن عباس روایت است : (أن النبی صلی الله علیه وسلم أعطی الفارس ثلاثة أسهم، و أعطی الراجل سهما) «پیامبر صلی الله علیه وسلم به سواره سه سهم و به پیاده یک سهم داد». صحیح [الإرواء 1227].

برای تفصیل بیشتر در خصوص زکات به لینک زیر مراجعه فرمایید

احکام و شرایط زکات

 :لینک منبع  

http://www.islampp.com/index.php?id=144&ftwid=10063

موضوع:عقیده ,
| ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com