پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1724
بازدیدها: 1433120
بهاره
| بازدیدها: 1182

سلام اسم خمس در قران اومده تا جایی که من میدانم اهل سنت خمس نمیدهند برداشتشان از خمس چیست؟

پاسخ :

آنچه که در اسلام در مورد خارج کردن وارد شده است دو مبحث زکات و خمس است. ولی این دو با هم فرق دارند. زکات مربوط است به خارج کردن در اموال و دیگری یعنی خمس مربوط است به خارج کردن در غنایم جنگی. لذا این دو مسئله با هم تفاوت دارند.و در اسلام هر دو تشریع شده است و جایگاه هر دو تعریف و مشخص شده است و لذا انکار هر کدام، انکار یکی از ضروریات دین است و باعث خروج از اسلام می شود.

ولی لازمست که در مورد هر کدام توضیحاتی داده شود تا تفاوت بین آن دو واضح گردد:

مشروعیت زکات :

خداوند متعال می‌فرماید  )خُذ مِن أمَوالِهِم صَدَقَةً تُطَهِّرُهُم وَتُزَکِّیهِم بِهَا ((توبه : 103).

«(ای پیامبر) از اموال آنان زکات بگیر تا بدین وسیله ایشان را (از رذایل اخلاقی و گناهان و تنگ چشمی) پاک داری و (در دل آنان نیروی خیرات و حسنات را رشد دهی و درجات) ایشان را بالا بری».

زکات یکی از ارکان و فرایض اسلام است :

از ابن عمر روایت است که پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود : (بنی الإسلام علی خمس، شهادة أن لا إله إلا الله وأن محمدا رسول الله، و إقام الصلاة، و إیتاه الزکاة، و حج البیت، و صیام رمضان) «اسلام از پنج رکن تشکیل شده است، شهادتین، برپاداشتن نماز، دادن زکات، حج خانه خدا و روزه رمضان».( متفق علیه : مسلم (16 – 20 – 45/1) و بخاری.

تشویق بر ادای زکات:

 )وَمَا آتَیتُم مِن رِباً لِّیَربُوَ فِی أموَالِ النَّاسِ فَلاَیرَبوُ عِندَاللهِ، وَ مَا آتَیتُم مِن زَکَاةٍ تُرِیدُونَ وَجهَ اللهِ فَأولَئِکَ هُمُ المُضعِفُون((روم : 39)

«آنچه را که به عنوان ربا می‌دهید تا از اموال مردم فزونی یابد نزد خدا فزونی نخواهد یافت، و آنچه را که به عنوان زکات می‌پردازید و تنها رضای خدا را منظور نظر می‌دارید، چنین کسانی دارای پاداش مضاعف خواهند بود».

اموالی  که  د‌رآنها  زکات  واجب  است :

 اموالی‌که  از  نظر  اسلام  زکات  درآنها  واجب  است  عبارتند  از  طلا،  نقره  (‌پول  رایج  بجای  آنها)‌،  حبوبات‌،  میوه‌جات‌، ‌کالاهای  تجارتی‌، حیواناتی ‌که  در  طی  سال  از  علوفه‌های  آزاد  تعلیف  و  تغذیه  می‌کنند  ونیازی  به  انبارکردن  علوفه  ندارند،  معادن  و   گنجینه‌ها.

مصارف زکات :

خداوند متعال می‌فرماید :

) إنَّما الصَّدَقَاتُ لِلفُقَرَاءِ وَالمَسَاکِینَ وَ العَامِلِینَ عَلَیهَا وَ المُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُم، وَ فِی الرِّقَابِ وَ الغَارِمِینَ وَ فِی سَبِیلِ اللهِ وَ ابنِ السَّبِیلِ فَرِیضَةً مِن اللهِ و اللهُ عَلِیمٌ حَکِیمٌ(  (توبه : 60)

«زکات مخصوص فقراء(1)، مساکین(2)، کارگزاران آن(3)، کسانی که جلب محبتشان (برای اسلام) می‌شود، (آزاد کردن) بندگان(4)، (پرداخت بدهی) بدهکاران(5)، (صرف) در راه خدا(6) و واماندگان(7) در راه می‌باشد. این یک فریضه مهم الهی است و خدا دانا و حکیم است».

ابن کثیر رحمه الله در تفسیر این آیه (364/2) می‌گوید :

«پس از آن که خداوند اعتراض و عیب‌جویی منافقین جاهل از پیامبرصلی الله علیه وسلم را درباره تقسیم زکات ذکر نمود، روشن کرد که تنها اوست که صدقات را تقسیم کرده و حکم آن را روشن نموده، تقسیم و سرپرستی آن را برعهده گرفته و آن را بر اصناف مذکور تقسیم کرده است».

مشروعیت خمس :

)وَاعلَمُوا أنَّ مَا غَنِمتُم مِن شَیءٍ فَأنَّ للهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ ...(  (أنفال : 41)

«و بدانید که همه غنائمی که به دست می‌آورید، یک پنجم آن متعلق به خدا و پیامبر و ... است».

که در تمامی قرآن بجز این آیه،نص دیگری در مورد خمس نیامده است.

مواردی که خمس باید از آنها پرداخته شود:

در اسلام خمس فقط بر غنایم جنگی لازم است.

مصارف خمس:

یک پنجم غنیمت به پنج سهم تقسیم می‌شود : سهمی برای رسول خدا صلی الله علیه وسلم و بعد از او صلی الله علیه وسلم در مصالح مسلمانان صرف می‌شود، سهمی برای نزدیکان پیامبر صلی الله علیه وسلم ، که عبارتند از : بنی هاشم و بنی مطلب، سهمی برای یتیمان، سهمی برای مساکین، و سهمی برای مسافران (وامانده در راه) : خداوند متعال می‌فرماید :

)وَاعلَمُوا أنَّ مَا غَنِمتُم مِن شَیءٍ فَأنَّ للهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَلِذِی القُربَی وَ الیَتَامَی وَ المَسَاکِینِ وَ ابنِ السَّبِیلِ(   (أنفال : 41)

«و بدانید که همه غنائمی که به دست می‌آورید یک پنجم آن متعلق به خدا و پیامبر و خویشاوندان (پیامبر) و یتیمان و مساکین و ابن سبیل است».

از ابن عباس روایت است : (أن النبی صلی الله علیه وسلم أعطی الفارس ثلاثة أسهم، و أعطی الراجل سهما) «پیامبر صلی الله علیه وسلم به سواره سه سهم و به پیاده یک سهم داد». صحیح [الإرواء 1227].

برای تفصیل بیشتر در خصوص زکات به لینک زیر مراجعه فرمایید

احکام و شرایط زکات

 :لینک منبع  

http://www.islampp.com/index.php?id=144&ftwid=10063

موضوع:عقیده ,
| ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com