پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1647
بازدیدها: 1306433
الهام
| بازدیدها: 213

باسلام ابتدا بسیار متشکرم از سایت خوبتان بدر بزرگ و مادر بزرگ مادری بنده در قید حیات هستند و دارای ۶ دختر و ۲ بسر هستند که همه ازدواج کرده اند .بدر بزرگ بنده همه ی اموالشان را ب طور سوری قولنامه کرده برای بسرها و در حالیکه هیچ بولی دریافت نکرده و تمام دختران را از ارث محروم کرده در حالیکه دخترها اصلا راضی نیستند این کار بدر بزرگ آیا گناه است یا خیر برای بسرها که از آن املاک استفاده میکنند چطور؟

پاسخ :

 

پرسش تان روشن نیست، خواهشمند است پرسش هارا بطور واضح و با دقت بیشتر و بدون اشتباه املایی تایپ کنید .

اگر منظور تان این باشد که پدر بزرگ کل اموالش را برای فرزندان پسر وصیت کرده است و هیچ حقی را برای فرزندان دختر در نظر نگرفته است چنین وصیتی شرعا صحیح نیست چرا که دختران از حق شان محروم می گردند . پدر فقط می تواند تا یک سوم اموالش را وصیت کند نه بیشتر . و اگر بیشتر از یک سوم اموال را وصیت کرد و سایر ورثه راضی نبودند اعتبار ندارد . پس از وفات ایشان ابتدا بایستی هزینه کفن و دفن و سپس دیون و وصیت (اگر کرده بود) را از اموالش جدا کرده سپس تمام اموال میت طوری تقسیم شود که سهم پسران دو برابر دختران باشد در غیر این صورت و در صورتی که بعضی از فرزندان از ارث محروم ماندند می توانند به دادگاه شکایت کنند.

اما اگر وصیتی در کار نبود بلکه سرپرست خانواده در قید حیات خود، اموالش را به بعضی از فرزندان خود هدیه داد و بعضی دیگر را محروم ساخت ، این بخشش و هدیه سرپرست قابل تنفیذ است چرا که زمانی که شخص زنده است مالک اموال خودش است و می تواند به هر روشی در آنها تصرف داشته باشد اما به دلیل نا عادلانه بودن  تقسیم گنهکار می گردد.

| ۱۸ آبان ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com