توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1618
بازدیدها: 1249023
عبدالله
| بازدیدها: 274

سلام علیکم آیا حدیثی وجود دارد که در آن، دست زدن به نرمه گوش در هنگام شروع نماز در تکبیر تحریمه، بیان شده باشد؟ آیا در کتاب های مذهب حنفی این عمل وجود دارد؟

پاسخ :

خیر ؛ احادیث وارد شده دال بر این هستند که دست ها تا برابر نرمه گوش و یا تا مقابل شانه ها بلند کرده شوند اما متصل نمودن دست به نرمه گوش خلاف سنت است .

رَأَيْتُ ابْنَ عُمَرَ يَرْفَعُ يَدَيْهِ حِذَاءَ أُذُنَيْهِ فِي أَوَّلِ تَكْبِيرَةِ افْتِتَاحِ الصَّلاةِ . راوی می گوید عبدالله بن عمر ضی الله عنهما را دیدم در هنگام گفتن تکبیر آغاژ نماز دستهایش را تا برابر گوش هایش بلند می کرد .

همچنین نقل شده است که (أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ كَانَ يَرْفَعُ يَدَيْهِ حَذْوَ مَنْكِبَيْهِ إِذَا افْتَتَحَ الصَّلَاةَ ) پیامبر ص ، دست های شان را تا مقابل شانه های شان در آغاز نماز بلند می کردند .

در هر دو روایت کلمه (حذاء و حذو) بکار برده شده که به معنی محاذات و برابر بودن است و اگر قرار دادن دست به نرمه گوش مورد نظر بود بایستی کلمه ( بالصاق اذنیه) ذکر می گردید . پس معلوم شد که بلند نمودن دست تا گوش ها و تا شانه ها سنت و متصل نمودن به گوش ها خلاف سنت است .

لذا مذهب حنفی و سایر مذاهب اهل سنت از احادیث و سنت اخذ گریده اند و ما جایی ندیدم که در کتب فقهی گفته باشند دست به گوش متصل شود

والله اعلم

موضوع:نماز ,
| ۲۴ تیر ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com