پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

ای انسان خودت را برای عبادت من فارغ گردان، درونت را پر از بی نیازی می گردانم، حدیث قدسی

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کسی که خداوند را ذکر می کند و کسی که او را ذکر نمی‌کند همچون زنده و مرده‌اند

زبانت همیشه از یاد خداوند تر و تازه است

خدا را به کثرت ثنا بگویید زیرا خدا حامدون را دوست میدارد

به زمانه ناسزا نگویید که موجب ناراضگی الله می شود

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1682
بازدیدها: 1371716
سميرا
| بازدیدها: 4804

السلام علیکم،آیا و ضو با بوسیدن همسرباطل میشه؟ من اصلاً گیج شدم.  یکى میگه نه تماس زن و شوهرحتى با آگاهى کامل مثلاً دستشون بهم بخوره،و دیگرى میگه نه باطل میشه وضو ، حالا کدومش درسته؟جزاکم والله خیرا

پاسخ :

 لطفا توجه نمایید ، منشاء اختلاف از این جمله (أَوْ لامَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَیَمَّمُوا) آیه 43 سوره نساء است .

آیه 43 در رابطه با غسل است که می فرماید اگر میسر نبود بجای غسل تیمم کنید ، یعنی در این آیه الله تعالی مواردی را که واجب کننده ی غسل هستند ذکر می فرمایند که از جمله ی آنها لمس همسران است که با کلمه (لامستم) ذکر فرموده است.

حال پرسش این است که (لامستم) به چه معناست ؟

پاسخ :

در این باره چهار امام اهل سنت دیدگاه متفاوتی دارند .

1_ امام ابوحنیفه رحمه الله می فرماید: مراد از لمس همسران در آیه ، جماع و مقاربت است که الله تعالی غسل را برای او واجب کرده است ، لذا از دیدگاه ایشان لمس بدون جماع نه غسل دارد و نه وضو حتی اگر لمس زن و بوسه زدن او با شهوت هم باشد.

 2_ امام شافعی رحمه الله می فرماید : مراد از لمس همسر در آیه ملاسمت و دست زدن بدون مقاربت است ، بر اساس دیدگاه ایشان لمس همسر و بوسه زدن آن به هر نحوی که باشد حتی اگر بدون شهوت هم باشد، باطل کننده وضو است ، درست برعکس دیدگاه امام ابوحنیفه.

3و4_  دیدگاه امام مالک و امام احمدبن حنبل رحمهما الله ، ما بین قول دو مذهب حنفی و شافعی می باشد ، اینها می فرمایند اگر لمس همسر با شهوت باشد وضوء باطل می شود و اگر بدون شهوت باشد وضو باطل نمی گردد.

و تکلیف ما چیست ؟

علمای معاصر و امامان در حدیث پس از بررسی اقوال امامان و دلایل شان ، به این نتیجه رسیدند که دیدگاه امام ابوحنیفه صحیح تر و ارجح تر می باشد و فتوا به این دیدگاه داده شده است و به چنین فتوایی (مفتی به) گفته می شود، پس پاسخ این است که در این باره مفتی به قول امام ابوحنیفه است.

چرا قول ایشان صحیح تر است ؟

پاسخ :

سنت پیامبرصلی الله علیه و سلم موید این دیدگاه می باشد چنانچه روایت داریم که آنحضرت همسران خود را بوسه می زد و سپس راهی مسجد می شد بدون اینکه تجدید وضو کند به احادیث زیر دقت کنید :

ام المومنین عایشه رض روایت می کند : أَنَّ النَّبِیَّ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّم قَبَّلَ امْرَأَةً مِنْ نِسَائِهِ ثُمَّ خَرَجَ إِلَی الصَّلَاةِ وَلَمْ یَتَوَضَّأْ .

یعنی : رسول الله صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّم یکی از زنانش را بوسید و سپس به سوی نماز شتافت و (چون وضو داشت) وضو نگرفت.

روایت دوم

 أن النبی صلی الله علیه وسلم کان یقبل بعض أزواجه ثم یصلی ولا یتوضأ .

 یعنی: پیامبر خدا صلی الله علیه و سلم بعضی از همسرانش را بوسه می زد و سپس نماز می خواند و تجدید وضو نمی کرد .

بنابر این لمس همسر، بوسه زدن و در آغوش گرفتن همسر هیچکدام باطل کننده ی وضو نیستند تا مادامی که آب مذی خارج نشود و این دیدگاه برای عموم اهل سنت می باشد.

| ۳۱ فروردین ۱۳۹۵
برچسب ها :

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com