توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1616
بازدیدها: 1244728
سميرا
| بازدیدها: 4537

السلام علیکم،آیا و ضو با بوسیدن همسرباطل میشه؟ من اصلاً گیج شدم.  یکى میگه نه تماس زن و شوهرحتى با آگاهى کامل مثلاً دستشون بهم بخوره،و دیگرى میگه نه باطل میشه وضو ، حالا کدومش درسته؟جزاکم والله خیرا

پاسخ :

 لطفا توجه نمایید ، منشاء اختلاف از این جمله (أَوْ لامَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَیَمَّمُوا) آیه 43 سوره نساء است .

آیه 43 در رابطه با غسل است که می فرماید اگر میسر نبود بجای غسل تیمم کنید ، یعنی در این آیه الله تعالی مواردی را که واجب کننده ی غسل هستند ذکر می فرمایند که از جمله ی آنها لمس همسران است که با کلمه (لامستم) ذکر فرموده است.

حال پرسش این است که (لامستم) به چه معناست ؟

پاسخ :

در این باره چهار امام اهل سنت دیدگاه متفاوتی دارند .

1_ امام ابوحنیفه رحمه الله می فرماید: مراد از لمس همسران در آیه ، جماع و مقاربت است که الله تعالی غسل را برای او واجب کرده است ، لذا از دیدگاه ایشان لمس بدون جماع نه غسل دارد و نه وضو حتی اگر لمس زن و بوسه زدن او با شهوت هم باشد.

 2_ امام شافعی رحمه الله می فرماید : مراد از لمس همسر در آیه ملاسمت و دست زدن بدون مقاربت است ، بر اساس دیدگاه ایشان لمس همسر و بوسه زدن آن به هر نحوی که باشد حتی اگر بدون شهوت هم باشد، باطل کننده وضو است ، درست برعکس دیدگاه امام ابوحنیفه.

3و4_  دیدگاه امام مالک و امام احمدبن حنبل رحمهما الله ، ما بین قول دو مذهب حنفی و شافعی می باشد ، اینها می فرمایند اگر لمس همسر با شهوت باشد وضوء باطل می شود و اگر بدون شهوت باشد وضو باطل نمی گردد.

و تکلیف ما چیست ؟

علمای معاصر و امامان در حدیث پس از بررسی اقوال امامان و دلایل شان ، به این نتیجه رسیدند که دیدگاه امام ابوحنیفه صحیح تر و ارجح تر می باشد و فتوا به این دیدگاه داده شده است و به چنین فتوایی (مفتی به) گفته می شود، پس پاسخ این است که در این باره مفتی به قول امام ابوحنیفه است.

چرا قول ایشان صحیح تر است ؟

پاسخ :

سنت پیامبرصلی الله علیه و سلم موید این دیدگاه می باشد چنانچه روایت داریم که آنحضرت همسران خود را بوسه می زد و سپس راهی مسجد می شد بدون اینکه تجدید وضو کند به احادیث زیر دقت کنید :

ام المومنین عایشه رض روایت می کند : أَنَّ النَّبِیَّ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّم قَبَّلَ امْرَأَةً مِنْ نِسَائِهِ ثُمَّ خَرَجَ إِلَی الصَّلَاةِ وَلَمْ یَتَوَضَّأْ .

یعنی : رسول الله صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّم یکی از زنانش را بوسید و سپس به سوی نماز شتافت و (چون وضو داشت) وضو نگرفت.

روایت دوم

 أن النبی صلی الله علیه وسلم کان یقبل بعض أزواجه ثم یصلی ولا یتوضأ .

 یعنی: پیامبر خدا صلی الله علیه و سلم بعضی از همسرانش را بوسه می زد و سپس نماز می خواند و تجدید وضو نمی کرد .

بنابر این لمس همسر، بوسه زدن و در آغوش گرفتن همسر هیچکدام باطل کننده ی وضو نیستند تا مادامی که آب مذی خارج نشود و این دیدگاه برای عموم اهل سنت می باشد.

| ۳۱ فروردین ۱۳۹۵

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید *

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com