توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

پیوندهای محبوب

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1619
بازدیدها: 1250931
علی دیوانه
| بازدیدها: 230

سلام
قبل از بیان صحبتم متذکر میشوم سوالات مرا بر روی جهالت و نادانی ام بگذارید. ولی بنده در اینجا قصد بی حرمتی به هیچ کس را نداشته و ندارم،همه در پیشگاه پروردگار محبوبند و عزیز و من پست ترین فقط سوال میپرسم فقط سوال و همین.
یکی از صفات پروردگار صابر است،صبری بی انتها و غیر قابل درک،پس چطور این صبر لبریز شد و اقوام گوناگونی در طول تاریخ بشری (لوط و نوح و …)هلاک شدند؟یعنی این صبر لبریز شد؟
مشیت اللهی هم اگر اقتدا کند باز پای دستوریست و آن دستور به علت و سببی رسیده،یعنی پروردگار صبرش به اتمام رسیده که دستور داده و فعل کن صرف شده؟

پاسخ :

صبر خداوند هیچ گاه لبریز نمی شود اما خداوند سنتی دارد و آن است که سالیان سال برای بندگانش صبر می کند تا بسوی او بازگشته و مومن شوند وبه دنبال آن سنت الهی است که وجود ظالمین را نابود کند . حضرت نوح علیه السلام 950 سال قومش را دعوت بسوی ایمان و پرستش خداوند داد یعنی این خداوند بود که 950 سال برای آنها صبر کرد  اگر محاسبه کنیم 9 تا 15 برابر عمر ما صبر کرد و پس از این همه مدت فوق العاده طولانی عذاب الهی ظالمین را از روی زمین برداشت، معنی اش این نیست که صبر خدا لبریز شد . ظالمین و گنهکاران هر چه بیشتر روی زمین دوام یابند باعث فساد بیشتر می شوند همچنانکه داریم در جهان کنونی ظالمین و فساد روز افزون شان را می بینیم ، این در حالی است که الله ، بشر و این دنیا را برای عبادت خویش آفریده است و اگر مومنی روی زمین نباشد قیامت برپا می شود . همینطور سنت الهی است که یک روزی قیامت برپا شود و دنیا زیر و روی گردد که باز نمی توان گفت صبر الهی لبریز شده است . اگر صبر الهی لبریز شده بود الان هیچ ظالمی در جهان وجود نداشت و بایستی جهان گورستانی می شد. .

موضوع:عقیده ,
| ۲۶ خرداد ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com