پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1745
بازدیدها: 1503275
| بازدیدها: 956

آیا زن می تواند نزد محارمش لباس تنگ و کوتاه بپوشد ؟

پاسخ :

از آنجائیکه عورت زن برای زن از ناف تا زانو است لذا پائین تر از ناف وبالاتر از زانو را جایز نیست نزد زنان دیگر ظاهر کنند .
زن فقط می تواند در نزد شوهرش لباس تنگ و یا شفاف و یا کوتاه بپوشد، و همینطور نزد کودکش که به حد تمییز نرسیده باشد، اما نباید در نزد سایر محارمش و یا دیگر زنان چنین پوششی داشته باشد 
زن می تواند در نزد مردان محرم خود و یا سایر زنان آن مقدار از بدن که عادتا در منزل ظاهر می شوند – مثل : صورت، دست، پا، ساق پا، گردن و سرش که اینها اعضای زینت و وضوء هستند - ظاهر کند، اما ظاهر کردن ران یا مقداری از آن نزد این افراد جایز نیست.
بنابراین پوشیدن شورت های کوتاه که ران را نمی پوشانند، جایز نیست، نه برای زن و نه برای مرد، مگر آنکه در نزد همسر یا شوهر یا کودک غیر ممیز پوشیده باشد، ولی نزد سایرین حتی اگر برادر یا پدر یا خواهر یا مادر و یا فرزندان ممیز باشند جایز نیست
قطعا برای مادر و خواهر پوشیدن شورت در جلوی شما جایز نیست
ممکن است مفاسدی درپی داشته باشد، بسیار روی داده که شیطان از این مسأله و سهل انگاری خانواده، برای به دام انداختن اعضای خانواده بهره جسته است. همینطور برای برادرتان هم جایز نیست لباس کوتاهی بپوشد که رانش را نپوشاند حتی اگر نزد والدین یا خواهر و برادرهایش باشد.
اکنون بر شما لازمست که در حد توان خود ابتدا مادرتان را نصیحت کنید، البته با روشی نیک و پسندیده، چه بسا کسی چنین فتوایی به او داده باشد، و یا به دلیل عرف نادرستی باشد که با آن بزرگ شده است، لذا باید بر نصیحت او صبور باشید، الله متعال می فرماید : «یَا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلَاةَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَاصْبِرْ عَلَی مَا أَصَابَکَ إِنَّ ذَلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ» (لقمان 17). «پسرم! نماز را برپا دار، و امر به معروف و نهی از منکر کن، و در برابر مصایبی که به تو می‏رسد شکیبا باش که این از کارهای مهمّ است».
اگر آنها نصیحتهای شما را اجابت کردند که الحمدلله، وگرنه هرگاه یکی از آنان با پوشش نامناسبی نشست شما با او ننشینید.

| ۱۶ خرداد ۱۳۹۴
برچسب ها :

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com