پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران ارجمند؛ به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا ابتدا سوال خود را در سایت جستجو نمایید ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1753
بازدیدها: 1544119
| بازدیدها: 1496

با سلام زنی که بدون اجازه شوهر و بدون رضایت شوهر در بیرون از منزل مشغول به فعالیت باشد چه حکمی دارد؟!. این خانم در انجمن سینمای جوان مشغول به فیلم ساختن به همراه پسرهای جوان است و پس از بررسی گوشی تلفن همراه این خانم مشخص شده که از کلماتی مانند عزیزم و نازنین و عزیز دلم و … برای همدیگر نیز استفاده میکردند و البته خانم مدعی است که فقط رابطه کاری با این پسرها در جریان است!ر …
اما این خانم و خانواده ایشان متاسفانه پایبند مذهب و … نیستند ، لطفا بفرمایید اسلام در این باره چه حکمی می دهد .
شوهر کاملا ناراضی است ولی نمی تواند جلوی فعالیت این خانم را بگیرد، حتی پدر این دختر نیز از پس دختر بر نمی آید !

پاسخ :

کار زن در بیرون از منزل در شرایط خاصی جایز است نه در هر زمان ، اگر زن بدون سرپرست باشد یعنی خودش سرپرست خانواده باشد و کسی دیگری برای فراهم نمودن نفقه داشته نباشد و منبع خاصی برای نفقه و معاش داشته نباشد در این صورت می تواند در بیرون از منزل کار کند آنهم در محیط زنانه و نه در محیطی که مختلط با مردان باشد مانند خانه بهداشت، معلمی دختران، پزشکی زنان و خیاطی ، در غیر این صورت کار زن شرعا در بیرون از منزل جایز نمی باشد.
اصل بر این است که زن در برابر نفقه خانواده مسئولیتی ندارد و نفقه خانواده بر مرد واجب می باشد و در صورت بودن مرد نیازی به کار زن در بیرون از منزل نیست و بهتر است که زن در جایگاه خودش و مرد در جایگاه خودش قرار گیرد در غیر انیصورت زندگی با انواع ناهنجاری ها مواجه خواهد شد.
فعالیت شغلی همسرشما شایسته زن مومنی که محبت خدا و رسول را در دل دارد نیست و اختلاط او با مردان حرام می باشد این اختلاط منجر به دوستی و فروپاشی اخلاقی خواهد شد چنین زنی نمی تواند حافظ ناموس شوهر و مربی نیکی برای فرزندانش باشد طبعا بر تربیت فرزندان تاثیر منفی خواهد گذاشت .
اما شما ای برادر ! چرا در انتخاب همسر توصیه های شرع اسلام را نادیده گرفته اید ، التزام و پایبندی به شریعت اسلامی یکی از توصیه های اکید در انتخاب همسر است بطورمثال مرد یا زنی که اهل نماز نباشد زندگی با او حرام می باشد ، همسری که به حجاب و عفت خویش ارزش قائل نباشد از دیدگاه اسلام دارای شرایط برای انتخاب شدن نمی باشد.
فرزند دختر تا مادامیکه ازدواج نکرده است بر او واجب است که از پدر خویش اطاعت نماید و به هیچ عنوان حق ندارد پدر خویش را ناراض کند و پس از ازدواج بر او واجب است که از شوهر خویش اطاعت نماید.
رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود :  اگر زن نمازهای پنج گانه را بجا آورد و روزه ماه رمضان را روزه بدارد و عفت خو د را حفظ کند و اطاعت شوهر را بجا آورد، وارد بهشت می شود .
رسولخدا فرمود : به زنا ن بگو اگرازشوهرانشان اطاعت کنند و وظایف زناشویی که برعهده آنهاست رعایت کنند، این اعمالشان برابربا جهاد در راه خداست، اما کمتر کسی از شما زنان می تواند این کار را بطور کامل انجام دهد.

اطاعت زن از شوهر، امریست طبیعی که لازمه زندگی زنا شوئی مشترک است . و بدون تردید اطاعت زن از شوهرش موجب حفظ کیان و هستی خانواده  از نابودی شده و باعث بر انگیختن محبت و صمیمیت قلبی شوهر به همسرش می گردد،  و در نتیجه دوستی و عشق زنا شوئی عمیق و ریشه دار می شود، جر وبحث و جدال که بسا اوقات منجر به دعوا می شود از بین می رود .
رسول الله ص فرمود : آیا شما را ازارزشمندترین گنج یک شخص با خبر کنم؟ آن زن شایسته و درستکاری است که هرگاه شوهر نگاهش کند، شاد می شود، و هنگامی که او را به کاری امر می کند، اطاعت می نماید و در نبود همسرش، مال و ناموسش را حفظ می کند/ ابو داود و نسایی
ودر حدیث دیگر فرموده : چهار چیز است که به هر کس داده شود خیر دنیا وآخرت نصیب او خواهد شد . که یکی از آنها زن نیکوکاری است که به جان و مال همسرش خیانت نمی کند. 
خلاصه :
ایشان را نصیحت و راهنمائی کنید از نعمت و عذاب الهی در قبر ، بهشت و جهنم و حالات بسیار سخت روز قیامت متذکرشوید تا شاید از خدا بترسد و توبه کند و اگر نصحیت را نپذیرفت و به گناهش ادامه داد برای حفظ ناموس و آینده فرزندان خود از او جدا شوید و بجای او همسر نیک و شایسته ای را برگزینید.

| ۱۷ شهریور ۱۳۹۴
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com