پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1647
بازدیدها: 1306024
صغری
| بازدیدها: 778

سلام خداقوت میخوام بدونم خواندن دعای معراج اساس شرعی دارد بعضی ها باخواندن این دعا به حاجتهاشون رسیدن. و خیلی اعتقاددارن که پیامبرصلی الله علی علیه وسلم این دعارامیخواندن آیادرست میگویند؟

پاسخ :

دعایی بنام دعای معرج اساس شرعی ندارد و برآورده شدن حاجات به روش غیر شرعی، دلیل درست بودن روش غیر شرعی نیست . بدیهی است که خداوند دعای غیر مسلمانان را نیز اجابت می فرماید و حاجات آنهارا برآورده میسازد پس نمی توان نتیجه گرفت چونکه حاجات غیر مسلمانان برآورده می شوند پس روش و آئین آنها صحیح و مشروع است . معیار مشروعیت و پاداش فقط رسول الله هستند، بسیاری از اعمال هستند که حسن ظاهری دارند ولی ارزشی نزد الله تعالی ندارند به دلیل تعارض با روش پیامبر خدا ، پس تنها عباداتی مورد قبول هستند که مطابق با سنت رسول الله (صلی الله علیه وسلم) باشند در غیر این صورت هیچ عبادتی نزد خداوند اجری نخواهد داشت چرا که دین اسلام یک پیامبر دارد که اطاعت از روش آن واجب است و خلاف روش پیامبر را «بدعت» می نامند که نوعی گمراهی و ضلالت است .

رسول الله (صلی الله علیه وسلم) فرمودند: أمّا بَعدُ فَإنَّ خَیرَ الحَدیثِ کِتابُ اللهِ، وَ خَیرَ الهَدیَ هَدیُ مُحَمَّدٍ صلی الله علیه وسلم ، وَ شَرَّ الأُمُورِ مُحدَثاتُها، وَ کُلَّ‌بِدعَةٍ ضَلالَةٌ.

ترجمه : اما بعد: همانا بهترین سخن‌ها کتاب الله (قرآن) است و بهترین روش‌ها، روش (سنت) محمد صلی الله علیه وسلم است و بدترین امور، امور نو آوری (دینی) است و هر بدعتی گمراهی است. و در جای دیگر است: «وَ کُلّ ضَلالَةٍ فی النّارِ»: (و هر گمراهی در آتش است). نسائی

موضوع:عقیده ,
| ۲۰ مهر ۱۳۹۵

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com