پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1749
بازدیدها: 1539139
محمدرفیع
| بازدیدها: 566

در صحیح بخاری از ابوهریره رض نقل شده است که پیامبر ص فرمودند در قیامت خورشید به دریاها انداخته میشوند و . با علم امروزی میدانیم که خورشید از کره زمین بزرگتر است پس چگونه به دریاها انداخته میشود؟

پاسخ :

علم روز می تواند امور و حالات دنیا را درک کند اما هیچ علمی توانایی درک حالات جهان آخرت را ندارد تمام علومی که در دسترس بشر است در مقابل علم خداوند سرسوزن در مقابل دریا است ، از طرفی حالات دنیای ما با دنیای آخرت فقط از نگاه نام و عنوان مشابهت دارند اما حقیقتا یکی نیستند و هیچ شیئ از جهان آخرت مشباهت با اشیای دنیای ما ندارد . الله تعالی عرض بهشت را به اندازه آسمانها و زمین توصیف فرموده است و طبق عقیده اهل سنت بهشت هم اکنون وجود دارد در حالیکه در عقل ها نمی گنجد ولی حقیقت دارد.

از حوادث روز قیامت که منظره ای بس ترسناک است و قلب ها را به لرزه در می آورد مشاهده ی چیزهایی است که برای مردم معهود و شناخته شده نیست که یکجا شدن خورشید و ماه از جمله ی آن است ،چیزی که باعث می شود نگرانی و اضطراب فراگیرشود و نشانگر وحشتناک بودن آن روز بزرگ است .

این مساله در قرآن و سنت به طور صریح بیان شده است : خداوند تبارک و تعالی می فرمایند : ﴿ فَإِذَا بَرِقَ الْبَصَرُ * وَخَسَفَ الْقَمَرُ * وَجُمِعَ الشَّمْسُ وَالْقَمَرُ * یَقُولُ الْإِنْسَانُ یَوْمَئِذٍ أَیْنَ الْمَفَرُّ ﴾ (سورة القمر 7-10).

(بگو:) در آن هنگام که چشمها از شدّت وحشت به گردش در آید،و ماه بی‌نور گردد،و خورشید و ماه یک جا جمع شوند،آن روز انسان می‌گوید: «راه فرار کجاست؟!»

امام ابن جریر طبری در تفسیرش می گوید : منظور از یکجا شدن خورشید و ماه ، بی نور شدن آنهاست ، دیگر هیچکدام نوری نخواهند داشت و این در قرائت عبدالله مشهود است که (( و جمع بین الشمس و القمر خورشید و ماه با هم جمع کرده می شوند )) . گفته شده است : آندو جمع شده و به هم پیچانده می شوند .

حافظ الحکمی در معارج القبول می گوید :

همچنین پروردگار ما به ماه و خورشید اجازه می دهد و با هم جمع می شوند ...

اشاره می کند به گفتار خداوند عزوجل که فرمودند : ﴿ وَخَسَفَ الْقَمَرُ * وَجُمِعَ الشَّمْسُ وَالْقَمَرُ ﴾ سورة القمر (8-9) و گفتار پروردگار ﴿ إِذَا الشَّمْسُ کُوِّرَتْ ﴾(التکویر آیة 1)، آنگاه که خورشید به هم درپیچد، .

خسف یعنی تاریک گردانید و نور و روشنائیش را برد و ﴿ وَجُمِعَ الشَّمْسُ وَالْقَمَرُ ﴾ (سورة القمر آیة 9) یعنی خورشید و ماه تاریک و به هم پیچانده شدند انگار دو گاو نر پی شده هستند .علی بن ابی طلحه از ابن عباس روایت می کند که ﴿ إِذَا الشَّمْسُ کُوِّرَتْ ﴾ (التکویر آیة 1 یعنی تاریک گردانیده می شود .

عوفی در این مورد می گوید : کورت یعنی ذهبت : برود ، و مجاهد در معنای کورت می گوید : از بین می رود .ضحاک نیز چینین گفته است .قتاده می گوید : یعنی بی نور می شود . و سعید بن جبیر می گوید : کورت یعنی غورت ( فرو برده می شود ، غروب می کند ) ، ربیع بن خثیم می گوید : یعنی پرت کرده می شود .ابوصالح می گوید : انداخته می شود و همچنین از ایشان روایت است که کورت یعنی نکست به زیر انداخته می شود . و زید بن اسلم می گوید : داخل زمین می افتد.

ابن جریر می گوید : قول درست نزد ما این است که تکویر یعنی پیچاندن قسمتی از یک چیز به دور قسمتی دیگر که (( تکویر عمامه )) یعنی پیچاندن عمامه از این جمله است ، و برای جمع نمودن لباس هم تکویر بکار برده می شود، لذا معنای گفتار خداوند تبارک و تعالی که فرمودند : (( اذا الشمس کورت )) تکویر آیه 1 این است که قسمتی از خورشید به دور قسمت های دیگر پیچانده می شود، سپس جمع کرده و پرت می شود و این عمل باعث بی نور شدن آن می گردد .

ابن ابی حاتم از ابن عباس روایت می کند که در مورد ﴿ إِذَا الشَّمْسُ کُوِّرَتْ ﴾ (التکویر آیة 1) می گوید : خداوند تبارک و تعالی خورشید و ماه و ستارگان را در روز قیامت در دریا به هم پیچانده و بادی را می فرستد و آن را شعله ور می سازد . عامر الشعبی هم اینگونه گفته است .

از ابن ابی حاتم از ابن یزید بن ابی مریم از پدرش روایت کرده است که رسول الله صلی الله علیه و سلم در مورد گفتار خداوند تبارک و تعالی ﴿ إِذَا الشَّمْسُ کُوِّرَتْ ﴾ (التکویر آیة 1) گفته است : در جهنم به هم پیچانده می شوند . بخاری از ابی هریره رضی الله عنه روایت کرده است که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند : خورشید و ماه در روز قیامت درهم پیچیده می شوند .

و بزار هم از او روایت می کند که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند : حقیقتا  روز قیامت ، خورشید و ماه به مانند گاو نر پی شده ، در آتش هستند .

    منبع: islamtape

موضوع:عقیده ,
| ۲۲ اسفند ۱۳۹۴
برچسب ها :

یک دیدگاه بگذارید

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com