پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

دعای حضرت رسول در غدیر

اللّٰهُمَّ وَالِ مَنْ وَالَاهُ وَعَادِ مَنْ عَادَاهُ

خدایا! دوست داشته باش هر که را که او را دوست دارد

و دشمن بدار کسی را که با او دشمنی می‌کند

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1672
بازدیدها: 1364922
علیرضا
| بازدیدها: 268

سلام علیکم و رحمه الله ابن خلّکان در وفیات الأعیان حکایت عارف مشهور “سری سَقَطی”َ را می نویسد که بابت یک الحمدلله گفتن بخاطر عافیت از گرفتاری دیگران. سی سال خودش را مذمت می کرد و سعدی نیز در شعر مشهور خویش به گونه ای از این ماجرا یاد کرده است(شبی دود خلق آتشی برفروخت/شنیدم که بغداد نیمی بسوخت) حال آیا گفتن جمله ی الحمدلله الذی عافانی مماابتلاک، خلاف مروت و خلاف اخلاق نیست.

پاسخ :

قطعا خلاف اخلاق نیست چرا که در فرمایشات رسول الله صلی الله علیه و سلم، موردی که بر خلاف اخلاق باشد وجود ندارد و بر عکس فرمایشات پیامبرخدا را بر خلاف اخلاق دانستن هم گستاخی است و هم خلاف اخلاق ، چرا که الله و رسول معصوم هستند و در کلام شان جایی برای عیب و نقص باقی نمی ماند و سخنان علما تا مادامی که معارض با فرمایشات الله و رسول نباشند معتبر هستند و اگر معارض باشند مردود هستند تفاوتی نمی کند که این عالم چه شخصی و دارای چه رتبه ای باشد، این خطای بزرگی است که سنتهای رسول الله صلی الله علیه و سلم را با سخنان یک عارف بخواهیم تایید یا رد کنیم چرا که معیار برای تایید دیگران فقط قرآن و سنت هستند و باید آنها با این دو منبع پاک تایید یا رد شوند .

خواندن دعای (الحمدلله الذی عافانی...) از سنتهای رسول الله است و فرمایش آنحضرت فرمایش الله و عین اخلاق است . این دعا ارتباطی است بین بنده و الله و طوری این را می خوانی که فرد مبتلا متوجه نشود و صدایت به گوشش نرسد و در واقع با هدف عمل به سنت و عبادت الله می خوانی .

| ۱۲ خرداد ۱۳۹۵
برچسب ها :

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب
پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com