امکانات کاربری

سامانه پرسش و پاسخ شرعی
تعداد سوالات: 1461
بازدیدها: 881329
موحد
| بازدیدها: 534

با سلام اگر فردی فوت شود و اولاد او هر عمل خیری انجام دهد بدون کاسته شدن از اجر و ثواب فرزندانش به همان اندازه ثواب فرزند به والدین فوت شده هم میرسد. سوال بنده این است که اگر فرزندان عمل ناشایستی انجام دهند گناه کار آنها دامن پدر و مادر فوت شده را هم میگیرد و آنها را دچار عذاب میکند؟

پاسخ :

اگر کسی فوت کند و فرزند صالحی از خود بجای بگذارد و این فرزند برای والدین خود دعا کند و برای آنها استغفار نماید خداوند درجات پدر و مادر را بلند می فرماید و آنهارا از جانب خود به برکت دعای فرزند صالح پاداش میدهد و اگر فرزندان دارای اعمال نیک باشند ولی دعا برای والدین خود نکنند آنطور که در احادیث آمده است تاثیری در اعمالنامه والدین ندارد .

رسول الله صلی الله علیه و سلم فرموده است : «إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ لَیَرْفَعُ الدَّرَجَهَ لِلْعَبْدِ الصَّالِحِ فِی الْجَنَّهِ فَیَقُول:ُ أی رَبِّ أَنَّى لِی هَذِهِ فَیَقُولُ بِاسْتِغْفَارِ وَلَدِکَ لَکَ››.(احمد)
ترجمه: خداوند، مقام یکی از بندگانش را در بهشت بالا می برد. آن بنده می پرسد: پروردگارا! این مقام چگونه به من رسید؟ خداوند می فرماید: به خاطر استغفاری که فرزندت در حق تو کرده است.

اما اینکه مردگان در اعمال نیک و یا در اعمال بد زنده ها شریک هستند یا خیر بحث آن جدا از فرزند صالح یا فرزند نا صالح است و این عمومی است . هر آن کسی که در این دنیا باعث هدایت دیگران شده باشد مثلا انسانها را ارشاد نموده است و آنها به سبب ارشاد او هدایت یافته اند چنین شخصی با اعمال نیک هدایت یافته ها شریک می باشد حال پدر باشد و یا هر شخص دیگری باشد ، همچنین اگر شخصی باعث گمراهی افراد شود و اسباب گمراهی را برای بندگان الله به روشهای مختلفی فراهم سازد چنین شخصی با گناهان این افراد شریک خواهند بود .

رسول الله صلی الله علیه و سلم فرموده است : «مَنْ دَعَا إِلَی ضَلالَهٍ کَانَ عَلَیْهِ مِنَ الإِثْمِ مِثْلُ آثَامِ مَنْ تَبِعَه،ُ لا یَنْقُصُ َ مِنْ آثَامِهِمْ شَیْئًا».(مسلم)
ترجمه: هر کس (مردم را) به سوی کار بدی دعوت کند، همسان گناهان کسانی که از او پیروی می کنند ، گنه کار است واز گناهان آنان چیزی نمی کند. (وهمینطورباالعکس)

اگر والدین باعث به بیراهه رفتن فرزند شوند نیز در گناه شریک خواهند بود لذا تربیت صحیح اسلامی فرزند بر والدین واجب است.

| ۱۳ خرداد ۱۳۹۵

دیدگاه بسته است.

آخرین مطالب

پرسشهای شما

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com

طراحی سایت