پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9754
  • کل اعضا 1707
  • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 38720

شروع و آغاز محبت از جانب خداست زیرا او آفریدگان خود علی الخصوص انسان را بسیار دوست دارد و بلکه دوستی اش نسبت به انسان از آن جهت که شایستگی حمل امانت بزرگ الهی را به او عطاء کرده است ، ویژه خواهد بود . و به واسطه لطف و عنایت خدای متعال است که بنده توفیق پیدا می کند که در مسیر هدایت الهی قرار گیرد و اعمال صالح را به انجام رساند

محبت و دوستی باخدا یکی ازبزرگترین مقامات عبادت است.چون محبت و دوستی با خداوند باعث میشود مسلمان بیشتر به خدا نزدیک بشود.وبیشتر کارهایی خوب ونیک را انجام بدهد.

ثمرات محبت ودوستی با خدا باید در قلب و زبان و اعضای بدن انسان اشکار بشود.به این معنی که ایثار محبت خدا بر همه محبت هایی دیگر باشد. ان هم التزام وتسلیم شدن به اوامر الهی و دوری از انچه خدا منع کرده است و موجب ناراحتی و خشمگینی او میشود. وهمچنین پیروی از پیامبرش محمد*صلی الله علیه و سلم*در هر امر بزرگ و کوچکی ودوستی و محبت ایمانی با انانیکه خدا را دوست دارند.وشرط محبت و دوستی برای خدا با پیروی از احکام شرع و انجام دادن اعمال نیک تحقیق میشود.وادعای دوستی و محبتی با خدا فقط با زبان درست نیست .چون خداوند در قران میفرماید:قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله و یغفر لکم ذنوبکم.

ترجمه:بگو اگر خدا را دوست دارید.پس مرا پیروی کنید.تا خدا هم شمارا دوست بدارد.وگناهانتان را بیامرزد.

دوستی و محبت باخدا اصل هر کاری است در دنیا واصل هر پاداش است در اخرت.هر کس محبت خدا را از دست بدهد مثل اینکه همه خوبی ها را از دست داده است.چون محبت اصل این وجود است و اصل این وجود خداست.واو افریدگار وجود است.وهرکس غیر از خدا را دوست بدارد به این معنی است که فرع را دوست دارد و اصل را ترک کرده است.واین دلالت بر نقصان عقل و گمراهی بودنش است.

ودر صحیحین امده که پیامبر*صلی الله علیه و سلم*فرمودند:ثلاث من کن فیه وجد بهن حلاوه الایمان. ان یکون الله و رسوله احب الیه مما سواهما..وان یحب المرء لایحبه الا لله.وان یکره ان یعود فی الکفر بعد ان انقذه الله کما یکره ان یقذف فی النار.

ترجمه:سه خصلت هستند که هرکس ان سه چیز را در او ایجاد شود.ان کس شیرینی ایمان را چشیده است.باید الله و رسولش را از هر کس بیشتر دوست داشته باشد.وکسی را دوست داشته باشد فقط به خاطر خدا.ومتنفر باشد از اینکه به کفر برگردد بعد از اینکه خدا اورا نجات داده است مثل اینکه دوست نداشته باشد به اتش جهنم برگردد.

از جمله اسبابی که دوستی و محبت با خدا رو قوی تر ومحکمتر میکند:

۱-خواندن قران کریم با تدبر.

۲- ویکی از بزرگترین اعمالی که بنده مسلمان رو به خدا نزدیک میکند وموجب محبت خدا میشود .زیاده روی در ادای عبادات است.

در صحیح بخاری امده که پیامبر*صلی الله علیه و سلم فرمودند:(إن الله تعالى قال: من عادى لی ولیا فقد آذنته بالحرب وما تقرب إلی عبدی بشیء أحب إلی مما افترضته علیه ولا یزال عبدی یتقرب إلی بالنوافل حتى أحبه فإذا أحببته کنت سمعه الذی یسمع به وبصره الذی یبصر فیه ویده التی یبطش بها ورجله التی یمشی بها ولئن سألنی لأعـطینه ولئن استعاذنی لأعیذنه).(البخاری)

ترجمه:هرکس دشمنی با دوستان من کند من اعلام جنگ با او میکنم.هیچ بنده ای با چیزی بهتر از انجام واجبات به من اظهار دوستی و محبت نکرده است.وهمانا بنده با انجام نوافل اظهار محبت و دوستی به من می نماید.تا انجاکه محبوب من واقع می شود.پس زمانی که من اورا دوست بدارم.گوش او میشوم.که با ان می شنود.چشم او میشوم که با ان می بیند.زبان او میشوم که با ان سخن می گوید دست او می شوم که با ان میگیرد.و پای او می شوم که با ان راه می رود.اگر مرا بخواند اجابتش میکنم.واگر ازچیزی از من پناه ببرد پناهنده اش میشوم..

۳-دوام ذکر کردن خدا در هر حال و زمان و مکانی.در قلب و بازبان و همچنین استغفارکردن و زیاد دعا کردن.

۴-ایثار دوستی هایی خداوند بر دوستی های هوایی و نفسانی.

از عمر بن الخطاب*ر.ض*روایت شده که پیامبر*صلی الله علیه وسلم فرمودند:ان من عباد الله اناسا ماهم بانبیاء ولا شهداء .یغبطهم الانبیاء والشهداء یوم القیامه بمکانهم فی الله.قالوا:یا رسول الله تخبرنا من هم؟قال:هم قوم تحابوا بروح الله.علی غیر ارحام بینهم.ولا اموال یتعاطونها.فوالله ان وجوههم لنور.وانهم علی نور.لا یخافون اذا خاف الناس.ولا یحزنون اذا حزن الناس.وقرا هذه الایه:الا ان اولیاء الله لا خوف علیهم ولا هم یحزنون.(ابوداود)

ترجمه:از بندگان خدا کسانی هستند که نه از جمله پیامبران هستند و نه از شهدا هستند.پیامبران و شهدا به جایگاه شان نزد خداوند در روز قیامت غبطه میبرند.گفتند:ای رسول خدا به ما میگویید چه کسانی هستند؟فرمود:کسانی هستند که به خاطر خدا باهم دوست هستند.بدون هیچ صله رحم در بین شان و نه تجارت مالی.سوگند به خدا که چهره هاشون پر از نور است.وبر نور هستند.بیمی از هیچ ندارند در حالی که اگر دیگران بترسند.وناراحت نیستند در حالی که اگر دیگران ناراحت باشند.واین ایه را خواند:اگاه باشید.یقینا دوستان خدا نه بیمی بر انان است ونه اندوهگین می شوند.

ودر حدیث دیگری امده که پیامبر*ص*فرمودند:ان الله تعالی یقول یوم القیامه:این المتحابون بجلالی؟الیوم اظلهم فی ظلی یوم لا ظل الا ظلی.(مسلم)

ترجمه:خداوند در روز قیامت میفرماید:کجا هستند کسانی که به خاطر من باهم دوستی کردند؟امروز در سایه ای خودم قرارشون میدم روزی که هیچ سایه ای نیست جز سایه ای خودم.

ودر حدیث هفت نفری که انان در زیر سایه عرش خدا قرار میگیرند یکی از انها:ورجلان تحابا فی الله اجتمعا علیه و تفرقا علیه.(متفق علیه)ترجمه:دو نفری هستند که به خاطر خدا باهم دوست شدند و به خاطر ان نیز از هم جدا شدند.

۵-فکر کردن به نامها و صفات خداوند. (( عَنْ عَائِشَهَ رضی الله عنها: أَنَّ النَّبِیَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ بَعَثَ رَجُلاً عَلَى سَرِیَّهٍ ، وَکَانَ یَقْرَأُ لأَصْحَابِهِ فِی صَلاتِهِمْ فَیَخْتِمُ بِقُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ، فَلَمَّا رَجَعُوا ذَکَرُوا ذَلِکَ لِلنَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَقَالَ : سَلُوهُ لأَیِّ شَیْءٍ یَصْنَعُ ذَلِکَ ، فَسَأَلُوهُ ، فَقَالَ : لأَنَّهَا صِفَهُ الرَّحْمَنِ ، وَأَنَا أُحِبُّ أَنْ أَقْرَأَ بِهَا ، فَقَالَ النَّبِیُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ : أَخْبِرُوهُ أَنَّ اللَّهَ یُحِبُّهُ ))(البخاری ومسلم)

از ام المومنین عائشه*رضی الله عنها*روایت شده که میفرماید:پیامبر*ص*مردی را به یک سریه فرستاد.ان مرد هر نمازش را به خواندن سوره*قل هو الله احد*ختم میکرد.وقتی برگشتن ان را به رسول الله*ص*ذکر کردند.پیامبر*ص*فرمود:ازش بپرسید برای چی این کار را میکند؟ا سؤال کردند.گفت:چون یکی از صفات رحمن است و من هم دوست دارم ان را بخوانم.پیامبر*ص*فرمود: بهش بگوئید که خداوند نیز اورا دوست میدارد

۶-پیروی از پیامبر و اطاعت کردنش.خداوند میفرماید: قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله و یغفر لکم ذنوبکم.

۷-دوری از هر اعمال و کاری که باعث دوری بین بنده و خدا میشود.

 

برخی از علایم و و نشانه هایی محبت خداوند به بندگان

۱- بنده ، خدا را دوست می دارد ، همان گونه که خدا بنده را دوست می دارد .

۲ خدا بنده اش را محبوب دوستانش می کند .وقتی محبت خدای متعال در قلب بندهء صالحش قرار می گیرد ، آن را تلطیف می کند و خدا از حسن و جمال خود نوری بر آن بنده می پوشاند که قلوب مؤمنان جذب آن می شود.

۳- بنده اش را در امر طاعت موفق می گرداند

۴-بلای(آزمایش و ابتلا) بنده را بسیار می کند .

۵- به بنده قلب سلیم عطا می فرماید و اخلاق او را نیک می گرداند. او را به حلم و آرامش مزیّن میکند.

۶- دنیا را مغبوض بنده اش می سازد ، زیرا دنیا دور کنندهء بنده از خداست .

۷ – عبادت نیکو را به او ارزانی می دارد

 

اللهم انی اسالک حبک وحب من یحبک.وحب کل عمل یقربنی الی حبک.

—————————–

 

منبع: سایت اسلام ویب با اندکی ویرایش

ترجمه:Aveen

| ۲ آبان ۱۳۹۲

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 16نفر
  • بازدید امروز 35398
  • بازدید دیروز 112414
  • بازید کل 107634022

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com