پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 2065

فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به همه ی شما مؤمنان وشیفتگان توحید ودلدادگا سنت ، تبریک عرض نموده وآمدن آن را خیر مقدم عرض می کنیم
اهمیت ماه مبارک رمضان
ماه مبارک رمضان ، ماهی است که اولش رحمت، میانه اش مغفرت و آخرش آزادی از آتش است. رمضان ماه ضیافت الهی ، ماه آزادی ازقید وبند معاصی وماه پاک کننده ی گناهان است  ماه عید بندگان مخلص پروردگار ، ماه پیروزی بر شیطان وماه بخشش وهمدردی بامستمندان ونیازمندان است.
ماه رمضان ماه تجدید ایمان با ایزد یکتاست ، ماه رمضان ماه جبران کوتاهی ها در ماه های گذشته است ماه رمضان ماه نظافت و پاکی ازلَوث گناهان است ماه مبارک رمضان ، ماه پر کردن آن فُرجه ای است که بر اثر گناهان و پیروی از امیال و خواهشات نفسانی پدید آمده است. ماه مبارک رمضان ماه درمان بیماری غفلت است، ماه مبارک رمضان ماه تقویت رابطه انسان ها و بندگان با پروردگارشان است، ماه مبارک رمضان ماه آشتی بندگان خدا با خدا وبندگان خداست، ماه رمضان ماه مغفرت گناهان است ماه مبارک رمضان ماه ویژه ای برای اجابت دعا است ، ماه مبارک رمضان ماه نزول رحمت الهی است،
رمضان ماهیست که خداوند در آن قرآن را بر پیامبر دردانه اش (ص) نازل کرده است و تنها ماهی است که در قرآن مجید، نامی از آن برده شده است. در این ماه، درهای آسمان و بهشت بر روزه داران گشوده و درهای جهنم بسته می شود. عبادت در یکی از شب های آن، (شب قدر) بهتر از عبادت هزار ماه است. رحمت پروردگار در این ماه دنبال بهانه است. بها ندارد با یک دست بلند کردن با سرازیر شدن یک قطره اشک از چشم ها ، رحمت خداوندی سرازیر می شود وروح وقلب وتمام وجود بنده اش را فرا می گیرد.
برای مسلمانان هیچ ماهی بهتر و با فضیلت تر و بزرگتر از ماه مبارک رمضان وجود ندارد. این ماه باارزش درحقیقت نعمت بزرگی ازنعمت های الهی محسوب می شود. خداوند این ماه را وسیله ای برای پاک کردن گناهان بندگان قرارداده است. دراین ماه است که خداوند مهربان ، سفره ی میهمانی را برای بندگانش می گستراند و روزه داران را بر سر سفره ی لطف و کرم خویش میهمان می کند وتنها بهانه ی این میهمانی مجلل ، «روزه» است.
روزه زکات بدن ، آزمون عشق ، ترازوی اخلاص و سپر آتش جهنم است.
روزه درصدد کنترل نفس و مهار امیال نفسانی وخواهشات مادی است تا با ایجاد و تقویت روحیه ی مقاومت در برابر جاذبه های نفسانی، بعد حقیقی و گوهر اصلی انسان را إحیاء کرده وآن را سرزنده و بانشاط کند و تقوای الهی را به معنای واقعی آن در وجود انسان محقق سازد.

رمضان درقرآن :
خداوند متعال درمورد این « ماه فرخنده » و این « میهمانی مهم و باشکوه » درکلام زیبایش در آیات ۱۸۳ تا ۱۸۵ سوره بقره، چنین می فرماید :
« اى کسانى که ایمان آورده‏اید روزه بر شما نوشته (واجب) شد، چنان که بر آنان که پیش از شما بوده‏اند واجب شده بود باشد که پرهیزگار شوید.» (بقره/ ۱۸۳)
« و این روزهایى چند است پس هر کس از شما مریض و یا مسافر باشد باید ایامى دیگر به جاى آن بگیرید و اما کسانى که به هیچ وجه نمى‏توانند روزه بگیرند عوض روزه براى هر روز یک مسکین طعام دهند و اگر کسى عمل خیرى را داوطلبانه انجام دهد برایش بهتر است و اینکه روزه بگیرید برایتان خیر است اگر بناى عمل کردن دارید.» (بقره/ ۱۸۴)
« (و آن ایام کوتاه )ماه رمضان (همان ) ماهی است که قرآن در آن نازل شده تا هدایت مردم و بیاناتى از هدایت و جدا سازنده حق از باطل باشد پس هر کس این ماه را درک کرد باید روزه‏اش را بگیرد و هر کس مریض و یا مسافر باشد به جاى آن چند روزى از ماههاى دیگر بگیرد خدا براى شما آسانى و سهولت را خواسته و دشوارى نخواسته و منظور اینست که عده سى روزه ماه را تکمیل کرده باشید و خدا را در برابر اینکه هدایتتان کرد تکبیر گفته و شاید شکرگزارى کرده باشید.» (بقره/ ۱۸۵)

رمضان دراحادیث :
درمورد فضیلت ماه مبارک رمضان احادیث وروایات بیشماری آمده که برخی ازآن هارا ذکر می کنیم : ۱ـ از ابوهریره – رضی الله عنه – روایت است که رسول الله – صلى الله علیه وسلم – فرمودند: «هر کس، ماه مبارک رمضان را بقصد حصول ثواب، در عبادت بگذراند، تمام گناهان گذشته اش، مورد عفو قرار خواهند گرفت» (صحیح بخاری) ۲ـ از ابوهریره – رضی الله عنه – روایت است که رسول الله – صلى الله علیه وسلم – فرمودند: «وقتی ماه رمضان فرا می رسد، درهای بهشت گشوده می شوند». و در روایتی دیگر، ابوهریره – رضی الله عنه – می گوید: رسول اکرم – صلى الله علیه وسلم – فرمودند: «وقتی ماه رمضان از راه می رسد، درهای آسمان، گشوده می شوند و درهای دوزخ، بسته می گردد و شیاطین به زنجیر کشیده می شوند».(صحیح بخاری) ۳ـ
درحدیثی دیگر ازابوهریره نقل است که: (خداوند می فرماید): هر عملی که فرزند آدم انجام دهد، برای خودش می باشد، جز روزه که مخصوص من است. و من خودم پاداش آنرا خواهم داد». و در پایان حدیث، پیامبر اکرم – صلى الله علیه وسلم – فرمودند: «روزه دار، دو بار خوشحال می شود: یکی، هنگامی که افطار می کند. و دیگری، زمانی که با پرودگارش ملاقات می نماید، از روزه اش شادمان می شود».(صحیح بخاری)
در روایتی از مسلم آمده که هر عمل فرزند آدم چند برابر می‌شود نیکی به ده برابرش تا هفت‌صد برابرش

رمضان درزندگی بزرگمردان وشیرزنان تاریخ اسلام :
زنان ومردان درتاریخ اسلام ، تمام سال را درانتظار رمضان می نشستند وهنگام حلول این ماه مبارک ، اظهار شادی وسرور می کردند وهنگامی که این ماه به پایان می رسید، اندوهگین می شدند . آن ها مدت ها قبل خودرا برای این ماه آماده می کردند وتمام برنامه های خودرا بگونه ای تنظیم می کردند که درماه رمضان فقط متوجه فیوضات معنوی این ماه باشند. کودکان وجوانان نیز ، هم پای بزرگترها حتی درسخت ترین شرایط گرما وبد ترین شرایط کاری، روزها روزه می گرفتند وشب ها با پروردگارخویش به مناجات ونیایش می پرداختند. آنان ازخواب وخوراک خود می زدند تامبادا فرصتی ازاین ماه مبارک را ازدست بدهند. آن شیرمردان وشیرزنان به گونه ای نفس خودرا عادت داده بودند که حتی درغیر رمضان به نمازشب وتلاوت قرآن وانجام کارهای خیر، می پرداختند. آری ! تمام صفات نیک وخصلت های پسندیده ی آن رادمردان وبزرگ زنان ، برای ماباید الگوباشد.

رمضان وحس نوع دوستی :
رمضان فرصتی است که انسان ها درآن تشنگی می کشند ، گرسنگی تحمل می کنند تابه نوعی متوجه نیازمندانی که چیزی برای خورد ن ونوشیدن ندارند، باشند . آنان شب بیداری می کشند تاپی ببرند که انسان هایی که سرپناه وجای خواب ندارند، چه حالی دارند آنان ازخداوند توقع دارند که خداوند به مسکینی آن ها رحم کند بااین کار پی می برند به این که ازمستضعفان ومحرومان غافل نباشند خلاصه این که این ماه فرصتی است برای دریافتن حال مسکینان ومحرومان ونیازمندان است !

رمضان وتندرستی :
در طب قدیم روزه ازاهمیت خاصی برخوردار بود، فیثاغورث و بقراط برخی از امراض رابا روزه معالجه می کردند .حارث بن کلده ، طبیب معروف زمان بعثت حضرت محمد (ص) روزه را تنها طریق معالجه ی بیماریها می دانست .ابن سینا فصلی ازکتاب قانون را به مداوا و معالجه با روزه اختصاص داده است.امروزه درامریکا و انکلستان و بیشتر کشور های اروپایی چاقی شایع ترین بیماری تغذیه را تشکیل می دهد و سلامتی عده ی کثیری را مختل می سازد برنامه روزه داری در اسلام انتخاب رژیم برای لاغری نیست بلکه هدف اصلی و حقیقی اسلام از روزه داری برای پیرامون خود جزء اهم وظایف و افضل فرایض قرار داده است برنامه یی است کاملاً منظم و اصولی که از جهات مختلف برای تامین سلامتی بشر مفید و ضروری است . نه تنها از نظر تامین جسمی اهمیت دارد بلکه از نظر تاُمین سلامت روحی نیز قابل توجه است .در حقیقت برنامه روزه داری عبارت است از اجرای یک برنامه ی بهداشتی کامل از نظر بهداشت روانی و بهداشت جسمانی.ضمناً چربیهای ذخیره ی بدن در طول مدت یک ماه روزه داری تدریجاًوبدون کمترین عوارض و عواقب وخیمی هضم می شود و قبل از اینکه سالها چربی به دور اعضاء جمع شود باعمل رژیم یک ماهه هر روز مقداری از ذخایر را هضم نمود و از میان برمی دارد .
جالب است بدانید که در مدت ۵۰ سال که از تأسیس کلینک روزه درآلمان می گذرد بیش از۰۰۰/۵۰ بیمار صعب العلاج در این کلینک توسط روزه درمان شده اند .

رمضان وفرصت عبادت:
ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای رسیدن به خدا است ماه مبارک رمضان ماه مسابقه است میدان مسابقه برای همگان باز است و هیچ شرط و شروطی ندارد مسابقه آزاد، اما داور هم الله ذوالجلال است مدالی که به برندگان مسابقه ی ماه رمضان داده می شود مدال طلا و نقره وجام هم نیست چون ارزش اینها فقط ارزش مادی ودنیوی است. مدالی که به برندگان مسابقه ی ماه مبارک رمضان داده می شود بسیار نفیس وباارزش است . این مدال ، مدال مغفرت گناهان ورهایی آتش دوزخ است . آن هایی که در کارهای نیک ، در عبادات، در نمازهای شب ، در ذکر الله وتلاوت قرآن ازدیگران پیشی گرفتند، برندگان این مسابقه بزرگ ، خواهند بود. این ماه فرصتی است تانفسمان را محاسبه کنیم وبارسنگین گناهانمان را که برشانه هایمان سنگینی می کنند، سبک کنیم . بالب هایی تشنه وشکمی گرسنه پیش خداوند، زاری والتجاء کنیم وشب ها بااوخلوت ورازونیازکنیم . بیاییم دراین ماه فاصله ی خود وخدارا کمتر کنیم وبرای آشتی باخوبیها، پیش قدم باشیم . بیاییم دراین ماه تمرین عبادت واوج بندگی را به نمایش بگذاریم تا درسایر ماه های سال، بتوانیم بنده ی خوبی برای خداوند باشیم.

رمضان وزکات :
یکی ازواجبات وعبادات پسندیده ی دیگری که دراین ماه مبارک انجام می گیرد، دادن زکات است. چون روزه باعث می شود تاانسان براساس حس نوع دوستی که دارد، به نیازمندان نیز رسیدگی کند . زکات، برای پاک کردن مال وکاستن درد ورنج نیازمندان ومستضعفان وارتباط ثروتمندان باطبقه ی محروم ومستمند است. گرچه دادن زکات قبل ازرمضان وبعد آن جایز است ، اما درماه مبارک رمضان معمولا این کارخیر انجام بگیرد بهتر است . چون پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم بیشتر درماه رمضان اقدام به دادن خیرات وصدقات می کرد وبذل وبخشش می نمود چنانچه از ابن عباس رضی الله عنهما روایت است که فرمودند: رسول الله – صلى الله علیه وسلم – سخاوتمندترین انسان ها بود. و سخاوتمندتر از هر وقت، زمانی بود که در ماه رمضان، جبرئیل نزد ایشان می آمد. جبرئیل در تمام شب های رمضان، قرآن را با رسول خدا – صلى الله علیه وسلم – تکرار می نمود. و آنحضرت – صلى الله علیه وسلم – در پخش خیر و نیکی، از بادهای وزنده نیز سبقت میگرفت. ( بخاری) رمضان واعتکاف :
یکی ازسنت های پیامبر خدا (ص) سنت اعتکاف است . پیامبر خدا (ص) معمولا دردهه ی اخیر رمضان ، به اعتکاف می نشستند. ویاران وخاندان بزرگوار ایشان چه درحیات پیامبر (ص) وچه پس ازوفات ایشان دهه ی اخیر ماه مبارک را به اعتکاف می نشستند ودرخلوت با پروردگارشات راز ونیازمی کردند. امروزه نیز بندگان نیک خداوند ، دهه ی اخیر را با رب ذوالجلال خود به خلوت می نشینند

رمضان وشب قدر:
خداوند قرآن را درشبی به نام « قدر» نازل فرموده است شبی که عبادت در آن شب ، بهتر از هزار ماه (یعنی برابر هشتاد و سه سال و چهار ماه ) می باشد. خداوند در دو سوره از این شب مبارک سخن گفته. خداوند در سوره قدر آیه ۱ می فرماید: (‏ما قرآن را در شب با ارزش «لیلهالقدر» فرو فرستاده‌ایم) و هم چنین در سوره دخان سوره دخان آیه ۳و۴ می فرماید: ‏(ما قرآن را در شب پرخیر و برکتی فرو فرستاده‌ایم. ما همواره بیم‌دهنده بوده‌ایم. ‏در این شب مبارک، هر گونه کار حکیمانه ای بیان و مقرّر گشته است).
فضایل لیله القدر: ۱٫ شبی است که خداوند قرآن را در آن نازل نموده. خداوند می فرماید: {إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ} و شبی است پر برکت چنان که خداوند می فرماید: {إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهٍ مُّبَارَکَهٍ}
۲. خداوند متعال در آن شب مهلت و رزق انسان را در طول سال تعیین می کند، چنان که می فرماید: {‏فِیهَا یُفْرَقُ کُلُّ أَمْرٍ حَکِیمٍ}
۳٫ عبادت در آن شب به نسبت شب های دیگر برتری دارد. چنان که خداوند متعال می فرماید: {‏لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ } سوره قدر آیه ۳ (‏شب قدر شبی است که از هزار ماه بهتر است)‏. چرا که در آن ملایکه با خیر و برکت و رحمت و مغفرت به سوی زمین فرود می آیند. خداوند می فرماید: {‏تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَهُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن کُلِّ أَمْرٍ} سوره قدر آیه ۴ (‏ فرشتگان و جبرئیل در آن شب با اجازه پروردگارشان، پیاپی برای هر نوع کاری فرود می آیند‏.)
۴٫ شبی خالی از هر گونه بدی و آزردگی که در آن طاعت و اعمال خیر و خوب و رهایی از عذاب زیاد می شود، و شیطان در آن آزاد نیست و شبی سراسر سلامت و آرامش است. خداوند متعال می فرماید: {‏سَلَامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ} سوره قدر آیه ۵ (‏ آن شب تا طلوع صبح، شب سلامت و رحمت (و درود فرشتگان بر مومنان شب زنده دار) است.)
۵٫ برای کسی که به امید پاداش شب قدر به قیام بایستد، چنان که پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند که: «من قام لیله القدر ذیمانا و إحتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه» گناهانش آمرزیده می شود.
شایسته است که بندگان یک خداوند، این شب را وبه ویژه ده شب آخر را إحیاء کنند.
سخن آخر :
برادروخواهر گرامی ! ازآن جاکه این ماه ، ماه جمع کردن آذوقه برای قبر وآخرت است ، همه ی ما باید این فرصت را غنیمت شمرده وازآن استفاده ی بهینه بکنیم
خداوند انسان ها را برای مبارزه با دو دشمن خطرناکی که همیشه در صدد ازبین بردن انسان هستند( اولی شیطان و دومی نفس اماره ) آگاه کرده است. این دو دشمن برای غافل بار آوردن من وشما یک لحظه هم کوتاهی نمی کنند. با انجام دادن کاهای نیک وپسندیده به ویژه در ماه مبارک رمضان ، می توان تاحدودی ازبارگناهان خود کاست وپرونده ی کارهای خیر خودرا پربار کرد.
این نکته را نیز باید به خاطر بسپاریم که روزه تنها نام « گرسنگی و تشنگی » نیست . کسی که در ماه مبارک رمضان ، ازدروغ گفتن ، دادن گواهی دروغین ، تهمت ، سخن چینی، اهانت و حرفهای بیهوده و بد و بیراه باز نیاید واین صفات بد را کنارنگذارد، و دلش را خوش بکند به این که فقط چیزی نمی خورد و نمی آشامد، خداوند به چنین روزه داری می فرماید : من هیچ نیازی ندارم که شما خودتان را گرسنه وتشنه نگه دارید !
بله ! روزه ی واقعی این است که همه اعضای انسان روزه باشد چراکه روزه سپری است برای انسان که انسان را از گناه و خطا بازمی دارد . پس باید تمام اعضای ما روزه داشته باشند. ابوهریره (رض) می فرماید: رسول الله – صلى الله علیه وسلم – فرمودند: «هرکس که دروغ گویی و عمل به مقتضای آن را ترک نکند، خداوند نیازی ندارد که او خوردن و نوشیدن را ترک کند»
بله ! .به جای صرف انرژی خودمان درگفتن دروغ وتهمت وبدگویی ، باید قلب وزبان وفکرمان را در راستای صفات پسندیده وکردارمثبت صرف کنیم . باید با دعا ونیایش خودمان را باخداوند ، نزدیک کنیم . ازین رو می طلبد تاهمه ی ما، این روزهای طلایی واین شبهای گرانقدرواین لحظات باارزش وثانیه های گرانقدر را ارج نهاده وبا پاک کن رمضان، دلهایمان را صیقل دهیم وقلبهایمان را جلابخشیم پس خوشا به حال آن خواهر و برادری که تمام لحظه های این ماه پر فیض و پر برکت را غنیمت شمرده و از آن در جهت مغفرت و بخشش گناهان‌شان استفاده نماید و حسرت و افسوس به حال آن کسی که با فرا رسیدن این ماه مبارک، هنوز هم از خواب غفلت بیدار نگردیده و با بی‌تفاوتی و بدون احساس مسئولیت، به گناهان گذشته‌ اش ادامه داده و از این شانس طلایی مستفید نمی‌گردد
وازهمه مهم تر! باید متوجه باشیم که « مسلمان رمضانی» نباشیم بلکه سعی کنم درتمام سال باهمان روحیه ی رمضانی زندگی کنیم
امیدوارم خداوند طاعات وعبادات همه ی مارا به درگاه خویش قبول بفرماید ومارا توفیق دهد تا حق بندگی ا ش رابه درستی اداکنیم . آمین یارب العالمین

| ۷ تیر ۱۳۹۳
۲۲ پاسخ به “ویژگیهای ماه مبارک رمضان”

 1. zakriyagahramzi says:

  سلام علیکم روزه داران مسلمانان ماه رمضان ماه شتسشوی انسان هست انسان ماه رمضان گناهان خودش را شست شو میکند خداوند رمضان را برای انسان پاک فرصت داده که خودش را پاک کند شاید رمضان دیگری زنده نباشد این فرصت برای انسان خیلی مهم هست انسان باید چنین فرصت را از دست ندهد وهمیشه انتظار همچنین فرصتی باشد این ماه جمع اوری ترین ماه عمل نیک وبندگی خداوند هست این ماه افضل ترین ماه هست این ماه ماه نزول قران هست این ماه ماه امتی هست


 2. انزال شدن دندانپزشک says:

  من یک دکتر دندان هستم، در ماه رمضان یک مریض زن نزد من مراجعه نمود، در وقت کشیدن دندان انزال شدم. آیا بر من کفاره لازمست یا خیر؟

  برای پاسخ به سوال به ذکر دو مطلب لازمست :

  اول: هرگاه کسی در ماه رمضان روزه باشد و به هر دلیلی انزال کند، در آنصورت روزه او باطل است و باید بعد از پایان ماه رمضان آن روز را قضاء کند، اما نیازی به کفاره نیست بجز در حالتی که زن و شوهر در روز رمضان با هم جماع کنند، که در اینحالت علاوه بر قضای آن روز باید بعنوان کفاره دو ماه پیاپی و پشت سر هم روزه بگیرند.

  البته بر طبق رای امام ابوحنیفه و امام مالک، کسی که روزه اش را بدون عذر بشکند، چه از طریق جماع باشد یا غیر آن، باید دو ماه متوالی بعنوان کفاره روزه باشد، که از نظر ما این رای مرجوح است.

  اما در مورد کسی که با غیر جماع روزه اش را می شکند مثلا با خوردن یا نوشیدن ]یا خود ارضایی[، اختلاف نظر دارند: امام ابوحنیفه و مالک رحمهما الله گفته اند که باز بر او کفاره لازم است، و امام شافعی و احمد رحمهما الله گفته اند کفاره ای بر او لازم نیست». ‏.‏

  دوم: شریعت اسلام حرام کرده که یک زن نزد پزشک مرد برود و یا یک مرد نزد پزشک زن مراجعه نماید، مگر آنکه ضرورتی درکار باشد، مثلا پزشک مرد وجود نداشته باشد و زن بیمار مجبور شود جهت مداوای بیماری خود به پزشک مرد مراجعه کند که در آنصورت زن می تواند همراه یک مرد بالغ که محرمش است نزد پزشک مرد برود، و در وقت معاینه نیز باید محرمش همراه وی باشد.

  این حکم شریعت است و اگر کسی این مسائل را مراعات نکند، قطعا – جدا از گناهی که بخاطر بی توجهی به حکم شریعت مرتکب می شود – دچار رویدادهای ناگواری نیز خواهند شد، همانگونه که برای سوال کننده پیش آمده!

  الله متعال امر می کنند: «قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِکَ أَزْکَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ * وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ» (نور ۳۰-۳۱)

  یعنی: به مردان مؤمن بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگیرند، و عفاف خود را حفظ کنند؛ این براى آنان پاکیزه‏تر است؛ خداوند از آنچه انجام مى‏دهید آگاه است! و به زنان با ایمان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگیرند.

  و پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرمایند: «العَیْنَانِ زِنَاهُمَا النَّظَرُ، وَالأُذُنَانِ زِنَاهُمَا الاسْتِمَاعُ، وَاللِّسَانُ زِناهُ الکَلاَمُ، وَالیَدُ زِنَاهَا البَطْشُ، وَالرِّجْلُ زِنَاهَا الخُطَا». بخاری (۶۲۴۳) مسلم (۲۶۵۷).

  یعنی: چشم ها زنا می کنند و زنایشان نگاه کردن به نامحرم است و زنای گوشها گوش دادن (به سخنان شهوت انگیز) است و زنای زبان سخن (تحریک آمیز) گفتن است و زنای دست ها دست زدن (به نامحرم) است و زنای پاها رفتن است.

  و یکی از علتهای حرام بودن نظر به نامحرم اینست چونکه موجب گناه دیگری می شود. نظر کردن مقدمه ای برای گناهان دیگر همچون استمناء یا زنا است، برای همین است که شارع حکیم برای آنکه به آن گناهان بزرگتر نیافتیم، مقدمه ی آنرا (یعنی نظر کردن) را نیز ممنوع کرده است، زیرا اگر راه سبب سد شود، مسبب نیز بوجود نخواهد آمد.

  و می فرماید: «لأَنْ یُطْعَنَ فِی رَأْسِ أَحَدِکُمْ بِمِخْیَطٍ مِنْ حَدِیدٍ خَیْرٌ لَهُ مِنْ أَنْ یَمَسَّ امْرَأَهً لا تَحِلُّ لَهُ» صحح ألبانی فی «الصحیحه» (۱/۴۴۷)

  یعنی: «اگر در سر یکی از شما میخی آهنین فرو برده شود، بهتر است از آنکه زنی را لمس کنید که برایش حلال نیست».

  و فرمود: «لَان یَزْحَمُ رَجُلٌ خِنْزِیرًا مُتَلَطِّخًا بِطِینٍ، أَوْ حَمْأَهٍ خَیْرٌ لَهُ مِنْ أَنْ یَزْحَمَ مَنْکِبِهِ مَنْکِبَ امْرَأَهٍ لا تَحِلُّ لَهُ» «الترغیب و الترهیب» (۲۹۳۸).

  یعنی: «اگر بدن کسی به خوکی که آغشته به خاک و گل و لجن است بخورد، بهتر از آن است که شانه اش به شانه زنی بخورد که برایش حلال نیست».

  بنابراین با توجه به این ادله شکی در حرمت معالجه – بدون ضرورت شرعی – زن توسط پزشک مرد وجود ندارد، زیرا پزشک بیمارش را لمس می کند و حتی ممکن است به عورتش نیز نظر کند و آنرا لمس نماید، و بخوبی به اندامش نگاه کند، که تمام این اعمال مخالف با حکم شریعت هستند و مورد نهی کتاب و سنت هستند، علاوه بر آن پزشکی که در اتاق معاینه به تنهایی زن بیمار را معاینه می کند، در خلوت آنها شیطان نیز حضور دارد تا طرفین را وسوسه کند و آنها را به سمت گناه بکشاند، برای همین است که پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرمایند: «ما خلا رجل بامرأه إلا کان الشیطان ثالثهما» (روایت احمد ۲۶/۱).

  یعنى: هیچ مردى نیست که با زن (نامحرمى) خلوت کند مگر اینکه شیطان شخص سوم آنها خواهد بود.

  خلاصه اینکه: پزشک مرد شرعا جواز ندارد که بیمار زن را ویزیت و معاینه کند، مگر آنکه ضرورت باشد، مثلا پزشک زن در دسترس نباشد، و اگر بنا به ضرورتی زنی مجبور شد که نزد پزشک مرد برود، باید یک محرم وی را همراهی کند حتی در اتاق معاینه..


 3. abdola says:

  برادران و خواهران مسلمانم سلام علیکم ، آیا شما تا به حال از خود پرسیده اید که بسیاری از کشورها که ادعای دموکراسی می کنند منظورشان از دموکراسی چیست آیا تا به حال دقت کرده اید که در نظام دموکراسی حاکمیت ازان کیست و برنامه آن برای زندگی بشر چیست ؟
  شما را دعوت می کنم که با وبسایت سیمای اسلام همراه باشید شاید بتوانید معنی واقعی دموکراسی را دریابید و با سنجشی باز و متفکرانه برنامه زندگی خود را انتخاب کنید. با ما همراه باشید با این عناوین :
  ۱- دموکراسی یعنی چه؟
  ۲- نظام دموکراسی منعکس کنندۀ حقوق ملتها نیست
  ۳- دموکراسی یا اسلام
  ۴- تأثیر دموکراسی بر قوانین کشور های اسلامی
  با تشکر مدیریت وبسایت سیمای اسلام
  http://www.simaislam.blogfa.com


 4. کلبه ی صفای دل عسل says:

  سلام

  .. وب سایت بسیار جذاب و پر محتوایی دارید تقریبا بعضی مطالب رو خوندم و استفاده نمودم مطلب زنان و از مادری تا اشتغال جذاب بود ولی قاطع میگم مطالب پر محتوایی دارید احسنت به شما
  باز منتظر حضور شما هستم


 5. احمد. says:

  نقل قول: سعید
  باشد.


  سلام دوست گرامی و ممنون از توجه تان
  تا زمانی که بخش پیشنهادات و انتقادات سایت ایجاد می شود شما از طریق تماس بامای سایت پیشنهادات تان را بفرستید و ایمل دقیق وارد نکنید که در این صورت ما قادر به ارسال جواب نخواهیم بود . با تشکر


 6. سعید says:

  با سلام و آرزوی قبولی طاعات شما
  چند تا پیشنهاد برای بهتر شدن سایتتان دارم. ابتدا عذر خواهی میکنم که در این صفحه آنها را مینویسم (چون هیچ ربطی به مطالب این صفحه ندارد) و دقیقا یکی از پیشنهادهایم همین است. شما یک بخش با عنوان پاسخ به سوالات شرعی دارید اما گاهی اوقات ما سوالی داریم مثلا در مورد ظاهر سایتتان که شرعی نیست و به هیچ کدام دیگر از مطالب سایت نیز ربط ندارد که ما بتوانیم در همانجا سوال را مطرح کنیم. اگر آنرا در قسمت تماس با ما بنویسیم باید نشانی ایمیلمان را نیز بنویسیم تا شما جواب آنرا به ایمیل ما بفرستید اما شاید کسی دوست نداشته باشد که نشانی ایمیلش را بنویسد ضمن آنکه شاید آن سوال برای دیگران هم پیش بیاید که در اینصورت شما باید یک جواب تکراری را برای همه آنها بفرستید که شاید زمان زیادی نیاز داشته باشد. پیشنهاد من این است که یک بخش جدید مثلا با عنوان «پاسخ به سوالات متفرقه و انتقادات و پیشنهادات» ایجاد کنید که ما به راحتی بتوانیم سوالاتمان را در آنجا مطرح کنیم ضمن اینکه با اینکار ما دیگر در جاهایی که هیچ ربطی به سوالمان ندارد آن سوال را مطرح نمیکنم که این خود به زیباتر و هماهنگ تر شدن مطالب سایت کمک میکند.
  پیشنهادهای دیگرم را هم در آن بخش جدید خواهم گفت! البته اگر آنرا ایجاد کنید!


 7. نذیر says:

  با سلام و عرض ادب فرا رسیدن ماه پر خیرو برکت رمضان رو به شما و همه تلاش گران راه خدا تبریک می گویم امیدوارم مقبول درگاه حضرت احدیت واقع بشیم .


 8. فاطمه11 says:

  ~~~~~~~~~~~ $$$$
  …….………………$$**$$
  ~~~~~~~~~…$$$**$$
  ……………….. $$$~~~'$$
  ~~~~~~~~$$$"~~~~$$
  ~~~~~~~~$$$~~~~.$$
  ~~~~~~~~$$~~~~..$$
  ~~~~~~~~$$~~~~.$$$
  ~~~~~~~~$$~~~$$$$
  ~~~~~~~~$$$$$$$$
  ~~~~~~~~$$$$$$$
  ~~~~~~~.$$$$$$*
  ~~~~~$$$$$$$"
  ~~~~.$$$$$$$….
  ~~~$$$$$$"`$
  ~~$$$$$*~~~$$
  ~$$$$$~~~~~$$.$..
  $$$$$~~~~$$$$$$$$$$.
  $$$$~~~.$$$$$$$$$$$$$
  $$$~~~~$$$*~'$~~$*$$$$
  $$$~~~'$$"~~~$$~~~$$$$
  3$$~~~~$$~~~~$$~~~~$$$
  ~$$$~~~$$$~~~'$~~~~$$$
  ~'*$$~~~~$$$~~$$~~:$$
  ~~~$$$$~~~~~~~$$~$$"
  ~~~~~$$*$$$$$$$$$"
  ~~~~~~~~~~~~~$$
  ~~~~~~~~~~~~~~$$
  ~~~~~~~~~~~~~~$$
  ~……..~$$$$$$~~~~$$
  ~~~~~$$$$$$$$~~~$$
  ~~~~~$$$$$$$$~~~$$
  ~~~~~~$$$$$"~~.$$
  ~~~~~~~"*$$$$$

  خدایت یار،تاآن دم که از هستی نشان باشد،دعایت می کنم،سهمت همیشه آسمان باشد

  ماه مهمانی خدا رو بهتون تبریک میگم

  http://fatemehmf.blogfa.com/


 9. افغان آنلاین says:

  با عرض سلام و احترام

  نخست از همه فرا رسیدن ماه پر برکت ماه طاعت و عبادت (ماه رمضان ) را برای شما و از طریق وبلاگ زیبای شما به مه برادران و خواهران مبارک باد گفته و از خداوند منان تمنا دارم که درین ماه توفیق بیشتر عبادت و بندگی را به همه ما عطا فرموده و عبادت نا چیز و معیوب مارا قبول فرماید.

  به همین امیدواری شما را برای خواندن مطلب جدید فرا می خوانم امید که برای ما دعای نیک نموده ما را ممنون سازید
  برادر ایمانی تان حکمت
  http://www.afghanonline.blogfa.com


 10. سروش says:

  سلام سلمه
  من منتظر آدرس ومنابع مطلبی که درنظر شماره ۹ ذکر شده ، هستم . لطفا ازکسی که این مطلب را داده بخواهید. متشکرم


 11. راهی بسوی بهشت says:

  سلام برادر گرامی.خیلی مطالب خوب و زیبایی بود .خداوند اجرتان بدهد.


 12. سلمه says:

  سلام ، …………………


 13. سروش says:

  سلام یرسلمه
  به ایشان بفرمایید که متن کامل وحواله ی دقیق این حکایت و سند صحیح آن را بامنبع معتبر آن ذکر بفرمایند واز ذکر مطالب قطع وبرید وبدون سند وغیرمعتبر خود داری بفرمایند.
  حتما منتظرم .تشکر


 14. سلمه says:

  سلام
  ممنون به خاطر کامنت ها ، بله میخواستم بدونم این حدیث درسته یا نه؟
  أنه حین بویع لأبی بکر بعد رسول الله ( ص ) کان علی والزبیر یدخلان على فاطمه بنت رسول الله ( ص ) فیشاورونها ویرتجعون فی أمرهم ، فلما بلغ ذلک عمر بن الخطاب خرج حتى دخل على فاطمه فقال : یا بنت رسول الله ( ص ) ! والله ما من أحد أحب إلینا من أبیک ، وما من أحد أحب إلینا بعد أبیک منک ، وأیم الله ما ذاک بمانعی إن اجتمع هؤلاء النفر عندک ، إن أمرتهم أن یحرق علیهم البیت ، قال : فلما خرج عمر جاؤوها فقالت : تعلمون أن عمر قد جاءنی وقد حلف بالله لئن عدتم لیحرق
  هنگامى که مردم با ابى بکر بیعت کردند ، على و زبیر در خانه فاطمه به گفتگو و مشاوره مى پرداختند ، و این مطلب به عمر بن خطاب رسید . او به خانه فاطمه آمد ، و گفت : اى دختر رسول خدا ! محبوب ترین فرد براى ما پدر تو است و بعد از پدر تو خود تو !!! ولى سوگند به خدا این محبت مانع از آن نیست که اگر این افراد در خانه تو جمع شوند من دستور دهم خانه را بر آنها بسوزانند .این جمله را گفت و بیرون رفت ، وقتى على (علیه السلام) و زبیر به خانه بازگشتند ،
  دخت گرامى پیامبربه على (علیهم السلام) و زبیر گفت: عمر نزد من آمد و سوگند یاد کرد که اگر اجتماع شما تکرار شود ، خانه را بر شماها بسوزاند ، به خدا سوگند! آنچه را که قسم خورده است انجام مى دهد !
  این حدیث با اون که شما برام گذاشتین فرق میکنه، یه شخصی اینو برام فرستاده و گفته این اصل حدیثه و ها اومدن اینو برش دادن،

  این حدیث با اون که شما برام گذاشتین فرق میکنه، یه شخصی اینو برام فرستاده و گفته این اصل حدیثه و ها اومدن اینو برش دادن،


 15. پیمان says:

  ____________________$$$$___$$$$
  __________________$$$$$$$_$$$$$$
  _________$$$$$$$$$$$$$$$$$__$$$$
  _____$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$__$$$$
  ____$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  ___$$$_$$_$$$$$$$$$$$$$$$$_$$$$$
  __$$$$$_$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  __$$$_$$_$$$$$$$$$$$$$$$$$_$$$
  __$$$_$$_$$$$$$$$____$$$$
  _$$$$$_$$$$$$$$$$$
  _$$$_$$_$$$$$$$$$$
  _$$$_$$_$$$$$$$$$$
  _$$$_$$_$$$$$$$$$$$
  $_$$$$$$__$$$$$$$$$
  $_$$$$$$___$$$$$$$$
  _$$$$$$$$$__$$$$$$$
  $_$$$$$$$$___$$$$$$
  $$_$$$$$$$$___$$$$$
  $$$_$$$$$$$$__$$$$$$
  _$$$_$$$$$$$$$_$$$$$
  $$$$$ __$$$$$$$$_$$$$
  $$$$$$$ __$$$$$$$$$__$
  $_$_$$$$$__$$$$$$$$$_$$$$
  $$$__$$$$$__$$_$$$$$$$_$$$$
  $$$$$$_$$__$$$$$$$$$$$$$$$
  _$$$$$$$__$$$$$$$$$$$$$$$$
  __$$$$$__$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $__$$$__$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $____$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $____$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $__________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $____________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $______________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $_______________$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $_______________$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $____________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  __________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  _$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $_$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $__$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $__$$$$$$$$$$$$$____$$$$$$$$$$
  _$$$__$$_$$________$$$$$$$$$$$
  _$$$_$$_____________$$$$$$$$$$
  _$$_$$______________$$$$$$$$$$
  _$$$$________________$$$$$$$$$$
  _$$$$________________$$$$$$$$$$
  __$$$_________________$$$$$$$$$
  $_____________________$$$$$$$$$
  $____________________$$$$$$$$$$
  $____________________$$$$$$$$$$$
  $____________________$$$$$$$$$__$$$$$
  $___________________$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $____________________$$$$$__$$$$$$$$

  وسیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون(الشعراء/۲۲۷):آنها که ستم کردند به زودی می دانند که بازگشتشان به کجاست!
  پیمان از فریادطریقت


 16. عایشه says:

  باسلام
  ممنون که به من سرزدید
  با فتخار لینک شدید


 17. حامد says:

  سلام به همه مومنین حلول ماه مبارک رمضان رو به دوست داران الله تبریک می گویم .


 18. سروش says:

  سلام برخواهرگرامیم سلمه
  ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان.
  قبل ازهرچیزی ازهمه ی کاربران گرامی خواهش می کنم که تحت موضوع «رمضان » از ذکر مسایل اختلافی وسیاسی وغیره بپرهیزند وفقط مطالبی بنویسند که به حال وهوای نورانی ومعنوی ماه مبارک ارتباط داشته باشد . باتشکر ازهمه ی شماعزیزان.
  بله خواهرم این حدیث درکتاب های زیادی نقل شده وبه یک واقعیت روشن اشاره نموده است. وآن واقعیت ، صمیمیت ومحبت وارتباط صمیمی بین عمربن خطاب رض وحضرت زهرا سلام الله علیه است . بله این داماد ومادرزن ، هیچ کدورت قلبی نسبت به همدیگر نداشتند. شاید موارد جزئی ازاختلاف نظر بین آن ها رخ داده است که ان هم به اقتضای بشر بودن آن ها بوده اما آن اختلاف نظر باعث کدورت ودشمنی نشده که هیچ ، بلکه به وصلت کاری وارتباط خانوادگی آن ها منجر شده واقوال زیادی درمدح یکدیگر گفته اند. ازجمله همین روایت:
  حدثنا مکرم بن أحمد القاضی ثنا أحمد بن یوسف الهمدانی ثنا عبد المؤمن بن علی الزعفرانی ثنا عبد السلام بن حرب عن عبید الله بن عمر عن زید بن أسلم عن أبیه عن عمر رضى الله تعالى عنه أنه دخل على فاطمه بنت رسول الله صلى الله علیه وسلم فقال یا فاطمه والله ما رأیت أحدا أحب إلى رسول الله صلى الله علیه وسلم منک والله ما کان أحد من الناس بعد أبیک صلى الله علیه وسلم أحب إلی منک .
  هذا حدیث صحیح الإسناد على شرط الشیخین ولم یخرجاه
  مستدرک حاکم ج ۵ ص ۱۹۴٫
  ترجمه :
  زمانی که عمر بر فاطمه وارد شد فرمودند :
  ای فاطمه به خدا هیچ کس نزد رسول خدا از تو محبوبتر نبود و به خدا قسم هیچ کس بعد از پیامبر نزد من از تو دوست داشتنی تر نیست .
  ازآن جاکه ماباید مثبت نگرباشیم وباید فقط اعمال خودرا مورد نقد قرار بدهیم ، شایسته است که درمورد گذشتگان آن هم کسانی که افتخارمصاحبت باپیامبرص را داشته اند، به دیده مثبت بنگریم . « آنان مانند آینه می مانند که ماخوبیهاوبدیهایمان را درآن ها می بینیم . اگر به آن هابد وبیراه گفتیم ، درواقع صورت واقعی خودرا دیدیم واگرا زآن ها به نیکی یاد کردیم ، درواقع صورت وسیرت وماهیت خودرا درآینه دیدیم. » (فان امنوا بمثل ما امنتم به فقد اهتدوا)


 19. محمدn says:

  salam mer30 ali bod omidvaram hame roze ramezoono begiran


 20. رمضان امد says:

  مقدم ماه صیام
  ای ماه صیام مقدمت بود سعید
  برمسلم و مومن همه میداد نوید
  کاین ماه به احسان و کرم روی کنید

  کزفضل و عبادت خدا بهره برید

  میهمانی خدا
  ماه رمضان همیشه مهمان تویم
  خوش باتووخوش به عهد و پیمان تویم
  مهمانی توباد مبارک برما
  کزدل به هوای سروسامان تویم

  امید مهمان خدا
  از راه کرم تو میهمان را بنواز
  کورا نبود به درگه غیرنیاز
  مهمان تو از گناه آید به پناه

  دستش به نیاز سوی تو هست دارز


 21. سلمه says:

  سلام
  حقیقتا همینطوره که شما توصیفش کردین، همه بی صبرانه منتظر رمضان کریم هستیم، منتظر بهترین و دوست داشتنی ترین ماه خدا و ان شالله که لایق این مهمانی با عظمت باشیم .
  من یه سوال داشتم راجع به این حدیث "محبت سیدنا عمر به حضرت فاطمه که "ای فاطمه به خدا هیچ کس نزد رسول خدا از تو محبوبتر نبود و به خدا قسم هیچ کس بعد از پیامبر نزد من از تو دوست داشتنی تر نیست " میخوام بدونم اصل این حدیث چیه؟ و اینکه آیا ممکنه این حدیث تحریف شده باشه که شیعیان بخوان یه جور دیگه در موردش قضاوت کنن؟ http://www.sonny-23.blogfa.com/ این حدیث رو از این سایت گرفتن


 22. احمد says:

  شهر رمضان الذین انزل فیه القرآن
  بندگان در ۱۱ ماه غرق در نعمت هستند وباعث غفلت از خدای مهربان می شوند و در نتیجه آن از بسیاری برکات آسمانی محروم میگردند . اما الله مهربان برای اینکه بندگانش از برکات و الطاف او محروم نگردند رمضانی را بوجود آورد …. رمضان یعنی …. ماه انعام… رمضان یعنی…. ماه نجات از محرومیت … رمضان یعنی … ماه لطف خداوند کریم…. رمضان یعنی … ارتباط با دوست(الله)… تجدید میثاق با مولای مان رب العلمین… و مبارزه با دو دشمن، نفس و شیطان.
  پس دوستان دعا و استغفار زیاد یاد تان نرود . وفرصت مغفرت، رحمت و آزادی از جهنم را از دست ندهیم
  و واقعا سعی کنیم دوستان خوبی برای دوست با وفای مان رب العلمین باشیم.
  این آخرین توصیه ام بود

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 17نفر
 • بازدید امروز 34898
 • بازدید دیروز 137987
 • بازید کل 107521107

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com