پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

دوستان گرامی، وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیازمند است با کمک به سایت در فعالیت های آن سهیم شوید کمک های خود را می توانید از طریق لینک زیر پرداخت نمایید http://vaislamah.com/donate ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2321
 • کل نظرات 9630
 • کل اعضا 1684
 • جدیدترین عضو اسحق
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 5011

از رحمت و بخشش خداوند نسبت به این امت این است که برخی از اعمال و کارهای آسان و کوچک را به ما عطا فرموده که پاداش آن همانند مجاهد در راه خداست، پس اگر دوست داری که مقام و جایگاه عالی در بهشت نصیبت گردد بیا تا با این اعمال آشنا شویم.


۱- به مساکین و ارامل (بیوه زنان )خدمت کردن
ابوهریره رضی الله عنه می‌گوید: رسول خدا (ص) فرمود:(الساعی على الأرمله والمسکین کالمجاهد فی سبیل الله).
(مسند احمد وبخاری ومسلم )«کسی که در جهت تأمین نیازهای بیوه زنان و مساکین، تلاش می‌کند، مانند کسی است که در راه خدا جهاد می‌نماید».
برخی از مردمان هستند که آرزو دارند که در راه خدا جهاد کنند و برای بدست آوردن درجات عالی بهشتی، جان و مال خویش را در راه خدا ببخشند، چه بسا برای این افراد فرصتی میسر گردد که از این اعمال آسانتر باشد.، و یا پاداشش همانند جهاد در راه خدا باشد ولی آنان در این زمینه سستی بخرج می‌دهند.
هر کدام از ما کسی از خویشاوندان است که بزرگسال می‌باشد و شوهرش وفات کرده، خواه این بزرگسال خاله، عمه و یا مادربزرگ باشد و… که احتیاج به مال داشته باشد و یا از ما بخواهد که بوسیله ماشین او را به جایی برسانیم و یا حاجتی دارد که برایش برآورده سازیم، خیلی از ما به این کار تن در نمی‌دهیم و شانه خالی می‌کنیم. چگونه این شخص آرزو می‌کرد و حاضر بود که جان خویش را در راه خدا قربانی کند ولی حاضر نیست که ساعتی از وقتش را در این راه صرف نماید. شکی نیست که این نوع تناقض گویی است.


۲- انجام دادن اعمال صالح در ده روز ذیحجه
انجام دادن اعمال صالح در ده روز ذیحجه از قبیل گفتن: لا إله إلا الله تکبیر، حمد خدا و غیره سبب رفع درجات و بدست آوردن پاداش مجاهدین می‌شود.
عبدالله بن عباس  می‌گوید: رسول خدا (ص) فرمود:ما من أیام العمل الصالح فیهن أحب إلى الله من هذه الأیام العشر” قالوا: ولا الجهاد فی سبیل الله؟ قال: “ولا الجهاد فی سبیل الله إلا رجل خرج بنفسه وماله فلم یرجع من ذلک بشیء”.
(امام بخاری ).«هیچ عملی در ایام سال بهتر از انجام آن در این ایام دهه‌ی (اول ذیحجه) نیست». عرض کردند: حتی جهاد در راه خدا؟ فرمود: «حتی جهاد در راه خدا، مگر کسی که با جان و مال خویش در راه خدا بیرون شود و هیچ چیز را بر نگرداند».


۳- به تأخیر نیانداختن نماز از وقتش یا اول وقتش
عن عبدالله بن مسعود قال:سئلت الرسول(ص):“أی العمل أحب إلى الله قال: الصلاه على وقتها. قال ثم أی؟ قال: ثم بر الوالدین. قال: ثم أی؟ قال: الجهاد فی سبیل الله”
(بخاری و مسلم ).«از رسول خدا (ص) پرسیدم، کدام عمل نزد خدا پسندیده تر است؟ فرمود: خواندن نماز در وقت خودش، باز عرض کردم: بعد از آن؟ فرمود: نیکی به پدر و مادر، پس گفتم: بعد از آن؟ فرمود: جهاد در راه خدا».


۴- نیکی به پدر و مادر
در حدیث سابق ذکر شد، و همچنین ابوهریره (رض) می‌گوید: شخصی نزد رسول خدا (ص) آمد و از او اجازه خواست تا به جهاد برود.(جَاءَ رَجُلٌ إِلَى النَّبِیِّ-صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ-یَسْتَأْذِنُهُ فِی الْجِهَادِ فَقَالَ أَحَیٌّ وَالِدَاکَ قَالَ: نَعَمْ قَالَ: فَفِیهِمَا فَجَاهِدْ).
(بخاری ومسلم واحمد )رسول الله فرمود:«پدر و مادرت زنده اند؟ عرض کرد: بله. فرمود: جهاد تو خدمت به آنهاست»
نیکی به والدین از بزرگترین اعمالی است که انسان را به خدا نزدیک می‌سازد و سبب کفاره‌ی گناهان می‌شود.
شخصی نزد عبدالله بن عباس ب آمد و عرض کرد: من زنی را خواستگاری کردم ولی او راضی به ازدواج با من نشد و با کس دیگری ازدواج نمود، آنگاه من غیرتم به جوش آمد و او را کشتم. آیا برای من توبه وجود دارد؟ فرمود: مادرت زنده است، او گفت: خیر، ابن عباس فرمود: به سوی خدا توبه کن و آنچه می‌توانی عبادت و طاعت خدا را بجای آور.


۵- بعد از ادای نماز منتظر نماز دیگر بودن
انس بن مالک  روایت می‌کند که رسول خدا (ص) فرمود:الا ادلکم علی ما یمحو الله به الخطایا ویرفع به الدرجات:قالوا:بلی یا رسول الله.قال:اسباغ الوضوء علی المکاره و کثره الخطا الی المسجد و انتظار الصلاه بعد الصلاه.فذلکم الرباط.فذلکم الرباط.
(مسلم).آیا شما را راهنمایی کنم به چیزی که خداوند بوسیله آن گناهان را از بین می‌برد و درجات را بالا می‌برد؟ صحابه عرض کردند: بله ای رسول خدا. فرمود: «کامل نمودن وضو و برداشتن گامهای بسیار به سوی مسجد، و بعد از ادای نماز منتظر نماز بودن، پس این است مرزبانی، اینست مرزبانی.


۶- اعتکاف
منظور از اعتکاف، ماندن در مسجد و بیرون نشدن از آن برای مدتی معین همراه با نیت تقرب به خدا، این مقدار ماندن در مسجد با ثواب انتظار نماز بعد از نماز ارتباط دارد، بجز اینکه بر اعتکاف تأکید شده بخاطر اینکه از سنتهای ترک شده است و بسیاری از مردم پاداش آنرا نمی‌دانند.
هرگاه که دانستی پاداش انتظار نماز برابر است با نگهبانی در راه خدا، پس کسی که چندین روز در خانه‌ی خدا اعتکاف می‌نشیند و منتظر نمازهای بعد از نمازها است چه پاداشی دارد؟!


۷- جهاد با نفس (مجاهدت و خود سازی)
خود سازی و جهاد با نفس از اعمالی است که باعث رفع درجات می‌گردد و همچنین پاداش جهاد در راه خداست. این نوع جهاد یعنی پاکسازی و خودسازی از جهاد با دشمنان سخت‌ تر است و پاداش آن نیز بزرگتر است، لیکن بسیاری از مردم نمی‌دانند، و کسی که چنین کند خداوند او را به مقامهای عالی و شایسته در بهشت جای می‌دهد.


۸-گفتن حق نزد پادشاه ستمگر
سئل النبی(ص)ای الجهاد افضل؟قال:(کلمه حق عند سلطان جائر) (النسائی وابن ماجه واحمد) کسی که می‌خواهد درجاتش بلند گردد و پاداش شهید بلکه سید شهدا بدست آورد، باید از گفتن حق نزد سلطان ستمگر دریغ نورزد.
……………………………………………….

برگرفته از کتاب:چگونه به مقام عالی دربهشت برسیم؟
مولف: دکتر محمد بن ابراهیم نعیم: 
مترجم:دکتر حسین تاجی گله‌داری
منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳
۲ پاسخ به “کارهایی که پاداش شان با جهاد فی سبیل الله برابر است”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  حمّاد says:

  سلام علیکم
  سایت تان به اعتبار محتوی خوبه، مگر متأسفانه پر از ویروس است و از جانب دیگر هر متنی را کلیک می کنیم چندین صفحهء اعلان تجارتی دیگری که به اهمیت و محتوی و ارزش سایت لطمه وارد می کند، ضربه می زند.
  دوست شما از افغانستان.


 2. sahar says:

  جزاک الله خیرا خوشکه ئه وین

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 42نفر
 • بازدید امروز 20201
 • بازدید دیروز 134971
 • بازید کل 101251575

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com