ما بزرگی را در تقوا، توانگری را در یقین و عزت را در تواضع یافتیم .... ابوبکر صدیق رض ..... از کسی که ترا در مقابل یک لقمه یا کمتر می فروشد بر حذر باش ..... وصیت زین العابدین به محمد باقر رحمهما الله
رئیس جمهوراز علمای شیعه و سنی سیستان و بلوچستان تشکر کرد       گزارشی جدید از شکنجه در سوریه       هفتاد و پنج وصیت برای جوانان       کارهایی که پاداش شان با جهاد فی سبیل الله برابر است       آداب رفتار با حيوانات       دروازه های بهشت       پایان انتخابات افغانستان، آغاز روند شمارش آرا       يكي از آفت هاي زبان دشنام دادن است       جشن فارغ التحصیلی جمعی از طلاب مدرسه دینی مدینه العلوم خاش       حزب"عدالت وتوسعه"پیروز انتخابات محلی ترکیه شد       اهانت به قرآن، خانه کعبه و مسجد پیامبر در بازی در دانمارک       دانلود سریال حضرت عمر رضی الله عنه (دوبله فارسی)       مسلمانان فیلیپین،استقلال خود را جشن گرفتند       روحانی: ساختمانی که در 8 سال خراب شده در چند ماه درست نمی شود       طلحه بن عبیدالله؛ شهید زنده       ابوذر غفاری ( رضی الله عنه)       برداشتن موی ابرو از ديدگاه اسلام و پزشکی       سخنانی از امام علی رضی الله عنه       دادگاهی در مصر ۵۲۸ هوادار محمد مرسی را به اعدام محکوم کرد       آموزش تعيين اوقات شرعي بدون استفاده از ساعت      
كرامت و منزلت زن از ديدگاه اسلام
احمد |موضوع: بانوان مسلمان | بازديدها: 3139 | 8 آبان 1390


کرامت زن در اسلام

از لطف آفریدگار مهربان وجود زن است. زن این موجود لطیف را خدا آفرید تا همسری مهربان مادری دلسوزمربی عالیقدربه وجود بیايد . زن بعنوان یک انسان، دارای کرامت وارزش ویژه می باشد. ترجمه آیه ( ما فرزندان آدم را کرامت بخشیدیم) با ظهور اسلام ارزش واقعی زن بازگشت. اما قبل اسلام زن درجامعه زندگی میکرد، که بسیارپست وحقیر شمرده می شد تا جائیکه زنده به گورمی شد. اسلام آمد واین عقاید جاهلی را باطل اعلام کرد، اسلام درتمام مسائلی که ارتباط با زن دارد صحبت کرده، که در این مورد آیات واحادیث زیادی وجود دارد. زن ازنگاه اسلام وقرآن همان است که درطبیعت هست.
اسلام بزرگترين خدمت را با اصولی که در قوانين و احکام مربوط به زن قرار داده به زن اعطا کرده. همزمان با آشنا کردن زنان به حقوق واقعی خود شخصيت و کرامت فراموش شده ايشان را احيا نمود.
اسلام به روشهای مختلف، کرامت انسانی زن را به همگان آشکار می سازد، کرامتی که از روزی که جنس بشر به وجود آمده چنین طرزتفکری وجود نداشته است. درواقع اسلام در این نظریه خود با تمام جهان درافتاد، وزن را آنطور که هست وبراساسی که آفریده شده، به جهان معرفی کرد.

آیا زن و مرد حقوق مساوی دارند؟

سوالی که این روزها مطرح است وعده را تحت تاثیر قرار داده است جواب: بله زن ومرد حقوق مساوی دارند اما نه تشابه، اما غربیها سعی می کنند تا تساوی وتشابه را یکی فرض کنند. بدون شک مساوات دراسلام غیرقابل انکاراست وریشه در تمام قوانین ودستورات اسلامی دارد،گرچه اين اصل، قلمرو گسترده دارد و نمی توان آن را محدود به بعضی مسائل کرد، اما به طور نمونه می توان به موارد زیر اشاره نمود

ازدواج

در امرازدواج زن همانند مرد در تصميم گيری و انتخاب آزاد است و هيچ اجباری در کارنيست وبدون رضایت اوعقد معنی ندارد

تعليم و تربيـت

دراسلام برای زن ومرد بطورمساوی کسب علم ودانش سفارش شده است چنانچه پیامبرمی فرماید (طلب العلم فریضة علی کل مسلم ومسلمة) کسب دانش برمرد وزن مسلمان واجب است.

ارث

قبل ازاسلام زنان ازحق ارث محروم بودند اما اسلام این تفاوت بین زن ومرد را از بین برد وحق ارث به زنان بخشید قرآن می فرمايد: «للرجالِِ نصيبٌ مما ترک الوالدانِ و الاقربون و للنساء نصيبٌ مما ترک الوالدان و الاقربون مما قل منه و کثر نصيباً مفروضاً»: براى مردان، از آنچه پدر ومادر و خويشاوندان ازخود بر جاى مى گذارند، سهمى است و براى زنان نيز، ازآنچه پدر ومادروخويشاوندان مى گذارند، سهمى است خواه آن مال كم باشد يا زياد، اين سهمى است تعيين شده و پرداختنی نساء،آیه 7 سوره

سوال چرا ارث زن نصف ارث مرداست ؟

قانون ارث درنظام حقوقی اسلام، بر پايه عدالت بنيان گذاری شده است و اگر به اين نکته توجه شود که زن هيچگونه مسئوليت مالی در برابر اطرافيانش ندارد، بسيارمنصفانه و منطبق بر شأن و کرامت زن نشان می دهد. البته در مواردی سهم الارث زن برابرسهم مرد وشايد بيشتر هم باشد.
پس به عبارت بهترمی توان گفت: اسلام ارث را بر اساس زن يا مرد بودن بنيان نکرده، بلکه برپايه مسئوليتها و وظايفی که افراد درقبال ديگران دارند، وضع نموده است.

وحدت هويت

زن و مرد ازيک گوهر و سرشت، بدون هيچگونه برتری از نظر خلقت نسبت به يکديگر آفريده شده اند. هو الذی خلقَکم من نفسٍ واحدةٍ و جعل منها زوجَها ليسکنَ اليها... سوره اعراف، آيه 189: اوست که همه شما را از يک تن بيافريد و از آن يک تن زنش را نيز بيافريد تا با او آرامش يابد
و مِن اياتِه اَن خلق لکم مِن انفسکم ازواجاً لِتَسکنوا اِليها... سوره روم، آيه 21 و از نشانه های قدرت اوست که برايتان از جنس خودتان همسرانی آفريد تا در کنار ايشان آرامش يابيد.
پس زن درخلقت ازهمان جوهرمرد است. وعقايد باطلی که دراين زمينه مخصوصا در دوره جاهليت رواج داشته، همه توسط آيات نورانی قرآن نسخ شده است

پاداش اعمال

زن و مرد هردو، درتکاليف و وظايف معنوی خود يکسان و برابرند و به صورت يکسان از ثواب وعقاب اعمال خود بهره می گيرند. در قرآن حتی يک آيه هم وجود ندارد، که درآن به مردان برتری خاصی ببخشد، ويا آنان را مستحق عنايتی بيشتری از زنان قرار دهد. آيات الهی هر دو جنس را در واجبات و اوصاف عالی برابر می داند.
و مَن يَعمل مِن الصالحات مِن ذکرٍ اَو اُنثی و هو مُؤمِن فَاولئک يَدخُلون الجنة و لايظلمون نَقيرا سوره نساء،آيه 124 هرکس کاری شايسته کند، چه زن و چه مرد، اگر مومن باشد به بهشت می رود و به قدر آن گودی که بر پشت هسته خرماست به کسی ستم نمی شود.

تفاوت طبيعی بين زن و مرد

بدون شک بين زن و مرد از لحاظ های گوناگون تفاوت است و به هيچ عنوان نمی توان آن را انکار کرد، اما هرگز نمی توان اين تفاوتها را کمبود و نقص برای يک جنس و برتری برای جنس مخالف برشمرد.
به عبارت ديگر تفاوتهای زن و مرد تناسب است نه نقص و کمال، قانون خلقت خواسته است با اين تفاوتها تناسب بيشتری ميان زن و مرد که قطعا برای زندگی مشترک ساخته شده اند به وجود آورد.
همچنین از نظرجسمی مرد از زن قویتره و هيچ فردی اين را انکار نمی کند. حتی هر يک ازسلولهای بدن هر انسانی نشان از جنسيت خويش دارد. و اين تفاوتها دليل بر فرق در توان کاری و قدرت بدنی شده که به طور معمول مردان از زنان قويتر می باشند و از اين نظر برتری دارند. اما رشد دختران از پسران شديدتر و بلوغ آنها زودتر صورت می گيرد. وفرق دیگری که با مردان دارند ازنظرعاطفی بودن است.

اجتماعی

در اسلام زنان در مسائل اجتماعی شرکت می کنند و هيچ منعی برای شرکت در فعاليتهای گروهی ندارند. مانند شهادت دادن، سرگرمی در اوقات قراغت، حق امر به معروف و نهی ازمنکر قرآن می فرمايد : والمؤمنينَ و المؤمنات بعضهم اولياء بعض يأمرون بالمعروف و ينهَون عن المنکر و يقيمون الصلوة و يؤتون الزکوة و يُطيعون الله و رسوله اولئک سيرحمهم الله اِن الله عزيٌز حکيمٌ. سوره توبه، آيه 71: مردان مؤمن و زنان مؤمن برخی بر برخی ولايت (سرپرستی) دارند. به معروف يکديگر را امرمی کنند و از منکر بازمی دارند و نماز می گذارند و زکات می دهند، و ازخدا و پيامبرش فرمان می برند، خدا اينان را رحمت خواهد کرد، خدا پيروزمند و حکيم است.
توضیح: البته اسلام حضور زن دراجتماع را مشروط بر حفظ حجاب و پوشش کامل او دانسته، که اين به معنی محدود کردن زن نيست. به عبارت ديگر اسلام با حضور اجتماعی زن مخالف نيست، بلکه با بی بندوباری و بی پروائی و بی عفتی اجتماعی مخالف است. حجاب در اسلام به معنی منع حضور زن در جامعه نيست،بلکه به معنی حضور تحت شرايط معين است.

بعد اقتصاد

اسلام زن را در مباحث مالی و اقتصادی آزاد گذاشته است. للرجال نصيبٌ مما اکتسبوا و للنساء نصيبٌ مما اکتسبن: مردان نصيبى از آنچه به دست مى آورند دارند، و زنان نيز نصيبى (و نبايد حقوق هيچ يك پايمال گردد) سوره نساء، آيه 32. اسلام به شکل بی سابقه ای جانب زن را در مسائل مالی و اقتصادی رعايت کرده، از طرفی به زن استقلال و آزادی کامل اقتصادی داده و دست مرد را از مال و کار او کوتاه کرده، و از طرف ديگر با برداشتن مسؤوليت تأمين بودجه خانوادگی از دوش زن، او را از هر نوع اجبار و الزامی برای دويدن به دنبال پول معاف کرده است.
اسلام برای زن مهريه و نفقه قرار داده است، به اين علت که نيروی جسمانی او کم است و همچنين قوای بدنش در اثر دوران بارداری و شيردهی و تربيت فرزند نيز کمتر می شود و پرداخت نفقه و مهريه بر مردان واجب است.

در نقش همسری

قرآن می فرمايد: وعاشروهن بالمعروف: با آنها با نیکی رفتار و زندگی کنید. سوره نساء، آيه 19. معروف همان چيزی است که متضمن هدايت عقل و حکم شرع و فضيلت و محاسن خلق نيکو و سنتهای حسنه در آداب است. در روايات نيز مردان به نيکی کردن و حسن معاشرات با همسرانشان سفارش شده اند.
پيامبر اسلام (ص) می فرمايند: خيرکم، خيرکم لأهله و أنا خير لأهلی: بهترين شما کسی است که برای خانواده خود بهترين باشد و من برای خانواده ام بهترينم
در آيات و روايات، بسياربرحسن معاشرت و نيکويي به زنان سفارش شده و از آزار رساندن به زنان نهی شده است. در دوران تاريک قبل از اسلام به اين دليل که برای زن هويت انسانی قائل نبودند، از هرگونه آزار و اذيت نسبت به او دريغ نمی کردند.

در نقش مادری

در مکتب انسان ساز اسلام بر احترام به پدر و مادر سفارش شده است. و قضی ربک ألا تعبدوا إلا اياه و بالوالدين إحسانا..: و پروردگارت فرمان داده: جز او را نپرستيد! و به پدر و مادر نيكى كنيد! هر گاه يكى از آن دو، يا هر دوى آنها، نزد تو به سن پيرى رسند، كمترين اهانتى به آنها روا مدار! و بر آنها فرياد مزن! و گفتار لطيف و سنجيده و بزرگوارانه به آنها بگو (سوره اسری، آيه 23) «و وصينا الانسان بوالديه...»: و ما به انسان درباره پدر و مادرش سفارش كرديم مادرش او را با ناتوانى روى ناتوانى حمل كرد (به هنگام باردارى هر روز رنج و ناراحتى تازه اى را متحمل مى شد)، و دوران شيرخوارگى او در دو سال پايان مى يابد (آرى به او توصيه كردم) كه براى من و براى پدر و مادرت شكر بجا آور كه بازگشت (همه شما) به سوى من است (سوره لقمان، آيه 14)اما در مورد مادر و احترام نسبت به او بيشتر سفارش شده است.«الجنة تحت اقدام الامهات») بهشت زير پای مادران است.

در نقش فرزندی

تا قبل از ظهور اسلام به علت وجود عقايد جاهلی که بين مردم رواج داشت، فرزند دختر را ننگ و حقير می شمردند. اما اسلام به دختر ارج نهاد و شخصيت و کرامت انسانی او را احيا کرد.در روایات آمده هرکس دو یا چند دختر داشته باشد وآنهارا به خوبی تربت کند بهشت برای او واجب میگردد.
اسلام کرامت و شخصيت زن را زنده و احيا کرد، شخصيتی که به فراموشی سپرده شده و از بين رفته بود. زنانی که در دوره جاهليت از حقوق انسانی خود محروم بودند و حتی به ديد يک انسان به آنها نگاه نمی شد، با حقوق خود آشنا شدند
ودر آن روزگاری که برای زن ارزش و منزلتی قائل نبودند، اسلام مردان را به پرداخت نفقه و مهر فرمان داد و آن را به عنوان يک وظيفه و مسئوليت برعهده مردان نهاد.
اسلام در تمام مسائلی که مطرح می کند، سيستم خاص خودش را دارد

کرامت واقعی زن

کرامت زن از دیدگاه اسلام همانند مرداست. این نکته قابل توجه است، هنگامیکه حلیمه سعدیه مادرشیرده پیامبر تشریف آوردند حضرت به احترامش ازجا برخاست، وعبای خودش را پهن کرد تا حلیمه سعدیه بر عبای رسولخدا بنشیند. همچنین زمانیکه گوسفند ذبح میکردند، به احترام همسرش خدیجه ازگوشت گوسفند برای اقوام خدیجه می فرستادند. روایت سوم. شخصی بنام اویس قرنی درحیات پیامبر میخاستند برای ملاقات پیامبر بیاید، ومقام صحاببیت را کسب کند، آنحضرت پیغام فرستادند بشین ومادرت را خدمت کن، تا اینکه حضرت از دنیا رفتند . همچنین زنی که در خانه همسرش کارانجام میدهد از قبیل تهیه غذا نظافت وشیر دادن بچه اینا وظیفه اش نیستند بلکه زن بعنوان احسان انجام میدهد وحتی میتواند از همسرش تقاضا کند برای این کارا مستخدم بگیرد.

ارزش ازدست رفته زن

زن با آن مقام بلندی که دارد که تمام پیامبران وامامان از اول متولد شده اند، ودرواقع مربی پیامبران وامامان این زنان هستند، متاسفانه برخی از زنان امروزمربی سگ ها شدند که یک حیوان نجسی هست، این خانما مربی موجود پستی شدند. که در این مورد وقت گرانبهای خویش را جهت مطالعه آموزشهای غربیها برای سگ صرف میکند، تا یاد بگیرد وبه نحواحسن این موجود پست را آموزش دهد. ودر خانه که یک انسان شریف درآن زندگی میکند این حیوان نجس نیزقراردارد. بدتراز این زنانی با تشکلیل انجمن اززنان مربی سگها دعوت میکنند، تا درانجمن شان فعالیت کنند. این فرهنگ شوم غربیهاست که مسلمانان را تحت تاثیر قرار داده است.

سوء استفاده از زن

برخی خیال میکنند غرب به کرامت اصلی زن پی برده است، وبه آن احترام میگزارد، وبه زنان جامعه خودشان آزادی داده است! در جامعه غرب زن تا وقتی جوان است، وازصورت زیبای برخوردارست، به آن احترام میگزارند. اما این زن زمانیکه سنش بالا برود، ویا بدقیافه باشد نه تنها توجهی به آن نمیشود، بلکه بعنوان یک انسان مورد احترام قرار نمیگیرد، پست شمرده میشود. درحقیقت این یک سوء استفاده آشکاراست از زن. اما دراسلام زن با هر سن وقیافه مورد احترام می باشد . متاسفانه در جامعه اسلامی ما نیز از زنان این گونه سوءاستفاده می شود. برای کارگزینی درشرکت های خصوصی صندلی زن را خالی میگزارند، واز بین مراجعین زنی را انتخاب میکنند، که جوان وازصورت زیبائی برخوردارباشد، این یک رفتارحقارت آمیزاست به مقام زن. بسیاریها مورد توجه قرار نمیگیرند. درحالیکه مقامی که اسلام به زن اعطاء کرده است، صرف نظر از جوان بودن یا یا زیبا بودن اوست واین مقام ومنزلت فقط بخاطرانسان بودنش می باشد.


تگها : كرامت زن، منزلت زن،مقام در اسلام ، ارث زن نصف ارث مرد

# 1 | نويسنده: زین العابدین | [ايميل] :: تاريخ ارسال: 27/08/1390 - 13:05


سلام برادر شما هم وبلاگ مفيدي داريد، سايت شمارا لينك كردم..بسیار ممنونم از تشویق تان
با آرزوی موفقیت

نعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0 پاسخ

# 2 | نويسنده: محمد | [ايميل] :: تاريخ ارسال: 25/09/1390 - 16:21


بنام خداوند بخشنده مهربان : کرامت وشرف حقیقی را اسلام به زن داده خداوند زن را مایه رشد وتعالی مردان قرار داده برای همین کنار هر مرد موفقی مادر ویاهمسری باکمال گذاشته تا زمینه رشد وتعالی اورا فراهم کنند ضمنا از نظر اقتصادی صحیح است که نصف برادر سهم ارث می گیره اما برایش مهریه معین کرده که مجموع ارثیه زن بعلاوه مهریه اش از سهم ارث برادر بیشتر می شود

نعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 20 پاسخ

# 3 | نويسنده: boardaaa | [ايميل] :: تاريخ ارسال: 29/01/1391 - 23:26


مومن آنچه را که برای خودش می پسندد برای برادرش نیز می پسندد .
لایمومن احدکم حتی یحب لاخیه ما یحب لنفسه .

نعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0 پاسخ

# 4 | نويسنده: خال مرادعرب اوغلی | [ايميل] :: تاريخ ارسال: 29/12/1391 - 10:34


کرامت زن ازدیدگاه اسلام
اسلام ازبرای زنان بسیارحقوق را قایل شده است ازآن جمله حق زنده گی رابرای زنان داده است قبل ازاسلام دخترهارازنده به گورمیکردند.
ودیگراینکه هیچ گاهحقوق زن مردبرابرشده نمی تواند دربعضی مواردخداوندازبرای زنان حقوق بیشتری قایل شده ودربعض مواردازبرای مردها.
اگرما دین اسلام رابطورکامل برسی کنیم درمیابیم که زنان نسبت به مردانازآسایش راحت بیشتری برخوردارمیباشند.

نعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0 پاسخ


ارسال نظر

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
تصویر كد امنیتی
ریست کد
کد:

بخش امکانات کاربران

بخش سوالات شرعی

بخش مشاوره

از وااسلاماه حمایت کنید


پربازدید ترین مطالب

همسران و فرزندان علي
--------------------------
پاسخ به سوالات شرعي
--------------------------
شهدای گمنام کربلا
--------------------------

پيام مدير

نشانه محبت خداوند نسبت به بنده اش .... رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمودند: هرگاه، خداوند، بنده ای را دوست داشته باشد، به جبرئیل ندا می دهد که خداوند، فلانی را دوست دارد. تو نیز او را دوست بدار. پس جبرییل، او را دوست می دارد و به اهل آسمان، ندا می دهد که خدا، فلانی را دوست دارد، شما نیز او را دوست بدارید. پس اهل آسمان هم او را دوست می دارند. سپس به همین ترتیب، مقبول اهل زمین نیز می گردد. پس برشماست تا محبت خداوند را جلب نمائید، تا محبت شما را در دل اهل آسمان و زمین قرار دهد، و بدون تردید محبت خداوند جز با التزام به شریعت وی بدست نخواهد آمد هرچند که انسانهای فاسد و بی دین التزام شما را به شریعت خداوند نپسندند .... توضیح : پس محبوبیت شخصی در نزد مردم نشانه محبوبیت او درنزد الله بزرگ است ومبغوض بودن شخصی در نزد مردم نشانه مبغوضیت او در نزد الله بزرگ است .

آمـار بـازدیـد سایت

خبرنامه سایت

برای دریافت مطالب جدید وااسلاماه ایمل خودرا وارد کنید

آخرین مطالب

آداب رفتار با حيوانات
--------------------------
دروازه های بهشت
--------------------------

لینکهای محبوب سايت

اوقات نماز به افق تهران

نظرسنجی سایت


چه مطالبی از سایت را بیشتر می پسندید ؟

عقیدتی
قرآن و سنت
سیرت
سوالات شرعی
بانوان مسلمان
اخبار جهان اسلام
خانواده و اجتماع
صوتی تصویری
معرفی کتاب
همهكل مطالب : 1577
کل نظرات : 6399
اعضاء سايت : 1352
جدیدترین عضو: امنه70

آرشیو مطالب

<    «  فروردین 1393  »    >
شیدسچپج
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

وااسلاماه در شبکه ها

twitter
facebook