ما بزرگی را در تقوا، توانگری را در یقین و عزت را در تواضع یافتیم .... ابوبکر صدیق رض ..... از کسی که ترا در مقابل یک لقمه یا کمتر می فروشد بر حذر باش ..... وصیت زین العابدین به محمد باقر رحمهما الله
رئیس جمهوراز علمای شیعه و سنی سیستان و بلوچستان تشکر کرد       گزارشی جدید از شکنجه در سوریه       هفتاد و پنج وصیت برای جوانان       کارهایی که پاداش شان با جهاد فی سبیل الله برابر است       آداب رفتار با حيوانات       دروازه های بهشت       پایان انتخابات افغانستان، آغاز روند شمارش آرا       يكي از آفت هاي زبان دشنام دادن است       جشن فارغ التحصیلی جمعی از طلاب مدرسه دینی مدینه العلوم خاش       حزب"عدالت وتوسعه"پیروز انتخابات محلی ترکیه شد       اهانت به قرآن، خانه کعبه و مسجد پیامبر در بازی در دانمارک       دانلود سریال حضرت عمر رضی الله عنه (دوبله فارسی)       مسلمانان فیلیپین،استقلال خود را جشن گرفتند       روحانی: ساختمانی که در 8 سال خراب شده در چند ماه درست نمی شود       طلحه بن عبیدالله؛ شهید زنده       ابوذر غفاری ( رضی الله عنه)       برداشتن موی ابرو از ديدگاه اسلام و پزشکی       سخنانی از امام علی رضی الله عنه       دادگاهی در مصر ۵۲۸ هوادار محمد مرسی را به اعدام محکوم کرد       آموزش تعيين اوقات شرعي بدون استفاده از ساعت      
درباره هاروت و ماروت
شينا |موضوع: عقیده و باورهای دینی | بازديدها: 1247 | 22 شهریور 1391


بنا بر آيه ي 102 از سوره بقره، ظاهرا هاروت و ماروت دو تن از ملائک مامور خداوند متعال بودند که براي آزمايش مردم در چگونگي استفاده از سحر (و يا احتمالا براي چگونگي باطل کردن سحر و جادو) نازل شده بودند.

يهوديان‌ بر اين‌ گمان بودند كه‌ دانش‌ سليمان‌ عليه السلام همان‌ سحر بوده‌ است‌ و او سحر وجادو را اجازه‌ داده‌ و با آن‌ موافق‌ بوده‌ است‌، درحاليکه شياطين سحر را ترويج دادند و ادعا کردند که سليمان از جادو بهره گرفته و به وسيله جادو سلطنت و پادشاهي بزرگ را بدست آورده است، حال آنکه آنها در اين مورد دروغ مي گفتند وسليمان از جادو بهره نگرفته بود. خداوند او را تبرئه نموده و مي فرمايد: « وَاتَّبَعُواْ مَا تَتْلُواْ الشَّيَاطِينُ عَلَى مُلْكِ سُلَيْمَانَ وَمَا كَفَرَ سُلَيْمَانُ وَلَكِنَّ الشَّيْاطِينَ كَفَرُواْ يُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ وَمَا أُنزِلَ عَلَى الْمَلَكَيْنِ بِبَابِلَ هَارُوتَ وَمَارُوتَ وَمَا يُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى يَقُولاَ إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَةٌ فَلاَ تَكْفُرْ فَيَتَعَلَّمُونَ مِنْهُمَا مَا يُفَرِّقُونَ بِهِ بَيْنَ الْمَرْءِ وَزَوْجِهِ وَمَا هُم بِضَآرِّينَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلاَّ بِإِذْنِ اللّهِ وَيَتَعَلَّمُونَ مَا يَضُرُّهُمْ وَلاَ يَنفَعُهُمْ وَلَقَدْ عَلِمُواْ لَمَنِ اشْتَرَاهُ مَا لَهُ فِي الآخِرَةِ مِنْ خَلاَقٍ وَلَبِئْسَ مَا شَرَوْاْ بِهِ أَنفُسَهُمْ لَوْ كَانُواْ يَعْلَمُونَ» (بقره 102).

يعني: و (يهود) از آنچه شياطين در عصر سليمان بر مردم مى‏خواندند پيروى کردند. سليمان هرگز (دست به سحر نيالود؛ و) کافر نشد؛ ولى شياطين کفر ورزيدند؛ و به مردم سحر آموختند. و (نيز يهود) از آنچه بر دو فرشته بابل «هاروت» و «ماروت»، نازل شد پيروى کردند. به هيچ کس چيزى ياد نمى‏دادند، مگر اينکه از پيش به او مى‏گفتند: «ما وسيله آزمايشيم [و با به كارگيرى جادو] کافر نشو! (و از اين تعليمات، سوء استفاده نکن!)» ولى آنها از آن دو فرشته، مطالبى را مى‏آموختند که بتوانند به وسيله آن، ميان مرد و همسرش جدايى بيفکنند؛ ولى هيچ گاه نمى‏توانند بدون اجازه خداوند، به انسانى زيان برسانند. آنها قسمتهايى را فرامى‏گرفتند که به آنان زيان مى‏رسانيد و نفعى نمى‏داد. و مسلما مى‏دانستند هر کسى خريدار اين گونه متاع باشد، در آخرت بهره‏اى نخواهد داشت. و چه زشت و ناپسند بود آنچه خود را به آن فروختند، اگر مى‏دانستند!!

در برخي از نقل قولهاي بدست رسيده که دليلي بر صحت آنها وجود ندارد؛ هاروت‌ و ماروت‌ در اصل‌ از فرشتگان‌ بودند كه‌ خواستند تا به‌ زمين‌ فرود آورده‌ شوند و اين‌ خواسته‌شان‌برآورده‌ شد و خداوند متعال به‌ آنها طبيعت‌ آدمي‌ و شهواني‌ داد، پس‌ از آنان‌ گناه سر زد و به‌ كيفر اين‌ گناه، در چاهي‌ در بابل‌ عراق‌ فروآويخته‌ شدند. اما امام ابن‌كثير رحمه الله در تفسير خود مي‌گويد: «آنچه‌ اکثر مفسران‌ از متقدمان‌ و متأخران، در ارتباط با داستان‌ هاروت‌و ماروت‌ نقل‌ كرده‌اند، حاصل‌ همه‌ آنها به‌ اخبار بني‌اسرائيلي‌ بر مي‌گردد و ما درباره‌ داستان‌ هاروت‌ و ماروت، حديث‌ صحيحي‌ كه‌ اسنادي‌ متصل داشته ‌باشد، نداريم‌ و ظاهر سياق‌ قرآن‌ هم‌ به‌ بيان‌ اجمالي‌ داستان‌ آنها بسنده‌ نموده، لذابه‌ آنچه‌ در قرآن‌ آمده، ايمان‌ داريم‌ و به‌ همين‌ حد اكتفا مي‌كنيم‌ و خداوند متعال خود به‌ حقيقت‌ حالشان‌ داناتر است‌».

«با آن‌ كه‌ آن‌دو فرشته‌ (هاروت و ماروت) به‌ هيچ‌ كس‌ چيزي‌ نمي‌آموختند، مگر اين‌ كه‌ ابتدا به آنها مي‌گفتند: ماوسيله‌ آزمايشيم‌» و از جانب‌ خداوند «براي‌ شما هستيم، پس‌ مواظب باشيد و كافر نشويد‌» بنابراين، شيوه‌ آموزش‌ آنها با هشدار و بيم‌دهي‌ از سحر همراه‌ بود، نه‌ با فراخواني ‌به‌ سوي‌ سحر «اما» مردم‌ «از آن‌ دو فرشته‌ چيزهايي‌ مي‌آموختند» يعني: آن‌ دو، چيزهايي‌ از سحر را به‌ مردم‌ تعليم‌ مي‌دادند و آنان‌ نيز آن‌ را مي‌آموختند «كه‌ به‌وسيله‌ آن‌ ميان‌ مرد و همسرش‌ جدايي‌ افگنند» زيرا سحر، در افگندن‌ حب‌ و بغض ‌در دلها، يك‌جاكردن‌ و پراكنده‌ساختن‌ و نزديك‌ساختن‌ و دورگردانيدن‌، داراي‌تأثيري‌ است‌. ابن‌كثير مي‌گويد: «سبب‌ تفرقه‌ انداختن‌ ميان‌ زن‌ و شوهر به‌ وسيله‌سحر؛ همانا تخيلي‌ است‌ كه‌ بر اثر سحر در مرد يا زن‌ نسبت‌ به‌ ديگري‌ به‌ وجودمي‌آيد، همچون‌ زشت‌ جلوه‌دادن‌ سيما و قد و اندام‌ او، يا زشت‌ نشان‌دادن‌ رفتاراو، يا مانند اين‌ از اسباب‌ برانگيزاننده‌ فرقت‌ و جدايي‌». «هرچند نمي‌توانستند به‌وسيله‌ آن‌ بدون‌ فرمان‌ خدا به‌ احدي‌ زيان‌ برسانند» يعني: هرچند سحر در حد خود داراي‌ تأثير است، ولي‌ فقط بر كسي‌ تأثير زيان‌بخش‌ مي‌گذارد كه‌ خداوند متعال به‌ تأثير آن‌ در وي‌ فرمان‌ داده‌باشد.

علامه عبدالرحمن سعدي در تفسير آيه فوق مي نويسد: «يهوديان از جادويي که بر دو فرشته (هاروت و ماروت) در سرزمين عراق نازل شده بود، پيروي کردند. علت اينکه در سرزمين بابل بر آن دو فرشته سحر فرو فرستاده شد، اين بود که خداوند بندگانش را آزمايش نمايد، بنابراين آنها به مردم جادو مي آموختند، « وَمَا يُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى يَقُولاَ» و آنها زماني که جادو را به کسي مي آموختند او را نصيحت کرده و مي گفتند: « إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَةٌ فَلاَ تَكْفُر» همانا ما وسيله آزمايش شما هستيم، پس کافر نشو. يعني جادو را نياموز، زيرا کفر است، پس آن دو فرشته او را از جادو نهي مي کردند و وي را از جايگاه آن خبر مي دادند. پس شيطان ها جادو را به خاطر فريب دادن و گمراه کردن به مردم مي آموختند، و براي توجيه عمل زشت خود مي گفتند: سليمان نيز از راه سحر و جادو به سلطنت و پادشاهي دست يافته است، در حالي که او از اين عمل کاملا پاک و مبّرا بود. هدف آن دو فرشته از آموزش دادن سحر امتحان نمودن مردم بود. با اين وجود قبل از اينکه به تعليم سحر بپردازند مخاطب خود را کامل ا اندرز مي دادند و او را راهنمايي مي کردند که سحر را نياموزد. هدف آنان از توجيه نمودن و نصيحت کردن مخاطب اين بود تا در روز قيامت هيچ عذر و بهانه اي نداشته باشند، و نگويند: ما نمي دانستيم که ياد گرفتن سحر کفر است.

پس اين يهوديان از جادويي پيروي نمودند که شيطان ها و آن دو فرشته مي آموختند، و علم پيامبران را ترک گفتند، و به علم شياطين روي آوردند».

IslamPP.Com


تگها : هاروت و ماروت در قرآن، هاروت و ماروت کیا هستندارسال نظر

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
تصویر كد امنیتی
ریست کد
کد:

بخش امکانات کاربران

بخش سوالات شرعی

بخش مشاوره

از وااسلاماه حمایت کنید


پربازدید ترین مطالب

همسران و فرزندان علي
--------------------------
پاسخ به سوالات شرعي
--------------------------
شهدای گمنام کربلا
--------------------------

پيام مدير

نشانه محبت خداوند نسبت به بنده اش .... رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمودند: هرگاه، خداوند، بنده ای را دوست داشته باشد، به جبرئیل ندا می دهد که خداوند، فلانی را دوست دارد. تو نیز او را دوست بدار. پس جبرییل، او را دوست می دارد و به اهل آسمان، ندا می دهد که خدا، فلانی را دوست دارد، شما نیز او را دوست بدارید. پس اهل آسمان هم او را دوست می دارند. سپس به همین ترتیب، مقبول اهل زمین نیز می گردد. پس برشماست تا محبت خداوند را جلب نمائید، تا محبت شما را در دل اهل آسمان و زمین قرار دهد، و بدون تردید محبت خداوند جز با التزام به شریعت وی بدست نخواهد آمد هرچند که انسانهای فاسد و بی دین التزام شما را به شریعت خداوند نپسندند .... توضیح : پس محبوبیت شخصی در نزد مردم نشانه محبوبیت او درنزد الله بزرگ است ومبغوض بودن شخصی در نزد مردم نشانه مبغوضیت او در نزد الله بزرگ است .

آمـار بـازدیـد سایت

خبرنامه سایت

برای دریافت مطالب جدید وااسلاماه ایمل خودرا وارد کنید

آخرین مطالب

آداب رفتار با حيوانات
--------------------------
دروازه های بهشت
--------------------------

لینکهای محبوب سايت

اوقات نماز به افق تهران

نظرسنجی سایت


چه مطالبی از سایت را بیشتر می پسندید ؟

عقیدتی
قرآن و سنت
سیرت
سوالات شرعی
بانوان مسلمان
اخبار جهان اسلام
خانواده و اجتماع
صوتی تصویری
معرفی کتاب
همهكل مطالب : 1577
کل نظرات : 6397
اعضاء سايت : 1386
جدیدترین عضو: qiilnmgo76

آرشیو مطالب

<    «  فروردین 1393  »    >
شیدسچپج
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

وااسلاماه در شبکه ها

twitter
facebook