ما بزرگی را در تقوا، توانگری را در یقین و عزت را در تواضع یافتیم .... ابوبکر صدیق رض ..... از کسی که ترا در مقابل یک لقمه یا کمتر می فروشد بر حذر باش ..... وصیت زین العابدین به محمد باقر رحمهما الله
خرید و فروش مواد مخدر حرام است       اسلام و مساوات       روزانه ۴۳۴ مورد طلاق در ایران ثبت می‌شود       تصاویری از ویرانی در حمص       رعایت حجاب و پوشش مناسب در تمام ادیان الهی مورد تاکید قرار گرفته است       مولانا گرگیج: علمای اهل‌سنت نه شرقی نه غربی و نه وام‌دار کسی هستند       مولانا عبدالحمید: اصحاب پیامبر بر همه مسلمانان احسان دارند       شب قدر شب سرنوشت ساز برای انسانهاست       رئیس جمهوراز علمای شیعه و سنی سیستان و بلوچستان تشکر کرد       گزارشی جدید از شکنجه در سوریه       هفتاد و پنج وصیت برای جوانان       کارهایی که پاداش شان با جهاد فی سبیل الله برابر است       آداب رفتار با حيوانات       دروازه های بهشت       پایان انتخابات افغانستان، آغاز روند شمارش آرا       يكي از آفت هاي زبان دشنام دادن است       جشن فارغ التحصیلی جمعی از طلاب مدرسه دینی مدینه العلوم خاش       حزب"عدالت وتوسعه"پیروز انتخابات محلی ترکیه شد       اهانت به قرآن، خانه کعبه و مسجد پیامبر در بازی در دانمارک       دانلود سریال حضرت عمر رضی الله عنه (دوبله فارسی)      
حقوق فرزند بر والدین
احمد |موضوع: خانواده و اجتماع | بازديدها: 3184 | 24 فروردین 1391


اولین حق فرزند بر پدر انتخاب مادر خوب برای اوست ، مادری مومن ، متدین و با خدا . زیرا مادر اولین مربی فرزند است ، ومربی که دارای صفات خوب وعالیه باشد فرزندش همانند او خواهد شد . واز مادری نیک فرزند نیک به دنیا می آید.
به همین دلیل آنحضرت می فرماید . تنکح المراة لاربع ، لمالها ولحسبها وجمالها ولدینها ، فاظفر بذات الدین تربت یداک/ بخاری ومسلم .زن بخاطر چهار چيز نكاح كرده مي شود: بخاطر مالش، نسبش، زيبايي اش و دينش، فقط ديندار را انتخاب كن دستهايت پر رونق مي شود. و فرزند خوب یکی از ثمرات زن دین داراست .
و در حدیثی دیگر می فرماید .تخیرو لنطفکم وانکحوا الاکفاء وانکحوا الیهم/ ابن ماجه
 براي نطفه هاي خود ( زنان پاکیزه و دین دار) را انتخاب کنید، وزنان شایسته ی خودرا نکاح کنید وبه افراد شایسته زن بدهید .
 

 

خلاصه حقوق فرزند بر والدین به شرح زیر است .


1 وظيفه ي مادر در برابر طفل خود  شير دادن به كودك خويش
خداوند متعال به مادر امر فرموده است كه فرزندش را دو سال كامل شير بدهد. قرآن مجيد بر اين امر تأكيد مي كند چنانكه مي فرمايد
مادران دوسال تمام فرزندان خودرا شیر می دهند، هرگاه یکی از والدین یا هر دوی ایشان خواستار تکمیل دوران شیرخوارگی شود / سوره بقره 233
علم جدید نیز بر این امر تاکید دارد که بهترین غذای فرزند شیر مادربه مدت دوسال است، و فوایدی را ذکر کردند. یکی از فواید این است که شیر مادر مطابق آب و هوا وفصلها تغییر می کند . در زمستان گرم ودرتابستان، سرد است تا با مزاج بچه سازگاری داشته باشد . ونتیجتا کودک از نظر جسمی و روحی سالم وخوب ببار می آید ، ونیزعواطف واحساسات ، نرم دلی ، ومهربانی را از مادر به ارث می برد .


2 وظيفه ي پدر در قبال فرزند نفقه دادن به او است
در اسلام، مسئوليت انفاق و تأمين هزينه هاي فرزندان به دوش پدراست. چنانكه قرآن مجيد بر اين امر تأكيد مي نمايد و مي فرمايد. بر هر فردي كه برايش نوزادي بدنيا آمد رزق و پوشاك آنان بر اساس عرف مرسوم، واجب است/ بقره 233
رسولخدا فرمودند . بهترین دینارآنست که شخص برای خانواده اش خرچ نماید / صحیح مسلم
پدرهمچنانکه برای انفاق بر فرزندان مستحق ثواب واجر میگردد و در صورت عدم انفاق بر فرزندان نا بالغ گناهکار نیزمی شود .
رسولخدا فرمود . براي گناه كار بودن شخص همين اندازه كافي است كه شخصي را كه تحت سرپرستي او است وبا او غذا مي خورد از بين ببرد .


3 تعليم و تربيت فرزندان، وظيفه ي ديگر پدر است  
تعليم و تربيت فرزندان و وادار كردن آنان به كارهاي نيك و درست و باز داشتن آنها از كارهاي زشت، وظيفه ي سنگين پدر مي باشد. زيرا اين مسأله به دنيا و آخرت آنان و
سعادت وشقاوت آنان، ارتباط دارد.
  قرآن می فرماید : اي كساني كه ايمان آورده ايد! خودتان و خانواده هايتان را از آتشي كه سوخت آن مردم و سنگها است، دور نگه داريد/ تحریم 6
ودر آیه دیگر می فرماید .
بگوای پیامبر. زيانكاران واقعي كساني هستند كه (عمر و جان) خود را (به سبب گمراهي، و حتي عمر و جان اهل و عيال) و وابستگان خود را (با گمراهسازي) در روز قيامت (هدر دهند و) زيانبار كنند. هان! زيان آشكار، واقعاً همين است.
اما انسان با كدامين وسيله، خود و خانواده اش را از اين آتش وآن خسارت و زيان هميشگي نجات بدهد؟
قطعا انسان خود را با علم و عمل مي تواند از اين آتش و زيان ابدي نجات دهد .زيرا رفتار و كردار درست ازعلم مفيد و اعتقاد سالم سرچشمه مي گيرد .
بر هر پدر مسلمان لازم است كه فرزند خود را ازابتداي كودكي، علم دين بياموزد، علمي كه راه وروش زندگي و سعادت دنيا وآخرت را براي آنان بيمه كرده و تأمين نمايد.
چنانكه الله  درقرآن دستور مي دهد . وامر اهلک باالصلوة واصطبر علیها .خانواده ات را به نماز دستور بده و خود نیز بر آن پای بند باش .
رسولخدا فرمود . در هفت سالگي، فرزندانتان را به نماز امر نماييد، و در ده سالگي آنان را بخاطر ترك نماز، كتك بزنيد و رختخوابهايشان را از يكديگر جدا كنيد .


4 وظيفه پدر و مادر در قبال فرزندان
پدر ومادر بايد عدالت را در همة موارد تربيت، نفقه، محبت ودلسوزي  دربارة فرزندانشان رعايت نمايند، تا در دل فرزندان به علت بي عدالتي نهال كينه و حسادت ودشمني كاشته نشود. زيرا دشمني برادران يوسف با يوسف به همين خاطر بود كه متوجه شدند پدرشان يعقوب يوسف را بيشتر از آنان دوست دارد. لذا با او دشمن شدند ونسبت به او حسد ورزيدند و طرح قتل او را پياده كردند، چنانكه الله تعالی مي فرمايد.
هنگامي كه (برادران پدري يوسف) گفتند: يوسف و برادرش (بنيامين كه از يك مادرند) نزد پدرمان از ما محبوبترند، در حالي كه ما گروه نيرومندي هستيم (و ازآن دو براي پدر سودمندتر مي باشيم) مسلماً پدرمان در اشتباه روشني است
يوسف را بكشيد، يا او را به سرزميني (دور دست) بيفكنيد، تا توجه پدرتان فقط با شما باشد (و تنها و تنها شما را دوست داشته باشد و به شما مهر ورزد) و بعد از آن (ازگناه خود پشيمان شويد و توبه مي كنيد و) افراد صالحي خواهيد گشت (چرا كه خدا توبه پذير است و پدر هم عذرتان را قبول مي نمايد/سوره یوسف 8.9
هنگامي كه فرزند بزرگ و جوان مي شود، در آن وقت بر پدر لازم است كه در عطايا وبخشش ها ميان آنان عدالت را رعايت نمايد تا پدر باعث دشمني و كينه ميان فرزندان نشود.


5 وظيفه ي والدين در نام گذاري فرزندان
بايد والدين براي فرزندانشان اسمهاي مناسب وخوبي را انتخاب نمايند. اسمهاي زشت و بي معنايي را كه از جانب دوستان در مدرسه يا غير مدرسه مورد تمسخر قراربگيرند انتخاب نكنند. در غير اين صورت، آنان احساس حقارت مي كنند و از نظر فكري و روحي ضعيف خواهند شد. و روز قیامت نیزبا این اسم صدا زده می شود واگر زشت باشد در آن لحظه نیز مورد تحقیر قرار خواهند گرفت .


6 تأمين حيات فرزندان وظيفه ي ديگر پدر است
وظيفه ي پدر است كه ا ز زندگي و سلامتي فرزند محافظت نمايد و ا و را مثل اعراب زمان جاهلیت به قتل نرساند.


7 وظيفه ي پدر حد و مرزي دارد كه از آن نبايد گذشت
الله تعالي پدران را از زياده روي و افراط در محبت فرزندان كه باعث غفلت آنان ازحقوق الله شود، منع كرده و برحذر داشته است.
خداوند عزوجل به طور آشكار وبي پرده بيان فرموده است كه زياده روي و افر اط درمحبت فرزندان منجر به عاقبت ناخوشايندي مي شود، و گويا كه با فرزندانش، دشمني مي كند و فرزندان دشمن او هستند. اگرچه قصد فرزندان، دشمني و ضرر رساندن به پدرنيست اما وقتي محبت فرزندان به جايي برسد كه فرزندان وظيفه ي ديني خود را فراموش كنند بمنزله ي دشمن او مي شوند.


منبع : کتاب تربیت فرزندان . مولف عبدالقادر شيخ ابراهيم

مترجم . نور النساء ملازاده


تگها : حقوق فرزند بر پدر ومادر ، حقوق فرزند بر والدین از دیدگاه اسلام

# 1 | نويسنده: فهیمه | [ايميل] :: تاريخ ارسال: 24/01/1391 - 12:56


عالیست.

موفق باشید.

http://1tarannom.blogfa.com

نعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0 پاسخ

# 2 | نويسنده: فاطمه1 | [ايميل] :: تاريخ ارسال: 24/01/1391 - 14:30


http://fatemehmf.blogfa.com/

ادرس وبلاگم راستی چرا بخش نظرات ادرس وبلاگ نداره؟؟؟؟

نعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0 پاسخ

# 3 | نويسنده: ❤❤خدا با ماست❤❤ | [ايميل] :: تاريخ ارسال: 24/01/1391 - 16:00


سلام بر شما دوستان خوبم

در مورد نکته 4 : بین فرزندان یک خانواده نمی توان همیشه عدالت رو برقرار کرد
مطلب عالی بود
http://eshghemanavy.blogfa.com/

نعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0 پاسخ

# 4 | نويسنده: سلمه | [ايميل] :: تاريخ ارسال: 24/01/1391 - 16:56


سلام
مطلب خیلی خوبی بود ،
ممنون به خاطر چنین مطالبی و خدا قوت ،

نعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0 پاسخ

# 5 | نويسنده: ainaz | [ايميل] :: تاريخ ارسال: 25/01/1391 - 13:01


salam dooste aziz
motshakeram k mano khabar kardin ta behetoon sar bezanam.
man shomaro kheyli vaghte link kardam.
lotfan ye bare dg ba deghat negah konin
motshakeram
movafaghat va zire sayeye hagh bashid.
khodanegahdaretoon.

نعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0 پاسخ

# 6 | نويسنده: عادل | [ايميل] :: تاريخ ارسال: 25/01/1391 - 15:34


واقعا سایت به این خوبی ندیده بودم خیلی قشنگه مطالبی که میزارید نیاز روز هستن خدا قوت خسته نباشید .

نعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0 پاسخ

# 7 | نويسنده: محدثه | [ايميل] :: تاريخ ارسال: 25/01/1391 - 16:18


سلام خدمت دوست عزیز با5پست جدید در این هفته بروزم خوشحال میشم بیای وبانظرات زیبایت منودلگرم کنی
منتظرم

نعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0 پاسخ

# 8 | نويسنده: الحمدالله من حیدریم | [ايميل] :: تاريخ ارسال: 26/01/1391 - 07:38


قال رســـول اللّه (صلى الله عليه وآله): (إنّ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ فَطـــَمَ ابْنَتِي فاطِمَـــة وَوُلدَهـــا وَمَنْ أَحَبًّهُمْ مِنَ النّارِ فَلِذلِكَ سُمّيَتْ فاطِمَة) .

( خداي تبارك وتعالى آتش را بر دخترم فاطمه وپسرانش وكسي كه آنان را دوست بدارد دور ومنع كرده است , وبه همين دليل است كه اسمش فاطمه است ) .

كنز العمال ج6 ص219.

جواب این فرد
اولا : این جواب بی سوال و بی ربط یعنی چه ؟!!
دوما : کنزالعمال از جمله کتابهائی است که معتقد به تحریف قرآن است و اعتقاد به تحریف، رد قرآن است زیرا خداوند قول حفاظت قرآن را داده است و قول خداوند انکار می شود و این کفر است .
اگر دنبال این کتابها باشیم باید فاتحه ایمان را هم بخوانیم .

نعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0 پاسخ


ارسال نظر

نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
تصویر كد امنیتی
ریست کد
کد:

بخش امکانات کاربران

بخش سوالات شرعی

بخش مشاوره

از وااسلاماه حمایت کنید


پربازدید ترین مطالب

همسران و فرزندان علي
--------------------------
پاسخ به سوالات شرعي
--------------------------
شهدای گمنام کربلا
--------------------------

پيام مدير

نشانه محبت خداوند نسبت به بنده اش .... رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمودند: هرگاه، خداوند، بنده ای را دوست داشته باشد، به جبرئیل ندا می دهد که خداوند، فلانی را دوست دارد. تو نیز او را دوست بدار. پس جبرییل، او را دوست می دارد و به اهل آسمان، ندا می دهد که خدا، فلانی را دوست دارد، شما نیز او را دوست بدارید. پس اهل آسمان هم او را دوست می دارند. سپس به همین ترتیب، مقبول اهل زمین نیز می گردد. پس برشماست تا محبت خداوند را جلب نمائید، تا محبت شما را در دل اهل آسمان و زمین قرار دهد، و بدون تردید محبت خداوند جز با التزام به شریعت وی بدست نخواهد آمد هرچند که انسانهای فاسد و بی دین التزام شما را به شریعت خداوند نپسندند .... توضیح : پس محبوبیت شخصی در نزد مردم نشانه محبوبیت او درنزد الله بزرگ است ومبغوض بودن شخصی در نزد مردم نشانه مبغوضیت او در نزد الله بزرگ است .

آمـار بـازدیـد سایت

خبرنامه سایت

برای دریافت مطالب جدید وااسلاماه ایمل خودرا وارد کنید

آخرین مطالب

اسلام و مساوات
--------------------------
آداب رفتار با حيوانات
--------------------------
دروازه های بهشت
--------------------------

لینکهای محبوب سايت

اوقات نماز به افق تهران

نظرسنجی سایت


چه مطالبی از سایت را بیشتر می پسندید ؟

عقیدتی
قرآن و سنت
سیرت
سوالات شرعی
بانوان مسلمان
اخبار جهان اسلام
خانواده و اجتماع
صوتی تصویری
معرفی کتاب
همهكل مطالب : 1581
کل نظرات : 6430
اعضاء سايت : 1365
جدیدترین عضو: gxjzxfyquxl

آرشیو مطالب

<    «  اردیبهشت 1393  »    >
شیدسچپج
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

وااسلاماه در شبکه ها

twitter
facebook