پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 42135

انسان مخلوقی اجتماعی است و در زندگی بشری ممکن است به حقوق دیگران لطمه وارد کند، دین مقدس اسلام بعنوان حفظ ما تقدم کلیه درهای جور و ستم را مسدود نموده است و پیروان خود را به صلح و صفا وحدت و همبستگی صداقت و راستبازی و داشتن روابط حسنه فردی و اجتماعی عادت می دهد تا هیچ کس با داشتن نیروی ایمان نتواند به حریم مقدس همسایگان تجاوز نماید.

همسایه کیست؟

تمام کسانی که از جانب راست و چپ بالا و پائین تا چهل خانه، مجاور خانه شخص مسلمان هستند همسایه او محسوب می شوند و ادای حق آنان واجب است.

اهمیت همسایه:

حق همسایه چنان زیاد است که رسول الله (ص )با صراحت مى ‌فرماید.عن ابن عمر وعائشه (ر.ض) قالا: قَالَ رسول الله :«مَا زَالَ جِبْریلُ یُوصِینی بِالجَارِ حَتَّى ظَنَنْتُ أنَّهُ سَیُورِّثُهُ»(مُتَّفَقٌ عَلَیهِ).

از حضرت عبدالله بن عمر و عائشه  روایت است رسول الله (ص) فرمودند: حضرت جبریل آنقدر زیاد در حق همسایه به من سفارش کرد که گمان کردم بزودی حق ارث بردن همسایه را نیز اعلان می نماید.

اذیت و آزار همسایه:

پیامبر اسلام (ص)از شدت نیاز مردم نسبت به وجود آرام و امنیت در جوار خود آگاه است، زیرا همسایه از تمام اسرار همسایه خود اطلاع کافی دارد و به ایجاد ناراحتی و نا امنی بر سر راه او قادر است و به همین جهت پیامبر اکرم (ص) تا آنجا درباره حقوق همسایگان تأکید می کند که نقض و نادیده گرفتن این حقوق را برابر با خروج از حوزه ایمان و گسستن پیوند اسلام می‌شمارد.

عن أَبی هریره  أن النبی (ص) قَالَ: «واللهِ لا یُؤْمِنُ، وَاللهِ لا یُؤْمِنُ، وَاللهِ لا یُؤْمِنُ!» قِیلَ: مَنْ یَا رسول الله (ص)؟ قَالَ: «الَّذِی لا یَأمَنُ جَارُهُ بَوَائِقَهُ!».(مُتَّفَقٌ عَلَیهِ).

از حضرت ابوهریره  روایت است رسول الله (ص) فرمودند: به خدا قسم ایمان ندارد به خدا قسم ایمان ندارد به خدا قسم ایمان ندارد صحابه پرسیدند چه کسی ای پیامبر خدا؟ فرمودند: کسی که همسایه اش از بدی و شرارت او در امان نباشد.

عن أنس  أن رسول الله (ص) قال: لا یَدْخُلُ الجَنَّهَ مَنْ لا یَأمَنُ جَارُهُ بَوَائِقَهُ.(مسلم).

از حضرت انس  روایت است رسول الله (ص) فرمودند: داخل بهشت نمی شود کسی که همسایه اش از بدی و شرارت او در امان نباشد.

آزار و اذیت چیست؟

اذیت و آزار مفهومی کلی است و انواع مختلف و گوناگونی دارد،‌که مهمترین آن عبارت است از زنا، دزدى، جاسوسى، تهمت، غیبت، قتل، سخن چینى، فحش دشنام، مسخره، ضرب و شتم، ریختن زباله و کثافت در جلوی در آنان و هر آنچه که موجب اذیت و ناراحتى همسایه گردد.

عَنْ ابْنِ مَسْعُودٍ  قَالَ: سَأَلْت رَسُولَ اللَّهِ : أَیُّ الذَّنْبِ أَعْظَمُ؟ قَالَ: أَنْ تَجْعَلَ لِلَّهِ نِدًّا وَهُوَ خَلَقَک قُلْت: ثُمَّ أَیُّ؟ قَالَ: أَنْ تَقْتُلَ وَلَدَک خَشْیَهَ أَنْ یَأْکُلَ مَعَک قُلْت: ثُمَّ أَیُّ؟ قَالَ: أَنْ تُزَانِیَ بِحَلِیلَهِ جَارِک.(مُتَّفَقٌ علیهِ). 

حضرت ابن مسعود  مى ‌گوید: من از رسول الله (ص )سؤال کردم: کدام گناه بزرگتر است؟ فرمودند: با خداوند شرک ورزی در حالیکه او تو را خلق نموده است،‌گفتم: باز کدام گناه بزرگتر است؟ فرمودند: فرزندت را بکشى از ترس اینکه با تو غذا می خورد (از ترس فقر) گفتم: باز کدام گناه بزرگتر است فرمودند: با همسر همسایه زنا بکنى.

خلاصه؛ هر نوع گناه در دنیا و بالخصوص در قیامت موجب تباهی و بدبختى انسان می گردد ولی اگر همین گناه با همسایه صورت گیرد طبق روایات اسلامی چندین برابر محسوب شده و مجازات آن در روز رستاخیز چند برابر می گردد.

کمک و احسان به همسایه

در مراعات حق همسایگى و هم جوارى فقط این کافى نیست که شخص مسلمان از اذیت و آزار همسایه خویش خود داری کند و موجب اذیت و آزار آنان نگردد، بلکه لازم است که با نیروی مادی و معنوی خود از هر گونه کمک و مساعدت به وی کوتاهی نکند، در هنگام از دست دادن عزیزی و گرفتار شدن به مصیبتی با گفتار و رفتار شایسته و مناسب خویش غم و اندوه آنان را بزداید و موجب تسکین و آرامش خاطر آنان گردد، در مسرت و شادی آنان شریک باشد و بطور کلی از هر گونه احسان و نیکی تعاون و همکاری بخل نورزد.

عن أبی شریح أن النبی  قال: مَنْ کَانَ یُؤمِنُ بِاللهِ وَالیَومِ الآخِرِ، فَلْیُحْسِنْ إِلَى جَارِهِ.(مسلم). 

از حضرت ابوشریح  روایت است رسول الله (ص) فرمودند: هر کس که به خدا و روز قیامت ایمان دارد باید به همسایه اش احسان و نیکی کند.

هدیه دادن به همسایه

اکرام و احترام همسایه حد و مرزی ندارد بلکه کوچکترین نوع اکرام نیز موجب سعادت دنیا و آخرت شخص میگردد اگر چه با هدیه داده مقداری شوربا و غیره باشد.

عَنْ أَبی ذر  قَالَ: قَالَ رسول الله : «یَا أَبَا ذَرٍّ، إِذَا طَبَخْتَ مَرَقَهً، فَأکثِرْ مَاءهَا وَتَعَاهَدْ جیرَانَکَ». (رواه مسلم).

از حضرت ابوذر  روایت است رسول الله (ص) فرمودند: ای ابا ذر هر گاه خورشت پختی آب آن را بیشتر کن و همسایگانت را یاد کن.

و نیز از حقوق همسایگان بر یکدیگر این است که هدیه همسایه خویش را هرگز حقیر و کم ارزش نداند هر چند که تحفه و هدیه، چیز کم ارزشی باشد چون هدف از هدیه دادن از دیدگاه اسلام تظاهر و تفاخر نیست بلکه مقصود اهدافی بسیار با ارزش از قبیل دوستی و محبت، تذکر و یاد آوری یکدیگر است.

عن أبی هریره  ‌قال: قال رسول الله : یَا نِسَاء المُسْلِمَاتِ، لا تَحْقِرَنَّ جَارهٌ لِجَارَتِهَا وَلَوْ فِرْسِنَ شَاه. (مُتَّفَقٌ علیهِ). 

ای زنان مسلمان هرگز هدیه همسایه خود را خوار و کم ارزش نشمارید اگر چه سم گوسفندی هم باشد.

از دیدگاه اسلام احسان و نیکى تنها به همسایه مسلمان محدود نیست بلکه همسایه کافری که تسلیم نظام دولت اسلامی شده و با مسلمانان سر جنگ و پیکار ندارند از تمام مزایا و حقوق همسایگی برخوردار میباشد.

هدیه بکدام همسایه؟

و اما هر گاه همسایه زیاد باشند باید هدیه دادن را از همسایگان نزدیکتر شروع کرد.

عن عائشه رضی الله عنها قَالَت: قُلْتُ : یَا رسول الله (ص)، إنَّ لِی جارَیْنِ، فإلى أیِّهِمَا أُهْدِی؟ قَالَ: «إِلَى أقْرَبِهِمَا مِنکِ بَاباً».(البخاری).

از حضرت عائشه  روایت است به رسول الله (ص) گفتم: ای پیامبر خدا من دو همسایه دارم بکدام یک هدیه دهم؟ فرمودند: هر کدام که در خانه اش به تو نزدیکتر است.

بدون شک کسانی که دارای فکر و اندیشه قرآنی دارند حق همسایگى را به معنای واقعی آن رعایت میکنند مشکلات و مصائب همسایه را مشکلات خود دانسته برای رفع آن اقدام سریع و عملى مینمایند که در این صورت همسایه هیچگونه ناراحتی و پریشانی برای همیشه نخواهد داشت.

تحمل اذیت و آزار همسایه:

مسلمان باید از خطا و لغزشهاى همسایه چشم پوشى نماید بدى و لغزشهایش را بادیده گذشت و برد بارى بنگرد و بدون تردید مسلمانى که کسى در حق او خیانت و نادانى کرده از او درگذر میکند بدى نموده نیکی میکند به او ظلم کرده میبخشد در بالاترین مراتب اخلاقى قرار دارد و در دنیا وآخرت در بلندترین منازل سعادت و خوش بختى قرار دارد.

…………………………..

برگرفته از کتاب:مسلمان از دیدگاه ایات و روایات 

نویسنده:عبد الرحمن الله وردی بلوچ

منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۳۰ آذر ۱۳۹۲
۳ پاسخ به “حقوق همسایه در اسلام”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  پرویز says:

  سلام همسایه ام من رو زیاد آزارمی دهد همیشه با ماشینش توپارکینگ خونه اش سروصدامی کنند تازه به شهر اومدند چند باربهشون گفتم با صدای بلند خانمش به ما جواب داد که ما کاری نکردیم تا الانم بهشون تذکرندادم خیلی وقت ها خونه نیستم به خاطر اونها خدا انشالله هدایتشون کنه بچه ی کوچیک دارم ولی گوشش بدهکارنیست به هم فحش میدن در حیاط سروصدای زیادی است تازه خونه ساختم دلم نمیاد بفروشمش جای جای خونه برام یادگاریه ممنونم به حرف هام گوش دادید به امید رستگاری همه

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  طه says:

  همین بس است برای مسلمان که پیامبر بزرگوار ایمان کامل به احترام همسایه ربط و پیوند داده است، یعنی اینکه زمانی ایمان و اسلام شکل می گیرد که همسایه از دست وزبان تو در امنیت و آسایش کامل باشد بطوری که تو در زیر سفارش قرآن وسنت خود را جوری بپرورانی که جای برای اندیشیدن در مورد اذیت وآزار همسایه ات در درونت نباشد و مچنین تصوری نسبت به تو دور از ذهن باشد.

   


 3. alkhalil says:

  احسنت بله حق و حقوق همسایه بسیار مهم است در اسلام.

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 39نفر
 • بازدید امروز 46631
 • بازدید دیروز 112414
 • بازید کل 107645254

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com