پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9754
  • کل اعضا 1707
  • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 611

گفتگو با دنیا
همیشه برای فرار از دنیا از جایی به جای دیگر نقل مکان میکردم و نهایت سعیم این بود که حتی الامکان از آن دوری بجویم ولی هیچگاه موفق نشدم .شغل.منزل.اجتماع.شهر و هرچیزی که قابلیت انتقال داشت تغییر میدادم ولی باز همچنان دنیا در قلبم بود و در آنجا فتنه انگیزی میکرد ولی بالاخره برایم آشکار شد که دنیا با تمامی صفات و علامتهایش هرگز با تغییر زمان و مکان تغییر پیدا نخواهد کرد و همان گونه است که بوده.آرزوی قلبم این بود که ای کاش!روزی دنیا در مقابلم به صورت انسانی مجسم میشد تا با او مبارزه کنم و به قتل برسانمش تا به کلی از دستش خلاصی یابم بدین ترتیب محبتش برای همیشه از قلبم خارج شود…
یکبار که به تنهاییی نشسته و غرق در این افکار بودم دنیا در مقابلم مجسم شد و سر صحبت را با من باز کرد!
دنیا-ای عبدالله!از من چه میخواهی؟من اکنون در مقابلت هستم.
عبدالله-من از اینکه تو را دوست دارم و عاشقت هستم ناراحت و دلخورم و از تو نمیتوانم دل بکنم.
دنیا-این یک احساس طبیعی است و اگر کسی ادعا کند که مرا دوست ندارد دروغ گفته چون من آفریده ی خداوند و محبوب هرکسی هستم.
عبدالله- این یک احساس طبیعی است؟
دنیا- آری این یک احساس کاملا طبیعی است اما اشتباهی که بیشتر مردم مرتکب آن میشوند این است که مرا بر آخرت خود ترجیح میدهند.
عبدالله- آیا من هم یکی از آنان هستم؟
دنیا- بله ولی در تو صفات نیکویی نیز وجود دارد.
عبدالله- من چگونه میتوانم حقیقت وجودی تو را بشناسم؟
دنیا۰ به وسیله ی فرمایش رسول خدا صلی الله علیه و سلم که مرا خوش منظر توصیف کرده اما باید در نظر داشت که من نسبت به فرد مومن زندانی بیش نیستم.چون پیامبر صلی الله علیه و سلم میفرماید(الدنیا سجن المومن) دنیا زندان مومن است.
عبدالله- ولی من بعضی از مومنان واقعی را میشناسم که در رفاه و نعمت کامل به سر میبرند.
دنیا- منظور من از زندان آنگونه که تو فکر میکنی زندان آهنی نیست.بلکه منظور من تقید(مقید شدن) به اوامر خداوند است و میدانی که زندان نیز چیزی جز مقید شدن نیست و در این مورد عارف مشهور محمد سماک(رحمه الله)میگوید(ای آدمیزاد!تو همیشه در حبس بوده ای محبوس در صلب پدر سپس در شکم مادر و بعد در قنداق و گهواره و در پی آن محبوس در مدرسه و نهایتا محبوس در تلاش برای کسب روزی.بنابر این باید برای زندگانی بعد از مرگ به گونه ای تلاش کنی که حداقل در آنجا محبوس نباشی).
عبدالله- حرفت را چقدر زیبا و ادیبانه بیان کردی اما راستی به من بگو چرا نام تو را دنیا گذاشته اند؟
دنیا- اگر مردم معنی نام مرا میفهمیدند هرگز فریب مرا نمیخوردند. نام من دو معنی دارد|
یکی از ریشه ی (دنو) یعنی سریع الزوال و فناپذیر.دیگری از ریشه ی دنائت یعنی زشت و کریه المنظر(البته زمانی که کار مرا بر آخرت ترجیح دهی)
عبدالله- چگونه با تو رفتار کنم که فریب تو را نخورم؟
دنیا- این سوال خیلی مهمی است چون تو مرا در برابر رازی از اسرار وجودی من قرار میدهی زیرا گاهی مردم را با اموال و گاهی با همسر و گاهی با مقام و منصب شکار میکنم و البته همه اینها جزیی از زینت من هستند و تو میدانی خصوصیت هر زینتی است که زودگذر است مثلا تو دیده ای که زینت یک عروس و داماد همیشگی باشد؟
عبدالله- سوالم را جواب بده و زیاد طفره نرو چگونه با تو رفتار کنم تا مفتون تو نشوم؟
دنیا- دوست من! کمی به من مهلت بده و عجله نکن…مهمترین صفتی که باید در رابطه با من مراعات کنی (بیداری و کمال هوشیاریست)زیرا من حفره ای از لذتها و شهوات هستم و هرکسی مرا بعنوان گذرگاهی برای عبور به آخرتش قرار داده نجات یافته ولی کسی که تصور کزده من مکان استقرار هستم به سختی زیان دیده است. زیرا من سرای بلاغم نه دار قرار! امام حسن بصری(رحمه الله)میفرماید(از مشغولیتهای دنیا بسیار برحذر باشید که شما را خیلی غافل خواهد کرد.هیچ کس یک در از مشغولیتهای دنیا را نگشوده مگر اینکه آن در ده در را برایش باز کرد)
عبدالله- بنابر این من به کلی از تو کناره میگیرم تا نجات یابم.
دنیا- البته منظور من این نبود بلکه آنچه در مورد رابطه با من شایسته تر است آن است که با احتیاط رفتار کنی و هر بار که یک در از دنیا برایت گشوده شد تو نیز یک در از آخرت را بگشایی تا نصیبت را از آخرت فراموش نکنی و کاملا به صورتی متعادل و متوازن زندگی کنی درست همان طور که خدا امر میفرماید.
عبدالله- ولی من میترسم
دنیا- هراسی نداشته باش بلکهسعی کن یاد بگیری که با زینتها من چگونه رفتار کنی.همانگونه که ابن مسعود رضی الله عنه میگوید (ای مردم بکوشید مانند قطرب نهار نباشید).
عبدالله- قطرب نهار یعنی چه؟
دنیا- قطرب نهار پرنده ای کوچک است که گاهی اینجا و زمانی آنجا مینشیند و تمامی روزش را با با تلاش و بدون لحظه ای وقفه و استراحت سپری میکند و شبانگاه خسته به بستر میرود.بعضی از مردم نیز درست همین گونه اند و در رابطه با دنیای خویش از صبح تا شام دوندگی میکنند ولی اصلا به فکر آخرتشان نیستند.آدمیزاد خیلی مسکین است چه اگر همان اندازه که از فقر میترسید از آتش جهنم میترسید بیگمان وارد بهشت میشد.
عبدالله- مرا نصیحتی بکن.
دنیا- من تو را با کلام الله نصیحت میکنم که میفرماید(ای رسول خدا برای آنان درباره ی زندگی دنیوی مثال آن آبی را بیاور که از آسمان میفرستیم که با دانه های زمینی به هم آمیخته و همه جا راسرسبز میکند سپس خشک شده بادها آنها را پراکنده میکنند و دیگر اثری از آن سبزه و طراوت باقی نمیماند و خداوند بر همه چیز قادر است)
اگر تو تا بحال هرروز یکباز حذر میکردی از این پس هزار بار برحذر باش.
دنیا- به کلاغ گفتند علیرغم تلخی صابون چرا آنرا میدزدی؟گفت آذار رساندن جزء طبیعت و سرشت من است.و به قول معروف نیش عقرب نه از راه کین است اقتضای طبیعتش این است.من نیز به تو میگویم که فتنه انگیزی سرشت من است.بنابر این مواظب باش که از عاشقان دنیا و همانند پرنده قطرب نهار نباشی…سپس ناگهان دنیا از جلوی چشمان عبدالله ناپدید شد وهرچه عبدالله فریاد زد دنیا!دنیا! کسی جوابش را نداد و عبدالله در حالی که سرش را تکان میداد گفت پناه بر خدا من چه نیتی داشتم میخواستم دنیا را به قتل برسانم…و زیر لب گفت من که یقین دارم تمام حیات من مانند لحظه ای کوتاه و گذراست پس چرا آنرا در راه اصلاح وخیر صرف نکنم؟؟؟؟
این گفتگوهای ایمانی ادامه دارد….
منتظر بمانید.
برگرفته از کتاب “گفتگو های ایمانی”
تالیف- جاسم المطوع.
ترجمه- اراز محمد تقوایی

| ۶ مرداد ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 22نفر
  • بازدید امروز 40996
  • بازدید دیروز 112414
  • بازید کل 107639619

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com