پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9763
  • کل اعضا 1708
  • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 3479

بنا بر آیه ی ۱۰۲ از سوره بقره، ظاهرا هاروت و ماروت دو تن از ملائک مامور خداوند متعال بودند که برای آزمایش مردم در چگونگی استفاده از سحر (و یا احتمالا برای چگونگی باطل کردن سحر و جادو) نازل شده بودند.

یهودیان‌ بر این‌ گمان بودند که‌ دانش‌ سلیمان‌ علیه السلام همان‌ سحر بوده‌ است‌ و او سحر وجادو را اجازه‌ داده‌ و با آن‌ موافق‌ بوده‌ است‌، درحالیکه شیاطین سحر را ترویج دادند و ادعا کردند که سلیمان از جادو بهره گرفته و به وسیله جادو سلطنت و پادشاهی بزرگ را بدست آورده است، حال آنکه آنها در این مورد دروغ می گفتند وسلیمان از جادو بهره نگرفته بود. خداوند او را تبرئه نموده و می فرماید: « وَاتَّبَعُواْ مَا تَتْلُواْ الشَّیَاطِینُ عَلَى مُلْکِ سُلَیْمَانَ وَمَا کَفَرَ سُلَیْمَانُ وَلَکِنَّ الشَّیْاطِینَ کَفَرُواْ یُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ وَمَا أُنزِلَ عَلَى الْمَلَکَیْنِ بِبَابِلَ هَارُوتَ وَمَارُوتَ وَمَا یُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى یَقُولاَ إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَهٌ فَلاَ تَکْفُرْ فَیَتَعَلَّمُونَ مِنْهُمَا مَا یُفَرِّقُونَ بِهِ بَیْنَ الْمَرْءِ وَزَوْجِهِ وَمَا هُم بِضَآرِّینَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلاَّ بِإِذْنِ اللّهِ وَیَتَعَلَّمُونَ مَا یَضُرُّهُمْ وَلاَ یَنفَعُهُمْ وَلَقَدْ عَلِمُواْ لَمَنِ اشْتَرَاهُ مَا لَهُ فِی الآخِرَهِ مِنْ خَلاَقٍ وَلَبِئْسَ مَا شَرَوْاْ بِهِ أَنفُسَهُمْ لَوْ کَانُواْ یَعْلَمُونَ» (بقره ۱۰۲).

یعنی: و (یهود) از آنچه شیاطین در عصر سلیمان بر مردم مى‏خواندند پیروى کردند. سلیمان هرگز (دست به سحر نیالود؛ و) کافر نشد؛ ولى شیاطین کفر ورزیدند؛ و به مردم سحر آموختند. و (نیز یهود) از آنچه بر دو فرشته بابل «هاروت» و «ماروت»، نازل شد پیروى کردند. به هیچ کس چیزى یاد نمى‏دادند، مگر اینکه از پیش به او مى‏گفتند: «ما وسیله آزمایشیم [و با به کارگیرى جادو] کافر نشو! (و از این تعلیمات، سوء استفاده نکن!)» ولى آنها از آن دو فرشته، مطالبى را مى‏آموختند که بتوانند به وسیله آن، میان مرد و همسرش جدایى بیفکنند؛ ولى هیچ گاه نمى‏توانند بدون اجازه خداوند، به انسانى زیان برسانند. آنها قسمتهایى را فرامى‏گرفتند که به آنان زیان مى‏رسانید و نفعى نمى‏داد. و مسلما مى‏دانستند هر کسى خریدار این گونه متاع باشد، در آخرت بهره‏اى نخواهد داشت. و چه زشت و ناپسند بود آنچه خود را به آن فروختند، اگر مى‏دانستند!!

در برخی از نقل قولهای بدست رسیده که دلیلی بر صحت آنها وجود ندارد؛ هاروت‌ و ماروت‌ در اصل‌ از فرشتگان‌ بودند که‌ خواستند تا به‌ زمین‌ فرود آورده‌ شوند و این‌ خواسته‌شان‌برآورده‌ شد و خداوند متعال به‌ آنها طبیعت‌ آدمی‌ و شهوانی‌ داد، پس‌ از آنان‌ گناه سر زد و به‌ کیفر این‌ گناه، در چاهی‌ در بابل‌ عراق‌ فروآویخته‌ شدند. اما امام ابن‌کثیر رحمه الله در تفسیر خود می‌گوید: «آنچه‌ اکثر مفسران‌ از متقدمان‌ و متأخران، در ارتباط با داستان‌ هاروت‌و ماروت‌ نقل‌ کرده‌اند، حاصل‌ همه‌ آنها به‌ اخبار بنی‌اسرائیلی‌ بر می‌گردد و ما درباره‌ داستان‌ هاروت‌ و ماروت، حدیث‌ صحیحی‌ که‌ اسنادی‌ متصل داشته ‌باشد، نداریم‌ و ظاهر سیاق‌ قرآن‌ هم‌ به‌ بیان‌ اجمالی‌ داستان‌ آنها بسنده‌ نموده، لذابه‌ آنچه‌ در قرآن‌ آمده، ایمان‌ داریم‌ و به‌ همین‌ حد اکتفا می‌کنیم‌ و خداوند متعال خود به‌ حقیقت‌ حالشان‌ داناتر است‌».

«با آن‌ که‌ آن‌دو فرشته‌ (هاروت و ماروت) به‌ هیچ‌ کس‌ چیزی‌ نمی‌آموختند، مگر این‌ که‌ ابتدا به آنها می‌گفتند: ماوسیله‌ آزمایشیم‌» و از جانب‌ خداوند «برای‌ شما هستیم، پس‌ مواظب باشید و کافر نشوید‌» بنابراین، شیوه‌ آموزش‌ آنها با هشدار و بیم‌دهی‌ از سحر همراه‌ بود، نه‌ با فراخوانی ‌به‌ سوی‌ سحر «اما» مردم‌ «از آن‌ دو فرشته‌ چیزهایی‌ می‌آموختند» یعنی: آن‌ دو، چیزهایی‌ از سحر را به‌ مردم‌ تعلیم‌ می‌دادند و آنان‌ نیز آن‌ را می‌آموختند «که‌ به‌وسیله‌ آن‌ میان‌ مرد و همسرش‌ جدایی‌ افگنند» زیرا سحر، در افگندن‌ حب‌ و بغض ‌در دلها، یک‌جاکردن‌ و پراکنده‌ساختن‌ و نزدیک‌ساختن‌ و دورگردانیدن‌، دارای‌تأثیری‌ است‌. ابن‌کثیر می‌گوید: «سبب‌ تفرقه‌ انداختن‌ میان‌ زن‌ و شوهر به‌ وسیله‌سحر؛ همانا تخیلی‌ است‌ که‌ بر اثر سحر در مرد یا زن‌ نسبت‌ به‌ دیگری‌ به‌ وجودمی‌آید، همچون‌ زشت‌ جلوه‌دادن‌ سیما و قد و اندام‌ او، یا زشت‌ نشان‌دادن‌ رفتاراو، یا مانند این‌ از اسباب‌ برانگیزاننده‌ فرقت‌ و جدایی‌». «هرچند نمی‌توانستند به‌وسیله‌ آن‌ بدون‌ فرمان‌ خدا به‌ احدی‌ زیان‌ برسانند» یعنی: هرچند سحر در حد خود دارای‌ تأثیر است، ولی‌ فقط بر کسی‌ تأثیر زیان‌بخش‌ می‌گذارد که‌ خداوند متعال به‌ تأثیر آن‌ در وی‌ فرمان‌ داده‌باشد.

علامه عبدالرحمن سعدی در تفسیر آیه فوق می نویسد: «یهودیان از جادویی که بر دو فرشته (هاروت و ماروت) در سرزمین عراق نازل شده بود، پیروی کردند. علت اینکه در سرزمین بابل بر آن دو فرشته سحر فرو فرستاده شد، این بود که خداوند بندگانش را آزمایش نماید، بنابراین آنها به مردم جادو می آموختند، « وَمَا یُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى یَقُولاَ» و آنها زمانی که جادو را به کسی می آموختند او را نصیحت کرده و می گفتند: « إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَهٌ فَلاَ تَکْفُر» همانا ما وسیله آزمایش شما هستیم، پس کافر نشو. یعنی جادو را نیاموز، زیرا کفر است، پس آن دو فرشته او را از جادو نهی می کردند و وی را از جایگاه آن خبر می دادند. پس شیطان ها جادو را به خاطر فریب دادن و گمراه کردن به مردم می آموختند، و برای توجیه عمل زشت خود می گفتند: سلیمان نیز از راه سحر و جادو به سلطنت و پادشاهی دست یافته است، در حالی که او از این عمل کاملا پاک و مبّرا بود. هدف آن دو فرشته از آموزش دادن سحر امتحان نمودن مردم بود. با این وجود قبل از اینکه به تعلیم سحر بپردازند مخاطب خود را کامل ا اندرز می دادند و او را راهنمایی می کردند که سحر را نیاموزد. هدف آنان از توجیه نمودن و نصیحت کردن مخاطب این بود تا در روز قیامت هیچ عذر و بهانه ای نداشته باشند، و نگویند: ما نمی دانستیم که یاد گرفتن سحر کفر است.

پس این یهودیان از جادویی پیروی نمودند که شیطان ها و آن دو فرشته می آموختند، و علم پیامبران را ترک گفتند، و به علم شیاطین روی آوردند».

IslamPP.Com

| ۲۲ شهریور ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 29نفر
  • بازدید امروز 1296
  • بازدید دیروز 84411
  • بازید کل 107766707

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com