پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9760
 • کل اعضا 1708
 • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 1998

از انحرافات فکری و بیماریهای اخلاقی دنیاپرستی است  که از نظر دین مقدس اسلام بسیار مذمت و سرزنش شده است. و ازاینکه اکثریت مردم کم و بیش گرفتار این عادت ناپسند و رذیله اخلاقی هستند بصورتی که بعضی راه افراط و جمعی راه تفریط را در این مسیر پیموده اند، از این دو، نظر صحیح دین مقدس اسلام ذکر میگردد تا عاشقان مکتب رسول الله *ص* بتوانند صراط مستقیم را انتخاب نموده از خطرات انحراف در امان باشند.

دنیا چیست؟

دنیا عبارت است از زمین و تمام موجودات روی آن از قبیل؛ پول و ثروت، مزارع و ساختمان، معادن و فلزات و… عشق و علاقه انسان و مزاحم حقوق دیگران نگردد و از راه مشروع بدست آید و در مسیر درست و سودمند، مصرف گردد، به معنویت و سعادت و حیات جاویدان شخص لطمه نزند.
چنین دنیائی زیانبار و مذموم نخواهد بود، زیرا که انسان برای حفظ بعد جسمانی خود و افراد تحت تکفل خویش نیاز به خوراک و پوشاک، مسکن، تشکیلات، زندگی … دارد و قهراً برای تأمین نیازها و احتیاجات زندگی به مال و ثروت نیاز دارد.
بنابراین اسلام، کسب مال و ثروت را از راه مشروع جائز و عشق و علاقه به آن را برای انسان یک ضرورت واقعی دانسته است. لذا می بینیم که در قرآن مجید و روایات اسلامی از تحصیل دنیا و بهره برداری صحیح و درست از آن نه تنها مذمت نشده بلکه بر عکس به آن امر گردیده و از بهره برداری نکردن نکوهش شده است، خداوند می فرماید: ﴿ قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِینَهَ اللَّهِ الَّتِی أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالطَّیِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ ۚ قُلْ هِیَ لِلَّذِینَ آمَنُوا فِی الْحَیَاهِ الدُّنْیَا(اعراف: ۳۲).«(ای پیامبر بزرگوار!) بگو: چه کسی زینتهای خدا را که برای بندگانش آفریده حرام کرده است و از رزق پاکیزه و حلال منع نموده است بگو: این نعمتها در دنیا برای اهل ایمان است».
ونیز می فرماید: ﴿ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُحَرِّمُوا طَیِّبَاتِ مَا أَحَلَّ اللَّهُ(مائده: ۸۷).«ای اهل ایمان چیزهائی را که خداوند برای شما حلال کرده است (برای خود) حرام نگردانید (که از آنها استفاده و بهره برداری نکنید)»

اسلام وطلب دنیا

در آیات و روایات تحصیل دنیا و جمع آوری مال و ثروت از طریق مشروع و جائز مورد ستایش قرار گرفته است.عن النبی  قال: نِعْمَ الْمَالُ الصَّالِحُ لِلرَّجُلِ الصَّالِحِ.(احمد).«چقدر خوب و زیبا است مال حلال برای انسان نیکوکار و صالح».
عن سعد بن أبی وقاص  قال: سمعت رسول الله  یقول: إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْعَبْدَ التَّقِیَّ الْغَنِیَّ الْخَفِیَّ.(مسلم).
حضرت سعد فرزند ابو وقاص میگوید: من از رسول الله *ص* شنیدم میفرمود: بدون شک خداوند بنده مالدار پرهیزکار و عبادت گزارش را دوست می دارد.
و نیز خداوند میفرماید: ﴿وَلَا تَنْسَ نَصِیبَکَ مِنَ الدُّنْیَا ۖ(قصص: ۷۷).«بهره و نصیب خویش را از دنیا فراموش مکن».
از آیات و روایات مذکور معلوم میگردد کسی که از دنیا و وسائل دنیوی برای سعادت آخرت بهره برداری می کند، اعمال صالح و نیک انجام میدهد، به دین مبین اسلام و مساکین کمک می نماید،‌ صله رحمی انجام می دهد، به جامعه اسلامی خدمت نموده نیاز مندیهای ضروری خود را تأمین می سازد اینگونه علاقه به دنیا در حقیقت دنیا پرستی نیست بلکه از اهداف متوسطه برای رسیدن به سعادت آخرت است و از دیدگاه اسلام صحیح و مطلوب است.

دنیای مذموم از دیدگاه آیات و روایات

و اما در آیات و روایاتی که در آن از دنیا سرزنش شده است دنیائی است که انسان چنان علاقمند و شیفته آن باشد که در راه تحصیل آن به هر عمل زشتی دست بزند و حقوق دیگران را پایمال نموده واجبات الهی را ترک کرده وظایف خود را درست انجام ندهد و از دنیا سوء استفاده نموده در جهان اسلام پرچم فسق و فساد بر افراشته و از تحصیل کمال و تهذیب نفس و اعمال نیک باز ماند. اینگونه عشق و علاقه افراطی را دنیا پرستی می نامند، که از نظر عقل و نقل مذموم بوده قابل تنفر و انزجار است.
خداوند می فرماید:﴿ وَمَا الْحَیَاهُ الدُّنْیَا إِلَّا لَعِبٌ وَلَهْوٌ ۖ ﴾(انعام: ۳۲).«زندگی دنیا جز سرگرمی و بازیچه ای بیش نیست». و نیز می فرماید: ﴿ إِنَّ الَّذِینَ لَا یَرْجُونَ لِقَاءَنَا وَرَضُوا بِالْحَیَاهِ الدُّنْیَا وَاطْمَأَنُّوا بِهَا وَالَّذِینَ هُمْ عَنْ آیَاتِنَا غَافِلُونَ * أُولَئِکَ مَأْوَاهُمُ النَّارُ بِمَا کَانُوا یَکْسِبُونَ(یونس: ۷- ۸). «براستی آنانکه به ملاقات ما (خداوند) امیدوار نیستند و به زندگی دنیا دل بسته اند و به آن خشنود شده اند و آنهائیکه از نشانه‌های ما بی خبرند، جایگاه آنان به سبب کردارشان آتش دوزخ است». و نیز ارشاد باری تعالی است: ﴿ وَمَا الْحَیَاهُ الدُّنْیَا إِلَّا مَتَاعُ الْغُرُورِ(آل عمران: ۱۸۵). «زندگی دنیا جز متاع وکالائی فریبنده نیست».
بدون شک اگر انسان تحصیل مال و ثروت، پست و مقام، خوراک، پوشاک، جا و مسکن و تجملات زندگی زودگذر را هدف اصلی خویش قرار دهد، هرگز به کمال واقعی و سعادت ابدی نمی رسد، بنابراین حضرت رسول اکرم  *ص * چنین افرادی را محکوم و طلب چنین دنیائی را مورد نفرت و نکوهش قرار داده است زیرا که چنین دنیائی مفاسد و عوارض گوناگون بسیار مهلکی را همراه دارد که برخی از آن ذکر می گردد.

دنیا موجب هلاکت و نابودی است

عن عمرو بن عوف  الأنصاری أن رسول الله *ص* قال: فَوَاللَّهِ مَا الْفَقْرَ أَخْشَى عَلَیْکُمْ وَلَکِنِّی أَخْشَى عَلَیْکُمْ أَنْ تُبْسَطَ الدُّنْیَا عَلَیْکُمْ کَمَا بُسِطَتْ عَلَى مَنْ کَانَ قَبْلَکُمْ فَتَنَافَسُوهَا کَمَا تَنَافَسُوهَا وَتُهْلِکَکُمْ کَمَا أَهْلَکَتْهُمْ.(مُتَّفَقٌ علیهِ).
از حضرت عمرو بن عوف  انصاری روایت است که رسول الله *ص* فرمودند: به خدا سوگند من از فقر شما نمی ترسم ولی من می ترسم که دنیا برای شما سرازیر شود، همانگونه که برای گذشتگان شد و شما همچون گذشتگان با همدیگر به رقابت بپردازید و آن نیز همچون گذشتگان شما را هلاک و نابود گرداند.
عَنْ أَبِی سَعِیدٍ الْخُدْرِیِّ  قَالَ: جَلَسَ رسول الله *ص* عَلَى الْمِنْبَرِ وَجَلَسْنَا حَوْلَهُ فَقَالَ: إِنَّ مِمَّا أَخَافُ عَلَیْکُمْ بَعْدِی مَا یُفْتَحُ عَلَیْکُمْ مِنْ زَهْرَهِ الدُّنْیَا وَزِینَتِهَا.(مُتَّفَقٌ علیهِ).
حضرت ابوسعید خدری روایت میکند که رسول الله*ص* بر منبر نشست و ما نیز در اطرافش نشستیم آنگاه فرمودند، همانا آنچه بعد از خودم از آن بر شما می ترسم این است که درهای زینت و تازگی دنیا برای شما گشوده شود.

دنیا زندان مؤمن است
خدا پرستان واقعی دل به دنیا نمی سپارند بلکه آن را یک نوع زندان و شکنجه‌ گاه می دانند و از مرگ نمی هراسند زیرا که می دانند با مرگ نابود نمی شوند بلکه به سعادت ابدی و جاودانی نائل می گردند.
عَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ  قَالَ: قَالَ رسول الله *ص*: الدُّنْیَا سِجْنُ الْمُؤْمِنِ وَجَنَّهُ الْکَافِرِ.(مسلم).حضرت ابوهریره می فرماید که: رسول الله *ص* فرمودند: دنیا زندان مؤمن و بهشت کافر است.
 انسان دنیا پرست سیر نمی شود
در این زمینه رسول الله *ص* می فرمایند:
عن ابن عباس أن رسول الله *ص* قال: لَوْ أَنَّ لِابْنِ آدَمَ وَادِیًا مِنْ ذَهَبٍ أَحَبَّ أَنْ یَکُونَ لَهُ وَادِیَانِ وَلَنْ یَمْلَأَ فَاهُ إِلَّا التُّرَابُ.(مُتَّفَقٌ علیهِ).
اگر فرزند آدم یک وادی (رودخانه جاری، ‌از طلا داشته باشد البته دوست می دارد که دو وادی داشته باشد و دهان فرزند آدم را بجز از خاک چیز دیگری نمی تواند پر کند.
عَنْ أَنَسٍ  قَالَ: قَالَ رسول الله *ص*: لَوْ کَانَ لِابْنِ آدَمَ وَادِیَانِ مِنْ مَالٍ لَابْتَغَى وَادِیًا ثَالِثًا.(مسلم)
 از انس روایت است که رسول الله *ص*  می فرماید: اگر آدمی  زاده دو رودخانه طلا داشته باشد باز هم سومی را می طلبد.
به هر حال اگر انسان حس خود خواهی و ثروت اندوزی را واگذارد تا بر او غالب و چیره شود از وی انسانی بعمل می آید که سخت حریص و آزمند است،‌ آنگاه تمام هم و غم او این است که سود ببرد ولی هرگز سود نرساند، از دیگران بگیرد اما هرگز ندهد، مال و ثروت جمع آوری کند، اما فعالیت و کاری نکند، پست و مقام احراز نماید و اما هرگز کاری صورت ندهد. این روحیه پلید در هر جامعه رواج پیدا می کند همه می گویند: خودم و هیچکس نمی گوید؛ عقیده، ملت و کشورم. و هرگز مصلحت شخصی را بر مصلحت جمعی ترجیح نمی دهد.

دنیا فتنه امت اسلامى است
خداوند در این زمینه ارشاد میفرماید: ﴿ وَاعْلَمُوا أَنَّمَا أَمْوَالُکُمْ وَأَوْلَادُکُمْ فِتْنَهٌ وَأَنَّ اللَّهَ عِنْدَهُ أَجْرٌ عَظِیمٌ(انفال: ۲۸). «و بدانید که اموال و فرزندان شما [وسیله] آزمایش [شما] هستند و خداست که نزد او پاداشی بزرگ است».
در این آیه خداوند به مسلمین جهان هشدار میدهد که مال و ثروت و فرزند وسیله‌ای هستند برای امتحان و آزمایش شما، را از راه راست منحرف سازد و به خیانت و جنایت وادارکند یا نه.
و نیز رسول الله *ص* به مسلمانان هشدار می دهد که یکی از خطرناکترین دشمنان آنان مال و ثروت است که آدمهای ناآگاه و فرصت طلب را گول زده برای همیشه هلاک و بدبخت می نماید.
عن ابی سعید الخدری أن رَسُولَ الله *ص* قال: إنَّ الدُّنْیَا حُلْوَهٌ خَضِرَهٌ وَإنَّ الله تَعَالَى مُسْتَخْلِفُکُمْ فِیهَا، فَیَنْظُرُ کَیْفَ تَعْمَلُونَ، فَاتَّقُوا الدُّنْیَا.(مسلم)
از حضرت ابوسعید خدری روایت است که رسول الله *ص* فرمودند: همانا دنیا شیرین و سرسبز و شاداب است، خداوند شما را در آن خلیفه می گرداند، تا ببیند چگونه عمل می کنید پس از دنیا بترسید.

 دنیا در برابر آخرت بى ارزش است

چنانکه رسول الله (ص) در این زمینه ارشاد می‌فرماید:

 عَنْ جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ (ص) مَرَّ بِالسُّوقِ دَاخِلاً مِنْ بَعْضِ الْعَالِیَهِ وَالنَّاسُ کَنَفَتَهُ فَمَرَّ بِجَدْىٍ أَسَکَّ مَیِّتٍ فَتَنَاوَلَهُ فَأَخَذَ بِأُذُنِهِ ثُمَّ قَالَ: «أَیُّکُمْ یُحِبُّ أَنَّ هَذَا لَهُ بِدِرْهَمٍ». فَقَالُوا: مَا نُحِبُّ أَنَّهُ لَنَا بِشَىْءٍ وَمَا نَصْنَعُ بِهِ قَالَ: «أَتُحِبُّونَ أَنَّهُ لَکُمْ». قَالُوا: وَاللَّهِ لَوْ کَانَ حَیًّا کَانَ عَیْبًا فِیهِ لأَنَّهُ أَسَکُّ فَکَیْفَ وَهُوَ مَیِّتٌ فَقَالَ: «فَوَاللَّهِ لَلدُّنْیَا أَهْوَنُ عَلَى اللَّهِ مِنْ هَذَا عَلَیْکُمْ).(مسلم)
از حضرت جابر روایت است که رسول الله *ص* از بازاری همراه با یارانشان رد می شدند و از کنار بزغاله مرده‌ای گذشتند گوش آن را گرفتند و فرمودند: چه کسی از شما دوست دارد این را با یک درهم بخرد؟ صحابه گفتند: ما دوست نداریم آن را مفت بخریم و آن را چکار کنیم؟ فرمودند: آیا دوست دارید که این از آن شما باشد؟ صحابه گفتند: قسم بخدا اگر زنده هم می‌ بود عیبی در آن بود (آن را نمی‌پسندیدیم) چه رسد که حالا مرده است. رسول الله *ص*  فرمودند: به خدا سوگند دنیا نزد خداوند از این هم بی ارزش‌تر است.
عن أبی ذر  قال: کُنْتُ أَمْشِی مَعَ النَّبِیِّ *ص* فِی حَرَّهِ الْمَدِینَهِ فَاسْتَقْبَلَنَا أُحُدٌ فَقَالَ: یَا أَبَا ذَرٍّ! قُلْتُ: لَبَّیْکَ یَا رسول الله قَالَ: مَا یَسُرُّنِی أَنَّ عِنْدِی مِثْلَ أُحُدٍ هَذَا ذَهَبًا تَمْضِی عَلَیَّ ثَالِثَهٌ وَعِنْدِی مِنْهُ دِینَارٌ.(بخاری)
حضرت ابوذر روایت می کند من همراه رسول الله *ص* در مدینه منوره می رفتم که کوه احد در برابر ما ظاهر شد رسول الله *ص* فرمودند: ای ابوذر! گفتم: لبیک یا رسول الله فرمودند: من دوست ندارم که مثل این کوه احد طلا داشته باشم و سه روز بگذرد و از آن یک دینار نزدم باقی مانده باشد.

 دنیا بی وفا است
دنیا بی وفا است وبا کسی همراهی نمی کند چنانکه حضرت رسول الله(صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ) اکرم می فرماید:
عن أنس  أنَّ رَسُولَ الله *ص* قال: یَتْبَعُ الْمَیِّتَ ثَلَاثَهٌ أَهْلُهُ وَمَالُهُ وَعَمَلُهُ فَیَرْجِعُ اثْنَانِ أَهْلُهُ وَمَالُهُ وَیَبْقَى وَاحِدٌ عَمَلُهُ.(مُتَّفَقٌ علیهِ).
از حضرت انس  روایت است که رسول الله *ص* فرمودند، سه چیز به دنبال میت می رود خانواده اش مالش و عملش دو باز می گردند و یکی باقی می‌ماند خانواده و مالش باز می گردند و عملش باقی می ماند.

مال انسان کدام است؟

چه بسا انسانهائی که شب و روز برای کسب پول و ثروت پست و مقام تلاش نموده و هیچگونه کوتاهی از خود نشان نمی دهند، ولی در حقیقت بجز از یک کارگر ساده و واسطه نیستند و همه چیز را برای دیگران جمع آوری می نمایند، چنانکه حضرت رسول اکرم *ص* خطاب به یاران با وفای خویش فرمودند:
عن عبدالله بن مسعود  قال: قال رسول الله *ص*: أَیُّکُمْ مَالُ وَارِثِهِ أَحَبُّ إِلَیْهِ مِنْ مَالِهِ؟ قَالُوا: یَا رَسُولَ اللَّهِ مَا مِنَّا أَحَدٌ إِلاَّ مَالُهُ أَحَبُّ إِلَیْهِ من مال وارثه قال: فَإِنَّ مَالَهُ مَا قَدَّمَ، وَمَالُ وَارِثِهِ مَا أَخَّرَ.(بخاری)
از حضرت عبدالله بن مسعود روایت است که رسول الله *ص* خطاب به یارانش فرمود از شما کدام شخص است که مال وارث خود را از مال خویش بیشتر دوست می دارد؟ صحابه فرمودند: یا رسول الله ما همه مال خویش را از مال وارث خود بیشتر دوست می داریم، رسول الله *ص* فرمودند: مال شخص همان است که برای خودش (قبل از مرگ) فرستاده است و آنچه باقی گذاشته است مال وارث اوست. و نیز روایت است:
عن مطرف عن أبیه قال: قال رسول الله*ص*: یَقُولُ ابْنُ آدَمَ مَالِی مَالِی قَالَ: وَهَلْ لَکَ یَا ابْنَ آدَمَ مِنْ مَالِکَ إِلَّا مَا أَکَلْتَ فَأَفْنَیْتَ أَوْ لَبِسْتَ فَأَبْلَیْتَ أَوْ تَصَدَّقْتَ فَأَمْضَیْتَ. (مسلم)
حضرت مطرف از پدرش روایت می کند که رسول الله *ص* فرمودند، فرزند آدم می گوید: مال من مال من فرمودند، ای فرزند آدم از تو نیست مگر آنچه خوردی و نابود ساختی یا پوشیدی و کهنه کردی، یا صدقه و انفاق نمودی.
…………………………….
برگرفته ازکتاب مسلمان از دیدگاه آیات و روایات.

نویسنده:عبد الرحمن الله وردی بلوچ
منبع:پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۶ دی ۱۳۹۲
۹ پاسخ به “دل بستگی به دنیا چیست؟ و دلائل دنیا پرستی انسان ها کدام است؟”

 1. alkhalil says:

  دنیا گذران است آنچه که میماند اعمال نیکوست.


 2. لاتحزن says:

  سپاس عالی بود
  با عاقبت مَن ها در این دنیا ؛ به روزم


 3. بلال_ says:

  چرا سایت دیشب خراب بود ؟

  پاسخ :
  موقتا مسدود شده بود .


 4. احمد says:

  آدرس را از طریق (تماس با ما) ارسال بفرمائید تا ایمل شما دریافت گردد لطفا .


 5. الهام says:

  من خودم ناراحت شدم از این مطلب
  خواستم راجعبش توضیح بدین


 6. احمد says:

  الهام,
  ………………………


 7. الهام says:

  لطفا راجع به این نوشته یه پست تو سایت بزنین
  واقعا ناراحت شدم اگه می شه بررسیش بفرمایید


 8. مریم7 says:

  بسیار عالی بود استفاده کردم خدا خیر تون بده .

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 32نفر
 • بازدید امروز 18672
 • بازدید دیروز 18366
 • بازید کل 107699672

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com