پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9754
  • کل اعضا 1707
  • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 36488

ده نکته برای غلبه بر کم رویی در کودکان

شما نیز در کودکی، بچه ای خجالتی بودید؟ ۵۰% از افراد بزرگسال کماکان خود را کم رو می پندارند و اکثر آنان می گویند در کودکی بسیار خجالتی بوده اند

 اما کودکان امروزی، بیشتر از کم رو بودنشان، آن هم در جامعه ی پر مشغله ی کنونی، ضربه می خورند چرا که برای آنان زمینه های کم تری در خصوص ارتباط با دیگران ایجاد می شود.

اما کودکان امروزی، بیشتر از کم رو بودنشان، آن هم در جامعه ی پر مشغله ی کنونی، ضربه می خورند چرا که برای آنان زمینه های کم تری در خصوص ارتباط با دیگران ایجاد می شود .
کم رویی موجب بازداشتن کودک از یادگیری مهارت های اجتماعی، پیوستن به گروه دوستی و یا ابراز اشکالات درسی و پرسش از معلم به دلیل اضطراب می گردد. بدتر از همه کم رویی برای کودک تبدیل به الگوی زندگی در انزوا شده که باعث می گردد وی نتواند با دیگران ارتباط داشته باشد، رابطه ی دوستی آغاز کند و یا عاشق شود. به عقیده ی دانشمندان، ارتباط با دیگران و داشتن زندگی اجتماعی، یکی از نیازهای اولیه ی بشر بوده که به سلامت روح و بدن انسان ها در تمامی سطوح زندگی می انجامد.
خبر خوب این است که کودکان می توانند کم رویی خود را مدیریت کنند. این عمل تنها نیازمند حمایت بیشتری از سوی شماست. بنابراین بهترین روش برای کمک به کودک برای غلبه بر کم رویی چیست؟
۱٫      فرزند خود را با توجه به نیازهایش و پاسخ به آنان تربیت کنید: طی تحقیقاتی که بر روی شامپانزه ها انجام شد، بچه شامپانزه ی خجالتی که بسیار مورد توجه و حمایت مادرش قرار می گرفت به رئیس گروهش تبدیل شد، در حالی که بچه های خجالتی دیگر که مادرانشان به آنان توجهی نشان نمی دادند، تا آخر عمر در ترس و خجالت خود باقی ماندند. یک مادر مسئول باید به فرزندش بیاموزد تا از کم رویی به عنوان ابزاری برای آرامش و مدیریت واکنش های خود به هنگام عصبانیت استفاده کند.
۲٫      در عوضِِ آن که کم رویی فرزندتان را سرزنش کنید با آن همدردی کنید: با اذعان به احساسات فرزندتان، بدون قضاوت منفی، کمک کنید تا در مورد خود، احساسی خوب و مثبت داشته باشد. به او بگویید داشتن احساسی منفی تنها باعث بدتر شدن کم رویی و حس نا امنی در وی می گردد. حس همدردی با او نیز موجب بهبود مهارت های اجتماعی و کمک به او در ایجاد ارتباط با دیگران می گردد.
۳٫      از رفتار دیگران الگویی از اعتماد به نفس برای فرزندتان بسازید: کودکان همیشه با نگاه کردن به ما، مسائل را یاد می گیرند. به عنوان مثال ایجاد رابطه ی دوستی با غریبه ها، ارائه ی کمک به دیگران و داشتن نگرشی آرام در تعاملات اجتماعی را به وی نشان دهید.

۴٫      به فرزند خود مهارت های اساسی اجتماعی را بیاموزید: کودکان اغلب نیازمند آموزش ایجاد ارتباط چشمی، دست دادن، لبخند و پاسخ های مؤدبانه هستند. به آنان بازی های گروهی بیاموزید و به کودکانی که در مهمانی ها هستند، معرفی شان کنید. کودکانی که در پیوستن به گروه های دوستی موفق عمل می کنند، معمولأ به عنوان بهترین ها شناخته می شوند. در منزل نیز بازی هایی در خصوص مهارت های اجتماعی مذکور با وی ترتیب دهید.
۵٫      به فرزندتان بیاموزید تا در مقابل اذیت کردن بچه های دیگر به وی، از خود دفاع کند و تا حدودی قلدر باشد.
۶٫      هیچ وقت کودکتان را با عنوان خجالتی صدا نزنید: در عوض به وی یادآوری کنید که به خوبی می تواند از پس ترسش برآید. برای مثال این جمله ها را به او بگویید: “گاهی وقتا طول می کشه تا با بقیه بچه ها گرم بگیری. نگران نباش!” یا “یادته جشن تولد محمد، اول جشن همش دستای منو گرفته بودی ولی بعدش رفتی با بقیه ی بچه ها بازی کردی؟  دیدی چقدر بهت خوش گذشت؟

۷٫      به کودکان استراتژی های مؤثر برای غلبه بر کم رویی بیاموزید: برای مثال به آنان آموزش دهید جذاب بودن شرط دوست یابی نیست. کافی است که خود را علاقه مند نشان دهد. به او یاد دهید از دیگر بچه ها سؤال بپرسد و به پاسخ هایشان گوش دهد. از فرزندتان سؤالات ذیل را بپرسید:
– “اگه در مهمانی امروز عصبی بشی چیکار می کنی تا حست عوض شه؟
– “می تونی با یکی از اون بچه هایی که تو مدرسه می شناسی دوست بشی؟
– “می تونی به بقیه، تنقلات تعارف کنی؟
– “به نظرت درباره ی چه موضوعاتی با بچه های دیگه حرف می زنی؟
۸٫      از موقعیت های مختلف در روز برای ایجاد رابطه ی کودکتان با دیگر فرزندان استفاده کنید: کودکان خجالتی به زمینه های بیشتری در جهت تمرین مهارت های اجتماعی نیاز دارند. و به یاد داشته باشید همدردی داشتن با کودک تان بدان معنی نیست که بیش از حد محافظه کارانه و محتاطانه عمل کنید. با هر گام کوچک او در بهبود روابطش، وی را تحسین کنید.
۹٫      به فرزندتان بیاموزید که ارزش یک دوست خوب برابر با چند نفر از اعضای فامیل است: برخی از والدین نگران آن هستند که کودکشان در جو مهمانی قرار نمی گیرند، اما آن چه حائز اهمیت بوده آن است که کودک، خود احساس کند که در جو قرار گرفته و تمایل به ایجاد گفتگو داشته  و یا علاقه مند به بازی با دیگر کودکان باشد. لازم نیست فرزندتان تعداد زیادی دوست داشته باشد. داشتن چند دوست خوب، کافی است.
۱۰٫     هیچ گاه با آموزش ترس از غریبه ها در کودک، او را از اجتماع نترسانید: در عوض به او یاد دهید تا در خیابان همیشه با شما، معلم و یا پرستار مورد اعتمادتان همراه باشد. و به او بگویید اگر بزرگ ترش در کنار اوست دیگر دلیلی برای ترسیدن از غریبه ها وجود ندارد. هنگامی که به اندازه ی کافی بزرگ شد تا مسیر خانه تا مدرسه را تنهایی طی کند، آن وقت به او مسائل امنیتی را بیاموزید

| ۱۰ آبان ۱۳۹۲

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 42نفر
  • بازدید امروز 14315
  • بازدید دیروز 112414
  • بازید کل 107612938

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com