پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9754
  • کل اعضا 1707
  • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 1303

ما و فرزندان مان چقدر نیاز داریم که فضیلت نماز صبح را بدانیم تا به آن حریص باشیم، و چقدر نیاز داریم که زیانهای عواقب آن را نیز بشناسیم تا از آن اجتناب ورزیم.
اگر برای خود و فرزندان خویش خواهان عزت وکرامت هستیم، و اگر میخواهیم که خوبی های دنیا و نعمت آخرت را نصیب شویم؛ از منطق دور خواهد بود که برای رسیدن به آن شرف و آن خیر و نعمت، مشکلات را تحمل نکنیم، و برای آن تلاش ننمائیم، طوریکه پیامبرعلیه السلام قیمت جنت را اینگونه بیان نموده اند: “أَلاَ إِنَّ سِلْعَهَ اللهِ غَالِیَهٌ أَلاَ إِنَّ سِلْعَهَ اللهِ الْجَنَّهُ”.(رواه الترمذی وصححه الالبانی).(آگاه باشید کالای الله متعال “که در تجارت میان وی و بنده هایش تبادله میشود” گرانبها ست، آگاه باشید که کالای الله جنت است).
پدر در موارد ذیل فرزندش را به نماز صبح تشویق نماید:
۱- این قول پیامبرعلیه السلام را برایش بگوید: “مَنْ صَلَّى الصُّبْحَ فَهُوَ فِى ذِمَّهِ اللَّهِ”. (مسلم).،(کسیکه نماز صبح را اداء نماید، در حمایت الله متعال قرار میگیرد).
حمایت الله جل جلاله مانند حمایت سلطان و پادشاه نیست، بلکه حمایت پادشاه پادشاهان است، ذاتیکه خیر و شر و نفع و ضرر در دستش است، بناءً کسیکه نماز صبح را بخواند الله متعال وی را تحت حمایت خویش قرار داده، و آن شخص در کنار آن ذات احساس آرامش و اطمینان نموده و متیقن میباشد که زیر نظر الله جل جلاله بوده و شب و روزش را بدون ترس و بیم و در فضای اطمینان و آرامش سپری می نماید.

۲- کسیکه نماز را اداء نماید وارد بهشت میشود طوریکه پیامبرعلیه السلام فرموده اند: “مَنْ صَلَّى الْبَرْدَیْنِ دَخَلَ الْجَنَّهَ”.(مسلم)(کسیکه نماز دو سردی را اداء نماید وارد بهشت میشود).
مقصد از دو سردی نماز صبح و عصر است چرا که دراین دو وقت، نفس انسان نیاز به آرامش و خواب دارد “وکسیکه آرامش و خواب را برای ادای نماز ترک میکند، مستحق بخشش الله متعال میباشد”.

۳- این سخن پیامبرعلیه السلام را نیز برایشان یاد آور شود: “رَکْعَتَا الْفَجْرِ خَیْرٌ مِنَ الدُّنْیَا وَمَا فِیهَا.(مسلم)،(دو رکعت نماز صبح از دنیا و آنچه در آنست، بهتراست).

۴- ادای نماز صبح سبب دیدار الله متعال میگردد چنانچه حضرت جریر میگوید: همراه رسول الله صلی الله علیه وسلم نشسته بودیم که ناگهان نظرش به مهتاب شب (بدر) افتاد پس فرمودند: ” إِنَّکُمْ سَتَرَوْنَ رَبَّکُمْ کَمَا تَرَوْنَ هَذَا الْقَمَرَ لاَ تُضَامُّونَ فِی رُؤْیَتِهِ فَإِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ لاَ تُغْلَبُوا عَلَى صَلاَهٍ قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ وَقَبْلَ غُرُوبِهَا فَافْعَلُوا ثُمَّ قَرَأَ {وَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ وَقَبْلَ الْغُرُوبِ وَمِنْ آنَاء اللَّیْلِ فَسَبِّحْ وَأَطْرَافَ النَّهَارِ لَعَلَّکَ تَرْضَى “. (البخاری).
(آنگونه که این مهتاب را می بینید پروردگار تان را می بینید، در دیدن  آن ازدحام نمی کنید “که بعضی تان وی را ببینید و بعضی دیگر تان خیر” اگر توانستید که در نماز های قبل از طلوع آفتاب و بعد از غروب آن مغلوب نشوید، این کار را بکنید “به ادای آن نمازها بپردازید” پس از آن این آیۀ شریفه را تلاوت نمودند:  قبل از طلوع آفتاب و پیش از غروب آن، و در اثناء شب و در بخشهائی از روز، به پرستش و ستایش پروردگارت مشغول شو، تا (پیوندت با خدا استوار گردد و آرامش خاطر به تو دست دهد، و بدانچه برایت مقدّر شده است) راضی و خوشنود شوی.

ابن حجر عسقلانی رحمه الله در شرح و تعلیق حدیث مذکور می نویسد: وجه مناسبت یاد آوری این دو صفت در وقت ذکر دیدار خداوند جل جلاله اینست که نماز بهترین طاعت و عبادت است و این دو نماز نسبت به سایر نمازها بهتراست، پس مناسب دید که برای کسیکه به این دو نماز پابند میباشد، بهترین پاداش را که عبارت از دیدار الله متعال میباشد، بدهد. ابن حجر، أحمد بن علی أبو الفضل العسقلانی الشافعی، فتح الباری شرح صحیح البخاری، ج: ۲، ص: ۳۴، دار المعرفه – بیروت ، ۱۳۷۹

۶- برایشان بفهمان که در وقت صبح، قوت یادگیری و به حافظه سپردن”مطلبی” و قوت بدنی نسبت به اوقات دیگر، قوی تر میباشد، چنانکه دانشمندان تأکید دارند که فیصدی گاز اوکسیجن درین وقت عالی تر بوده بالای جهاز عصبی تأثیر مفید داشته و باعث نشاط و تازگی قوۀ یادگیر و نیرومندی بدن میگردد.
……………………………………
نویسنده: دکتور سمیر یونس:ترجمه:محقق عبدالرحمن حکیمزاد

سایت اصلاح انلاین بااندکی ویرایش

 

| ۱۸ دی ۱۳۹۲
یک پاسخ به “چگونه فرزندانمان را برای نماز صبح تشویق کنیم؟”

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 13نفر
  • بازدید امروز 31785
  • بازدید دیروز 112414
  • بازید کل 107630408

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com