پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9760
 • کل اعضا 1708
 • جدیدترین عضو Shahram
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 1501

بر امت اسلامی واجب است که از ماه مبارک رمضان اولا: با خوشحالی وشادی استقبال کند، زیرا ماه مبارک رمضان ماه طاعت و عبادت هست، وفرصتی برای بخشش گناهان و برکات الهی است.رسول الله –صلی الله علیه و آله و سلماا صحابش را با فرا رسیدن ماه رمضان بشارت می داد و می فرمود: ماه رمضان پیش تان آمده است، ماه رمضان ماه مبارکی است که الله تعالی روزه اش را بر شما فرض گردانیده است، در این ماه درهای بهشت باز و دروازه های جهنم بسته خواهند شد … الی آخره» .پس این خوشحالی نسبت به طاعات و خیرات مضاعف این ماه، از محبتهای الهی است.
دوم: دانستن فضایل و فواید ماه رمضان و احکام روزه .
سوم: تلاش و کوشش در طاعت و عبادت در این ماه مبارک، واصلاح کردن کردار و گفتار و زیاد کردن نیکیها وپرهیز نمودن از کارهای نا شایسته .
این ماه برای تلاوت کردن قرآن، درود، صدقات، اذکار، تسبیح و دعا کردن است. و فرصتی است برای تزکیه و اصلاح مسلمانان ازکارهای بد و ناشایسته . وهمچنین علاجی هست برای بیماریهایی روحی و جسمی، و همینطورتقویت کردن اخلاق.
چهارم:  بر همه مسلمانان لازم است که، در این ماه باید ازهمه گناهان گذشته شان توبه کنند. و حقوق همه افرادی را که برگردن دارند، به آنان بازگردانند، و از ضعف و سستی در انجام عبادت دوری نمایند . اگر مسلمان همه این موارد را رعایت کند، آن وقت است که به حقیقت سود و منفعت رمضان رسیده است. نباید رمضان تنها یک عادت باشد و هیچ تاثیری در مسلمان نداشته باشد .

فضایل ماه مبارک رمضان
ماه مبارک رمضان فضایل زیادی دارد، اگه مسلمان همه آنها را بداند باعث تشویق بیشتراو برای روزه گرفتن می شود.
  ازجمله فضائل رمضان .
۱_ ماه قرآن؛ از برتریهایی که ماه رمضان برسایر ماه های دیگر دارد این است که درآن قرآن، کتاب جاویدان الهی، همراه با دلایل روشن برای بشریت نازل شده است.الله متعال میفرماید:*شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن هدی للناس و بینات من الهدی والفرقان فمن شهد منکم الشهر ف لیصمه*(البقره:۱۸۵)

۲_ درآن شیطان ها زندانی میشوند، و درهای آتش جهنم بسته، و درهای بهشت باز می شوند. همانطورکه پیامبر*ص*میفرماید: اذا جاء رمضان فتحت ابواب الجنه و غلقت ابواب النیران و صفدت الشیاطین.
۳_ شب قدر، در این ماه است. و آن ازهزارماه بهتر است، کسی که از آن محروم گردد گویا از همه ماه مبارک محروم مانده است. قال رسول الله صلى الله علیه وسلم:«أتاکم شهر رمضان، شهرٌ مبارک، فرض الله علیکم صیامه، تفتح فیه أبواب السماء، وتُغلق فیه أبواب الجحیم، وتُغَلُّ فیه مرده الشیاطین، لله فیه لیلهٌ خیرٌ من ألف شهر، من حُرِمَ خیرَها فقد حُرِم» (رواه أحمد، والنسائی ، وغیرهما،).
۴-روزه داردراین ماه با روزه اش معفرت الهی را بدست میاورد.همانطور که پیامبر*ص*میفرماید:من صام رمضان ایمانا واحتسابا غفر له ماتقدم من ذنبه.
ترجمه: کسی که رمضان را با ایمان خالص روزه گرفت، واجر وپاداشش را فقط از خداوند خواست، خداوند از گناهان پیشین او درمی گذرد .
۵_ رسول الله*ص*خبر دادند که خداوند متعال درهرشب از رمضان انسانهایی را از آتش سوزان جهنم رهایی می بخشد .
۶_ برای روزه دارهنگام افطارش دعایی است که رد نمی شود .
۷_فرشتگان برای روزه دار تاوقتی که افطار می کند استغفار می کنند .
۸_ پیامبر*صلی الله علیه وسلم*میفرمایند: عمره در رمضان مساوی با ثواب حج است .
۹-بوی دهن روزه دار در نزد خداوند متعال خوشبوتر است از بوی مسک ..
۱۰_ خداوند جهنمیان را در تمام شبهای رمضان از آتش جهنم می رهاند .
۱۱_ اجر و پاداش روزه خیلی زیاد است در این دنیا، و خداوند آنهارا گذاشته برای روز قیامت .پیامبر*ص*میفرمایند:قال الله عز وجل:کل عمل ابن ادم له الا الصوم فانه لی وانا اجزی به.(رواه البخاری) هر کار ابن آدم برای خودش است مگر روزه، که آن برای من است ومن جزا وپاداشش را می دهم .
۱۲_ روزه گرفتن، پرهیز کردن از اعمال و اخلاق بد، ونجاتی از آتش جهنم در روز قیامت است.
۱۳_ روزه گرفتن در راه خدا صاحبش را از آتش جهنم دور میکند .پیامبر *ص*میفرماید:ما من عبد یصوم یوماً فی سبیل الله إلا باعد الله بذلک وجهه عن النار سبعین خریفاً. (رواه البخاری ومسلم)
فرموده رسول اکرم – صلى الله علیه وسلم- است که: (هر کسی که فقط بخاطر خداوند روزه می گیرد خداوند آتش جهنم را از او ۷۰ سال دور می سازد ..
۱۴_ روزه گرفتن مسلمان را به راه خدا می آورد، به این دلیل است که روزه داربیشترخدارا یاد می کند، و قرآن میخواند، صدقه میدهد وبه دیگران خوبی می کند .
۱۵_ تاریخ اسلام ماه رمضان را مترادف با پیروزیهای چشمگیروفتوحات بزرگ می‌داند. زیرا خداوند متعال در این ماه مسلمانان را درخیلی جاها پیروزکرده است .مثل جنگ بدرکه در سال*۲*هجری بود و *فتح مکه*که در سال *۸*هجری بود.جنگ *تبوک*در سال*۹*هجری بود.
۱۶_ درماه رمضان یاد میگیریم که گرسنگان چه حالی دارند. واز آنجا که این ماه، ماه مواسات و همدردی با فقرا، نیازمندان و گرسنگان است . مسلمانان ثروتمند به یاری آنها می شتابند.
فواید ماه رمضان
۱_ فواید دینی
الف؛ روزه سپری است در برابر گناه وآتش جهنم. ب- کاهش شهوت ج- شفاعت کننده است در روز قیامت. د- انسان را به خیر و طاعت دعوت میکند .
۲_ فواید روحی
انسان را بر صبر، شکیبایی وکنترل نفس تشویق میکند. نفس انسان در ماه مبارک رمضان به واسطه روزه، خود را به پرهیزکردن عادت می‌دهد، واطاعت کردن را یاد می‌گیرد .
۳_ فواید اجتماعی
جامعه مسلمان را از شر و فساد حفظ  میکند ب- عاطفه و ترحم وخوبی کردن را به انسان ها یاد میدهد .
۴_ فواید سلامتی
 پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وسلم در همین رابطه فرموده اند: «صوموا تصحوا» روزه بگیرید تا سالم بمانید. و نیز در روایات بسیاری پیشوایان گرامی اسلام فرموده اند: معده انسان محل بیماریهای اوست، و پرهیز از غذا درمان آن است. روده ومعده را سالم نگه میدارد، وچاقی را کنترل می کند، و حالت نفس را تنظیم می کند، وبدن انسان را از مدفوع و سپرده ها پاک میکند .

شرایط کسب فضایل ماه رمضان
هر کس که روزه گرفت، و از غذا و نوشیدنی ها خودش را منع کرد، دلیل بر این نیست که به فضایل روزه نائل آمده است، بلکه باید یک سری شرایطی را نیز داشته باشد .
۱_ روزه گرفتن باید با ایمان، صادق، خالصانه باشد و پاداشش را فقط از خدا بطلبد. وبا این انگیزه ک روزه رکنی از ارکان ایمان است.روزه نباید بخاطر تقلید از جامعه باشد ، نباید تشنگی، گرسنگی و خستگی آن را پیش کسی شکایت کرد واگرادبی یا دشنامی شنید در مقابل محترم باشد و بگوید: من روزه هستم، زیرا رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمودند: «الصِّیَامُ جُنَّهٌ، فَلاَ یَرْفثْ وَلاَ یَجْهَلْ، وَإِنِ امْرُؤٌ قَاتَلَهُ أَوْ شَاتَمَهُ فَلْیَقُلْ إِنِّی صَائمٌ، مَرَّتَیْنِ….الخ». (بخاری  ومسلم)
یعنی:روزه سپری است در برابر گناه، پس نباید روزه دار حرف زشت بگوید و کارهای جاهلانه انجام دهد، اگر کسی با او دعوا کند و یا دشنام دهد، لازم است در مقابل آن بگوید: من روزه هستم و دو بار این جمله را تکرار نماید،
۲_  پرهیز از اقوال و اعمال زور، وهر رفتارو اخلاقی که منافی با شریعت اسلامی باشد مثل دروغ وعدم حفظ چشم و گوش و زبان از چیزهایی ناپسند،چون ماه رمضان ماهی نیست که انسان در ان به خوردن و نوشیدنیها بپردازد،و به کار خرید و فروش مشغول شود وپیامبر در این مورد تاکید کردند ومیفرماید:من لم یدع قول الزور والعمل به.فلیس لله حاجه  فی ان یدع طعامه و شرابه.(بخاری)
۳_  محافظت بر طاعت واعمال واجب و مستحب در این ماه مثل*نمازهای پنجگانه- خواندن نماز تراویح در مسجد- کثرت صدقه کردن،به ویژه غذا دادن.وختم کردن قرآن.

ترس از روزه خوردن بدون عذر

عن أبی أمامه الباهلیّ قال: سمعت رسول الله صلى الله علیه وسلم یقول: “بینا أنا نائمٌ إذْ أتانی رجُلانِ فأخذا بِضبْعیَّ -الضَّبْع هو العضُد- فأتیا بی جبلاً وعِرًا، فقالا: اصعَدْ فقلت: إنی لا أطیقه. فقالا: إنا سنسهله لک، فصعِدْتُ حتى إذا کنت فی سواء الجبل إذا بأصواتٍ شدیدهٍ، قلت: ما هذه الأصوات؟ قالوا: هذا عواء أهل النار، ثم انطلقا بی فإذا أنا بقوم معلقین بعراقیبهم، مشقَّقه أشداقُهم، تسیل أشداقهم دمًا، قلت: من هؤلاء؟ قال: هؤلاء الذین یُفْطِرون قبل تَحِلَّه صومهم” (رواه ابن خزیمه وابن حبان)،وصحَّحه الألبانی

از ابو امامه الباهلی*ر.ض*روایت شده که ایشان فرمودند:شنیدم رسول الله صلی الله علیه وسلم فرموند:
هنگامی که من در خواب بودم دو نفر نزد من آمدند و دستم را گرفتند و من را بردند به کوه ترسناکی و به من گفتند برو بالا، گفتم: من نمی توانم، گفتند: ما آن را برایت آسان می کنیم، با آنها بالا رفتم تا اینکه رسیدم به قله کوه. صدای ترسناکی را شنیدم گفتم: این صدای چیست؟ گفتند: این فریاد اهل دوزخ است. بعد از آن با آنها رفتم. مردمانی را دیدم که از پاشنه پاهایشان آویزان شده بودند و هر دو طرف دهانشان پاره شده بود و خون از آنها می چکید. گفتم: اینها چه کسانی هستند؟ گفتند: اینها کسانی هستند که قبل از افطار روزه هایشان را می شکستند.
در پایان
باید همه ما این فرصتهارادرزندگی و صحت و جوانیمان را تلف نکنیم و فرصت این ماه مبارک را از دست ندهیم وعهدمانرا با خدا تجدید کنیم و با توبه صادقانه از همه گناهان گذشته مون توبه کنیم و به طاعت خداوند التزام کنیم ان هم به قبول سفارشات خدا و پرهیزکردن از سیئات تا اینکه از برندگان بشویم روزی ک هیچ مال و فرزندی سود نمی دهد مگر کسی که دلی پاک به سوی خدا بیاورد.

…………………………………………………………..

منبع:الموقع الرسمی لفضیله الشیخ ابی سعید الجزائری

ترجمه:Aveen

| ۷ تیر ۱۳۹۳
۹ پاسخ به “چگونه از ماه مبارک رمضان بهره ببریم ؟”

 1. omarjan says:

  بهترینش همان شب قدر است که روز ضربت خوردن امیر مومنان حضرت امام علی علیه سلام است


 2. الهام says:

  سلام برادر گرامی سپاس از مطالب زیباتون . جزاک الله خیرا .با موضوع رمضان خوش امدی در وبلاگ بوته سبز
  به استقبال ماه مبارک میرویم . از شما در این ماه مبارک درخواست دعای خیر دارم . الله حفظتون کند .


 3. فاطمه73 says:

  __$$
  __$$$
  __$$$$__________________$
  __$$$$$________________ $$
  __$$$$$$$______________ $$$
  __$$((▂))$$$____________$$$$
  __$$$$$$$$$$_________$$((▂))$
  __$$$'¤'¤'$$$$$______$$$$$$$$$
  __$$$¤'¤'¤'¤$$$$___$$$$'¤'¤'¤$$$
  __$$$'¤'¤'¤'¤'¤$$$__$$$¤'¤'¤'¤$

  $$
  __$$$$'¤'¤'¤'¤'¤$$$ $$$'¤'¤'¤'¤'$$
  ___$$$$'¤'¤'¤'¤'¤$$$ $$'¤'¤'¤'$$$
  _____$$$$'¤'¤'¤'¤$$$ $$'¤'¤'$$$
  __$$$$$_$$$'¤'¤'¤'¤$ $$'¤'¤$$
  _$$((▂))$$$$$_$$$$$$$$$$$_O_O
  $$$$$$$$$$$$$$$_$$$$$$_ _ $ $
  $$$'¤'¤'¤'¤'¤'¤'¤'¤$$$$_$$___$ $
  $$$$'¤'¤'¤'¤'¤'¤'¤'¤'¤$$$$

  _$$$
  http://fatemehmf.blogfa.com/


 4. محمّد says:

  سلام علیکم
  فرا رسیدن ماه مبارک رمضان بر همه ی مسلمانان مبارک باد ؛ ان شاء الله خداوند متعال به همه ی ما ، توفیق انجام طاعات و عبادات عنایت فرماید. ممنون از مطلب خوبتان. موفّق و سعادتمند باشید!


 5. ان شاء الله says:

  خواهران و برادران گرامی
  ان شاءالله را درست بنویسیم…
  روش غلط نوشتن = انشاءالله
  روش صیحیح نوشتن = ان شاءالله
  سپاس


 6. احمد says:

  الهه,
  انشاءالله خواهیم گذاشت، همچنین احکام مربوط به رمضان در حال تهیه است .


 7. الهه says:

  مطلبی جالب و درخور توجه بود!
  لطفا درباره ی افطار و سحری هم مطالبی بگذارید…


 8. وحید says:

  حلول ماه رحمت ماه دوستی با خدا بر مهمانان خدا مبارک باد


 9. بهروز says:

  سلام علیکم خداوندبه همه ماتوفیق دهدکه ماه رمضان رابه بهترین نحو بگذرانیم ودرطاعات وعبادات خودموفق باشیم آمین یارب العامین

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 37نفر
 • بازدید امروز 112
 • بازدید دیروز 18366
 • بازید کل 107681112

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com