پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2331
  • کل نظرات 9702
  • کل اعضا 1697
  • جدیدترین عضو majidhami
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 37296

آخرین علامتی که پیش از وقوع قیامت ظهور می‌کند، آتشی است که از عدن ظاهر می‌شود و مردم را بسوی تجمع گاه‌شان سوق می‌دهد. در مباحث گذشته احادیثی را که رسول‎الله صلی الله علیه وسلم علایم قیامت را در آنها بر شمرده و آتش را آخرین علامت معرفی کرده بود، بیان کردیم.

در صحیح بخاری از انس رضی الله عنه نقل شده است که عبدالله بن سلام وقتی از هجرت رسول‎الله صلی الله علیه وسلم مطلع شد، نزد ایشان آمد و خطاب به رسول‎الله صلی الله علیه وسلم گفت: درباره سه چیز از تو سوال می‌کنم. نخستین علامت قیامت چیست؟ رسول‎الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: (اما اول اشراط الساعه فنار تحشرهم من المشرق الی المغرب)

(نخستین علامت قیامت آتشی است که مردم را از مشرق بسوی مغرب سوق می‌دهد).

در سنن ترمذی از عبدالله بن عمر رضی الله عنه روایت شده که رسول‎الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: (سَتَخْرُجُ نَارٌ مِنْ حَضْرَمَوْتَ أَوْ مِنْ نَحْوِ بَحْرِ حَضْرَمَوْتَ قَبْلَ یَوْمِ الْقِیَامَهِ تَحْشُرُ النَّاسَ قَالُوا یَا رسول‎الله فَمَا تَأْمُرُنَا قَالَ عَلَیْکُمْ بِالشَّامِ)

(در آینده نزدیک آتشی از «حضرموت» ظاهر می‌شود. مردم را سوق می‌دهد. صحابه عرض کردند، ای پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم در چنین موقعی چه می‌فرماید؟ رسول‎الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: شما به شام بروید و در آنجا بمانید). جامع الاصول (۱۰/۳۶۸) شماره (۷۸۸۸) و به صحیح جامع الصغیر (۳/۲۰۳) شماره (۳۶۰۳) نگاه کنید.

رسول‎الله صلی الله علیه وسلم درباره نحوه جمع شدن مردم توسط آتش نیز برای ما سخن گفته است. در صحیح بخاری از حضرت ابوهریره رضی الله عنه روایت شده که رسول‎الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: (یُحْشَرُ النَّاسُ عَلَى ثَلَاثِ طَرَائِقَ رَاغِبِینَ رَاهِبِینَ وَاثْنَانِ عَلَى بَعِیرٍ وَثَلَاثَهٌ عَلَى بَعِیرٍ وَأَرْبَعَهٌ عَلَى بَعِیرٍ وَعَشَرَهٌ عَلَى بَعِیرٍ وَیَحْشُرُ بَقِیَّتَهُمْ النَّارُ تَقِیلُ مَعَهُمْ حَیْثُ قَالُوا وَتَبِیتُ مَعَهُمْ حَیْثُ بَاتُوا وَتُصْبِحُ مَعَهُمْ حَیْثُ أَصْبَحُوا وَتُمْسِی مَعَهُمْ حَیْثُ أَمْسَوْا)

(مردم در حالت رهبت و رغبت به سه شیوه و روش جمع کرده می‌شوند. دو نفر سوار یک شتر، سه نفر سوار یک شتر، چهار نفر سوار یک شتر و ده نفر سوار یک شتر خواهد بود و بقیه را آتش سوق می‌دهد. هرجا که استراحت کنند و شب را به صبح برسانند باز هم آتش به دنبال آنها است، خلاصه‌ در هر حالتی که باشند آتش با آنها خواهد بود). بخاری، کتاب الرقاق، باب الحشر. فتح الباری: (۳/۳۷۷).

و آخرین کسانی که آتش آنها را سوق می‌دهد دو تا چوپان از قبیله مزینه هستند. در حدیثی که بخاری و مسلم آن را از حضرت ابوهریره رضی الله عنه روایت می‌کنند، آمده است: رسول‎الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: مردم مدینه را در حالی رها می‌کنند که بهترین وضعیت را خواهند داشت داخل آن نمی‌شود مگر پرندگان و درندگان و آخرین کسانی که سوق داده می‌شوند، دو تا چوپان از طایفه مزینه خواهند بود. آنان گوسفندان خود را می‌چرانند. مدینه را پر از وحشی‌ها می‌بینند. وقتی این دو چوپان به ثنیه الوداع می‌رسند با چهره‌های شان بر روی زمین می‌افتند.

آتش مردم را بسوی سرزمین شام سوق می‌دهد. در کتاب فضایل شام نوشته ربعی به رویت از ابی ذر با سند صحیح آمده است، رسول‎الله صلی الله علیه وسلم فرمود: (الشام ارض المحشر و النشر)

(شام سرزمین حشر و نشر است). امام احمد در مسند و ابن ماجه در سنن و ربعی در فضائل شام از میمونه این حدیث را نقل کرده‌اند. صحیح جامع الصغیر (۲/۲۳۲) شماره (۶۸۳).

بعضی‌ها مانند: حلمی‌و ابوحامد غزالی بر این عقیده‌اند که این حشر در قیامت خواهد بود.

خطابی، طیبی، قاضی عیاض، قرطبی، ابن کثیر و ابن حجر بر این باورند که این حشر در پایان عمر دنیا خواهد بود. زمانی که آتش از مرکز عدن ظاهر می‌شود و مردم را به سوی شام سوق می‌دهد. فتح الباری: (۱۱/۳۸۹) و تذکره قرطبی: (۲۰۰).

ابن کثیر درباره این احادیث می‌گوید: سیاق و سباق این احادیث حکایت از آن دارند که منظور از این حشر، حشر انسان‌های موجود در آخر زمان است و در نواحی حشر در سرزمین شام، صورت خواهد گرفت و مردم در این حشر به سه گروه تقسیم می‌شوند:

گروه اول کسانی هستند که در دوران حشر، طعام می‌خورند، لباس می‌پوشند و سوار می‌شوند. گروه دوم کسانی هستند که گاهی پیاده راه می‌روند و گاهی سواره می‌شوند. یعنی نوبت به نوبت بر یک شتر سوار می‌شوند. همانطور که قبلاً اشاره شد، دو نفر یک شتر، سه نفر یک شتر، چهار نفر یک شتر… خواهند داشت و بقیه را آتش سوق می‌دهد. این آتش از مرکز عدن ظاهر می‌شود و مردم را از پشت سر احاطه می‌کند و از هر سو آنان را به محشرگاه سوق می‌دهد و هرکس که تخلف کند، آتش او را می‌خورد، یعنی می‌سوزاند.

همه اینها یعنی خوردن، نوشیدن، سوار شدن و هلاک شدن تخلف کنندگان، حکایت از این دارند که این حشر در آخر دنیا خواهد بود.

اگر این پدیده‌ها بعد از دمیدن سور دوم می‌بود، مردن و سواری که راه برود، خوردن، نوشیدن و لباس پوشیدن اصلاً مطرح نمی‌شد. زیرا که بعد از نفخه دوم که نفخه زنده شدن بعد از مردن است، نیازی به این اعمال نخواهد بود. شگفت آور این است که حافظ ابابکر بیهقی بعد از نقل این همه روایات، سوار شدن‌ها را به روز قیامت نسبت داده است و این دیدگاه را صحیح و دیدگاه ما را ضعیف تلقی نموده و به آیه زیر استناد کرده است: «یَوْمَ نَحْشُرُ الْمُتَّقِینَ إِلَى الرَّحْمَنِ وَفْدًا * وَنَسُوقُ الْمُجْرِمِینَ إِلَى جَهَنَّمَ وِرْدًا» مریم: ۸۵ – 86

(روزی ما پرهیزگاران را (با تعظیم و تکریم هرچه بیشتر) به گونه گروههایی که به نزد شاهان روند و مهمانان ایشان شوند، در پیشگاه خداوند مهربان جمع می‌نمائیم. و گناهکاران را (همچون شتران تشنه‌ای که به سوی آبشخور به سرعت بروند) تشنه کام به سوی جهنّم می‌رانیم)

تفسیر آیه را چگونه با حدیثی تطبیق می‌دهد که در آن سخن از سوار شدن دو نفر و سه نفر تا ده نفر بر یک شتر آمده است؟! و از طرف دیگر بحث از کمی‌شتران سواری به میان آمده است که بحث دنیا است نه قیامت، چون در قیامت نه شتری وجود دارد و نه سوارانی بر آن.

حقیقت را خدا بهتر می‌داند. النهایه لابن کثیر: (۱/۲۹۵).

این حیوانات اسب‌هایی هستند از نژادهای اصیل که مؤمنان از زمین خالی به سوی مزارع و باغ‌ها از آنها استفاده می‌کنند، اما با اسب‌های دنیا تفاوت دارند. در مباحث آینده این موضوع را بهتر بیان خواهیم کرد.

منبع: کتاب “قیامت صغری و کبری”؛ دکتر عمر سلیمان اشقر.‏

| ۲۲ شهریور ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 48نفر
  • بازدید امروز 131444
  • بازدید دیروز 141237
  • بازید کل 104786797

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com