پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران ارجمند؛ به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا ابتدا سوال خود را در سایت جستجو نمایید ×
آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9765
  • کل اعضا 1708
  • جدیدترین عضو شهرام گلی
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 36325

دین اسلام آخرین پیغام آسمانی است که خداوند آنرا برای همه مردم فرو فرستاده است چه در مشرق و چه در مغرب، برای زن و مرد، قدرتمند و ناتوان، ثروتمند و فقیر، دانا و نادان، سالم و بیمار؛ به همین خاطر خداوند عظیم الشأن با لطف و کرم خویش پیغام خود را به گونه ای نازل فرموده که فهم آن برای هر کسی میسّر میباشد و عمل نمودن به آن سهل و آسان میباشد. و نیز همه مردم را در خود جای میدهد و هر مکلفی میتواند آنرا انجام دهد. دین اسلام در واقع ابتدا رخصت و مجاز بودن است بعد عزم و اراده، آسانگیر و طبیعتی ملایم و نرم دارد، یعنی دین اسلام در پی آن است که مشقت و حرج را از مردم بَر دارد.

آسانگیری یکی از اهداف دین اسلام به شمار می آید و یکی از ویژگیهای عمومی آن است چه در احکام، عقیده، اخلاق و معاملات و چه در اصول و فروع دین.

پروردگار ما با لطف و رحمت خویش بندگانش را به اموری که در آن مشقت و ناراحتی زیاد وجود داشته باشد مکلف ننموده و هیچ وقت نخواسته مردم را در تنگنا قرار دهد و دین خود را به منظور مهر و محبت و آسانگیری نازل فرموده است.

خداوند میفرماید:یرید الله ان یخفف عنکم وخلق الانسان ضعیفا. [النساء/۲۸]

یعنی: «خداوند میخواهد (با وضع احکام سهل و ساده) کار را بر شما آسان کند و انسان ضعیف آفریده شده است».

مثلا در احکام شرعی وضعیت مکلفین را باتوجه به ظروف زمانی و مکانی رعایت نموده است مثلاً در حین سلامتی و بیماری، در مسافرت و یا در خانه و نیز حالت های اضطراری را در نظر میگیرد.

بزرگترین عبادت نزد خداوند بعد از توحید نمازهای واجب است که اوقات بجای آوردن آنها از طلوع فجر تا غروب خورشید به هم ربط داده شده اند.به هنگام نماز اگر توانست ایستاده میخواند وگرنه مینشیند و اگر باز هم مشکل بود دراز کشیده نمازش را بجای میآورد؛ و به هنگام ضرورت و نیاز میتوان نمازهای عصر و ظهر و مغرب و عشاء را باهم جمع کرد و یا نمازهای چهار رکعتی را قصر نمود.

همچنین به هنگام طهارت اگر آب به مقدار قلّتین برسد خبیث نمیشود و اگر استعمال آب، مشکل ایجاد نماید میتوان تیمم نمود، خداوند میفرماید:لا یکلف الله نفسا الا وسعها. [البقره: ۲۸۶]

یعنی: «خداوند به هیچ کس جز به اندازه توانائیش تکلیف نمیکند».

وهمچنین در احکام شرعی آمده کسی که امام جماعت مردم را به عهده دارد، باید سعی کند در نمازهایش رعایت مردم را بکند چون در میان مردم افراد بیمار و ناتوان و یا کسی که عجله دارد وجود دارد

روزه برای فرد سالم و مقیم واجب است ولی برای شخصی که در مسافرت به سر میبرد و یا بیمار است رخصت داده شده که روزه نباشند.

همچنین زکات، حج و جهاد بر کسی واجب است که توانایی انجام آنها را داشته باشد زنان هم احکام مربوط به خود دارند و به گونه ای است که با وضعیت آنها سازگاری داشته باشد.

افراد دیوانه، کودک و کسی که در خواب بسر میبرد مکلف بحساب نمی آیند، و نیز خداوند کسانی که دچار اشتباه میشوند و یا فراموشکار و یا با زور و اکراه مجبور به انجام کاری شده باشند مؤاخذه نمیکند.

نمونه هایی از مظاهر آسانگیری و تسامح در فرموده هایی پیامبر*ص*:.

پیامبر*ص* خداوند او را به عنوان رحمت هر دو عالم مبعوث نموده، او نسبت به ایمانداران مهربان است و به آنان حرص میورزد و چیزی که آنان را در تنگنا قرار دهد و یا مشقتی ایجاد کند بر او سخت و گران می آید. بار گران آنان را بر میدارد و غل و زنجیری که بر آنان باشد باز میکند؛

۱-پیامبر*ص* چنین میفرماید: «إِنَّ اللهَ لمْ یبعثنی معنّتاً ولا متعنّتاً ولکنْ بعثنی معلّماً میسّراً».(مسلم)

یعنی: «خداوند من را نفرستاده که بر خود سختگیری نمایم و یا دیگران را در تنگنا قرار دهم، بلکه من را بعنوان یک معلم آسانگیر فرستاده است.

این حدیثی است که بر صحت آن اتفاق شده و لفظ آن از مسلم است.

۲-پیامبر درباره خودش میفرماید: «أَمّا أنّی أَصومُ وأفطرُ، وأقومُ وأرقدُ وآکلُ اللّحْمَ، وأتزوّجُ النّساءَ، فمنْ رغبَ عنْ سنّتی فلیسَ منّی».(بخاری)

یعنی: «ولی من هم روزه میگیرم و هم برخی از روزها روزه نیستم، و هم شب زنده داری میکنم و هم میخوابم، گوشت میخورم و با زنان ازدواج میکنم، کسی که از سنت من روی برتابد از من نیست.

۳-برای پیامبر تعریف نمودند که زنی هست که زیاد نمازهای سنت را میخواند، پیامبر فرمود: «مهْ علیکم بما تطیقون، فوالله لا یملّ اللهُ حتی تملّوا».(بخاری)

یعنی: «نه، چنین نکنید، بلکه آنچه در توان دارید انجام دهید، بخدا قسم، آنگاه که شما ملول و درمانده میشوید، خداوند نیز ملول و ناراحت میشود».

بنابراین، بر مسلمانان واجب است که در همه چیز راه و روشی آرام و آسان در پیش گیرند بدون اینکه وارد مداخله شده و یا تعارفی داشته باشند و یا حق را زیر پا گذاشته باشند بر همه لازم است که در تعلیم و تربیت و دعوت به راه خدا راه آسانگیری را پیش گیرند و با دانش آموزان و دانشجویان و کسانی که به سوی دین دعوت میشوند با رفق و مهربانی با آنها برخورد شود.

کسانی که روی منبر وعظ مینشینند و یا در مجالس و شب نشینیها رشته کلام را در دست میگیرند بهتر است با مهربانی و نرمخویی صحبت کنند و مردم را نسبت به خداوند امیدوار کنند و به او حسن ظن داشته باشند. زیرا بهترین مسلمان کسی است که در دینش آسانگیر باشد به همین منظور پیامبر موقعی که یک نفر عرب بیابان نشین در مسجد نبوی ادرار مینمود به اصحاب که درصدد مواجهه با او بودند دستور داد که او را رها کنید، شما باید امتی آسانگیر باشید.

در اخر باید یادآور شد و تذکر داد که وقتی میگوییم آسانگیر باشیم و از تندروی بپرهیزیم، نباید چنین نتیجه گرفت که داریم در مسائل دینی اعم از عقیده، احکام و اخلاق تساهل بخرج میدهیم و یا داریم از احکام اسلامی عقب نشینی مینمائیم و در راه نصرت دین خدا کوتاهی میکنیم! زیرا رها کردن تربیت فرزندان و گذاشتن آنها در میان عقاید الحادی آسانگیری نیست! و به بهانه تمدن و تقدم نباید مرتکب انواع لهو و لعب حرام شد و بی تفاوت بود.

………………………………………………………….

برگرفته از کتاب: اسانگیری وتسامح در اسلام

نویسنده: صالح بن عبد الله حمید:مترجم:بخش تالیف و ترجمه

منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۲ دی ۱۳۹۲

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 11نفر
  • بازدید امروز 33394
  • بازدید دیروز 84411
  • بازید کل 107798805

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com