پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2335
  • کل نظرات 9754
  • کل اعضا 1707
  • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 37472

نیت به معنای قصد انجام عملی، یک امر قلبی و باطنی است. همین امر باطنی در حقیقت کیفیت عمل را مشخص می کند و به آن ابعاد متفاوتی می دهد.

«نیت» روح هر عبادتی به شمار می آید و ارزش عبادت،اگر نیت عبادت درست نباشد، آن عبادت هرچه هم حجم آن زیاد باشد، کمترین فایده را برای انسان نخواهد داشت.

از نظر اسلام، نقش نیت خیر و بد، بسیار برجسته است.هرکار خوب و بدی که انسان از روی عمد و قصد انجام می دهد، زندگی اخروی او را شکل می بخشد.از این رو هر عمل خیری، باید با نیت انجام گیرد. در روایات بارها به اشکال مختلف بر این نقش مهم توجه شده است، از جمله اینکه رسول الله (ص) فرمودند: انماالاعمال بالنیات.(البخاری ومسلم)ارزش اعمال به نیت آن است.

این نیت است که عمل را معنا و مفهوم واقعی و جدیدی می بخشد و از کارهای عادی جدا می سازد. انسانها برای اینکه کاری را انجام دهند که مقبول درگاه الهی باشد و آثار آن در دنیا و آخرت خود را نشان دهد، می بایست نیت نیک و خیر داشته باشند. به طور مثال:انجام حرکات نمایشی چون نماز همراه با خواندن و گفتن کلماتی تنها یک نرمش و ورزش خواهد بود، اما این نیت نماز است که نماز را نماز می سازد و تاثیرات مثبت آن را بر شخص و شخصیت در دنیا و آخرت به جا می گذارد، هر چند که انجام آن حرکات از نظر ورزش و نرمش نیز آثاری برای فاعل و کننده آن خواهد داشت.

برهمین اساس پیامبر(ص) درحدیث قدسی از خداوند نقل می کند که فرموده است: قال الله تعالی: اذا هم عبدی بحسنه و لم یعملها کتبتها له حسنه فان عملها کتبتها له عشر حسنات الی سبعمائه ضعف و اذا هم بسیئه و لم یعملها لم اکتبها علیه فان عملها کتبتها علیه سیئه واحده ؛ خداوند می فرماید: وقتی بنده من کار نیکی اراده کند اما آن را انجام ندهد، یک کار نیک برای وی ثبت میکنم و اگر بکند ده کار نیک تا هفتصد برابر ثبت میکنم و وقتی کار بدی اراده کند و نکند برعهده او ثبت نمیکنم و اگر بکند یک کار بد برعهده او ثبت میکنم.

اهمیت نیت از نظر عقل بر هیچ کس مخفی نیست، زیرا نیت از عقل سرچشمه میگیرد و لذا هرکس که از نظر عقل و خرد ضعیف و ناتوان است بر اعمال و کردار او هیچگونه اثری مرتب نمیشود و بنابراین اگر از مجنون و دیوانه و کودک عملی سر زد، هرگز موجب پاداش یا مجازات نمیگردد، چون عمل او بدون نیت و اراده که از آثار و نتایج عقل است صورت پذیرفته است و تقاضای عقل و خرد همین است که برای استحکام هر چیزی استحکام مواد اولیه که زیر بنا بشمار میروند، لازم و ضروری است و در اسلام زیر بنای تمام اعمال قلبی و بدنی بر خلوص نیت استوار است، اگر نیت خالصانه نباشد شکل و صورت ظاهری فریبنده اعمال همچون انار و سیب پوسیدهای میماند که ظاهرش جلب توجه مینماید ولی چون در داخل پوسیده است قابل استفاده نیست، بنابراین شخص مسلمان مؤظف است تمام اعمال قلبی و بدنی خویش را از انگیزه های غیر الهی، پاک و منزه گرداند، همانگونه که خداوند میفرماید: ﴿وما امروا الا لیعبدوا الله مخلصین له الدین ﴾(بینه: ۵). «و امر نشدند مگر برای اینکه خداوند را با اخلاص کامل در دین پرستش کنند، و از غیر دین حق روی برگردانند».

﴿انا انزلنا الیک الکتاب بالحق فاعبد الله مخلصا له الدین﴾(زمر: ۲). «ما این کتاب را بر سر تو بحق فرستادیم، پس خداوند را پرستش کن و دین را برای او خالص بگردان».

اهمیت نیت در گفتار پیامبر*صلی الله علیه و سلم*

عَنْ عُمَرَ بنَ خَطَّابَ قال: سَمِعْتُ رسول الله یَقُولُ: إنَّمَا الأَعْمَالُ بِالنِّیاَّتِ. (متفق علیه).

«از امیر المؤمینن حضرت عمر بن خطاب روایت است من از پیامبر خدا *ص* شنیدم فرمود: همانا ارزش و اعتبار اعمال وابسته با نیت است».

عَنْ أَنَسٍ قَالَ: رَجَعْنَا مِنْ غَزْوَهِ تَبُوکَ مَعَ النَّبِیِّ فَقَالَ: إِنَّ أَقْوَامًا بِالْمَدِینَهِ خَلْفَنَا مَا سَلَکْنَا شِعْبًا وَلَا وَادِیًا إِلَّا وَهُمْ مَعَنَا فِیهِ حَبَسَهُمْ الْعُذْرُ.(صحیح البخاری).

«حضرت انس روایت میکند که ما از جنگ تبوک با پیامبر *ص* برگشتم، رسول الله ص فرمودند: همانا در مدینه منوره کسانی را ترک نمودیم که هیچ دره ورودخانهای را طی نکردیم مگر اینکه آنها با ما بودند، آنها را عذر باز داشته بود».

وَعَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ قَال: قالَ رَسُولُ اللهِ ص:إِنَّ اللَّهَ لَا یَنْظُرُ إِلَى أَجْسَادِکُمْ وَلَا إِلَى صُوَرِکُمْ وَلَکِنْ یَنْظُرُ إِلَى قُلُوبِکُمْ وَأَعْمَالِکُمْ. (صحیح مسلم)

«از حضرت ابی هریره روایت است رسول الله *ص* فرمودند: همانا خداوند به پیکرها و چهرههای شما نمینگرد، بلکه به دلها (نیتها) و اعمال شما مینگرد».

از آیات و روایات مذکور معلوم میگردد، که مسلمان مؤظف است در کردار و گفتار خویش فقط رضای خداوند را در نظر داشته باشد، زیرا بدون اخلاص نیت تمام اعمال و کردار انسان بیفایده است، و به آن ثوابی تعلق نمیگیرد.

و نیز مسلمانی که نیت کار خیری را داشته باشد و بعلت عذری که انجام دادن آن معذور گردد، با کسی که همان عمل خیر را انجام داده است، در اجر و ثواب شریک است و این از الطاف الهی است که شامل حال مؤمن صادق قرار میگیرد.

…………………………………………….

برگرفته از کتاب:مسلمان از دیدگاه ایات و روایات در کتابخانه عقیده

نویسنده:عبد الرحمن الله وردی بلوچ

منبع:پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

 

| ۲ آبان ۱۳۹۲
یک پاسخ به “اهمیت نیت در اسلام”

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 30نفر
  • بازدید امروز 97905
  • بازدید دیروز 137987
  • بازید کل 107584114

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com