پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2331
  • کل نظرات 9702
  • کل اعضا 1697
  • جدیدترین عضو majidhami
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 2511

ایمان به فرشتگان یعنی چه؟

مطلب مورد بحث ما در اینجا ایمان به فرشتگان است که یکی از ارکان ششگانه ایمان مى باشد و معنی آن: تصدیق به وجود آنها و تصدیق به اعمال و کردار آنهاست که در دنیا و آخرت انجام مى دهند. و فرشتگان خلقی از مخلوقات خدایند، خداوند آنانرا برای عبادت خودش و انجام دستورهایش در دنیای هستی آفریده است، آنان را برای إجرای دستورات خود مى فرستد، و آنان مخلوقاتی از عالم غیب هستند که ما آنها را با چشم مشاهده نمى کنیم، لیکن به آنها ایمان قطعی داریم که هیچ شک و تردیدی در آن راه ندارد، زیرا خداوند و رسول الله (ص) از آنها بطور قطعی خبر داده اند تا ما بطور یقین به آنها ایمان آوریم.

فرشتگان از چه چیزی آفریده شده اند

فرشتگان از نور آفریده شده اند چنانکه در حدیث آمده که خـداوند سبحانه فرشتگان را از نور و ابلیس را از آتش و بنى آدم را از گِل آفریده است.

صفات فرشتگان
فرشتگان خلقی از مخلوقات خدا از عالم غیب هستند و هیچ کس غیر از خدا تعداد و چگونگی آنانرا نمى داند.

بعضی از صفات فرشتگان عبارتند از:

أولاً: آنها بزرگترین و عظیمترین سربازان خدایند.

وَلِلَّهِ جُنُودُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ(۴)(. [الفتح].

[سپاههای آسمانها و زمین از آن خداوند است].

و هنگامیکه خداوند صحبت از نگهبانان جهنم مى کند مى فرماید: عَلَیْهَا تِسْعَهَ عَشَرَ(۳۰)(. [المدثر].

[بر آن نوزده (نگهبان) گمارده شده اند].

و مى فرماید: وَمَا جَعَلْنَا أَصْحَابَ النَّارِ إِلاَّ مَلائِکَهً وَمَا جَعَلْنَا عِدَّتَهُمْ إِلاّ فِتْنَهً لِّلَّذِینَ کَفَرُوا(۳۱)(. [المدثر].

[و جز فرشتگان را موکّلانِ آتش(دوزخ) نساخته ایم. و شمارِ آنان را برای کافران جز آزمون قرار نداده ایم].

و اصحاب جهنم: نگهبانان آتش هستند، یعنی در جهنم نوزده فرشته بر آتش پاسبانی مى دهند، و آنرا روشن کرده امور آن را بدست دارند.

یکی از کفار وقتی تعداد نگهبانان آتش را شنید ـ بخیال او که تعدادشان کم است ـ گفت: من بر آنها چنین و چنان مى کنم، یعنی وقتی داخل جهنم شدم با آنها جنگ کرده بر آنان غلبه مى کنم و از آتش بیرون مى آیم، آنهم از باب مسخره و استهزاء این سخنان را گفت. بارى تعالی در جواب وی فرمود: وَمَا جَعَلْنَا أَصْحَابَ النَّارِ إِلاَّ مَلاَئِکَهً(۳۱)(. [المدثر].

[وجز فرشتگان را موکّلانِ آتش(دوزخ) نساخته ایم].

یعنی آنها از بشر نیستند بلکه فرشته اند.

اگر این شخص با خود مى گوید که من قدرتمند و شجاع هستم و جلوی چندین نفر از بشر مقاومت مى کنم، نمى تواند مقابل یکی از فرشتگان بایستد.

بارى تعالی مى فرماید: وَمَا جَعَلْنَا أَصْحَابَ النَّارِ إِلاَّ مَلاَئِکَهً(۳۱)(. [المدثر].

[ما پاسبانان جهنم را قرار ندادیم مگر فرشتگان].

یعنی آنان را از جن و إنس قرار نداده است.

و مى فرماید: وَمَا جَعَلْنَا أَصْحَابَ النَّارِ إِلاَّ مَلاَئِکَهً وَمَا جَعَلْنَا عِدَّتَهُمْ إِلاَّ فِتْنَهً لِّلَّذِینَ کَفَرُوا لِیَسْتَیْقِنَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ وَیَزْدَادَ الَّذِینَ آمَنُوا إِیمَانًا وَلا یَرْتَابَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ(۳۱)(. [المدثر].

[و جز فرشتگان را موکّلانِ آتشِ(دوزخ) نساخته ایم. و شمارِ آنان را برای کافران جز آزمون قرار نداده ایم. تا اهل کتاب یقین حاصل کنند. و تا مؤمنان مؤمن تر شوند، و تا اهل کتاب و مؤمنان شک نکنند].

و مى فرماید: وَلِیَقُولَ الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِم مَّرَضٌ( یعنی کفار )مَاذَا أَرَادَ اللَّهُ بِهَذَا مَثَلاً(۳۱)(. [المدثر].

[و بى مار دلان و کافران نگویند: خداوند به ایم مثل چه خواسته است؟].

پس آنان تهمت زده و تعداد فرشتگان را کم مى دانند و مى گویند: چگونه این آتش بزرگ که در آن تمامی مخلوقات خداست فقط نوزده فرشته بر آن پاسبانی مى دهد؟

بارى تعالی در جواب مى فرماید: وَمَا جَعَلْنَا عِدَّتَهُمْ إِلاَّ فِتْنَهً لِّلَّذِینَ کَفَرُوا(۳۱)(. [المدثر].

[و شمارِ آنان را برای کافران جز آزمون قرار نداده ایم].

پس هیچ کس بزرگی فرشتـگان و آنچه در زمین و آسمان از نگهبانان و پاسبانان است، غیر از خدا کسی دیگر نمى داند نه کفار و نه غیر از کفار.

دوم: خلقت فرشتگان خلقتی عظیم و بزرگ است چنانکه خداوند مى فرماید: الْحَمْدُ لِلَّهِ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ جَاعِلِ الْمَلائِکَهِ رُسُلاً أُولِی أَجْنِحَهٍ مَّثْنَى وَثُلاَثَ وَرُبَاعَ(۱)(. [فاطر].

[ستایش خدای راست، پدید آورنده آسمانها و زمین، (کسى که) فرشتگان را پیام آورانِ دارای بالهای دوگانه و سه گانه و چهارگانه گرداند].

یعنی بعضی از فرشتگان دو بال دارد، و بعضی دیـگر سه و یا چهار بال دارد، و بعضی از آنها بالهای بیشتری دارند.

چنانکه رسـول الله (ص) جبریل را دید که ششصد بال داشت و هر بال آن افق را پوشانیده بود.

این یک فرشته از فرشتگان است که خداوند آنرا قوی قدرتمند توصیف نموده، چنانکه مى فرماید: عَلَّمَهُ شَدِیدُ الْقُوَى (۵)(. [النجم].

[او را (فرشته) بس توانمند آموزش داده است].

و مى فرماید: ذُو مِرَّهٍ فَاسْتَوَى (۶)(. [النجم].

[(فرشته ای) نیرومند. آنگاه (فرارویش) راست و درست ایستاد]، یعنی قوی و خوش اندام مى باشد.

سوم: فرشتگان به إجازه خداوند قدرتمند هستند و دلیل بر توانائی و قدرتمندی آنان این است که اگر خداوند به یکی از آنان فرمان دهد در جهان فریاد مى کشد و تمامی خلق هلاک مى شوند، چنانکه بر قوم ثمود چنین آمد و بوسیلهء فریاد فرشته همه هلاک شدند. جبریل فریادی بر آنان زد چنانکه بارى تعالی مى فرماید: إِنَّا أَرْسَلْنَا عَلَیْهِمْ صَیْحَهً وَاحِدَهً فَکَانُوا کَهَشِیمِ الْمُحْتَظِرِ(۳۱)(. [القمر].

[بى گمان ما بانگ مرگباری بر آنان فرستادیم، در نتیجه مانند خاشاکی شدند که از سایه بانْ ساز بازماند].

پس قلبهاى شان از درونشان کنده شد و مردند و خاشاکی بیش از آنها باقی نماند.

عادت بادیهء نشینان عرب این بود که اگر به جائی کوچ مى کردند در آنجا هیزم جمع کرده و از آن آغل (حصاری) برای گوسفندان و حیوانات خود درست مى کردند تا از حیوانات دیگر محفوظ بمانند، و این هیزم خشک شده و تبدیل به خس و خاشاک مى شد.

پس قوم ثمود با وجود قدرت و توانائی و نیروی زیادی که از آن برخوردار بودند بر أثر شنیدن آواز هولناک یکی از فرشتگان مانند این هیزم های خشک به خس و خاشاک تبدیل شدند.

و این جبریل بود که خداوند به او فرمان داد تا قریه های قوم لوط که هفت دهکده بـود و در آن بشر و ساختمانها و توشه و حیـوانات خیلی زیادی وجود داشت آنان را بر طرف بال خود حمل نماید و بالا برد تا اینکه فرشتگانی که در آسمان بودند صدای سگها و أذان خروس های آنان را شنیدند، سپس آنان را از آنجا وارونه کرده به زمین انداخت، و این نمونه ای از قدرت و قوت فرشتگان علیهم السلام مى باشد.

إسرافیل مأمور به دمیدن در صور است و آنهم([۱]) شاخ و شیپوری است که ارواح بنى آدم از اول تا آخر آنها در آن جمع شده است سپس إسرافیل یکبار در آن مى دمد و تمامی ارواح بنى آدم از آن شیپور پرواز کرده به اجساد و بدن آنها داخل مى شود و این دمیدن بعثت یعنی برخاستن مى باشد و قبل از این دمیدن، دمیدن بى هوشی است، و با این دمیدن هر چه در دنیا بین زمین و آسمان است از بین مى رود، و مى میرد بجز آنچه خدا بخواهد.

خداوند مى فرماید: )وَنُفِخَ فِی الصُّورِ فَصَعِقَ مَن فِی السَّمَاوَاتِ وَمَن فِی الأَرْضِ إِلاَّ مَن شَاء اللَّهُ(۶۸)(. [الزمر].

[و در (صور) دمیده شود، آنگاه آسمانیان و زمینیان (همگی) بمیرند. مگر کسى که خداوند خواسته است].

سپس بار دیگر در آن شیپور دمیده شد و آن دمیدن زنده شدن است: )فَإِذَا هُم قِیَامٌ یَنظُرُونَ(۶۸)(. [الزمر].

[آنگاه است که آنان ایستادگانی خواهند بود که مى نگرند].

این یکی از فرشتگان خداوند است، و این یکی از کارهای اوست که خداوند به او فرمان مى دهد.

پس فرشتگان مخلوق بزرگی از مخلوقات خدایند، و آنان را برای عبادت خود و انجام دستورات خود آفریده است.

خداوند مى فرماید: )بَلْ عِبَادٌ مُّکْرَمُونَ(۲۶)لاَ یَسْبِقُونَهُ بِالْقَوْلِ وَهُم بِأَمْرِهِ یَعْمَلُونَ(۲۷)یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ یَشْفَعُونَ إِلاَّ لِمَنِ ارْتَضَى وَهُم مِّنْ خَشْیَتِهِ مُشْفِقُونَ(۲۸)(. [الأنبیاء].

[بلکه (آن فرشتگان) بندگان گرامى اند. در هیچ سخنی بر او پیشی نمى گیرند، و آنان به فرمان او کار مى کنند. آینده و گذشته آنان را مى داند و شفاعت نمى کنند مگر برای کسى که (خداوند) بپسندد و آنان از بیم او در هراسند].

و این توصیفی برای فرشتگان است.

کارهائیکه فرشتگان به آن مکلّفند

فرشتگان کارهائی دارند و هر یک از آنها مکلّف به عمل معینی هستند و هیچ تأخیری در انجام آن کار را نمى کنند، بلکه فوراً آنرا انجام داده و خداوند را نافرمانی نمى کنند.

خداوند مى فرماید: )عَلَیْهَا مَلاَئِکَهٌ غِلاَظٌ شِدَادٌ لاَ یَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَیَفْعَلُونَ مَا یُؤْمَرُونَ(۶)(. [التحریم].

[بر آنان فرشتگان درشتخو و سخت رو (گمارده اند) که خداوند را در آنچه به آنان فرمان دهد، نافرمانی نکنند. و آنچه را که فرمان مى یابند، انجام مى دهند].

بعضی از اعمال و کردار فرشتگان

أولاً: فرشتگانی هستند که مأمور جهنمند و نام آنان نگهبان است، و موکل به آتش و تعذیب جهنمیان مى باشند.

دوم: فرشتگانی هستند که مأمور به حمل عرش خداوند سبحانه و تعالی مى باشند، چنانکه خداوند مى فرماید: الَّذِینَ یَحْمِلُونَ الْعَرْشَ وَمَنْ حَوْلَهُ یُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَیُؤْمِنُونَ بِهِ وَیَسْتَغْفِرُونَ لِلَّذِینَ آمَنُوا رَبَّنَا وَسِعْتَ کُلَّ شَیْءٍ رَّحْمَهً وَعِلْمًا فَاغْفِرْ لِلَّذِینَ تَابُوا(۷)(. [غافر].

[کسانى که عرش را حمل مى کنند و آنان که پیرامون آن (عرش) هستند با ستایش پروردگارشان تسبیح مى گویند و به او ایمان دارند و برای مؤمنان آمرزش مى خـواهنـد(مى گویند:) پروردگارا، بخشایش و دانش تـو همه چیـز را فراگرفته است. پس آنان را که توبه کرده اند، بیامرز].

و همچنین مى فـرماید: وَیَحْمِلُ عَرْشَ رَبِّکَ فَوْقَهُمْ یَوْمَئِذٍ ثَمَانِیَهٌ(۱۷)(. [الحاقه].

[و آن روز هشت (تن از فرشتگان) عرشِ پروردگارا را بر فرازشان بر مى دارند].

تعداد حمل کنندگان عرش

حمل کنندگان عرش چهار فرشته اند و روز قیامت تعداد آنان زیاد شده به هشت فرشته مى رسند.

و عرش خداوند از بزرگترین مخلوقات خداست که روز قیامت هشت فرشته آنرا حمل مى کنند.

و این بر قدرت و توانائی فرشتگان دلالت دارد، زیرا آنان این عرش بزرگ را که از بزرگترین مخلوقات خدا است بر دوش خود حمل مى کنند.

سوم: و تعدادی از فرشتگان مأمور وحی هستند چنانکه خداوند مى فرماید: یُنَزِّلُ الْمَلآئِکَهَ بِالْرُّوحِ مِنْ أَمْرِهِ عَلَى مَن یَشَاء مِنْ عِبَادِهِ أَنْ أَنذِرُواْ أَنَّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنَاْ فَاتَّقُونِ(۲)(. [النحل].

[به اراده خویش فرشتگان را با وحی بر هرکس از بندگانش که بخواهد، نازل مى کند (با این پیام) که: هشدار دهید: هیچ معبودِ (حقی) جز من نیست، پس از من پروا بدارید].

هر انسان دو فرشته با اوست

بر هر یک از انسانها دو فرشته مأموریت دارد، یکی بر سمت راست حسنات و نیکى های او را مى نویسد، و دیگری در سمت چپ او بدیها را مى نویسد، چنانکه خداوند مى فرماید: إِذْ یَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّیَانِ عَنِ الْیَمِینِ وَعَنِ الشِّمَالِ قَعِیدٌ(۱۷)مَا یَلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلاَّ لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ(۱۸)(. [ق].

[وقتی دو فراگیرنده ای که در سمت راست و سمتِ چپ نشسته اند، فراگیرند. هیچ سخنی را بر زبان نمى آورد مگر آنکه نزدش نگهبانی آماده(حضور) دارد].

این فرشتگان در سفر و در إقامت با انسان هستند، و در تمامی أحوال، در نماز در سجود با او هستند و او را ترک نمى کنند مگر در بعضی از حالات خاصی مانند قضای حاجت، و آنان گفتار و کردار او را مى نویسند.

فرشتگان نیت و قصد انسانها را مى نویسند

و در حدیث وارد است که نیت و قصد آنچه در قلب بنى آدم است، و آنـرا در قلب مى گوید، و آنچه نیت مى کند که آنرا انجام دهد فرشته آنرا مى نویسد.

به همین خاطر انسان اگر نیت نیک نماید ثوابش به او مى رسد، و بر نیت بد نیز مجازات مى شود، زیرا نیت عمل قلبی است.

فرشتـگان مأمورند بر انسان از وقتى که به سن بلوغ برسد تا اینکه از دنیا برود و آنان آنچه در دنیا از نیت و کردار و گفتار انجام داده مى نویسند.

دعوتی بسوی کسانیکه در کار و تکالیف شرعی کوتاهی و سستی مى کنند

کجا هستند کسانیکه از نماز صبح تخلف کرده بر فراش خود مى خوابند و این منظر بزرگ را در هر شب با فرشتگان خدا مشاهده نمى کنند، فرشتگان خدا در عالم بالا(عالم أرواح مجرده) از آنان خبر مى دهند که: بر آنان وارد شدیم در حالی که در نماز بودند، و آنان را ترک کردیم در حـالی که در نماز بودند، چه فایده ای مى کند کسیکه از نماز صبح تخلف کرده و خواب را بر نماز ترجیح مى دهد، و چه فایده ای مى کند کسیکه از نماز عصر سستی و کوتاهی کرده و خواب یا کارهای دیگر را بر نماز عصر ترجیح مى دهد؟ در حدیث آمده: ((من فاتته صلاه العصر فکأنَّما وتر أهله وماله)). [متفق علیه].

کسیکه نماز عصر از او فوت شود مانند اینکه أهل و مال او از بین رفته است، و در حدیث دیگر: ((فقد حبط عمله)) مانند اینکه تمامی اعمال و کردار او نابود شده است. یعنی نماز را از وقت خود خارج کرده، و اگر از وقت آن خارج شود مانند اینکه از او فوت شده است.

هشتم: فرشتگانی هستند که به حفظ و نگهداری انسان از هلاکت مأمورند، زیرا انسان راه مى رود در حالیکه در خطر است، ولیکن خداوند فرشتگانی را مأمور کرده تا انسان را از خطر این دنیا که مقدر و سرنوشت او است نگهداری کنند.

و این زمین که انسان بر آن زندگی مى کند در آن خطرهائی وجود دارد از قبیل حیوانات وحشی، و مارها، و عقربها، و در آن طاغوتهائی از بشر وجود دارد، و همچنین در آن ظلم و ستم وجود دارد، ولیکن خداوند این فرشتگان را قرار داده تا انسان را نگهداری کنند چنانکه مى فرماید: لَهُ مُعَقِّبَاتٌ مِّن بَیْنِ یَدَیْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ(۱۱(. [الرعد].

[او از فرارو و پشتِ سرِ خویش فرشتگانی پیایند دارد (که او را نگهداری مى کنند)].

به دستور خداوند او را حفظ مى کنند، و مادامیکه خداوند برای او سلامتی نوشته این فرشتگان از او دفاع مى کنند و هیچ بشری به او نمى رسد، و اگر خداوند خواست که مرگ و اجل او فرا رسد، فرشتگان او را ترک مى کنند. و همیشه یکی از فرشتگان از جلو و دیگری از پشت سر، او را نگهداری مى کنند: إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ وَإِذَا أَرَادَ اللّهُ بِقَوْمٍ سُوءًا فَلاَ مَرَدَّ لَهُ(۱۱)(. [الرعد].

[خداوند آنچه را که قومی در خود دارند دگرگون نمى سازد تا وقتی که آنچه را در ضمیر خود دارند، دگرگون سازند. و اگر خداوند برای قومی بدی را اراده کند، آن باز گرداندنی ندارد].

اگر سرنوشت او آمد و خداوند هلاکت آن انسان را خواست فرشتگان که مأمور نگهداری او هستند او را ترک مى کنند، زیرا آنان خلاف فرمان خدا عمل نمى کنند.

نهم: فرشتگانی در این جهان هستندکه مأمورند به اعمال و کرداری که جز خداوند کسی آنرا نمى داند.

فرشتگانی هستند که به دریاها مأمورند، و فرشتگانی هستند که به رودها مأمورند، و دیگرانی هستند که به اعمال و کردار بسیار زیاد دیگر مأمورند، این عالم و جهان که این همه رویدادها در آن پدید مى آید همه در تقدیر و سرنوشت خداوند تعالی هستند، و فرشتگان به فرمان خدا به إجرای اینها مى پردازند.

وجوب ایمان به فرشتگان و به آنچه انجام مى دهند

از جمله فرشتگان آنها هستند که خداوند نام آنان را برایمان ذکر فرموده است، مانند جبریل و میکائیل و إسرافیل و مالک نگهبان جهنم: وَنَادَوْا یَا مَالِکُ لِیَقْضِ عَلَیْنَا رَبُّکَ(۷۷)(. [الزخرف ۷۷].

[و (دوزخیان) ندا دادند: ای مالکْ، (بخواه) که پروردگارت کارِ ما را یکسره کند].

و فرشتگانی هستند که خداوند نام آنان را برایمان ذکر نفرموده است، و ما به تمامی آنان ایمان مى آوریم چه آنانیکه نامشان ذکر شده و چه آنانیکه نامشان ذکر نشده است، و به اعمال و کرداری که آنان به فرمان خدا آن اعمال را انجام مى دهند ایمان مى آوریم.

و فرشتگانی هستند در آسمان که مشغول عبادت و رکوع و سجود خدایند، و هیچ جائی از آسمان نیست مگر اینکه فرشته ای از فرشتگان در حال رکوع و سجود خداست.

و فرشتگانی هستند که جز خداوند کس دیگری از آنها خبر ندارد، و ما بطور إجمالی ایمان مى آوریم به آن فرشتگان که نام آنها ذکر نشده، و بطور تفصیلی ایمان مى آوریم به آن فرشتگانی که نامشان ذکر شده، و آنان را دوست داریم. و آنها بیشترین کسانی هستند که بنى آدم را به نیکی و خیر نصیحت مى کنند، و به نیکی فرمان مى دهند، و برای آنان استغفار مى کنند، چنانکه خداوند عز وجل مى فرماید: الَّذِینَ یَحْمِلُونَ الْعَرْشَ وَمَنْ حَوْلَهُ یُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَیُؤْمِنُونَ بِهِ وَیَسْتَغْفِرُونَ لِلَّذِینَ آمَنُوا(۷)(. [غافر].

[کسانی که عرش را حمل مى کنند وآنان که پیرامون آن (عرش) هستند با ستایش پروردگارشان تسبیح مى گویند و به او ایمان دارند و برای مؤمنان آمرزش مى خواهند].

جاهائیکه فرشتگان به آنجا مى روند
فرشتگانی هستند که جهانگردند و در جستجوی حقله های ذکـر و درس هستند، و اگر حلقه ای از علم و دانش را دیدند به همدیگر مى گویند: بیائید که نیاز خود را پیدا کردیم.

و حلقه های ذکر بسیار است و از آنجمله عبارتند از:

۱ ـ تلاوت قرآن، پس هرکس قرآن را تلاوت کند ذکر خدا را بجا آورده است.

۲ ـ و کسیکه نماز مى خواند ذکر خدا را بجا آورده است.

۳ ـ و کسیکه تسبیح و تهلیل و تکبیر و استغفار و سپاس خدا کند ذکر خدا را بجا آورده است.

در اینجا فرشتگان اطراف و پیرامون آنها جمع مى شوند و شیاطین از آنها دور مى شوند.

۴ ـ کسیکه کتابهای علمی را مطالعه مى کند و برای علم و دانش حلقه مى زند تا علم و دانش بیاموزد ذکر خدا بجا آورده و فرشتگان پیرامون و اطراف وی جمع مى شوند.

فهرست

جاهائیکه شیاطین به آنجا مى روند

۱ ـ کسانیکه وقت خود را بیهوده صرف مى کنند مانند: مجالس موسیقی و ترانه و تئاتر (صحنهء نمایش)، شیاطین پیرامون آنها جمع مى شود و فرشتگان از آنها فاصله مى گیرند.

۲ ـ کسیکه عکس جاندار در خانه آویزان کند فرشتگان به خانه اش داخل نمى شوند چنانکه در حدیث آمده: ((إنَّ الملائکه لا تدخل بیتاً فیه کلب ولا صوره)). [متفق علیه].

فرشتگان به خانه ای که در آن سگ و عکس باشد داخل نمى شوند.

پس فرشتگان رحمت به خانه هائیکه در آن عکس وجود دارد داخل نمى شوند، حال اینکه این عکسها بر دیوار آویزان باشد و یا در قالب و صندوق برای یادبودی و قشنگی دیوارها و خانه ها باشد. و این عکسها که جاندار هستند فرشتگان را فراری مى دهند و فرشتگان به چنین خانه هایی داخل نمى شوند.

ولی اگر عکسها برای ضرورت باشد مانند عکس شناسنامه، و گذرنامـه، و کارت شناسائى ، و گواهینامه، و مانند اینها، برای اینگونه عکسها استثناء وجود دارد، زیرا برای تعظیم گذاشته نشده است. و همچنین عکسهائیکه در قالیچه زیر پا باشد مستثنی است. و قصد ما عکسهائی است که برای یاد بود و فخر نگهداری مى شود، و ضرورتی برای آنها وجود ندارد، اینهاست که شیاطین را بخود جلب مى کند، و فرشتگان را از خود مى راند و از ورود فرشتگان جلوگیری مى کند.

نشانه و تأثیر ایمان به فرشتگان در زندگی انسان

ایمان به فرشتگان تأثیر مهمی در زندگی روز مره انسان دارد، و اگر انسان دانست که چنین است احتیاط مى کند، و اگر دانست که فرشتگانی مأمور بر او هستند و شب و روز از او نگهداری مى کنند، در اینحال احتیاط مى کند تا اینکه چیزی بر او نوشته شود. آیا اگر بداند که جاسوسی دنبال او مى باشد و از او مراقبت مى کند آیا احتیاط نمى کند که ممکن است حـرفی بزند و یا کاری انجام دهد که به ضرر او تمام شود؟ پس چطور از فرشتگان پرهیز نمى کند در حالیکه او آنها را نمى بیند و بشر جاسوسها را مى بینند، کسیکه تو را نگهبانی مى دهد و زیر نظر قرار دارد مواظب خود خواهی شد، ولی فرشتگان تو را مى بینند و تو آنها را نمى بینی، ممکن است خود را از بشر پنهان کنی و داخل خانه ای شوی، یا دری بر خود ببندی تا از تو با خبر نشود ولی فرشتگان در هر جا که باشی با تو همراهند. خداوند عز وجل به آنان این قدرت را داده تا هر جائیکه خداوند به آنها فرمان دهد برسند، به همین خاطر خداوند مى فرماید: وَإِنَّ عَلَیْکُمْ لَحَافِظِینَ(۱۰)کِرَامًا کَاتِبِینَ(۱۱)یَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُونَ(۱۲)(. [الإنفطار].

خداوند اینرا فرموده تا ما مواظب خود باشیم.

واین ثمره ایمـان بـه فرشتگان است که انسان مواظب گفتار و کردار بد خود خواهد بود، تا اینکه بر او چیزی نوشته نشود، وگرنه روز قیامت مجازات خواهد شد.

هیچ چیز از خدا پنهان نخواهد بود

خداوند عز وجل مى فرماید: إِن کُلُّ نَفْسٍ لَّمَّا عَلَیْهَا حَافِظٌ(۴)( . [الطارق].

[هیچ کسی نیست مگر آنکه (فرشته ای) بر او نگهبان است].

و خداوند مى فرماید: وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِیدِ(۱۶)(، [ق].

[و ما به او از رگِ جان نزدیکتریم].

آیا مى دانید الورید چیست؟ ورید انسان رگی است که در دو طرف گردن قرار دارد و خون در آن جاری است، یکی در طرف راست و دیگری در طرف چپ گردن مى باشد و در آن خونی است که جسم انسان با آن تغذیه مى شود.

خداوند مى فرماید: وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِیدِ(۱۶)(.

و همچنان مى فرماید: هُوَ الأَوَّلُ وَالآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ(۳)(. [الحدید].

[اوست اول(و نخست که پیش از او هیچ کس نبوده) و آخر(که همه فنا شوند و او بماند که بعد از او کسی نیست)، و ظاهر(و ما فوق همه) و باطن(و دور از دید همه)].

رسول الله (ص) در تفسیر این آیه مى فرماید: ((أنت الأول فلیس قبلک شیء وأنت الآخر فلیس بعدک شیء وأنت الظاهر فلیس فوقک شیء وأنت الباطن فلیس دونک شیء)). [مسلم].

تو نخستینی که قبل تو چیزی نیست، و تو آخرینی که بعد از تو چیزی نیست، تو آشکاری که آشکارتر از تو چیزی نیست، تو پنهانی که پنهانتر از تو چیزی نیست.

پس هیچ چیزی در خشـکی و دریا، و رودها، و صحراها، و بازارها، و مساجد، و نماشیگاهها، و یا میدانهای بازی، و در همه جا، از خدای عز وجل مخفی و پنهان نخواهد شد.

نیکى ها و بدیها از خداوند مخفی و پنهان نخواهد بود، و به همین خاطر وقتی جبریل از رسول الله (ص) در بارهء إحسان و نیکی سؤال کرد، و گفت: مرا از احسان و نیکی با خبر ساز، رسول الله (ص) فرمود: ((الإحسان أن تعبد الله کأنَّک تراه فإن لم تکن تراه فإنَّه یراک)). [مسلم].

احسان عبارتست از اینکه خـداوند را بگونه ای عبادت نمایی گویا تو را مى بینی، و اگر تو او را نمى بینی همانا او تو را مى بیند. و خداوند مى فرماید: وَلَقَدْ خَلَقْنَا الإنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِیدِ(۱۶)إِذْ یَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّیَانِ عَنِ الْیَمِینِ وَعَنِ الشِّمَالِ قَعِیدٌ (۱۷)مَا یَلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلاَّ لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ(۱۸)(. [ق].

[و ما از رگ گردنش بـه او نزدیکتر هستیم، دو فرشته ای که گفتار و کردار شخص را دریافت کرده و آنرا مى نویسند که یکی از طرف راست و دیگری از طرف چپ او نشسته است و همنشین او هست].

و مى فرماید: أَمْ یَحْسَبُونَ أَنَّا لاَ نَسْمَعُ سِرَّهُمْ وَنَجْوَاهُم بَلَى وَرُسُلُنَا لَدَیْهِمْ یَکْتُبُونَ(۸۰)(. [الزخرف].

[آیا گمان مى برند که ما رازگویی و نجوای آنان را نمى شنویم. آری(مى شنویم) و فرشتگان ما در نزد آنان مى نویسند].

پس خداوند حرف زدن آهسته بین دو نفر و راز و نیاز کردن و آنچه سرّ مى باشد مى شنود، و فرشتـگان آنرا مى نوسیند و این از نشانهء ایمان به فرشتگان مى باشد.

به خاطر دوست داشتن فرشتگان آنان را یادآوری مى کنیم

ذکر و یاد آوری فرشتگان فقط برای علم و دانش و درک چیزی نیست چنانکه تاریخ را مطالعه مى کنیم، بلکه ما آنان را یاد آوری مى کنیم تا اینکه آماده شویم و بر حذر باشیم که چیزی از بدى ها بر ما نوشته شود و روز قیامت مورد بازخواست خداوند قرار گیریم و مجازات شویم.

همچنین بخاطر دوست داشتن آنان را یاد آوری مى کنیم، زیرا خداوند آنانرا دوست مى دارد و همچنین ما آنان را دوست مى داریم زیرا نیکوترین و فرمانبردارترین مخلوقات خدایند.

چنانکه خداوند مى فرماید: کِرَامٍ بَرَرَهٍ(۱۶)(. [عبس]. [(فرشتگانی) گرامی و نیکوکار].

خلاصه اینکه بایستی قدر و منزلت فرشتگان را بدانیم و آنانرا دوست بداریم، زیرا خداوند آنان را دوست مى دارد.

ولی کسى که با فرشتگان دشمنی کند و آنان را دوست ندارد، خداوند دشمن او خواهد بود. و کسیکه خـداوند با او دشمن شود قیامت او بلند شده و حالی نخواهد داشت.

خداوند مى فرماید: مَن کَانَ عَدُوًّا لِّلّهِ وَمَلآئِکَتِهِ وَرُسُلِهِ وَجِبْرِیلَ وَمِیکَالَ فَإِنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِّلْکَافِرِینَ(۹۸)(. [البقره].

[کسى که دشمن خدا و فرشتگان او و رسولانش و جبرئیل و میکائیل باشد، (بداند که) خدا دشمنِ کافران است].

و کسیکه با آنان دشمنی کند خداوند دشمن او خواهد بود.

و در پایان از خداوند عز وجل خواستارم که ما و شما را ایمان صادق و علم و دانش مفید و عمل و کردار نیک و صالح عطا فرماید.

وصلى الله على نبینا محمد وعلى آله وصحبه وسلم.

نوشته ی_دکتر صالح بن فوزان الفوزان

Copyright Ahlesonnat.com.

| ۱۸ مرداد ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 45نفر
  • بازدید امروز 89163
  • بازدید دیروز 141237
  • بازید کل 104744516

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com