پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

باید یقین کامل داشته باشی که با قرآن زنده ای و بدون قرآن مرده

با قرآن بینایی و بدون قرآن نابینا

با قرآن هدایت یافته ای و بدون قرآن گمراه

با قرآن دانشمندی و بدون قرآن نادان

اول الله، آخر الله ، ظاهر الله، باطن الله، فقط الله

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کاربران گرامی؛ سوالات شرعی شما از روز پنجشنبه بررسی خواهند شد ان شاءالله، سوالات بسیار زیادی دریافت شده، تکراری ها حذف خواهند شد ×
آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2335
 • کل نظرات 9754
 • کل اعضا 1707
 • جدیدترین عضو MEHDI7
خبرنامه
محمد جاسکی
| بازدیدها: 5063

زنان در عرصه مکلف بودن به مسئولیت‌ های دینی، خداوند عقلشان را هم ‌چون عقل مردان آفریده و استعدادهای فکری و ذهنی و درک و معرفت اشیاء آنها به هیچ‌ وجه چیزی از مردان کم ندارد.
بدین صورت زمانی که خداوند قضای نماز ایام قاعدگی را از آنها ساقط گردانیده، همین ساقط گردانیدن به خاطر کامل شدن تکلیف آنها بوده و همان اجر و پاداش عبادت مردان را به دست خواهند آورد.
گاهی شنیده می‌ شود که برخی می‌گویند ـ متأسفانه در برخی از کتاب‌ ها چنین چیزی را می‌توان یافت ـ «دین و عقل» زنان ناقص است. به دلیل فهم نادرست حدیثی است که امام مسلم آن را روایت نموده است. (شرح المسلم للنوی، ج ۲، ص۶۵-۶۰٫)
از عبدالله بن عمر رضی الله عنه روایت شده است: که «… در میان زنانی که عقل و دینشان ناقص است، کسی را به اندازه تو عاقل و اندیشمند ندیده‌ ام. زنی گفت: نقصان عقل و دین چگونه است؟ گفت: دلیل ناقص بودن عقلشان آن است که شهادت دو نفرشان به اندازه شهادت یک مرد است و دلیل نقصان دین آنها هم این است که روزهایی را (در ماه) نماز نمی‌خوانند و گاهی روزهایی از ماه رمضان را هم روزه نمی‌گیرند».
لازم به توضیح است که: این قضیه به خلقت و آفرینش زنان و حکمت خداوند برمی ‌گردد و در این مورد زنان هیچ ‌گونه تقصیری ندارند و گناهی متوجه آنها نیست؛ زیرا خداوند خود آنان را به نوعی آفریده که دچار قاعدگی می‌شوند و هرگاه که دچار این عذر بشوند براساس هدایت شریعت اسلام است که از خواندن نماز و گرفتن روزه خودداری می‌ نمایند. و در ارتباط با شهادت و گواهی دادن آنها به این دلیل دو نفر زن شهادتشان به اندازه شهادت یک مرد است که غالباً از نیروی احساسات و عاطفه بیشتر و تجارب اجتماعی و اقتصادی کمتری برخوردارند.
از طرف دیگر مقصود از نقص عقل زنان، نقص و عیب جسمی مادی و خلقتی نیست؛ بلکه هم‌ چنان که گفته شد، به خاطر غلبه روحیه احساسی و عاطفی و کمبود تجربه و عدم خبرگی او در زمینه مسائل اجتماعی بیشتر آنهاست و به همین خاطر برای تکمیل ضعف آگاهی و غلبه بر عاطفه به خانمی دیگر نیاز پیدا می‌نماید، تا مسائلی را که روی داده و قرار است در مورد آن شهادت بدهد، به او یادآوری نماید. خداوند متعال می‌فرماید:
« أَنْ تَضِلَّ إِحْدَاهُمَا فَتُذَکِّرَ إِحْدَاهُمَا الْأُخْرَى )(البقره / ۲۸۲)
«تا اگر یکی از آنها دچار اشتباه شد، آن یکی او را یادآوری نماید».
اما نقصان دین در این‌جا به خاطر عارض شدن «حیض و نفاس» است که به خاطر آنها نمی‌تواند همگام با مردان به عبادت بپردازد. در واقع این نقص، نقصی و کمبود به آن معنا که مورد نظر بعضی است به شمار نمی‌آید؛ زیرا اراده آفریدگار است و زنان را در آن تقصیری نیست.
در واقع این حدیث آنها را ترغیب می‌نماید تا در ایامی که دچار قاعدگی نیستند آن کمبود زنان قاعدگی را به وسیله ذکر و دعا و نماز مستحب و کارهای خیر و خدمت جبران نمایند. و در واقع می‌ توان زنان را در حال قاعدگی که نماز نمی‌خوانند و روزه نمی‌گیرند، به نرفتن بیمار به نماز جماعت و واجب نبودن نماز جمعه به مسافران و بیماران تشبیه کرد. از طرف دیگر زنان براساس تکلیف شرعی است که در آن ایام نماز و روزه را ترک می‌کنند و در واقع نماز و روزه در آن مدت بر آنها حرام است و تکلیفی متوجه آنها نیست و طوری نیست که با میل و اختیار خود آنها را ترک کرده باشند.
هیئت دائمی افتا کشور سعودی در خصوص حدیث فوق چنین اظهار نظر کرده اند:
” شریعت اسلامی جایگاه زن را بالا برده و آن را در جایی که شایسته ی آن است قرار داده تا این گونه از کرامتش پاسداری نماید. شریعت، شوهر و ولیّ زن را مکلفنمو ده تا مخارج او را تامین کنند و به خوبی از او سرپرستی نمایند و به نیکویی با او رفتار شود. خداوند متعال می فرماید: «وعاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ » النساء-۱۹ « و با آنان به شایستگى رفتار کنید. »
از پیامبرصَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ روایت است که فرمود:« خَیْرُکُمْ خَیْرُکُمْ لأَهْلِهِ، وَأَنَا خَیْرُکُمْ لأَهْلِى » ترمذی (۳۸۹۵) وابن ماجه (۱۹۷۷)
«بهترین شما کسانی هستند که از نظر رفتار و اخلاق و مهربانی با زنانشان بهترین باشند و من ازهمه یشمارفتار بهتری با خانواده ام دارم.»
اسلام همه حقوق و تصرفات شرعی را که مناسب با شخصیت زن است به زن داده، چنانکه خداوند می فرماید: « وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِی عَلَیْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَلِلرِّجَالِ عَلَیْهِنَّ دَرَجَهٌ وَاللَّهُ عَزِیزٌ حَکِیمٌ» البقره-۲۲۸« و زنان از همچون حقى که [شوهران ] به طور شایسته بر آنان دارند، بر خور دارند و مردان بر آنان [به مرتبتى ] برترى دارند و خداوند پیروزمند فرزانه است »
یعنی در معاملات مختلف از قبیل خرید و فروش و صلح و وکالت و عاریت و ودیعه و…. مانند مردان هستند. همچنین عباداتی که مناسب زن است بر زن واجب گردانیده مانند: طهارت، نماز، روزه، زکات و حج.
اما شریعت اسلامی در ارث سهمیه زن را نصف سهمیه مرد قرار داده است؛ چون زن مکلف نیست که مخارج خود و خانه و فرزندانش را بپردازد، بلکه این مرد است که به تهیه این هزینه ها مکلف گردیده است.
همچنین در شریعت اسلامی شهادت دو زن برابر با شهادت یک مرد است؛ اما فقط در بعضی موارد؛ زیرا طبعاً زن دچار فراموشی می شود، زیرا در معرض عادت ماهیانه، حاملگی، وضع حمل و تربیت فرزندان قرار دارد و همه این موارد خاطر او را مشغول می کند از این رو شریعت می گوید: باید دو زن باشند که شهادت دهند، تا بهتر و دقیقتر شهادت دهند. اما در امور ویژه زنان شهادت یک زن کفایت می کند مانند رضاع، عیب های نکاح و غیره.
زن و مرد در پاداش در برابر ایمان و عمل صالح و حیات طیبه در دنیا و پاداش فراوان در آخرت برابر هستند؛ خداوند متعال می فرماید:« مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاهً طَیِّبَهً وَلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ» [النحل-۹۷]« هر کس در حالى که مؤمن است کار شایسته انجام دهد، مرد باشد یا زن، او را به زندگانى اى پاک زنده مى داریم و پاداششان را به [حسب ] نیکوترین آنچه مى کردند، به آنان مى دهیم (۹۷) »
پس زن حقوقی دارد و واجبات و وظایفی بر عهده او هست، همانطور که مرد از یک سو حقوقی دارد و از سوی دیگر واجباتی بر او هست، و کارهایی هست که مناسب مردان می باشند و منوط به مردان است، چنان که اموری هست که مناسب زنان می باشند و منوط به زنان است.”

| ۹ فروردین ۱۳۹۱
۲۷ پاسخ به “آیا عقل و دین زنان ضعیف است؟”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  A.barbod says:

  in ke zanan zoodtar be sen taklif miresan doroste Ama ino bedoonid agar hagh ba shoma bod ma hadaghal yek payambar zan dashtim va ya chiz haye dighe…
  man nemikham begam mard aghl o dinesh bala tar az zanhast mikham begam tavanayi egtemayi va etelaat omoomi edeye kasiri az zanha kheily kam tare va kheily ziad ehsasati mishan va be hamin dalil din moghadas eslam zan ro dar jaigah ghezavat dar dadgahmojaz nemidoone… movafagh bashid


 2. رکسان says:

  سلام
  به نظربنده هرانسانی که دارای اخلاق نرم باشه وباایمان باشه تقواداشته باشه وکارهاش روفقط برای رضای خداانجام بده محب درگاه خدامیشه فرقی نمی کنه زن باشه یامردبعضی از زنها مانند حضرت سمیه اولین شهیدزن دراسلام ازمردهایی چون ابوجهل وابولهب بهتروبالاترن پس این دلیل نمیشه که مردهاهمیشه اززنهابهترن پس ای دوست عزیزجایگاه ومقامت راباطاعت وبندگی بالاببرنه باادعاکردن


 3. shadi says:

  bebakhshid jenab aga vahid nazareton baraie khodeton mohtarame ama age paiambare shoma hamon paimbare eslam bashe dar kheili jaha farmodan mard az damane zan b meraj mirese v tamame mardaie k alan hastan hame ehtiaj b ye zan dashtan va vagean baraie khoda sakht nabood k hamei zanaro mese mariam mogadas bedone mard sahebe farzand kone v gabol khahid kard hamishe nemishe daste eteham b ye goroh zad gahi mardai ham hastan k khob nistan lozoman hame na khob na bad hastan hame ensan v jaiezol khata mibashan v b gole hamon paiambar baiad beham ehteram bezarim v hamoni bashim k b eiadat kafari miraft k chand rozi ro sare hazrat zobale narikhte bood


 4. sumayya yusufi says:

  اصلا بعضی از زنا هستن که از نظر ایمان و تقوی درجه شان از مردا بالاتره مثل حضرت خدیجه عایشه وووو اما راجع به نظر اقا وحید اگه مردی با تقوی باشه زنای نامحرم را نگاه نمی کنه چه برسه به این که توسط زنا به کار گناهی دست بزنه

  من کاملا با نظر مریم خانم و بهار خانم موافقم………… smile


 5. باران says:

  سلام واقعأ خیلی قشنگ حدیث رسول الله رو تشریح فرمودین
  درضمن ب سمع و نظر بعضیا برسونم ک بعضی از زنا مث عایشه صدیقه و حضرت خدیجه و مریم کامل العقل بودن حتی ب جرأت میتونم بگم از خیلی از مردا افضل تر بودن،و ناقص العقل و دین بودن زن ی چیزه طبیعیه همونطور ک حدیث رسول الله بیانگر این امره


 6. bahar says:

  با عرض سلام و خسته نباشین به همه خوانندگان محترم سات میخواستم ( آقای وحید بگم) وقتی مرد هم عقل و هم دینش را نسبت به زن زیاد میداند چه با عث میشه که از یک مخلوق ناقص العل و ناقص الدین فریب میخوره یعنی ایمانش اینقدر ضعیف است ؟؟؟؟
  یعنی در تربیت واخلاقش اینقدر نقص وجود دارد که با اندک اشاره فریب میخورد اگر مرد با ایمان باشد اگر مرد با تقوا باشد صد دام شیطان هم برایش مهیا شود تقوا و ایمان و مهمتر از همه عقل خود را حفظ میکند. ببین که خودت دلیل کم عقلی و نقص دین نرد را برملا ساختی زن را خداوند این جنین خلق کرد ولی تو خودت راه را از چاه فرق کرده نمیتوانی با وجود که خودت را یک سرو گردن بلند تر از زن میگیری.


 7. toloue says:

  سلام واقعا جاش بود که دراین باره بحث بشه ممنون به اقا وحید بکم اکه شیطان از زنها برای تحریک مردها استفاده میکنه این کناه شیطانه و زنهایی که ازش بیروی میکنن نمیشه اینو به همه تعمیم داد اکه اینطوره منم میکم همه مردها ناقص العقلند جون همش جشمشون دنبال زنها میکرده وبه راحتی کول ظاهرشونو میخورن! شما که از ما کول میخوری یعنی عقلت ازما کمتره اینو نمیشه به همه مردها تعمیم داد جون بعضی از مردها متقی و جشم و دل باک هستن.والسلام علی من اتبع الهدى

  راستی اکه عقل زن ناقص باشه باز خوش به حال زنها میشه جون خدا میکه اینا عقلشون ناقص بوده دیکه معذورن ازشون نمیشه سوال وجواب کرد.وقتی ما میدونیم که همه مون بازخواست میشیم بس همه عقل داشتن،هرنقصی درعقل هرکی باشه خداوند به همون اندازه از تکلیفش کم میکنه
  لا یکلف الله نفسا الا وسعها
  http://www.kaniawzhin.blogfa.com
  http://www.rayyan90.blogfa.com


 8. نازنین says:

  سلام دوست عزیز

  مشخصه که برای سایت ارزشمندت زحمت زیادی می کشی . خسته نباشی . مباحثی که مطرح کردی همه به روز و مهم هستن . ممنونم که دعوتم کردی نوشته هات رو بخونم .

  موفق باشی و شاد .


 9. طاهر says:

  سلام
  لطفا احادیثی که ضعیف هستند یا با قران در تضاد است روایت نکنید مانند حدیث نقص دین و عقل زنان و…
  زیرا مخالف بسیاری از آیه های قران است که درباره ی برابری مرد و زن صحبت میکند
  لطفا اگر جوابی دارید به ایمیلم بفرستیدmaktab10@yahoo.com
  و جواب من را هم دریافت کنید


 10. احمد. says:

  جواب
  علیکم السلام و رحمه الله
  دوست گرامی از پیشنهاد مفید تان کمال تشکر را داریم مطمئنا ما مطالبی را ارائه میدهیم که دردی را دوا کند.
  اما مطرح کردن نقص عقل و دین زنان ، شما مثلی که این مطلب را کامل نخواندید! چون ما این عقیده را رد کردیم یعنی همان عقیده ای که شما دارید .


 11. . says:

  سلام علیکم
  از مدیران سایت تقاضا دارم مسائلی طرح کنند که حقیقتا دوای دردی از دردهای اعتقادی و اخلاقی جامعه باشد. طرح مسئله ای مثل نقص عقل و دین زن در میان عموم مردم, غیر از جدال و دعوای بدون سود هیچ ثمره ای ندارد. لطفا این مسائل را از علما جویا شوید. شاید تاویل دیگری غیر از ظاهر احادیث دارند . . .


 12. ابراهیم says:

  سلام
  ممنون از دعوت
  هرچند که خیلی سرم شلوغه و نمیتونم به تک تک مطالبتون برسم اما یه نکته:
  حضرت امام علی علیه السلام در نهج البلاغه حدیثی رو مربوط به سه نقص زن نام می برند.
  نقص عقل (شهادت قضائی)- نقص عبادت (اسقاط نماز و روزه) و نقص حظ (دیه ی کمتر)
  اما همونطوری که در قرآن کریم در برخی جاها نقص به معنای تفاوت هست اینجا هم همینگونه هست. یعنی زن نسبت به مرد سه تفاوت دارد و اگر دقت کنید هر سه تفاوت مربوط به عالم تشریع هست نه تکوین. یعنی این نواقص از جهتی علتی برای کمال زن محسوب میشه.
  اگر گفتار امام در مورد نقص زن مربوط به کسری تکوینی بود او هیچگاه نباید فاطمه سلام الله علیها را مدح میکرد!! نگاهی به خطبه ی دختر پیامبر بیانگر این حقیقت و معنا هست که وجود مقدسه ی حضرت زهرا که به اذعان عامه و خاصه دارای مقام عصمت هست نشان از شان والای زن در عالم تکوین دارد.


 13. آزاده says:

  سلام جالب بود. خداقوت


 14. عبدالله says:

  برادران و خواهران مسلمانم سلام علیکم ، راستی تا به حال از خودتان پرسیدید که چرا این همه صحابه در زمان رسول اللله (ص) جان و مال و فرزندانشان را فدای او و فدای برنامه او کرده اند بهتر است که گوشه ای از شخصیت این بزرگوار را بشناسیم تا بدانیم که پیامبر(ص) کیست که خداوند در موردش می فرماید : (( انک لعلی خلق عظیم)) یعنی ای پیامبر تو دارای اخلاق و خلقت زیبا و پسندیده هستی این هفته با سیمای اسلام همراه باشید با :
  ۱- روش و شخصیت رسول الله (ص)
  ۲- صفات پیامبر(ص)
  ۳- در درون منزل رسول الله (ص)
  ۴- رفتار با همسر (رسول الله (ص))
  ان شا الله درپست های جدیدمان سعی خواهیم کرد بیشتر در مورد این بزرگوار سخن بگوییم.
  با تشکر مدیران وبسایت سیمای اسلام.


 15. محمد غلامی says:

  اوهوم پس که اینطور عقل و دین زنا ناقصه
  منم یه چیزایی خوندم بر اساس رشته ام
  حتی یه جاهایی دلیل و مدرک محکم واسش آورده بودن ولی متاسفانه منبع شو یادم نمیاد
  اما شخصا قبول ندارم چون تفاوتی بین مخلوقای خدا نمیدونم
  مانا


 16. لاتحزن says:

  سلام الله علیکم اخی متشکرم و سپاسگذارم همجنین مبارک شما باشه
  برای تمامی دعاهای قشنگتون ممنون و ان شاءالله مستجاب درگاه حق تعالی قرار بگیرن..ان شاءالله باقی پست ها رو سر فرصت حتما مطالعه خواهم کرد فعلا خسته سفرم شرمنده از تاخیرم


 17. دختر ایرونی says:

  مردان اگر چه در توتنمندیهایی قویتر از زنان هستند.اما زنان نیز توانمندیهایی بیشتر از مردان دارند


 18. مرد شب says:

  سلام. با سپاس از حضور پر مهرتان و تشکر از کامنت شما.

  وبلاگ جالب و متنوعی دارید.

  حضرت علی (ع) : دختر ، فرزندی است مهربان ، مونس ، مددکار ، مبارک و مربی

  ویلیام شکسپیر : چیزی که زن دارد و مرد را تسخیر می کند ، مهربانی اوست ، نه سیمای زیبایش

  امام صادق (ع) : دختر « حسنه » و پسر « نعمت » است ، حسنه ثواب و نعمت حساب دارد .

  ناپلئون : اگر زن نبود نوابغ جهان را چه کسی پرورش می داد ؟

  شاد زی


 19. حنان says:

  سلام

  سال نو بر شما مبارک باشه . وبلاگ کامل و پر محتوا و زیبایی دارین تبریک میگم . از دامن مرد زن به معراج می رود.

  یا علی


 20. آرام والمیرا says:

  سلام
  من فکر میکنم دین وعقل زنان از مردان بیشتر است چون آنها زودتر به سن تکلیف میرسند
  ممنون


 21. سید محسن says:

  سلام

  درس حجاب می دهد این آستین شرم
  معنا کنید روسری وصله دار را
  در واژه های شعر تو دیدم وقار را
  حُجب و حیای ِ فاطمی این تبار را
  با تیغ خطبه فاتح صفین کوفه ای
  مولا سپرده دست شما ذوالفقار را


 22. وحید says:

  ممنون از اظهار نظر شما من از گفتار خودم پشیمون نیستم زنان دام شیطان هستن این سخن پیامبر است زنان اگه خوب باشن راه گناه برای مرد بسته میشه زنان هستن که با آرایش و لباس تنگ مردان رو بسوی خودشون جلب می کنن این کار باعث ضعف ایمانی مردا میشه خودشون که خیال شون نیست بلندن عروسک بازی کنن


 23. مژی says:

  با اون اظهار لطفی که آقای وحید نه چندان محترم انجام دادن
  من کلا حرفی برای گفتن ندارم دیگه…..
  کاملا با مریم موافقم
  واقعا خجالت آوره که مردا گناه خودشون رو گردن زنا بندازن

  چه حرف بی معنی واقعا…..
  وحید خان مثل اینکه زیاد دام سر راهت قرار میگیره
  همه رو که نمیشه با هم مقایسه کرد
  زن گناهکار وجود داره مرد گناهکار هم همینطور


 24. niki says:

  خوب دین و عقل زنا ضعیف نیس مردا اینجوری فکر میکنن


 25. مریم says:

  اول اینکه من از زبون عربی متنفرم
  دوم اقا وحید یهو بگو زنان شود شیطانن دیگه
  سوم عقلو دین زن ها اصلا ضعیف نیست بلکه احساساتشون بیشتره وتوسط مرد فریب میخورن الکی که گناه نمیکنن
  شما هم اصلانمیتونین بگین که مرد گناه کار از زن گناه کار کمتره


 26. mandela says:

  با سلام و دنیا دنیا شاد باش بهار

  و دنیا دنیا آرزوی سبز برای وجود نازنین تان

  به یادتان شادم [گل]

  زهرا توکلی


 27. وحید says:

  به نظر من بله عقل و دین زنان ضعیف است به چند دلیل اول اینکه زنان را پیامبر فرموده بیشتر از مردان در جهنم هستن .
  دوم .زنان بیشتر از مردان گناه می کنن
  سوم . زنان خیلی ذود فریب میخورن .
  چهارم . پیامبر فرموده زنان دام های شیطان هستن .

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 37نفر
 • بازدید امروز 46732
 • بازدید دیروز 112414
 • بازید کل 107645355

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com