پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

ای انسان خودت را برای عبادت من فارغ گردان، درونت را پر از بی نیازی می گردانم، حدیث قدسی

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کسی که خداوند را ذکر می کند و کسی که او را ذکر نمی‌کند همچون زنده و مرده‌اند

زبانت همیشه از یاد خداوند تر و تازه است

خدا را به کثرت ثنا بگویید زیرا خدا حامدون را دوست میدارد

به زمانه ناسزا نگویید که موجب ناراضگی الله می شود

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2308
 • کل نظرات 9537
 • کل اعضا 1669
 • جدیدترین عضو isaac
خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 50904

لوکان بعدی نبی لکان عمر بن الخطاب. اگر بعد از من پیامبری می آمد حتما آن پیامبر عمربن خطاب (رض) می شد . رسول خدا (صلی الله علیه و سلم)

منبع و سند حدیث فوق:

أخبرنی عبد الله بن محمد بن إسحاق الخزاعی بمکه ثنا أبو یحیى ابن أبی میسره ثنا عبد الله بن یزیدالمقری ثنا حیوه بن شریح عن بکر بن عمرو عن مشرح بن هاعان عن عقبه بن عامر رضی الله عنه قال :
 سمعت رسول الله صلى الله علیه و سلم یقول لو کان بعدی نبی لکان عمر بن الخطاب
 هذا حدیث صحیح الإسناد و لم یخرجاه
تعلیق الحافظ الذهبی فی التلخیص : صحیح
المستدرک علی الصحیحین للحاکم جز۳ ص ۹۲

۱_ روزی که عمرایمان آورد تعداد مسلمانان ۳۹ نفر بودند.
۲_ اسلام آوردن عمر آرزوی رسولخدا و عزت اسلام بود.
۳_ عمراز جمله ده نفری هستند که پیامبر آنها را در دنیا وعده بهشت داد.
۴_  عمراولین خلیفه بود که لقب امیر المومنین گرفت.
۵_ عمر پدر ام المؤمنین حفصه، پدر خانم رسول خدا می باشد و رسولخدا داماد ایشان هستند.
۶_ در زمان خلافت ایشان سرزمین های شام،عراق،مصر،ایران بزرگ،طرابلس وآذربایجان فتح گردید.
۷_ شهرهای بصره وکوفه در دوره خلافت ایشان بنا گردید.
۸_ ایشان اولین کسی است که تاریخ هجری را اساس گذاشت
۹_ پس از رحلت در خانه حضرت عایشه در جوار رسولخدا وابو بکر دفن گردید.
۱۰_ نسب ایشان با رسول خدا  در کعب بن لوئ به هم می رسد.
۱۱_لقب: فاروق (جدا کننده حق از باطل) این لقب توسط رسولخدا در روز اسلام آوردن عمر به ایشان داده شد،زیرا خداوند به وسیله او اسلام را عزیز وقوی ساخت و او حق را از باطل جدا کرد.

۱۲_کنیت: ابو حفص را روز جنگ بدر رسولخدا به ایشان را به داد.

 عمر رضی الله عنه قبل از اسلام

عمردر مرکز دینی عرب، یعنی مکه معظمه در خانه که به قوت ورشادت معروف بود به دنیا آمد ورشد یافت، درجاهلیت برای رفع مشکلات ونزاع های موجوده میان قبایل عرب در رأس هیأت ها برای میانجیگری انتخاب می شد، از نظر جسمی شخصی قد بلند ، نیکو صورت وقوی بود.
مسلمانان از دست ایشان درعهد جاهلیت به خصوص سالهای اوج دعوت سختیها دیدند.

چگونه اسلام آورد؟ 

بنا به اختلاف روایات ایشان در سالروز بعثت سی سال داشت، ودرسال ششم بعثت ایمان آورد، از بدو مفتخرشدن به اسلام سخت گیری او ازسرمسلمانان برداشته وبر سرکفار فرود آمد.

پیش از ایشان ۳۹ نفر از اصحاب اسلام آورده بودند که با اسلام آوردن عمرتعداد مسلمانان به چهل نفر رسید.
رسول اکرم دعا کرد. خداوند هم دعایش را مستجاب نمود، دعای پیامبر این بوداللَّهُمَّ أَعِزَّ الْإِسْلَامَ بِأَحَبِّ هَذَیْنِ الرَّجُلَیْنِ إِلَیْکَ بِأَبِی جَهْلٍ أَوْ بِعُمَرَ بْنِ الْخَطَّابِ» “بار خدایا! اسلام را به هر یک از این دو نفری که نزد تو محبوب است عزت بده،ابی جهل یا عمر بن خطاب” که خداوند دعای پیامبرش را پذیرفت ودومی را بر گزید، وبدین ترتیب طبق دعای رسولخدا ، اسلام آوردن عمر نشانه محبوبیت وکرامت او در پیشگاه خداوند است.

مصاحبت با رسول اکرم صلی الله علیه وسلم

همصحبتی وهمراهی با رسولخدا چنان در ایشان اثر کرد که از او مؤمن مثالی ومتعهد به پروردگار، مطیع وفرمانبردار پیامبر ومخالف سرسخت دشمنان اسلام ساخت. در تمام غزوات وجنگ ها با رسولخدا حضور داشت.  رسول اکرم از او با جملات زیبا وگهربار خویش این چنین تقدیر کرده و او را تحسین می نمود. «إِنَّ اللَّهَ جَعَلَ الْحَقَّ عَلَى لِسَانِ عُمَرَ وَقَلْبِهِ» ” همانا خداوند حق را در زبان عمر جاری ودر قلب او نهاده است.

عمر با تدبیر وشجاع ، سیاست مدار ومدبر ومشاوری امین بود وبنا به حکمت الهی در چند مورد تحریم شراب،عدم قبول فدیه،وموضوع حجاب از آن جمله است، او ازاصحاب عهد رسالت بود وهمانند سایر اصحاب بزرگوار رسول اکرم در دامن رسالت به نیکوترین وجه تربیت گردید. سالها همراهی با منجی عالم بشریت از او عمری ساخت که با همه شهامت، شجاعت و … نتوانست رحلت جانسوزختم الأنبیاء، نبی معصوم ورحمت جهانیان را تحمل کند، او ازشدت غم ودرد فقدان رسول اکرم  می گفت ” رسولخدا از دنیا نرفته بلکه دوباره به میان مردم باز می گردد ومی گفت: هر کس بگوید: رسولخدا از دنیا رفته است گردنش را با شمشیر می زنم.

ایشان همان طور که با مشرکان سخت گیر ودشمن بود با منافقان نیز چنان تعاملی داشت، هر گاه می دید کسی با حرکت ویا سخن خود قصد اهانت به پیامبر اسلام را دارد می گفت: ای رسول خدا بگذارید گردن این منافق را بزنم.
عمرازجمله ده نفری هستند که رسولخدا اورا به بهشت بشارت داد وهمین او را کافی است که رسولخدا درحالی که از ایشان راضی بود از دنیا رفتند.

نقش عمر فاروق در زمان خلافت ابی بکر صدیق

نقش ایشان هنگام اختلاف اصحاب در سقیفه بنی ساعده مهم وراهگشا بود، اقدام وی را باید الهامی الهی دانست که در آن شرایط سخت دست به بیعت با ابوبکر پیش نمود وبه تعقیب ایشان اولاً انصار وسپس مهاجرین برای انجام مراسم بیعت اقدام کردند.
آنان در آن شرایط خطیر ابوبکر صدیق را مناسب ترین گزینه به خلافت رسول خدا تشخیص دادند. وخلیفه کردن رسول خدا ابوبکر صدیق را در نماز درایام مریضی و وفات سند شاخص برای تصدی خلافت راشده ایشان دانستند.
عمر همان طور که در زمان رسولخدا سخت گیر وشدید بود در زمان حضرت ابوبکر هم رویه اش چنین بود، البته حلم وبردباری وگذشت وعفو ابی بکر ایجاب می کرد تا در کنارش وزیری سخت گیر باشد، ودر ساختار دولت اسلامی پس از رسولخدا بردباری، وشکیبایی خلیفه وهیبت وقوت وزیر او ،باهم درآمیخت وآن ساختار مستحکم را ساخت.

در مسند خلافت

بعد از در گذشت جانشین رسولخدا  بنابر وصیت ایشان، وتأیید شورا واخذ بیعت ازعموم مردم ، عمر فاروق به عنوان « امیر المؤمنین» زمام خلافت را بدست گرفت،ایشان در شرایطی جانشین رسول خدا گردید که مسلمانان با فارسیان ورومیان در حال جنگ بودند، شهرها یکی پی دیگری فتح می شد، بلاد مفتوحه نیازمند کار گزاران خدا ترس،امین،صادق وبا درایتی بود که باید، درجای پای خلیفه پا می گذاشتند وسیاست عادلانه که متأثر از تعالیم اسلامی بود را به تبع از امیرالمؤمنین پی گرفته وبکار می بستند،عرب های مسلمان وفاتح در برابرسیل مال ومنال وغنایم قرارگرفتند، این خطر احساس می شد که مبادا مجاهدان فریفته دنیا شوند ومحبت دنیا وشرینی های آن،آنها را از میدان جهاد ورزم به سریر رفاه وآسایش بکشاند، بدین لحاظ حضرت عمر بهترین تدبیرها وبرنامه ریزی ها را طرح کرد، ودردوران خلافت راشده اش بزرگترین خدمات را در تاریخ مسلمانان بنام خود ثبت نمود.

کارهای نیمه تمام جهادی زمان خلیفه اول توسط خلیفه دوم  در جنگ با فارسیان،رومیان،مصر وشام و… بپایان رسید.
ساختار دولت اسلامی منظم، دیوان ها مرتب،حقوق ومستمری برای اصحاب کارکنان دولت اسلامی وازواج مطهرات واهل بیت تعیین،وبا بهترین وجه واتخاذ سیاست درست خراج بر اراضی مفتوحه وضع وبرای عرصه های مختلف دولت اسلامی قوانین ومقررات ساخته شد،با شهروندان بلاد مفتوحه بر اساس رأفت اسلامی ،عدل وتسامح رفتار می شد،مسیحی،یهودی ودر مجموع پیروان کتابهای آسمانی آزادانه حق داشتند مراسم عبادی خود را بجای آورند،ایشان در طول زمان خلافت راشده اش کارهای انجام داده که تاریخ نظیر آن را کمتر سراغ دارد!

اصل آزادی در زمان خلافت ایشان 

مشهوراست که در زمان حکومت عمربن خطاب  مردم از آزادی واقعی برخوردار بودند ،آزادی بیان، نقد وانتقاد واز همه مهمتر نقد حکام کاملا رسمی وقانونی بود، هرکس می توانست خلیفه را نقد کند، ما درتاریخ داریم که زنها خلیفه را نقد کردند، داستان آن زنی که به خلیفه درباب مهر دختران درداخل مسجد اعتراض کرد را هرگز تاریخ به عنوان یکی از ده ها سند حضور زن در اجتماع وسند آزادی نقد فراموش نمی کند، . وآن روز که خلیفه بر منبر خطبه می خواند، یکی از اصحاب فریاد می کشد ای عمر ! گفته هایت را نمی شنویم ونمی پذیریم ، گفتند: چرا ؟ گفت چون تو باید توضیح دهی که این پیراهن بلند را از کجا آورده ای؟ ایشان خم بر آبرو نیاورد ومخالف خود را منکوب نکرد، بلکه به فرزندش عبد الله گفت: بلند شود وتوضیح دهد بعد از اینکه عبد الله بلند شد وتوضیح داد اصحاب قانع شدند وبعد گفتند: حالا بگو که می شنویم وفرمان می بریم.

عدالت عمربن خطاب

لازم است گوشه ازعدالت حضرت عمر فاروق یاد آوری شود ، آورده اند آنگاه که نیروهای لشکر توحید قدس را در محاصره داشت، متولیان شهر قدس که مسیحی بودند پیشنهاد صلح وتسلیم شهر بدون جنگ را دادند، از طرف مسلمانان این پیشنهاد پذیرفته شد، جریان به مدینه منوره( دارالخلافه) گزارش گردید، امیرالمؤمنین عمر  با اصحاب رسول خدا در رابطه با فتح بیت المقدس مشوره کرد، علی بن ابی طالب به عمر مشوره داد که چون قدس شهر بسیار مهمی است خود شما شخصا برای تحویل گرفتن شهرعازم شوید، این پیشنهاد مورد پذیرش خلیفه قرار گرفت، خلیفه عادل، علی بن ابی طالب رضی الله عنه را به جای خویش در مدینه قرار داد، وخود به سوی شام حرکت کرد، خلیفه که شرق تا غرب را کنترل می کند بدون گارد تشریفات ولشکر وسلاح فقط با غلام خود حرکت کرد، درمیان راه به غلامش گفت: باید در راه هم عدالت رعایت شود، وسیله سواری شان شتری بود، نوبتی بر شتر سوار می شدند ویک نوبت هم شتر را خالی همراهی می کردند، از نهایت سختی درعدالت چون ساعت در آن زمان نبود، خلیفه بر شتر سوار می شد وسوره «یس» را می خواند ،وبعد غلام پائین می شد وبه اندازه قرائت یک سوره «یس» شتر را خالی همراهی می کردند، تا این که به سرزمین سوریه رسیدند، در مناطق خوش آب وهوای سوریه لشکریان توحید را دیدند که در سایه سار باغ ها وروی چمن ها اردو زده اند، این وضعیت را که دیدند، فورا دستورداند که نیروها باید از این منطقه خوش آب وهوا بیرون شود، استدلال شان این بود که نیروی نظامی لشکر توحید باید در سخت ترین شرایط ومناطق سخت ودشوار اردو زند، وآن نیرو می بایست خود را با سختیها وطاقت فرسا ترین وضعیت عادت دهد.

فرماندهان لشکربه استقبال امیر المؤمنین،عالی ترین رهبر جهان اسلام آمدند ، درحالیکه غلام بر شتر سوار بود، وعمر پاهایش با گل وخاک آلوده شده بود، فرماندهان ( عمر وبن العاص،شرحبیل بن حسنه،خالد بن الولید،یزید بن ابی سفیان وابو عبیده بن الجراح) این بی تکلفی خلیفه وبا پای آلوده به گل ولای  را برای خود کسرشأن دانستند، ولی جرأت نکردند مستقیم به خلیفه بگویند، به ابو عبیده بن الجراح ( امین این امت) گفتند، تو به امیرالمومنین بگو که چون می خواهد به نزد بزرگان مسیحیت برای فتح قدس برود اینگونه رفتن مناسب شأن خلیفه اسلام نیست. ابو عبیده  به امیر المؤمنین جریان را گفت:عمربن خطاب فرمود « نحن قوم أعزنا الله بالإسلام ولو ابتغینا العزه فی غیرها أذلنا الله » “خداوند ما را به اسلام عزت داده است اگر عزت را در جای دیگر جستجو کنیم، خداوند ما را خوار می گرداند”.
خلیفه راشده با همان وضعیت وارد قدس شد وقدس را تحویل گرفت وپرچم اسلام را در قدس برافراشت .

ویژگیهای خلیفه دوم 

۱ـ در دفاع از عقیده
عمر قبل از اینکه مسلمان بشود مسلمانان مخفیانه مراسم های عبادی شان را بجای می آوردند، چون عمر ایمان آورد مسلمانان از اختفا بیرون آمدند، وایشان با تمام جرات درداخل حرم کعبه با صدای بلند فریاد می زد من از دین گذشته به اسلام گرویدم.

۲ـ التزام در برابر حق
در اجرای حق،هیچ گاه ملاحظه خانواده، دوست، و … را نمی نمود، در قضیه اسرای بدر،ایشان شدید بر خورد می کردند، گفتند: اینان زعمای قریش اند بیایید گردن اینها را بزنیم، واین شدت را سزای کسانی می دانست که با خدا ورسول او ستیز می کردند.
در روز صلح حدیبیه هر گز نمی توانست شروطی که کفار وضع کرده وعلی الظاهر به ضرر مسلمانان بود را با رضایت بپذیرد، پیش رسول خدا آمد وگفت: یارسول الله آیا ما بر حق وآنان بر باطل نیستند،رسول خدا فرمودند « چرا» تا حدی پیش رفت که آخر رسول خدا برایش فرمودند:« ای پسر خطاب! من رسول خدایم وهرگز خداوند من را ضایع نمی کند» سپس حضرت عمرقانع شد.


۳ـ فرمان برداری از رهبری
باهمه آن سخت گیری وشدتی که ایشان در برابر حق از خودنشان می داد، اما اگر حق را در جانب دیگری می یافت فوراً تسلیم می شد وآن را می پذیرفت،در قضیه صلح حدیبیه با همه شدت ومخالفت همین که دید پیامبر شان راضی است در جا تسلیم شد،ودر جریان جنگ با مرتدین عمر مخالفت کرد،که مبادا با برادران مسلمان جنگ شود اما موقف حضرت ابوبکر او را به خضوع واطاعت واداشت وچون دریافتند که حق به جانب خلیفه رسول خداست ایشان اولین کسی بود که لبیک گفت واطاعت کرد.


۴ـ ترحم به ملت
حضرت عمر با آن همه شدتی که داشت ولی به ضعفا، فقراء ومردم چنان ترحم ومهربانی داشت که کمتر در تاریخ دیده ایم، پس از اینکه مردم احساس کردند که عمر  خلیفه گردیده، ایشان به منبر رفته چنین خطبه ایراد کردند:«ای مردم! سخت گیری وشدتی که من داشتم چند برابر شده است،زیرا سخت گیری های من نسبت به ستمگران وکسانی است که بر مسلمانی می تازد وتجاوز می کند، برعکس من در برابر افراد دیندار وکسانی که بر خط خود استواراند کاملاً نرم ومهربانم، من به هیچ کس اجازه نخواهم داد به کسی ستم کند اگر کسی را به چنین جرمی بگیرم،او را بر زمین خوابانیده وپای خود را چنان بر صورتش فشار می دهم تا در برابر حق تسلیم شود،اما در برابر اهل گذشت وافراد خوب صورتم را همچون خاک زیر پای شان خواهد بود».
این است ترحم وگذشت حاکم مهربان ودلسوزملت او براین اساس شب نگهبانی می داد، درحالی که مردم خواب بودند او شب ها گشت می زد تا حال رعیت را دریابد ایشان خود را مدیون مردم می دانست.

گشت زنی درشب

عمر در یکی از شبها در حال گشت زنی بودند به زنی برخورد کردند که از فرط گرسنگی فرزندانش ریگ ها را دردیگ گذاشته بود وبرای فرزندان خود می جوشانید وآنها را مشغول می کرد، تا آرام شوند وبخوابند، عمر وقتی این وضع را دید، رفت وبردوش خود آرد وروغن آورد وبا دست خود غذا تهیه کرد وبه پسر ها غذا داد تا سیر شدند
در سال ۱۸ هجری قمری که به ( قحطی مشهور شد) حضرت عمرسوگند یاد کرد که هرگز گوشت نخواهد خورد تا شکم بچه های مسلمانان سیرنشود معمولا شتر،گاو وگوسفند ذبح، وبرای فقرا توزیع می شد، روزی آشپزقسمتی از جگر،گرده ودل حیوان مذبوحه را بریان وبرای امیر المؤمنین تقدیم کرد،ایشان گفتند: « این غذا از آن کیست؟ طباخ گفت: از شماست ای أمیر المؤمنین! فرمود:  مادرت به داغت بنشیند – این غذاها را بردار وبرای فقرای مسلمانان توزیع کن وبرای من همان نان خشک وروغن زیتون ونمک را بیاور. حضرت عمر تمام کاروانهای امدادی غذایی را که از شهر ها می آمد بدون این که چیزی از آنها بخورد میان فقرای مسلمانان تقسیم می کرد وغذای خودش همان نمک، روغن زیتون ونان جو بود، ایشان درد امت را با تمام وجود خود لمس می کرد،در خطبه فرمود. چگونه می توان حال رعیت را در یابم،اگر دردهایی که به آنها می رسد را شخصاً لمس نکنم.
ایشان در رابطه با حفظ ونحوه مصرف بیت المال نهایت دقت را داشت ، مردم را صاحب بیت المال می دانستند، ایشان در جای می فرمود: هیچ کسی از دیگری در این مال مستحق تر نیست، مال از آن مردم است ،ومن هم فردی از مردم هستم .

ایشان پس از انتصاب والی ( استاندار) می فرمود.من شما را حاکم ستمگر نمی فرستم ،بلکه شما را ائمه وراهنما می فرستم ،مبادا مسلمانان را تنبیه وخوار کنید، ومبادا آنان را بیش از حد در جبهه نگهدارید ومرخصی ندهید که به خانه های خویش برگردند.

سخنان زیبای امیرالمومنین عمررضی الله عنه

۱_ در کارهایت با کسانی مشوره نما که از خدا می ترسنند .
بسا نگاه ها شهوت بار است وهر نگاه شهوت آلود، حزن وانده مزمن در پی دارد.
۲_ من در رابطه با بیت المال خود را همانند متولی یتیم می دانم،که اگر نیاز نداشتم به مالش دست نمی زنم واگر نیاز مبرم پیدا کردم با رعایت تقوی مصرف می کنم.
۳_ های مردمان! جایگاه خود را خوب بسازید،وبه اصلاح امورتان بپردازید! واز پروردگارتان بترسید
۴_در پایان می خواهم،وضعیت بغرنج وذلت باری را که دنیای اسلام در مقابل اشغال گران یهودی با آن روبرو بوده وفعلاً به برکت انتفاضه اقصی شریف که منشأ تقوی وخدا ترسی دارد آنان را از این حالت نجات داده وبه سوی پیروزی بر اختاپوس ضد بشری ونژاد پرست اسرایل به پیش می برد وبه سفارش حضرت عمر رضی الله عنه متوجه تان سازم که به سعد ابن ابی وقاس نوشت:
گناه لشگریان خطرناک تر از تعرض دشمن:
پس از حمد وثنا،من تو ونیروهای همراهت را در همه حال به تقوای الهی سفارش می کنم،زیرا تقوای الهی بر ترین آمادگی بر دشمن است، وبه تو وهمراهانت دستور می دهم که پرهیز تان از گناه ومعاصی بیشتر از احتیاط از دشمنان باشد،چرا که خطر ناشی از گناه لشکریان برای شان مهلک تر از دشمن شان است،وهمواره فلسفه پیروزی مسلمانان،نافرمانبرداری دشمنان شان از خداونداست،اگر چنین نباشد ما که نمی توانیم در تجهیزات با آنان برابری کنیم، نه تعداد ما با آن ها برابرست ونه تجهیزات ما! اگر در گناه هم با آن ها برابر شویم آنان با استفاده از امکانات خود بر ما غلبه خواهند کرد، اگر ما با تقوا وفضل بر آنان چیره نشویم قدرت ما کارساز نخواهد بود!
هان بدانید! محافظین الهی( فرشتگان) شما را کنترل می کنند،پس از آنان حیا کنید،ودر حالی که در راه خدا بسر می برید نا فرمانبرداری خدای را نکنید! مبادا به این فکر باشید که دشمن از ما شرورتر وجنایتکار ترست پس اگر ما گناه هم بکنیم بر آنها مسلط می شویم، بسا اقوامی بودند که شرورتر از آنها بر آنان مسلط شده است همانندی که بر بنی اسرایل( به واسطه شرارت های شان) کفار مجوس حاکم شد…
همان طور که برای شما توفیق نصرت وپیروزی را از خدای تعالی می خواهم برای خود هم می خواهم که من را بر نفسم یاری کند،این است خواسته من از خداوند که برای من وشما عنایت نماید»!
من هم از خداوند می خواهم که لباس تقوا،زبان تقوا وسلاح تقوا را نصب امت مسلمان گرداند،که این رمز پیروزی بر دشمن وبه خصوص بر زژیم غاصب اسرایلاست؛آن چیزی که حکام اکثر کشورهای اسلامی چندان بهره از آن نبرده وهر آن از فشار غاصب یهود به دامن غرب می افتند!امت اسلام باید عرصه را بر حکام خود تنگ کند تا آنان قبل از اینکه با یهودیان وارد کارزار می شوند،که باید بشوند،با نفسهای خود وارد معرکه شوند وبه تسویه درونی بپردازند که اگر موفق شدند بر یهودیان هم غلبه خواهند کرد.
های زعمای مسلمانان! بدانید با همان سلاحی که اسلاف تان قیصر وکسری را شکست داد شما هم دشمن را شکست خواهید داد!

منبع : کتاب خلفای راشدین از خلافت تا شهادت . دکتر صلاح عبدالفتاح الخالدی / ترجمه: عبدالعزیز سلیمی

در این باره بیشتر بخوانید :

شجره نامه امیرالمومنین عمر وفضائل او کلیک کنید

احادیثی در فضایل امیر المؤمنین عمر (رض)

لباس های امیرالمومنین

برخی از فضایل و خدمات حضرت عمر برای اسلام (قسمت ۲)

شمه ای از خدمات امیرالمومنین عمر برای اسلام و جایگاه او نزد پیامبر

دانلود کتاب به صورت  pdf کلیک کنید

| ۲۳ دی ۱۳۹۰
۱۵۶ پاسخ به “زندگینامه حضرت عمر، خلیفه دوم رسول الله (ص)”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  ب ج says:

  ببین برادر اما انچه خداوند خواست همان شد. والله اعلم

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  الف says:

  سبحان الله موفق باشید


 3. شیعه says:

  سلام برهمه برادران . عزیزان به هم دیگر بد گویی نکنید این بدگویی شما کمک به دسیسه دشمن است و ضربه به اسلام می زند. فحش دادن بد است اما لعن کردن مشکل ندارد چون خداوند می فرماید : ان الذین یؤذون الله والرسوله لعنهم الله فی الدنیا و الآخره واعد لهم عذاب مهینا( احزاب ۵۷) این آیه رو با این آیه ( قل لا اسئلکم علیه اجر الا الموده فی القربی) جمع کنید و نتیجه گیری کنید

  پاسخ;
  کاربرگرامی کجای آیه فوق خداوند دستور به لعنت کردن داده است که می فرمایید لعن کردن مشکلی ندارد؟! یا یک آیه شما در قرآن دیدید که خداوند تشویق به لعن کردن فرموده باشد ؟!
  فحاشی ها و بد زبانی ها از لعن کردن شروع می شوند .
  از این جهت است که اولین مفسر قرآن کریم رسول الله ص مسلمانان را از لعن کردن بر حذر داشته است .


 4. حاجی فدامحمّد "نوری" says:

  السّلامُ علیکمُ ورحمته اللهِ وبرکاتهُ! اولاً بسیار زیاد تشکر و جهان سپاس از مسؤلین محُترم این ویبسایت زیبا و آموزنده مؤفقیت های مزید ایشان را در پخش معلومات دینی که ابتکار نمودند اظهار قدردانی مینمایم واز خداوند متعال برای شان توفیق کامله استدعا و در امورات محوله زندگی کامیابی آرزو دارم.
  ثانیاً برای تمامی مشاهدین از این سایت تمنا مینمایم تا تمام اصول و مقررات اسلامی را مدنظر گرفته بیکی از رهروان که به اسلام خدمت نموده اند به چشم حقارت ننگرند چه رسد به توهین و تحقیرکه خدای نخواسته به گناه عظیم گرفتار نشویم.
  و من الله توفیق.


 5. مومن says:

  همه ما مسلمان هستیم چه سنی چه شیعه بعد ازرسول خدا ابوبکر خلیفه اول عمر خلیفه دوم عثمان خلیفه سوم وعلی خلیفه چهارم همه اینها قبول.هریک از مامسلمانان بافکر وتدبیر یکی از خلفا را برا زندگی خود الگو قرار دادیم من شخصی هستم که علی وفرزندان علی را الگو زندگیم قرار دادم وبه بقیه خلفا احترام میذارم.کسانی که اختلاف میگذارن نه خدا میشناسن نه پیغمبرش بازم میگم همه ما مسلمانیم-


 6. عثمان says:

  درود بر عمررررررررررررررررررررررررررررررررر فاروق


 7. سلام از خوزستان says:

  سلام علیکم
  هر کسی که رهبرش آیت ا… خامنه ای و مرید اهل البیت علیهم السلام باشد از دشنام دادن ، فحاشی و ایجاد تفرقه پرهیز میکنه هر چند ما شیعیان در مواردی اصولی مثل خلافت بلافصل امام علی(ع) پس از پیغمبر و… با اهل سنت اختلاف داشته باشیم اما دلیل دشمنی نیست. دشمن ما آمریکا ، اسرائیل ، انگلیس ، فرانسه و غربی ها هستند. ضمن اینکه مواردی رو که برادران اهل سنت روی سایتشون آوردن برای خودشونه و مطالبی رو که ما روی سایتامون میاریم برای خودمونه. هر کسی عقل داشته باشه برای خودش تحلیل کنه نه توهین نه افترا.
  والسلام سلامت از خوزستان ۳/ ۱۲ / ۱۳۹۲


 8. حفصه says:

  یک مسلمان واقعی,
  احسنت ومرحبابه این مسلمان واقعی خدایی کیف کردم این نظروخوندم.ان شاءالله خداشماراحفظ کند


 9. یک مسلمان واقعی says:

  عزیزانی که میگویند این چیزها دروغ است برید تو سایت ویکی پدیا دانش نامه ازاد که کلا نه سنی هست نه طرفدار ما یه سایت علمی و بهترین سایت در مورد اطلاعات رو بخونید در مورد حضرت عمر.برید تحقیق کنید شاید واقعا پدر خانو حضرت عمر یعنی امام علی ع حضرت عمر را دوست داشتن تا خجالت زده نشوید در قیامت.همه این چیزا که میگن برا عوام فریبیه . اخه کجا حضرت علی صیغه کرده کجا خمس گرفته ؟ کجا گفته رجعت؟ کجا گفته زنای پیامبر زبانم لال….. بودن ؟ یکم فک کنید یکم. دعای حضرت ابراهیم که فرموده خدایا همیشه مکه و مدینه را حفظ بفرما ؟ ایا مستجاب نشده تو قران اومده پس چرا میگید اهالی مکه مدینه وهابین؟ یا… چون نمیگن یا علی ؟ یکمم شده فکنید از برادرا و شیعه های عزیز بیایید یک شیعه(پیرو) خوبی برای پیامبر و اهل بیتش باشیم.فرزندلن اهل بیت همه به نام های عمر ابوبکر عایشه عثمان عبدالله بودن امام علی بعد وفات حضرت ابوبکر با زن حضرت ابوبکر ازدواج کرد کخ اولین بار زن جعفر ابن ابی طالب بوده .چرا دخترای دیگه ی حضرت علی رو نمیبینید؟ ایا از شما بگن خونواده محترم چطورن ذهنتون نمیره سمت زنتون ؟ پس چرا میگید زنا پیامبر اهل بیت پیامبر نیستن مگه میشه ؟ یعنی پدرای شما زناشونو که مادر شما هستن رو جزو خونواده نمیدونه 🙂 جالبه عجب . برید تحقیق کنید خواهشششششششششششششششششا .بحث سعادت شما در میان .یعنی خوب بودن فحش ندادن که حتی الله فرموده در قران فحش دادن حتی به کافران اشتباه است و انقر سخته .اونم شما فحش به زنی پیامبر میدین یه لحظه فکنید پیامبر جلو شما ایستاده و شنیده فحش های شمارو .بهتون میگه افرین که به زنام فحش میدین ؟ یعنی خدا زنای بدو نصیب پیامبر میکنه .استغفر الله .پس اون ایه که میگه زنای پاک برای مردان پاک وبالعکس ؟خدا اشتباه میکنه ولی شما راست میگین ؟ اونم زنای پیامبر 😐 برید که دارید به سمت دیگری میرید .خدایا منرا وهمه کسانی که محبت تو را در دل دارند هدایت فرما امین یا رب العالمین .اسلام امد برای پرهیز از مقدس گرایی وشرک .مسیحیا میگن یا عیسی یا مریم .
  .اول الله اخر الله ظاهر الله باطن الله فقط الله ودیگر هیچ واقعا هیچ .چیزی که امام علی جان خودش را فدای این شعار کرد. امیدوارم به خاطر خودتونم شده برید تا بفهمید شیعه واقعی علی کیست . یا الله یا الله یا حی القیوم یا الرحمن منو کسانی که لیاقت هدایت را دارند از رحمت خود دریغ نکن که براستی ارحم الراحمین هستی .یا الله


 10. خلیل says:

  این اظهار نظر به دلیل بیهوده گوئی و غیر منطقی حذف گردید .


 11. رضا بزمه says:

  سلام. من میخواستم در مورد سیمای خلیفه دوم نکاتی را که در متون تاریخی و مورد تایید هست را بدانم؟ممنون میشم در این زمینه اطلاعاتی بمن بدهید


 12. سجاد says:

  به دلیل بیهوده گوئی حذف گردید .


 13. مجید123 says:

  سلام دوستان من به عنوان یک فرد شیعه در جامعه اسلامی قبول دارم که حضرت عمر به گسترش اسلام کمک کرد.به امید روز که وحدت در بین مسلمین به بالاترین درجه خود برسد.


 14. عمر says:

  با سلام وخسته نباشید به مدیر و کسانی که در این سایت زحمت میکشند فقط میخوام بگم نصیحت فایده نداره کسی که خواب باشه رو میشه بیدار کرد ولی کسی که خودشو به خواب بزنه نمیشه بیدار کرد پس وقت مفیده خودتونو هدر ندهید بگذارید در جهالت بمانند بدرود


 15. اکبری says:

  این متن به دلیل بیهوده گوئی حذف گردید .


 16. ramin says:

  اون دوستیکه فرمودید:توسایتتون همه نظراتو میذارن خدمتتون عرض کنم که :من از ۱۰۰۰نطر بیشتر توسایتاتون گذاشتم دریغ از چاپه یکدونه؟؟؟؟؟؟حتی اینو تایید نمیکنند که میگم چرا حذف میکنید!!!!!!!!!!!!!و سایتاتون پره از اهانت به بزرگانه دین در این حد که وقتی عنوانه مطالبو میدیدم اشک از چشمانم جاری بود …. توسایتایه ما جز تبلیغه اسلام چیزه دیگه ای میبینی؟؟؟؟لطفا بذارید حداقل توسایتایه خودمون راحت باشیم با تشکر


 17. محمد عالیخانی says:

  برادران اهل سنت بنده شیعه هستم همه به این واقف هستیم که چه سنی چه شیعه چه هر مذهب دیگه ای هم با ادب داره هم بی ادب هم افراطی داره هم عادل(معتدل) بنده افراطی نیستم فحشم نمیدم لعن هم نمیکنم بی ادب هم نیستم ولی یه درخواست دارم از شما عزیزان: شهمه ی کتمنت هارو خوندم نظرات شیعیان علی الخصوص سوالاتشون رو خوندم شما که این مطالب رو نشر دادید اگه از روی علم و یقین بوده مارو با دلیل و سند و مدرک قانع کنید که این مطالب درستن بعد از جواب دادن شما یک رویه علمی شروع میشه و توهینی هم انشاالله نخواهد شد. حتی اون شیعه هم دیگه وقتی ببینه شما دلیل آوردید دیگه بدنبال دلیل میگرده نه فحش و ناسزا
  دلایل ماهمه تو کتابای شما موجوده ماحضریم شما هم بفرمائید جوا بدید

  پاسخ :
  هیچ دلیلی از شما که حرف شمارا اثبات کند در کتاب های ما موجود نیست ، البته تاویلات و قطع و بریدهایی انجام شده که دلایل نیستند .


 18. مسلم says:

  و چه زیبا گفته اند که :

  آب دریا با دهان سگ کثیف نخواهد شد


 19. عبدالسلام حسین زاده says:

  ای عمر سرخی رنگ لاله ها از خون توست- تیغ شمشیر عدالت تا ابد ممنون توست…ممنون از سایت خوبتون


 20. حفصه says:

  جانم فدای عمرفاروق
  خدایازودترسریال عمرجان روبزنن رو سی دی
  الهی آمین


 21. isla says:

  باسلام
  مطالب زیر اهانت ، نشر اکاذیب وبیهوده گویی نیست بلکه در منابع اهل سنت آمده وپاسخ دادن بهتر ازحذف کردن است تقلید کورکورانه را کناربگذاریم و بی توجه به تبلیغات تاجران بازار مذاهب و تعصب به میدان تحقیق در آیید وحق را ازباطل تشخیص دهید:
  ۱- آلوسی مفسر مشهور اهل سنت: عمر با غلاف شمشیر به پهلوی مبارک فاطمه و با تازیانه به بازوی حضرت زد . فاطمه ، صدا زد : « یا ابتاه » علی (ع) ناگهان از جا برخاست وگریبان عمر را گرفت و بر زمین زد و بر بینی و گردنش کوبید.
  تفسیر آلوسی :۳/۱۲۴

  پاسخ :
  سلام علیکم
  بدون شک شما هم اهانت کردید و هم نشر اکاذیب وبیهوده گوئی .
  برای اینکه اوقات ما با اکاذیب وبیهوده گوئی ضایع نشود فقط دو مورد اولی را بررسی می کنیم .
  اولا آیا جمله زیر بی ادبی واهانت نسبت به علمای و دانشمندان اهل سنت نیست ؟
  تبلیغات تاجران بازار مذاهب
  در اسلام ما، تاجران بازار مذهب اصلا وجود ندارد، ما هیچگاه عالمی را مقیاس قرار نمیدهیم بلکه مقیاس ما قرآن و سنت هستند برای همین است که ما قرآن الله و سنت سول الله را مرجع خود قرار دادیم که صد در صد معصوم از هر خطایی هستند .
  پس در مذهب اهل سنت حرق هیچ عالمی معتبر نخواهد بود مگر اینکه آن عالم مبلغ قرآن و سنت باشد .
  ثانیا،
  آنچه که آلوسی ذکر کرده است عقیده ای آلوسی و عقیده هیچ اهل سنتی نیست، بلکه آلوسی به نقل از کتاب شیعی مطلبش را نقل کرده است .
  آلوسی تنها این مطلب را از کتب شیعه و از ابان بن عیاش نقل قول کرده است و بطور حتم نقل از کتب مخالفین برای اهل سنت حجت نیست .
  نیز علمای شیعی آن کتاب را قبول ندارند :
  شیخ مفید در کتاب تصحیح الاعتقاد چنین می‏گوید:(… امّا به این کتاب اعتمادی نیست و شایسته است متدینان از عمل به آنچه در آن است خودداری کنند و از اعتماد به آن بپرهیزند و از تقلید از روایاتش دوری نمایند و در احادیث این کتاب به علما متوسل شوند تا آنان را بر صحیح و فاسد آن آگاه سازند)(ابوالقاسم خویی، معجم رجال الحدیث. قم: مرکز نشر اسلامی، ۱۴۱۳ ق، ۲۴ ج، ج ۹،ص ۲۳۹٫)
  علامه حلی نیز در ترجمه سلیم بن قیس می‏گوید:(الوجه عندی الحکم بتعدیل مشارالیه والتوقف فی الفاسد من کتابه.)
  ابن غضائری می‏گوید: (کتاب موضوع است و اعتنایی به آن نیست… و اصحاب ما وضع کتاب سلیم را به أبان بنابی عیاش نسبت داده‏اند) (علامه حلّی خلاصه الاقول فی معرفه الرجال. قم: انتشارات اسلامی، ۱۴۱۷ ه.ق ، ص ۱۶۳٫) شهید ثانی و سید بن طاووس نیز بر این قول صحه گذاشته ‏اند.

  دروغ و افترای شما در این مطلب کمتر بود اما در شبهات دیگر که حذف شدند سراسر دروغ و بیهوده گوئی بودند و مناسب شان سایت نبود که به آنها پرداخته شود .

  تاجران بازار مذهب اصلا وجود ندارد?یاخیلی ساده هستیدیاخیلی وهابی هستید.خدامیداند.


 22. محمد رضا says:

  میشه از نسب جناب عمر بفرمایید
  خدا مرا ببخشد ولی چند وقتی است که دچار شبه شده ام

  با تشکر از سایت خوبتان

  پاسخ :
  شجره نامه امیرالمومنین عمر وفضائل او لطفا کلیک کنید


 23. ramin says:

  واقعا حضرت عمر فاروق(رض)یک شخصیته کاملا والایی هستند که به دلیله اینکه در زمانه خلافتشون ایران فتح شد و اسلام وارده ایران شد،تو ایرا ن دارند به ایشون انقدر توهین میکنند امییدوارم همه ی مسلمین به شخصیت والایه ایشون پی ببرند .


 24. حقیقت says:

  سلام.چگونه بود که ابوبکر بعد از خود وصیت کرد که عمر بخلافت برسد و برای جامعه ی اسلام سر پرست تعیین کرد تا هرج و مرج به جامعه اسلام نیافتد…!
  اما رسول الله که کامل ترین اشخاص از نظر فکرو عقل و… بودند جامعه را بی سرپرست رها کردند و وصیتی برای جانشینی بعد از خود نکردند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ :
  هیچ کس نه پیامبر خدا و نه خلفای راشدین جانشینی تعیین نکردند . ………. و هرج و مرج که شما در خیالش هستید پیش نیامد !


 25. سید مجتبی says:

  همونطور که در بخش همسران و فرزندان حضرت علی گفتید اسلام دین کذب نیست پس خواهش می کنم منبع حدیث اول صفحه رو برای ما بذارید

  پاسخ :
  ۴۴۹۵ – أخبرنی عبد الله بن محمد بن إسحاق الخزاعی بمکه ثنا أبو یحیى ابن أبی میسره ثنا عبد الله بن یزیدالمقری ثنا حیوه بن شریح عن بکر بن عمرو عن مشرح بن هاعان عن عقبه بن عامر رضی الله عنه قال :
  سمعت رسول الله صلى الله علیه و سلم یقول لو کان بعدی نبی لکان عمر بن الخطاب
  هذا حدیث صحیح الإسناد و لم یخرجاه
  تعلیق الحافظ الذهبی فی التلخیص : صحیح
  المستدرک علی الصحیحین للحاکم جز۳ ص ۹۲


 26. nalk skd ih says:

  این متن به دلیل استفاده از کلمات رکیک حذف گردید .
  کاربر محترم اسمت را مسلمان نگذارید شما ننگ اسلام هستید .


 27. لاله says:

  سلام صهاک که بود؟ معنی من کان امه اخته عمته وابوه جده وخاله چیست وابن حجاج شاعر عرب برای که سروده؟

  پاسخ :
  این ها همه تهمت و اهانت به یک میلیارد واندی مسلمان اهل سنت هستند، هیچ اساس و واقعیتی ندارند .
  شجره نامه عمر بن خطاب و فضایل او، کلیک

  اگر خیال می کنید با اهانت به رضای الله و به بهشت می رسی بازهم ادامه دهید ، فقط بدانید هیچ عمل خیر یا شری از درگاه الله گم نخواهد شد .
  سبحان الله و بحمده سبحان الله العظیم


 28. مصطفی says:

  لعنت خدا بر درو غگویان؟؟


 29. مذهب حق says:

  این متن غیر مودبانه و غیر انسانی حذف گردید .
  ۳۱٫۵۷٫۱٫۱۴۹


 30. ضربت ذوالفقار says:

  خدا شما را با عمر و عایشه محشور بگرداند
  ان شا الله
  پاسخ :
  شما خودتان را ناراحت نکنید دوست عزیز

  این افتخار بزرگی برای امت اسلامی است که با امیرالمومنین عمر وام المومنین عایشه صدیقه حشر شوند، این سعادت عظیم نصیب هر کسی نمی شود .


 31. حامد says:

  این اظهار نظر به دلیل بیهوده گوئی حذف گردید .


 32. میهمان says:

  این اظهار نظر به دلیل بیهوده گوئی، دروغ پردازی و اهانت حذف گردید .
  ۱۰۹٫۲۲۸٫۱۹٫۱۶۲


 33. جعفر says:

  ماهمه مسلمانیم قبله واحد پیامبر واحد ودر خیلی ازمسائل مشتر ک هستیم واز طرفی بزرگ هر مذهب برایش محترم است واز بزگان دین هم نقل شده به انها اهانت نشود ثالثا اینگونه مسائل را واگذار کنید با علمائ دین با ادله ومستند بحث کنند کینه دشمن با مسلمان برایش شیعه وسنی فرق ندارد


 34. عمار says:

  در جواب برادر دینی ام یاسر: اینکه شما میگید در زمان حضرت علی(ع) کاری انجام نشد کذب محض است که با نوشته های خودتان نیز تطابق ندارد در زمان حضرتش نفاق چهره کریهش را نشان داد و ایشان تصمیم گرفتند بجای کشورگشاییهای بیهوده به داد اسلام و مسلمین برسند که اگر اینگونه نمیشد الان خبر از دین اسلام دیگر نبود و دیگر اینکه گفته عمر را همه میدانیم که گفت لولا علی لهلک العمر یعنی اگر علی نبود بقطع عمر هلاک میشد. در ضمن علی(ع) در ده سالگی ایمان آورد درحالیکه اول کسی ست که با اختیار کامل ایمان آورد و این نه تنها برای ایشان نقص نیست بلکه نشان از اوج عظمت روحی وجود نازنینش هست. السابقون السابقون اولئک المقربون
  والسلام علی من اتبع الهدی


 35. عبدالزهرا says:

  با عرض سلام
  من جانشین رسول خدا هستم ،‌ شما دو نفر (عباس و علی ) آمدید و تو ای عباس میراث برادر زاده‌ات را درخواست کردی و تو ای علی میراث فاطمه دختر پیامبر را .
  شما او را دروغگو ، گناه‌کار ، حیله‌گر و خیانت‌کار معرفی کردید و حال آن که خدا می داند که ابوبکر راستگو ،‌ دین دار و پیرو حق بود .
  پس از مرگ ابوبکر ،‌ من جانشین پیامبر و ابوبکر شدم و باز شما دو نفر مرا خائن ، دروغگو و گناهکار خواندید
  صحیح مسلم، کتاب الجهاد والسیر، باب حکم الفئ ، ح ۱۷۵۶
  نظر امیرالمومنین درباره ی ابوبکر و عمر……..
  شما را به مناظره پیرامون امامت امیرالمومنین به وباگم دعوت میکنم
  lمناظره ای برای رسیدن به حق

  پاسخ :
  شما فرد بی سوادی هستید مناظره با بی سوادی که نه علم دارد و نه درک سودی ندارد .
  دلیل بی سواد بودن شما این است که این روایتی قیچی شده ایست و شما هنوز از متن کامل آن اطلاعی ندارید .
  توصیه میکنم قبل از اینکه مناظره کنید کتابهای بزرگ اهل سنت را خودتان مطالعه کنید بسنده به روایاتی نکنید که در اختیارت دیگران قرار میدهند .


 36. سید حسام حسینی says:

  بخدا وقتی دارم این متنو مینویسم بغزم داره میترکه…آخه راجه ب همونایی که دل زهرا رو شکستن و حق علی رو گرفتن و ب پیغمبر تهمت هزیون گویی بستن….ببین با ج عزتی مطلب مینویسن…..ینی واقعا خدا تز سر تقسیرات این حضرات میگذره….خدا عادله وعده ماروز محشر

  پاسخ :
  دوست گرامی اولا خودرا عذاب وجدان ندهید عاقل باشید، زیرا بدان به بدی رسیده اند و خوبان به خوبی شان، حرف های بی اساس و کودکانه در دنیای متمدن امروز عاقلانه نیست ، ثانیا هرگز چنین چیزها و حرف هایی که می گوئید نبوده است .
  خلفای راشدین را رسول خدا در دنیا وعده بهشت داده است والان آنها در نعمتها بسر می برند، ما این وسط بیچاره ایم که نمدانیم بهشت می برن مارا یا جهنم بهتراست به فکر اصلاح خودمان هم باشیم .


 37. جانم فدای عمر(رض) says:

  عمر جان توهم خدایی داری مطمئن باش هرکس که به یک مسلمانی ازار برساند با الله طرف است چه برسد بتو که امیرالمومنین بودی {جانم بقربانت}الله حقت را ازاین مردمی که چشم وگوش بسته هرچه که به ذهنشان میاید به زبان میاورند را بگیرد مگراین مردم سفله نمیدانند علی (رض)باتو برادر بود پس چرا انقدر خیره سری میکنند …..خواهران وبرادران شیعه من بخدا این راهی که در پیش گرفته اید راهی جزرسیدن به اتش جهنم برایتان نخواهد داشت الله درقران همیشه بما توصیه میکند ا"فلا تعقلون "افلا تدبرون"….پس چراچیزی را که باچشمان خود ندیده اید پیروی میکنید!؟اینها فقط وسوسه های شیطان رجیم است دلم برایتان میسوزد که چرا با گمان های غلط دستی دستی خود را به عذاب خدا گرفتار میکنید!!!حیف است بدنتان با اتش جهنم یکی شود.
  پناه میبرم برخدا از شیطان رجیم.
  امیدوارم الله هدایتمان کند هم مارا وهم گمراهان را(امین)


 38. محمد رضا says:

  این متن به دلیل فحاشی حذف گردید .


 39. حامد says:

  پیامبر اکرم (ص) میفرمایند:""امت من پس از من هفتاد وسه گروه میشوند که همگی آنها هلاک میشوند الا یک گروه""
  وظیفه هر مسلمانی این است که گروه ممتاز را شناسایی کند.


 40. خان says:

  خداوند انشائ الله شما برادران اهل سنت را با الگو ها و اسوه های خوبتان مانند جناب عمر جناب ابوبکر جناب شمر جناب قنفذ جناب یزید و… اسوه های مومن دیگر تون محشور بگر داند.
  و ما شیعیان رو با حضرت محمد ائمه دوازده گانه و حضرات علی اکبر علی اصغر سلمان فارسی مقداد ابوذر و…. محشور بفرماید
  الهی آمین

  پاسخ :
  بدون شک خداوند مارا با پیامبر خدا علیه السلام و امیر المومنین عمر رض و امیر المومنین علی رض حشر خواهد کرد انشاءالله .


 41. علی مولا says:

  اولاشما اهل سنت چرا همش میگید ما بحث نمیکنیم و با شما بحثی نداریم اگر واقعا مردید و راست میگید قبول کنید


 42. eyeshe says:

  والله معنا.
  والله معنا..
  والله معنا…


 43. جواد بختیاری says:

  این کامنت غیر مودبانه و زشت حذف گردید .


 44. maede says:

  یه راستگو:
  در واقع شما دروغگویی بیش نیستید نمیدونم با کدوم منطقتون هر حرفی رو باور می کنید آقای به ظاهر محترم اول تحقیق کن بعد برو رو منبر.
  به اینترنت که دسترسی دارید؟پس سرچ کن تقویم سال ۱۳۷۱ ببین چی نوشته وفات یا شهادت؟!!!!حتیاگه بی سوادم باشی متوجه تغییرات وفات تا شهادت با خط رمز و تعطیلی رسمی و…خواهید شد.
  اگه فاطمه زهرا(س) شهیدشده پس چطور که فقط تو این بیست سال اخیر بهش پی بردید؟تا کی میخواید خودتون رو به نفهمی بزنید.دروغ بسه.شورش رو درآوردید.اگه واقعا پیرو فاطمه و علی هستید درس عدالت و احترام،ادب و…بگیرید نه فقط محب زبانی و دروغکی.

  یک مسلمان:
  خودتونم نمیدونی چی میخوای؟!!!!
  از یه بچه ابتدایی بپرس آخرین پیامبر کی بود؟مطمئن باش جواب می گیری.
  این جمله ای که گفتی و درکش برات سخته داره ارزش حضرت عمر(رض) رو می رسونه.
  اگه عمر بد بود پس غیر مستقیم داری پیامبر(ص) و حضرت علی رو زیر سوال می بری یعنی این دو شخصیت برجسته براشون مهم نبود که عزیزترین افراد خونوادشون باچه کسی هم خونواده میشه؟؟؟اگه یه غیر مسلمون این چرندیات شما رو بخونه میگه پس پیامبرشون هم مشکل داشت.کاش قبل حرف زدن یکم به عواقبشم فکر می کردی مسلمان.


 45. نجات الله عزیزی says:

  حضرت عمر کسی بود که ایران امروزی را مسلمان نمود….


 46. عادل says:

  من دوست دارم قضیه غدیر را برای من باز کنید که حضرت محمد(ص) فرمودند ((من کنت مولا فهذا علی مولا))
  و همچنین قضیه رضائه کبیر که شبکه های هشدار حاضر نیستند به آن بپردازند چیه ؟

  پاسخ :
  دوست گرامی ؛ اهلسنت هیچی برای پنهان کردن ندارند، این از الطاف الهی بر ماست که هیچ جا شبهه ای در مذهب خودمان نداریم ، لله الحمد
  شما قبل از اینکه آتش کینه ی تان را سمت ما کنید، لطف کرده اشتباه لفظی تان را اصلاح بفرمائید .
  با سپاس


 47. سعید says:

  با سلام
  یک سوال: عمر بن خطاب با تایید کدوم شورا به خلافت رسید؟ یعنی اگر شورایی که من نمی دانم تاییئ نمی کرد خلیفه نمی شد؟
  لطفا پاسخ دهید ممنون

  پاسخ :
  اصولا قاعده چنین است که خلیفه بصورت شورایی انتخاب می شود و این شورا متشکل از علما و معتمدین مردم از لشکریان و کسانی که جزو نخبگان جامعه اسلامی هستند می باشد که بدانها اهل حل و عقد می گویند.
  بعد از اینکه اهل حل و قد شخص یا اشخاصی را مناسب منصب حاکم دانستند،آنها آن شخص یا اشخاص را به مسلمانان معرفی می کنند و از مردم می خواهند که به وی بیعت بدهند.

  حال اگر مردم به آن شخص بیعت دادند در اینصورت بعنوان حاکم و خلیفه مسلمانان تعیین می شود.بنابراین اصل بر انتخاب خلیفه، بصورت شورایی است.

  ولی چند نکته جهت رفع شبهه لازم است:
  پیامبر صلی الله علیه وسلم فرد خاصی را بطور مشخص تعیین نکردند ولی می توان گفت که اشاراتی را برای تعیین ابوبکر رضی الله عنه داشته اند مثلا پیامبر صلی الله علیه وسلم هنگامی که بر بستر بیماری بودند و نمی توانستند نماز جماعت بپادارند،ابوبکر را برای امامت مسلمانان تعیین کردند و او چندین بار امام نمازگزاران بود( در حالیکه اگر واقعا علی را در غدیر غم به عنوان جانشین خود تعیین کرده بودند می بایست علی رضی الله عنه را نیز بعنوان امام مسلمانان برای ادای نماز جماعت تعیین می کردند اللخصوص در اواخر عمر پیامبر صلی الله علیه وسلم که با تعیین علی صحه ای را بر غدیر غم می گذاشتند ولی اینطور نبود و پیامبر صلی الله علیه وسلم ابوبکر رضی الله عنه را بعنوان امام نمازگزاران قرار دادند و این در حالی بود همیشه مسلمانان پشت سر پیامبر نماز می خواندند تا اینکه بر بستر بیماری قرار گرفتند و ایشان کسی را جز ابوبکر جانشین امامت خود بر نمازگزاران قرار نداد)

  ولی به هر حال بصورت مشخص ابوبکر را نیز تعیین نکردند زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم می خواستند تا یارانش را یاد بدهد که حکومت را بصورت شورایی اداره کنند و ایشان به یاران خود اعتماد داشتند که بعد از وفاتنشان می تواند مشکلات را براحتی حل نمایند که همانطور هم شد و وقتی مسلمانان ابوبکر را انتخاب کردند همگی با وی بیعت کردند و کسی مخالف نبود
  ک نکته هم لازمست که گفته شود و آن اینکه : می گویند اگر پیامبر صلی الله علیه وسلم کسی را مشخصا جانشین خود قرار نداد پس چرا ابوبکر عمر را جانشین خود کردند.
  این شبهه اشتباه است زیرا ابوبکر هرگز به صورت قطعی عمر را جانشین خود نکردند و بلکه ابوبکر در آخر عمر خود عمر را کاندید خلافت کردند و به مسلمانان معرفی کردند که عمر می تواند امر خلافت را بر عهده بگیرد و با اینکار خواست تا نامزد خود را به مسلمانان بشناساند ولی هرگز نگفتند که عمر بعد من خلیفه است بلکه اشاره نمودند که ایشان یعنی عمر می تواند جانشین من باشد (اگر شما نیز با وی بیعت کنید) و این امر ایرادی ندارد که کسی بعد از خود کاندیدای مورد پسند خود را معرفی کند تا در صورت کسب موافقت دیگران خلیفه شود چنانکه عمر بعد از وفات ابوبکر به مسلمانان مراجعه کرد تا ببیند آیا او را قبول دارند یا خیر.


 48. فقیر says:

  سلام
  لطفاً منابع ۱۲ موردی را که در ابتدا آورده اید مشخص نمایید.
  اما
  ۱- اینکه زمان اسلام آوردن عمر ۳۹ نفر تنها مسلمانان آن زمان بودند که فضیلتی محسوب نمی شود که اگر هم فضیلتی باشد که حضرت امیرالمومنین علی (ع) بر همگان تفضیل دارند و اولین اقرار کننده به پذیرش دعوت رسول گرامی (ص) بودند و پیش از بعثت حضرت رسول اکرم (ص) نیز موحد بودند و نه بت پرست و کافر.
  ۲- اینکه می گویید "اسلام آوردن عمر آرزوی رسولخدا و عزت اسلام بود" منبع آن را مشخص نمایید.
  ۳- منبع مشخص نمایید.
  ۴- از چه کسی لقب گرفت؟ منبع مشخص نمایید. اما تا آنجا که می دانیم طبق روایات اهل سنت پیامبر تنها یک نفر را به عنوان امیرالمومنین معرفی کرده است. آن شخص هم کسی نیست جز علی بن ابیطالب.
  اما منابع:
  شرح نهج البلاغه – ابن أبی الحدید – ج ۹ – ص ۱۶۹- مؤسسه إسماعیلیان
  تاریخ مدینه دمشق – ابن عساکر – ج ۴۲ – ص ۳۸۶- دار الفکر
  المناقب – الموفق الخوارزمی – ص ۸۵- مؤسسه النشر الإسلامی
  مطالب السؤول فی مناقب آل الرسول (ع) – محمد بن طلحه الشافعی – ص ۱۲۶ – ۱۲۷
  ینابیع الموده لذوی القربى – القندوزی – ج ۲ – ص ۴۸۸- دار الأسوه
  المناقب – الموفق الخوارزمی – ص ۱۴۲- مؤسسه النشر الإسلامی

  ۵- این هم فضیلتی نیست که اگر باشد حضرت امیرالمومنین علی (ع) داماد حضرت رسول گرامی (ص) بودند و این افضل است بر جایگاه پدر زن. آیا این دلیلی است بر اینکه عمر بتواند بر جایگاه والای پیامبر تکیه زند؟!!!

  ۶- آیا فتح سرزمین ها نشانه حقانیت برای امرا و خلفاست؟!!! اگر اینطور باشد که چنگیز مغول و تیمور لنگ افضلیت دارند بر ایشان!!!

  ۷- بنای شهرها چه امتیاز ویژه ای برای عمر به ارمغان می آورد که بتواند در جایگاه جانشین حضرت پیامبر (ص) قرار گیرد؟!!!

  ۸- ایجاد تاریخ هجری نیز فضیلتی برای کسی نمی آورد که با آن بتواند قرار گرفتن در مقام خلیفه پیامبر(ص) را توجیه نماید!!!

  ۹- دفن افراد در کنار حضرت رسول اکرم (ص) نشانه ای برای افضلیت آن شخص بر دیگران نیست. هارون الرشید خلیفه ظالم عباسی در کنار مدفن پاک حضرت علی بن موسی الرضا (ع) قرار دارد. آیا حتی این موقعیت می تواند هارون را از ظلم و ستم هایی که به دیگران روا داشته نجات بخشد؟!!!

  ۱۰- آیا از ابوجهل از لحاظ نسب به حضرت پیامبر اسلام (ص) نزدیک تر بود؟!

  ۱۱- حتى یک حدیث صحیحى که پیامبر(ص) ابوبکر را صدیق خوانده، و یا عمر را فاروق خوانده باشد نداریم، و آنچه آمده راجع به حضرت على(ع) است.
  (مفصل است لذا به این سایت مراجعه کنید http://oruj.ir/view/363)

  12- منبع آن را مشخص کنید. اما اگر هم صحیح باشد بازهم فضیلتی برای ایشان در رابطه با جانشینی حضرت رسول (ص) ایجاد نمی کند. زیرا طلحه و زبیر هه از جانب پیامبر (ص) لقب داشتند اما در مقابل حضرت امیرالمومنین علی (ع) قرار گرفتند و بر خلیفه زمان خود خروج کردند.

  امیدوارم که این مطالب را درج نموده و پاسخ آنها را قرار دهید.
  از طریق ایمیل هم می توانید پاسخ دهید.
  وبلاگ: http://faghrofana.blogfa.com
  ایمیل: marfasiran@hotmail.com


 49. محب الزهراء(س) says:

  برادر محترمم!آقا مهدی!بنده چند نظر در اینجا گذاشتم که شامل استدلال بود و دور از هرگونه توهین و فحاشی….

  ولی نظراتی که استدلال بودند به هیچ عنوان درج نشدن و فقط این نظر درج شد…..

  و حتی اگر هم توهین باشه البته به نظر بنده باید درج بشه…به طور آزادانه…..اگر به سایت های ما سربزنید فحاشی و ناسزا نمیبینین….جز اینکه ما از منابع شما بزرگواران دلیل و استدلال آوردیم…..

  البته بماند که در ههر دو طرف_چه برادران اهل تسنن ما و چه اهل تشیع-برخی اهل ناسزاگویی هستن که اگر به برخی از سایتها سر بزنید توهین دو طرف رو به یکدیگر میبینید…

  اما در سایت های معروف ما مثل موسسه تحقیقاتی ولی عصر(عج)جز استدلال نمیبینید…..

  از این نظر میگم که نظرات درج بشه تا همه با واقعیت آشنا بشن و راه حق رو انتخاب کنن.

  والسلام علیکم و رحمت الله.

  _البته انشاءالله نظراتم درج بشن_

  و همینطور=

  برادرم!آقا مهدی!

  اگر هم بخواهید بنده هم میتوانم منطق برخی از برادران را به شما نشان دهم.

  و بنده با عزیزان اهل تسننمون مباحثه کردم و سعی کردم که در حد توانم از تشیع دفاع کنم….

  و شده که نظر برادران سنی ما اشتباه و دور از حقیقت باشه ولی هرگز به ایشان نسبت دروغگویی ندادم بلکه با دلیل حقانیت گفتارمان را برایشان اثبات کردم.

  چون به نظر من نسبت دروغگویی و….به همدیگر دادن باعث دوری ما از همدیگه میشه و همینطور ادعای بی دلیل هم باعث لجلجت و عناد میشه….

  برادر محترم!آقا مهدی!این طبیعیه که شما سخن من رو قبول نداشته باشین چون سالها با اعتقادات عامه بزرگ شدین ولی این دلیل نمیشه که به من نسبت دروغگویی بدید.

  حال سخن رو طولانی نکنم….

  بنده=

  راجع به این مطلب که علی اول کسی بود که به رسول خدا ایمان آورد آن هم در سن پایین نظر برخی از برادرها و خواهران گرامی اهل تسنن رو راجع به این مطلب دیدم و مشاهده کردم که البته برخی شون خواستن که این خصیصه مهم علی بن ابی طالب را کوچک بشمرن به دلیل اینکه ایشان در سن پایین ایمان آورد.ولی در عوض بخوان به علت بالا بودن سن خلیفه دوم در حین اسلام آوردن …..

  وظیفه خودم دانستم که راجع به این مطلب به چند نکته اشاره کنم=

  ۱=این که علی اول مومن به خدا بود فضیلتی بزرگ برای ایشونه و اون هم در نوجوانی فضیلتی بیشتر!چرا که ببین مقام مولا چه بوده که بزرگ شده اول شخص عالم خاتم الانبیاء و سید المرسلین بود و آنهم افتخار این رو پیدا کرد که در نوجوانی دعوت حق را لبیک بگه…و رسول خدا در سن پایین او را به اسلام دعوت کنه!

  ۲=اگر شخصی بخواد اول ایمان آوردن علی را کوچک بشمره و زیر سوال ببره ….در وهله ی اول عظمت خدا و رسولش رو زیر سوال برده!….زیرا هیچ گاه خدا و رسول او کار بیهوده و سخیفی انجام نمیدن…

  ۳=زمانی که پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) علی رو به این خصلت ستایش میکنه….دیگر چه جایی برای سخن هست؟!

  قال الرسول(ص)لعلی=تخصم الناس بسبع و لا یحاجک احد من قریش=انت اولهم ایمانا بالله و اوفاهم بعد الله و…..=نبی خدا به علی فرمود=در هفت صفت با مردم احتجاج مینمایی که احدی در قریش با تو در آن شریک نیست=تو نخستین آنها در ایمان به خدا هستی ……(الریاض النضره ج۲)


 50. salim says:

  سلام درودخداوندوحضرت پیامبران واولیا الله ومومنین ومسلمانان برشما باد حضرت عمرجان روح وجانم پدرومادرم وفرزندانم به فداى شما ازشفاعتت مارامحرم مگردان سرورم


 51. مهدی. says:

  محب الزهراء(س),
  و ای کاش شما عزیز بجای ردیف کردن این همه دروغ یک راست می گفتید .
  ۱_ در این سایت نظرات کاربران بدون سانسور منتشر می گردند، حتی نظرات مخالفین من جمله مخالفین یکی شما هستید که نظرتان بدون سانسور منتشر گردید .
  ۲_ در این سایت نظرات فحاشان حذف میگردند، کسانی که فحاشی به ناموس رسول خدا، خلفای راشدین، بزرگان دین و مدیر سایت می کنند . شایسته نیست ما این سایت مقدس را با حرفهای فحاشان آلوده کنیم ، این سایت جایگاه بیان تقدس الله تعالی ، انبیاء کرام و قرآن سنت است .
  ۳_ در بسیاری از سایتهای برادران ما نظرات مارا تائید نمی کنند . سایتهای آنها بر خلاف سایتهای ما اهانتگر هستند .
  ۴_ ما همه را گذاشتیم با اختیار مذهب انتخاب کنند، شما هم بگذارید همه با اختیار مذهب انتخاب کنند .
  ۵_ اگر نیاز داشتید چند نمونه از منطق شمارا به شما ارائه خواهیم داد .


 52. مسلم says:

  نام: عمر بن خطاب.
  نام پدر و جد و دایی : خطاب.
  نام مادر و خواهر و عمه : حنتمه .
  کنیه: ابوحفص.
  شغل: در جاهلیت دلال دراز گوش و یا شتر چران..
  شغل پدر : دزدی مشهور در قریش و الاغ فروش و خرچران. مشخصات ظاهری:
  قد بلند – لاغر – سرش بی مو و گندمگون. فرزندانش: عبدالله- عبیدالله- عاصم- زید- عبد الرحمن- حفصه
  . مشخصات اخلاقی: تندخویی و غضب و تازیانه های او بین همه مشهور بوده .
  منابع:
  (سند: مسند احمد حنبل ج ۱ ص ۵۵ – الکامل (ابن اثیر) ج ۲ ص ۱۳۵ و ۳۲۷
  – صحیح بخاری ج ۱۰ ص ۴۴ – سیره ابن هشام ج ۴ ص ۲۳۸و….) و شدیدا سنگدل و غلیظ القلب بوده است. مدت خلافت بناحق: ۱۰ سال و ۶ ماه و ۴ روز . سن : ۵۲ یا ۵۴ یا ۵۵ یا ۶۰ یا ۶۳ یا ۶۴.
  تاریخ به هلاکت رسیدن : نهم ربیع الاول (سند: شاخه طوبی (نوری) ص ۱۵ و ۱۶ (خطی) – عقد الدرر ص ۶۸.)

  این حدیث عیناَ از باذکر کتب اهل سنت نقل شده و می توانید با مراجعه به منابع آن را مشاهده کنید
  پس برادران اهل سنت که پیام می گذارند که مغرضانه و بی ادبی می کنید و نباید به صحابه پیامبر توهین کرد بدانند که
  این مطلب از من یا راویان شیعه نیست و خود علمای سنی نوشته اند یاد آور می شوم علی هم صحابه بود اگر یک بدی از او در تاریخ دارید بیان کنید…


 53. محب الزهراء(س) says:

  ای کاش شما عزیزان نظرات همه را بدون سانسور درج میکرئین!…همان گونه که در سایتهای اهل تشیع میبینیم که نظرات برادران و خواهران گرامی اهل تسنن درج شده و بهش هم پاسخ داده شده….
  ولی شخص بنده در اینجا چند نظر ارسال کردم تا به الآن درج نشده….و میبنیم که نظرات چند تن از اهل تشیع هم حذف شده….
  دوستان عزیز!بگذارید همه با اختیار مذهب خود رو انتخاب کنن….و بذارید که دوستان سنی ما هم با منطق و جدان و تفکر به استلال های شیعه گوش بدن….


 54. یا علی says:

  عرض سلام و ادب و احترام خدمت همه عزیزان و گرامیان اهل تسنن و اهل تشیع.

  برادرم!احمد آقا!

  اگر آن طور که شما میفرمایید باشه پس درجه کفاری که بعدا ایمان آورده اند باید از درجه تمام انبیاء از جمله خاتم الانبیاء_صلی الله علیه و آله و سلم_بالتر باشد!

  برادران و خواهران محترم من!مگر نمیدانید که کسی که تا کنون بت نپرسیده با کسی که قبلا میپرستیده یکسان نیستند؟

  حضرت علی(ع) طبق روایات فریقین_شیعه و سنی_هیچ زمانی بر بتی سجده نکردن و در خانه کعبه به دنیا آمدن.

  و زمانی که وحی بر سیدنا و حبیبنا رسول الله(ص)نازل شد و اسلام ظهور کرد.اولین کسی که بر رسول خدا(ص)ایمان آورد مولانا علی(سلام الله علیه)بود.


 55. آرش says:

  امیدوارم خداوند مهربان دیدار جناب رسول الله «ص» ویارانشان رادرروز قیامت نصیب من گنهکار بگرداند وتشکرفراوان ازمدیریت سایت که بااین مطالب دل مارا روشن کردند.


 56. نمارق says:

  جونم فدای حضرت عمر.کاش منم اون زمان بودم ومیتونستم ببینمش.انشاالله روزقیامت باپیامبروصحابه محشوربشیم.آمییییین.احمدآقاشمام بگوآمین


 57. ایمان says:

  این متن به دلیل بیهوده گویی و غیر علمی بودن حذف گردید .


 58. احمد says:

  مسلم حقیقت جو,
  پاسخ ۱_ هیچ کس نمی گوید خون شیعه حلال است واین یک شایعه است .
  پاسخ ۲_ واژه وهابی یک تبلیغات مغرضانه برای تفرقه بین مسلمانان است، البته وجود افراد تندرو در هر دو طرف قابل انکار نیست .
  پاسخ ۳_ از نگاه ما و طبق اسناد کتب برادران شیعه حضرت زهرا با موت طبیعی از دنیا رفتند .
  پاسخ ۴_ خیر به هیچ عنوان قبول نداریم، چون لعنت فرستادن کار بیهوده ایست در عوض ما به مسلمانان توصیه می کنیم که اوقات شان را با یاد خدا بگذرانند نه با بیهودگویی .


 59. مسلم حقیقت جو says:

  سلام
  من از مدیر سایت بسیار ممنونم که دیدگاه های دو طرف را در سایت قرار میدهد
  چند تا سوال دارم
  ۱- آیا اون افرادی که میگن ریختن خون شیعه حلال است سنی هستند یا وهابی
  ۲- ایا شما وهابیت را قبول دارید؟
  ۳- به نظر شما دلیل شهادت دختر رسول اکرم (ص) چه بود و قاتل ایشان که بود؟
  ۴- آیا قبول دارید که ما شیعان بگوییم: لعنت خدا بر قاتل دختر پیامبر (ص)؟


 60. احمد says:

  احمدn,
  سلام علیکم
  مسئله عصمت نظر شماست از نظر ما هیچ کس معصوم نیست نه حضرت علی و نه حضرت عمر، انبیا فقط معصوم هستند، و بلکه آنطور که شما از علی تفسیر می کنید و گمان دارید علی مرتکب گناهان کبیره نیز می گردد .
  پاسخ دوم : کسی که کافر بوده و مسلمان شده است درجه اش بیشتر است به دلیل قول خداوند که می فرماید _ گنهگاران وقتی توبه می کنند خداوند تمام گناهان عمرشان را به نیکی تبدیل می کند . با این حساب کافر توبه کننده اعمال نیکش بیشتر است
  ضمنا حضرت علی از قبل مسلمان نبوده در سن ۹ سالگی طبق روایتی مسلمان شده است و رسول خدا در میان مسلمانان مبعوث نشده بلکه در بین مشرکان مبعوث شده تا آنهارا بسوی هدایت دعوت دهد .
  پاسخ سوم : اگر شجاعت امیرالمومنین عمر نبود رسول خدا و یاران فرصت هجرت هم پیدا نمی کردند و در همان مکه به شهادت می رسیدند


 61. احمدn says:

  سلام با عرض خسته نباشید من دو سوال داشتم:۱)به نظرتون کسی که هیچ گناهی نکرده وهرگز کافر نبوده برای خلافت بعد از رسول خدا لایق تره یا کسی که تا سن ۲۹سالگی کافر بوده. ۲)اگر جناب عمر این همه که شما میگید قوی وشجاع بوده پس اصلا چرا رسول خدا به مدینه مهاجرت کرد یا یاران پیامبر به حبشه رفتند؟ با تشکر


 62. reza-iran says:

  سلام
  به همه برادران سنی و شیعه عرض ادب و احترام دارم
  میخام بگم مشکل بین شیعه و سنی مشکل بین دو برادر در یک خانواده است
  به سادگی قابل اغماض است
  اما دردسر جهانیان همیشه ابلیس و یاران باوفایش صهیونیستها هستند که باید با توکل به خداوند متعال و دعای پیامبر خاتمش محمد که سلام خدای بیهمتا بر او و بر همه صاحین باد با این شیاطین عاقلانه جنگید و ما مسلمانان چه سنی و چه شیعه ماموریم به کردار وجهاد در راه خدا
  به امید موفقیت همه صالحان


 63. یا علی says:

  السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

  عرض ادب و احترام خدمت همه مسلمانان از اهل سنت و اهل تشیع رو دارم.

  بنده میخواستم قبل از اینکه سخنان اصلیم رو بگم _انشاء الله_به این نکته اشاره داشته باشم که همه ما موظفیم که در مباحثاتمون از سب و توهین خودداری کنیم .و با احترام و آرامش سعی در رسیدن به حقیقت داشته باشیم.

  نکته اولم راجع به ایمان آوردن علی در سن پایین هست.

  در کتب عزیزان اهل تسنن مانند=مجمع الزوائد هیثمی_المعجم الکبیر طبرانی_انساب الاشراف بلاذری و….آمده که سیدنا و حبیبنا رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم)خطاب به علی فرمودند=تو اول کسی هستی که به من ایمان آورده و اول کسی هستی که در قیامت با من مصافحه مینمایی تو صدیق اکبر و فاروق اعظم هستیکه بین حق و باطل را جدایی و تویی یعسوب مومنین…..

  همین طور در مسند جناب احمد بن حنبل آمده که رسول خدا(ص)خطاب به علی فرمودند=تو از نظر اسلام و ایمان اول مسلمان و مومن هستی…..

  زمانی که رسول خدا نیز علی را به خاطر اینکه اول مومن هست ستایش میکنه آیا انصاف هست که کسی بگه که چون اسلام علی در سن پایین بوده پس ارزشی نداره؟

  وانگهی مگر رسول خدا علی را به اسلام دعوت نفرمود؟آیا ممکنه که خاتم الانبیاء (ص)کار بیهوده انجام بده؟؟

  اگر شیعیان منتقد جناب خلیفه دوم هستند قطعا دلیل دارن….آیا عزیزان تا به حالا فکر کردن که چرا شیعیان منتقد ابی ذر و سلمان و عمار نیستن ولی منتقد حضرات خلفای ثلاث هستند……و حتی اهل تشیع برای اثبات ادعای خودشان از کتب خود گرامیان اهل سنت دلیل دارن…..

  البته بنده اول میخوام جواب چند شبهه که ممکنه پیش بیاد رو بدم……=

  اگر برخی از عزیزان میخوان این شبهه رو پیش بیارن که اگر فاطمه زهراء به شهادت رسیده بود پس چرا علی قیام نکرد…در جواب این بنده چند نکته رو متذکر میشم=

  اهل تسنن و اهل تشیع در اینکه سمیه اولین شهیده راه اسلام است هم نظر هستن….

  سمیه شهیده به دست کفار در مکه به شهادت رسید….حال عزیزان جواب من رو بدن که چرا رسول خدا برای خونخواهی سمیه شمشیر نکشید و قیام نکرد؟؟

  و همین طور پاسخ بنده رو بدید که به چه علت رسول خدا به مدت ۱۳ سال پس از پیامبری اش در مکه و نوزده ماه در مدینه با مشرکین جهاد ننمود؟

  دومین شبهه ای که پیش میاد اینه که چرا علی از همسرش دفاع نکرد؟؟در جواب این شبهه این نکته رو متذکر میشم که از کتب اهل تسنن در تفسیر آلوسی و از کتب اهل تشیع در کتاب سلیم بن قیس آمده که علی در روز حمله خلیفه دوم به خانه فاطمه پس از جسارت خلیفه ثانی به فاطمه خلیفه دوم رو به زمین زد و به بینی و گردن او کوبید …..

  پس طبق کتب اهل تشیع و تسنن علی از همسرش دفاع کرد اما اینکه اگر شمشیر میکشید و جنگ میکرد این مخالفت با دستور رسول(ص)بود….در مجمع الزوائد هیثمی و تاریخ مدینه دمشق و کنزالعمال آمده که حضرت محمد(ص) خطاب به امیرمومنان علی فرمود=((یا علی!انک ستبتلی بعدی فلا تقاتلن…….با آنان نبرد نکن.

  و اما شبهه ازدواج عمر و ام کلثوم…..
  اول این نکته رو عرض کنم که علم کردن ازدواج عمر و ام کلثوم به نیت تکذیب شهادت فاطمه بنت رسول الله منطقی و عاقلانه نیست…..
  زیرا=
  ازدواج محمد بن علی یعنی امام جواد با ام الفضل دختر مامون هرگز باعث نشد که ما شهادت امام رضا به دست مامون رو تکذیب کنیم…..


 64. pingip says:

  سلام علیکم
  خدمت همه آقایان
  انشاا… همه ما وارد بهشت شویم
  دیده اند کافری در بهشت بود دلیلش را جویا شدند که این کافر چطوریه که وارد بهشت شده؟ فقط به خاطر مواظبت و رسیدگی به سگش
  حالا که همه ما مسلمانیم و به خدا و پیغمبرش ایمان داریم این حرفها چیست که میگویید
  بنده فقط یک چیز میگویم:مواظب حرفهایتان باشید اون دنیا برای هر کلمه باید پاسخ بدهید.


 65. سهراب رحیمی پور says:

  بنام خدای قادر.سلام برتمامی برادران سنی مذهب عزیزم.من تنها مباحث علمی رابیان میکنم وخداوند لعنت کند فحاشانه بیسوادویاوه گویان پرحرف را.


 66. سام says:

  با سلام به شما و همکاران گرامیتان.بنده شیعه ۱۲ امامی هستم.دوستان خوبی هم دارم که اهل سنت هستن .اولین چیزی که اسلام عزیز وپیامبر(ص) به انسانهای آزاده یاد داده اند اینست :احترام و محبت نسبت به همدیگر.اولین شرط بندگی خداوند رحمان انسان بودن است نه دین وکیش .پس ما اگر میخواهیم بنده خوبی باشیم باید به هم و عقاید هم احترام بگذاریم .چرا که هدفمان باید رسیدن به رشد معرفت و خدا شناسی باشد وبس.انشاا…همه دوستان با هر عقیده ای که هستن سلامت و موفق باشند. یا علی


 67. عمر says:

  جانم فدای عمر,ابوبکر ,عایشه,عثمان وعلی

  انجا که سفارش خدا وپیامبر وقران به عدم ناسزا ودشنام به مسلمانان است اما شاهد آن هستیم که اکثر قزیب به اتفاق مردم کشورهای اروپایی انرا رعایت میکنند واین اعمالهای ناپسند اصلا درزندگی انها وجود نداردوانجا که ما دم از فرهنگ میزنیم، امادرفحش جواب چرایش رانمیدانیم ولی میدانیم این نشانه فرهنگ برتر (که این فرهنگ آزان اروپائیان است) ,نیست -خوشا به سعادت عمر ابوبکر,عثمان وعایشه که (به یقین حدیث پیامبر آنهابهشت اند) کما اینکه درجایگاه همسر رسول باشد یاخلیفه یا انسان چند صدسال فوت شده در گذشته وخداوند به سزایش برساند انکه سزاوار اوست مگر نه اینکه همه انسانها مسئول کردار خود هستند وبراساس کردارشان اعمالشان سنجیده میشود نه بواسطه فحش وتلبیس به درو همسایه —-خداوند همه گناهانمان ببخش فقط الله و فقط الله


 68. سپهری says:

  سلام

  چرا نمیگید که اگر عمر نبود،الان امام زمان(عج)در غیبت نبودند؟


 69. احمد says:

  علی ولی الله,
  دوست عزیز. شما قبل از اینکه به دیگران تذکر دهید ابتدا ادب را یاد بگیرید، و برای این کار مدتی نزد انسان شریف و مودبی رفت و آمد کنید تا ببینید ادب چیست .
  بچه به کسی می گویند که به سن بلوغت نرسیده باشد، انگار شما معنی این واژه هار را بلد نیستید
  ثانیا ، برای مناظره بزرگان از ما اجازه نگیرید، زیرا ما مدت ها پیش این اجازه را داده ایم ومشتاقانه منتظر چنین روزی هستیم .


 70. علی ولی الله says:

  خواهش میکنم ۴ تا بچه ابروی اسلام و مذاهب نبرین. اجازه بدین بزرگانتان با هم بجث کنند. اون موقع ببینید کی به مذهب دیگری ایمان میاورد.
  انشاالله که یکی از بزرگان مذهب تسنن حاضر به مناظره با آیت الله العظمی مکارم شیرازی (فقط با استناد به قران کریم) بشن.
  بعد اگر اهل تسنن هم به حق بود(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) همگی با حضور آیت الله های بزرگ شیعه به این مذهب بگرویم. امیدوارم بزرگان تسنن هم چنین جراتی داشته باشند و به محض اثبات حقانیت شیعه، به این مذهب شریف ایمان بیاورند.
  گرچه آدمی که خود را به خواب زده ، هرگز بیدار نخواهد شد


 71. علی ولی الله says:

  درسته وحدت
  خدا … کند عمر که نفر ۳۹ می بود که ایمان آورده، پس علی (ع) که نفر اول بوده چی؟
  پس هر کس داماد هر کسی شد یعنی تایید؟


 72. طلبه (عبد علی) says:

  به دلیل نشر اکاذیب حذف گردید .


 73. یا زهرا says:

  به علت محتوای غیر علمی و بیهوده گوئی حذف گردید


 74. کاوشگر says:

  سلام علیکم
  در دین مبین اسلام توهین به شخص وجود ندارد و این عمل نکوهش شده است . به قول بزرگی که می فرماید طرق الی الله به عدد نفوس . البته جستجو در دین و پیدا کردن حقیقت کاری بزرگ و ستودنی است . به هر حال خداوند هر کس را با دوستداران او محشور می کند . انشاء الله شما هم با عمر محشور شوید .


 75. بهروز says:

  یه راست گو,
  بهتره اسمتو عوض کنی.


 76. fatemehmslmi says:

  سنی مخلص امام سجاد,
  چرا حرفا می زنی خدا رحم کنه امیدوارم که به خشمش دچار نشویم تا وقتی که امام علی(ع)هست جای این حرفا نیست.


 77. خاک پای اهل سنت says:

  دوست گرامی شما نیازی نیست خاک پای اهل سنت باشید بجای این کار در فکر اصلاح و هدایت خودتان باشید و نگران عاقبت خودتان باشید زیرا در روز قیامت و در قبر از خودت سوال می پرسند .
  دروغ پردازی و نقل دروغ از گناهان کبیره است ، با این کار به سعادت نخواهید رسید . پس توصیه می شود توبه کرده و دنبال اعمال صالحه بروید و همواره از خدای منان دعای هدایت و قرب نمائید تا خدا شمارا به درگاه خویش بپذیرد . این بهتر است برای شما از بیهوده گوئی و ضایع کردن اوقات تان .
  با تشکر مدیر سایت .


 78. فاطمه-ن says:

  سلام و درود بر امام زمانم مهدی(ع) ……. ویرایش شد .
  پاسخ این کاربر ایمل گردید .


 79. حسام says:

  سندی که بیانگر ازدواخ ام کلثوم با عمر هست را بگذارید تا مردم ببینند راستی این همه مطلب برایتان ارسال کردم ولی دریغ از یک جواب


 80. امیر says:

  با سلام خدمت همه -بهترین کاری که ما انسانهای ۱۴۰۰ سال بعداز اسلام میتوانیم انجام دهیم کنترل اعمالمان – حفظ ابمان و تلاش برای بهتر زیستن در این دنیای فانی میباشد.مطمئنا بعداز قرنها از تاریخ اسلام بسیاری حقایق فراموش شده است و بسیار نکوهیده است که ما به اختلافاتی راکه اصلا تا صبح قیامت حل نمیشود راشعله ور کنیم .همانگونه که خدا در قران گفت که اختلاف یهود ونصاری و خیلی ار فرقه ها را درروز قیامت داوری میکند-پس دیدید که اکثرا به دنبال حل چیزی هستید که توسط شما حل نمیشود-اگر حضرت علی و حضرت عمربن خطاب رضی زنده شوند و اگر از هر دو بپرسند که شما شیعه هستید و یا سنی با خنده و تعجب خواهند گفت ما مسلمان هستیم-حتی خداوند در جایی از قران میفرماید قبل از شما امتهایی بودند و رفتند-وشما فقط مسئول اعمال خود هستید -و البته بهترین پیشنهاد من این است کسانی که می خواهند تحقیقی غیر مغرضانه داشته باشند بهتر است کتابهایی که قدیمی ترند را مطالعه کنند -مثلا آثار مولانا- شیخ عطار نیشابوری و آثار عرفانی-و چه بسا اصلا نظرشان راجع به همه چیز به نحو احسنت تغییر کند-ضمنا زیاد سخت نگیرید – سلام بر کسی که خدا و فرشتگانش بر او سلام میکنند-بدرود


 81. آگرین says:

  باسلام
  خیلی ممنون ازمطالب بسیاردلنشین وزیبایتان.من قبل ازخواندن این مطلب نگاهی به سایت های شیعه دراین موردانداختم وخیلی ناراحت شدم کاچطوربه این راحتی اجازه اهانت به امیرالمومنین عمر(رض)رابه خودشان می دهند.کسی که رسوا خداخودش درآروزی مسلمان شدنش بود.خیلی متاثرشدم.خداوندهدایتشان کند.گناهشان به گردن بزرگانشان است که مغزشان رابااین اراجیف پرکرده اند.
  پناه برخداازتوهین های این جاهلان به آن مدان واقعی وشیردلان.جانمان فدایشان


 82. فدایان عمر (رض‏)‏ says:

  از خداوند متعال برای شما ارزو سر بلندی میکنم و امید ب ان روزی که دشمنان عمر ( رض )………


 83. یا الله says:

  ؛ فقط الله جل جلالو لیاقت پرستش رو داره حاجت خواستن از بنده خدا شرک هست خداوند بسیار بخشنده و مهربانه ولی باید انسان شعور داشته باشه که بدون و درک کنه که بهن بنده خدا و خداوند بسیار بسیار فرق هست؛ پس بدونید الله جل جلالو مالک اصلیست


 84. زاهدان 85 says:

  سلام
  عمر‏(‏ رض ) برای اسلام چکارهایئ انجام داده بود که چنین توهین زشت و ناپاسندانه ب این شخص بزرگوار میکنید بخدا قسم دارید اشتباه میکنید  


 85. الیاس says:

  سلام
  جوانان بدر همیشه پشتیبان شما هستند
  عمری زندگی کنیم


 86. یه بنده خدا says:

  خیلی ازتون ممنونم مطالب مفیدی بود


 87. نیما says:

  درود بر عمر.درود درود بر صلاح الدین ایوبی.آن بزرگان دین اسلام.آیا در آینده بزرگانی مانند انها خواهند امد


 88. اشکان says:

  امام حسین گفته هرکس برای ما عزاداری کنه مسلمان نیست خواهشا به حضرت عمر توهین نکنید


 89. محمد ماهر says:

  سلام علیکم :

  جانم فدای عمـــــــر *
  جانم فدای ابوبکر صدیق ، * عمر فاروق *، عثمان ذی النورین ، و حیدر علی شیر خدا . ( رضی الله عنم اجمعین )
  جانم فدای تمامی اصحاب پاک رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم ) درود بر تمامی آن بزرگواران .

  ان شا الله که ، الله متعال همه ی ما و شما را با این بزرگواران محشور بگرداند .
  بسیار مطالب زیبا بود . متشکرم *
  جزاکم الله خیرا . *


 90. lfil says:

  به علت کذب حذف گردید .


 91. سنی مخلص امام سجاد says:

  یک مسلمان,
  جواب دوست ناحا لی چراعمر رضی الله عنه پیامبر نشد جون پیامبر طبق ایه قران ختم المرسلین میباشد ۲پیامبرفرموداگربعدازمن پیامبری میامد عمربود


 92. 1375 says:

  این کامنت به دلیل اهانت و کذب شاخدار حذف گردید .


 93. احمد says:

  ۱۳۷۵,
  دوست گرامی
  حقایق و اسناد معتبر کجاست !!
  قطع و برید احادیث کتب ما اسناد معتبره ؟
  لطف کنید قبل از اینکه حقایقی را بیان کنید ابتدا خودتان آن را در مرجع ببینید .
  همچنین سعی کنید مودبانه حرف بزنید .
  با سپاس


 94. 1375 says:

  آخه برادر گلم از کی بیان حقایق واسناد معتبر شده اهانت وبی ادبی؟؟؟خیلی ببخشد ها برید کتاب صحیح بخاری رو بخویند ببیند ادب توش هستش یانه؟؟؟(آقای یه راست گو)درست میگه.این کجاش اهانته.خواهشا بین بیان حقایق واهانت تمییز قائل بشیدواگر اهانت باشه که تو کتب خودتون این حرف هار ونوشته!!

  یه راست گو,
  به خاطر وحدت البته نه وحدت اعتقادی این حرف هارو نگو؟؟


 95. احمد says:

  منطق,
  دوست بسیار گرامی . قبر فاطمه زهرا در بقیع است و آباد کردن قبر احترام نیست بلگه الگو قرار دادن زندگی حضرت فاطمه احترام است و قبر نمی تواند الگو باشد .


 96. منطق says:

  باسلام با احترام یک سوال ویک درخواست قبر دخت رسول الله کجاست ایا اهل سنت به شیعه اجازه میدهد به احترام رسول الله قبر دخت رسول الله همانند مسجد رسول را اباد کند


 97. محمد امینی says:

  سلام خدا بر شما باد
  واقعا جالب و مفید و ………..بود واقعا لذت بردم
  منو امثال من با خواندن چنین مطالبی بهتر از دین و مطالب مفیدش استفاده میکنیم
  دستتون درد نکنه خدا پاداشتونو بده التماس دعا بسلامت


 98. علي صارمي says:

  درود خدا بر سردار بزرگ اسلام ، آنکه پرچم اسلام را در سراسر جهان به اهتزاز در آورد هزاران درود و رحمت بر فاروق اعظم، افتخار اسلام و مسلمین


 99. مهمان says:

  درود خدا بر ابر مرد تاریخ فاتح ایران و روم آنکه اسلام را عزت بخشید داماد زهرا وپدر خانم پیامبر فاروق اعظم امیر المومنین عمربن خطاب رضی الله عنه . امت اسلامی و امت حق هرگز رشادتهای ایشان را فراموش نخواهد کر و تا ابد ممنون شان خواهند بود


 100. h says:

  حذف گردید .
  خداوند همه را به صراط مستقیم هدایت نصیب کند


 101. بهروز says:

  گدای شنیدم که در تنگجای / نهادش عمر پای برپشت پای / ندانست درویش بیچاره کوست / که رنجیده دشمن نداند زدوست / براشفت بروی که کوری مگر / به او گفت سالار عادل عمر / نه کورم ولیکن خطارفت کار / ندانستم ازمن گنه درگذار / چه منصف بزرگان دین بوده اند / که بازیر دستان چنین بوده اند / سعدی شیرازی


 102. محسن فیض الهی says:

  به نام عاشق علی
  من شیعه مولا علی و فخر جهانم مصطفی ست………..
  اگر کسی به خوبی و مردانگی عمر کوچکترین شکی دارد باید کتاب ها و منابع بهد از انقلاب رو دور بریزه و بره کتاب های همچون "محمد پیغمبری که باید از نو شناخت"و"عایشه بعد از پیغمبر" که و نویسنده ی غیر مسلمان نوشته اند رو بخونه
  در منبع داخلی هم مثنوی مولانا وعطار رو بخونه تا ببینه عمر کیه
  قصه مولا علی از تمام دنیا جداست
  اما این دلیل نمیشه خوبیهای عمر و ابوبکر و عثمان رو در نظر نگرفت
  اگر عمر قاطل دختر پیغمبر بود من دیگه علی رو قبول نداشتم…چون که بعد از فوت جانسوز فاطمه زهرا رابطه مولا علی و عمر بزرگوار هیچوقت خراب نشد….
  و در جواب دوستانی که میگن مولا علی صبر نشون داده باید بگم مهرابانتر از پیغمبر کسی نیست .وقتی که وحشی حمزه عموی پیغمبر رو کشت برای عفو پیش فخر جهان مصطفی اومد مولام محمد بخشیدش اما هیچوقت به صورت وحشی نگاه نکرد…………………بعد مولا علی بیاد با قاطل زنش………
  درود بر عمر
  فاش میگویم که مولایم علیست…………..

  راستی منو ببخشید اگه غلط املایی دارم
  املام ضعییفه……..


 103. سمیه says:

  سلام علیکم
  ممنونم ازاین مطلب بسیار خوبتان
  اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمد رسول الله


 104. برهان2 says:

  ممنون از مطالبتون اگه بازهم درمورد خلفای راشدین ودیگربزرگان دین هست روسایتتون بذارید ……………ممنون میشیم


 105. سید رضا says:

  برادر من از مدرسین حوزه علمیه قم هستم.به خدا قسم اگه یه بار دیگه نظرات منو حذف کنی سایتت رو میدم تخته کنن.
  اگه حرفای من افترا است چرا نمیزاری تا همه بدونن.انشالله از این به بعد بیشتر منو خواهید شناخت.


 106. سید رضا says:

  این کامنت به دلیل دروغ ، اهانت و غیر علمی بودن حذف گردید
  از خداوند بزرگ برای این سید جاهل دعای هدایت و علم نافع می کنیم.
  مدیر


 107. بي نشان says:

  این کامنت به دلیل بیهوده گوئی، کذب، اهانت و افتراء حذف گردید .
  از الله بزرگ و قادر مطلق برای این عزیز چشمی روشن که به حقیقت بینا باشد خواهانم .
  یاالله تمام بندگانت را به صراط مستقیم هدایت بفرما
  خدایا فحاشان را ادب نصیب بفرما
  تهمت زنان را تقوی نصیب بفرما


 108. ساغر says:

  اینجا چرا همه با هم جنگ دارن؟یا شعار میذین یا توهین میکنین.بعد هم حرف از وحدت شیعه و سنی میزنید.من هم مسلمان و شیعه ۱۲ امامی هستم و ارادت خاصی به علی (ع)دارم ولی از این مذهب گرایی افراطی رو که مارو از اصل اسلام دور میکنه به شدت منزجرم.
  چرا در زمان حال زندگی نمیکنیم و از کار های خوب و بد گذشتگانمون عبرت نمیگیریم؟


 109. alinyazi says:

  باعرض سلام به شما امیدوارم حال شماخوب باشد من افغانی هستم وموقیم ایران دراین جا به خلفای راشدین خیلی توهین می شود. من این جابه تمام جهان می گویم درودخدابرآن بزرگواران (امیرالمومنین ابوبکرصدیق )(امیرالمومنین عمرفروق )(امیرالمومنین عثمان بن عفان)(امیرالمومنین علی بن ابی طالب)سلامت وتندرست باشید خدانگهدارتان باشد


 110. حسین says:

  من به دنبال اثبات حقانیت شیعه یا اهل سنت نیستم ولی اگر میخواهید عاقلانه تصمیم بگیرید پیشنهاد میکنم به کتاب المراجعات تالیف سید عبدالحسین شرف الدین مراجعه کنید


 111. احمد. says:

  یه راست گو,
  سلام علیکم
  مقدس است آن ذاتی که مارا با دین مبین اسلام آراسته کرد و شخص شما را فاسد گردانید
  دروغ ها و اهانت های شمارا نسبت به پدر خانم رسول خدا و داماد علی مرتضی حذف نمی کنیم تا کاربران عزیز تربیت دینی شمارا ببینند و تفاوت بین تربیت اسلام و تربیت فاسد را بسنجند و قضاوت با کاربران عزیز است .
  خدایا دوستت داریم تو هم ما را دوست بدار یا الله
  اللهم وفقنا علی ما تحب و ترضی


 112. یه راست گو says:

  این حرومزاده آشغال که تو احد و حنین و خیبر فرار کرد عوضی فقط زورش به یه زن رسید

  این های که نوشتید همش دروغه کدوم شجاعت اگه شجاع بود که تو جنگها فرار نمیکرد اگه دوستدار رسول الله بود اشک دخترش در نمی آورد اگه عادل بود که این کار با علی علیه السلام نمی کرد و…جالبتر این که عمر در صلح حدبییه گفت من به نبوت محمد (صلی لله علیه وآله وسلم) شک کردم وموقع وفات حضرت محمد گفت این مرد هذیون میگه در مورد آزادی در زمان خلافت عمر بگم که عمر نوشتن حدیث ممنوع کرد حالا تو رو خدا همچین فردی جداکننده حق از باطله


 113. محب العلی says:

  این کامنت به دلیل بیهوده گوئی وفحاشی که نشانه بی تربیتی نویسنده اش آقا محب العلی است حذف گردید برای این عزیز که در نهایت جهل قرار دارد دعای ادب، هدایت و ایمان کنید .


 114. حسن says:

  این کامنت به دلیل دروغ پردازی و اهانت حذف گردید .


 115. احمد says:

  از دوستان عزیز موافق و مخالف در خواست دارم برای حفظ وحدت تلاش کنند بزرگان دین اصحاب و اهلبیت هیچ کدام اهانت گر نبودند ما هم به پیروی از آنها باید چنین باشیم . از خداوند میخواهم کسانی را که در مسیر تفرقه بین مسلمانان تلاش می کنند هدایت کند اگر هدایت مقدر نیست ریشه شان را بکند. آمین
  من بعده در این قسمت اگر سخنی که به تشخیص ما تفرقه افکنانه بود حذف خواهیم کرد


 116. بنده ناسپاس says:

  دوست عزیز یاسر
  اگر از برادران محترم اهل سنت باشی در پاسخ به سئوا ل من که اعتقادات خودت را زیر سئوال برده وبه خلیفه چهارمت افترا بستی قصد من توهین به اعتقادات اهل سنت نیست از مدیریت محترم سایت تقاضامندم پاسخی درخورعنایت فرمایند ضمنا اصراری به سن اسلام آوردن عمر ندارم


 117. ياسر says:

  بنده ناسپاس,
  خوب این همه صغری و کبری یعنی چه ؟ اولا عمر در سن ۲۷ سالگی اسلام آورد و علی در بچگی . بچه توان هیچ کاری نداشت اما عمر فرد شجاعی بود زمانی که تعداد مسلمانان فقط ۳۹ نفر بودند وضعیف بودند این عمر بود که آنها را تقویت کرد از دست بچه هیچ کاری ساخته نیست همچنین در زمان خلافتش بزرگترین کشورهارا فتح کرد پرچم اسلام را در دنیا به اهتزاز در آورد اما علی در زمان خلافتش هیچ کاری نکرد جز جنگ های داخلی وبدبختی مسلمانان کار دیگری نبود .


 118. بنده ناسپاس says:

  از برادران اهل سنت سئوالی دارم :آیا خداوند متعال در دوران جاهلیت و بت پرستی پیامبر خود را از بین بت پرستان انتخاب کرد یا کسی را به پیامبری برگزید که دامان وجودمبارکش از هر گونه شرک وبت پرستی مبرا بود؟بی شک خداوند تبارک تعالی سر چشمه خلقت ایشان را از زمان حضرت آدم با نور خود زلال گردانیده و از هر ناپاکی زدوده است
  سئوال اساسی من اینجاست مشیت الهی در ادامه مسیر این چشمه زلال بر کدامیک از حالات زیر متصور است:
  وجود مبارک علی بن ابی طالب (ع) که بنا به فرموده خودش به اندازه یک چشم بر هم زدن به خداوند شرک نورزیده است
  یا
  وجود عمر بن خطاب که همه شما بر مشرک بودن او تا چهل سالگی معترفید


 119. شاه says:

  بهتر است کتاب الغدیر علامه امینی را بخوانید که تمام این مسایل را با مدرک محکم بررسی کرده است تا هم سنی و هم شیعه روشن به حق گردند.


 120. احمد says:

  علیکم السلام دوست متاسف ما . این نظر شماست اما حقیقت چیز دیگراست حضرت زهرا مادر خانم خلیفه دوم هستند .
  فعلا کسی از همکاران فرصت بحث با شمارا ندارند . موفق باشید


 121. s says:

  بسمه تعالی
  سلام علیکم
  واقعا براتون متاسفم که دنباله رو کسی هستید که نسبت به حضرت زهرا اذیت های زیادی روا دشته
  من مایلم با شما بحث علمی داشته باشم
  alrahman.alrahim@yahoo.com


 122. ابوبکر says:

  درود خدا بر ابوبکر صدیق و عمر فاروق باد


 123. داود says:

  دوست عزیز سخنان غیر مفید در سایت ممنوع می باشد .
  با تشکر مدیر سایت


 124. احمد. says:

  داود,
  بنام خدای رئوف رحیم
  دوست عزیز .برای شروع زندگی ابتدا تولد اون فرد را می نویسند . اولا وقتی که سن فرد مشخص است تولدش هم مشخص است ثانیا تولد حضرت عمر در اسلام نبوده که آن را الگو قرار دهیم بلکه قبل از بعثت بوده است و همینطور تولد حضرت علی و تولد خود امام الانبیاء .
  رسول خدا می فرمایند(دو چیز از عادت های زمان جاهلیت است ۱.نوحه خوانی ۲.طعنه زدن در نسب های مردم)رواه اصحاب السنن
  نسب حضرت امیرالمومنین عمر فاروق رضی الله تعالی عنه
  عمر بن الخطاب بن نفیل بن عبدالعزى بن ریاح بن عبدالله بن قرط بن رزاح بن عدی بن کعب بن لؤی القرشی العدوی . أبو حفص
  ونسب حضرت عمر الفاروق رضی الله عنه در (کعب) با رسول الله صلی الله علیه وسلم جمع و یکی می شود
  نام ونسب مادر فاروق اعظم
  حنتمه بنت هاشم بن المغیره بن عبدالله بن عمر بن مخزوم . وقیل حنتمه بنت هشام بن المغیره
  نام ونسب پدرفاروق اعظم
  الخطاب بن نفیل بن عبدا لعزى بن ریاح بن عبدالله بن قرط بن رزاح بن عدی بن کعب بن لؤی القرشی العدوی . أمه حیه بنت جابر بن أبی حبیب الفهمیه . وولد نفیل بن عبدالعزى : الخطاب بن نفیل,
  مادرخطاب حیه بنت جابر و پدرش نفیل بن عبدالعزی
  أسد ألغابه ج ۴ ص ۱۳۷-
  نسب قریش ص ۳۰۱
  نسب قریش ص ۳۴۷
  برای هرعاقلی واضح است که شروع دعوت رسول خدا با سختی های فراوانی همراه بود. در یک سو قریش با تمام تعداد خودش و در یک سو آنحضرت تک تنها بود( پیامبر را جادوگر و دیوانه می خواندند) عمر بن خطاب از شیر مردان قریش بود که اسلام آورد واسلام را تقویت کرد و رسولخدا آرزو داشت ایشان ویا ابوجهل یکی مسلمان بشود و دعا فرمود والله تعالی دعای پیامبرش را رد نکرد و عمر را با قلبی مملو از ایمان وعشق به آنحضرت تحویل داد .


 125. داود says:

  سلام.خسته نباشید با مطلبتون.معمولا برای شروع یک زندگینامه ابتدا تولد اون فرد مورد بحث رو می نویسند.واقعا نمیدونید تولد حضرت عمر چه زمانیه و یا نمیدونید پدر و مادرش کیه یا اینکه شرم دارید اینهارو بگید.دوماً اسلام یعنی اونقدر بی عزت بود که با ایمان آوردن شخصی بخواهد بر عزتش افزوده شود؟ یعنی واقعا پیامبر اسلام آرزوی ایمان آوردن کسی را به دین اسلام را داشتند.واقعا با مطلبتون دین اسلام رو تحقیر کردید.ان شا الله خداوند هدایتتان کند به حق حضرت محمد(صل الله علیه و آله).


 126. lpln says:

  سلام ……………………………………
  .یرایش شد
  خدمات عمر فاروق به اسلام برای هر عاقلی روشن تر از خورشید است .
  درود خدا بر تمامی شاگردان مکتب نبوت


 127. داود says:

  سلام.خسته نباشید با مطلبتون.معمولا برای شروع یک زندگینامه ابتدا تولد اون فرد مورد بحث رو می نویسند.واقعا نمیدونید تولد حضرت عمر چه زمانیه و یا نمیدونید پدر و مادرش کیه یا اینکه شرم دارید اینهارو بگید.دوماً اسلام یعنی اونقدر بی عزت بود که با ایمان آوردن شخصی بخواهد بر عزتش افزوده شود؟ یعنی واقعا پیامبر اسلام آرزوی ایمان آوردن کسی را به دین اسلام را داشتند.واقعا با مطلبتون دین اسلام رو تحقیر کردید.ان شا الله خداوند هدایتتان کند به حق حضرت محمد(صل الله علیه و آله).


 128. احسان says:

  این نظر به دلیل غیر مودب بودن آقا احسان حذف گردید خداوند به ایشان وخانواده محترم شان ادب نصیب بفرماید . آمین
  مدیرسایت


 129. سروش says:

  جناب علی رضافرحی سلام
  می گویند «درتاریخ زیاد دروغ بگویید ودروغ بشنوید » شمافعلاتاریخ را بگذارید کنار وبیایید درمورد توحید وخداپرستی ورد شرک وقبرپرستی سخن بگویید .


 130. علی رضا فرجی says:

  یاسر تو شیعه ای یا نه


 131. یاسر says:

  علی رضا فرجی,
  معلوم میشه هنوز خیلی بچه هستی تازه چند تا کلمه بهت یاد دادند و تو هم دل تو خوش کردی همه چی تموم شده و تو کامل شدی ؟؟؟!!! نه بچه جون
  اول برو کتاب فارسی کلاس دوم رو بخون تا یاد بگیری فرق بین ضمینه و زمینه و سپس فرق بین اقیان و آقایان …
  بعدشم یاد بگیر که اثبات حقانیت علی چه صیغه ای است !!! کسی ادعا نکرده بر اثبات باطل بودن علی که تو بخواهی حقانیت شو اثبات کنی .
  ما هم میگیم علی بر خلافت حقانیت دارد .


 132. علی رضا فرجی says:

  من در ضمینه تاریخ اسلام مطلب مینویسم هر کدوم از شما اقیان اهل تسنن که سوالی در مورد تاریخ اسلام یا اثبات حقانیت علی ابن ابی طالب به عنوان جانشین بلا فصل رسول اکرم دارید بسم الله اماده جوابم


 133. احمد says:

  عباس,
  دوست گرامی ممنون که فرمودید اختلاف شیعه و آب ریختن به آسیاب انگلیس و صهیونیزم است .ما نیز با شما هم عقیده هستیم ما از شما خواهش دارم بخاطر بیان عقاید خودمان شما خودتان را ناراحت نکنید این نیست که ما حضرت فاروق اعظم را از روی هوس دوست داریم بلکه ایشان را به دلالت صریح قرآن و حدیث دوست داریم و ما معتقدیم این دو یعنی قران و حدیث منبع اصلی دین هستند( مهاجرین و انصار و اعلام رضایت)
  در عوض از شما عاجزانه در خواست داریم در سایتهای خودتان فحاشی نسبت به بزرگان ما نکنید اهانت نکنید اهانتهایی را ما از طرف شما می بینیم که هیچ فرقه ای در جهان کنونی این کار را نمی کند ونام اسلام را با کلمات زشت بد نکنیم . آیا فکر نمی کنید این کار شما آب ریختن در آسیاب انگلیس و صهیونیزم باشد، پس سعی کنید دو طرف را نصحیت کنید خداوند به شما پاداش بزرگی دهد .
  متاسفانه فعلا فرصت با بحث نداریم موفق باشید


 134. عباس says:

  دوست عزیز مسلمان. سلام.من شیعه هستم. شیعه دوازده امامی اعتقادی به درگیری میان شنی و شیعه ندارم که همه اینها آب به آسیاب انگلیس و صهیونیزم ریختن است. اما اگر در باره حدیثی که در ابتدای این کلام گذاشته اید آماده بحث هستید میتوانم با دلایل روشن و متقن از کتب معتبره خودتان و تاریخ های معتبر در نزد اهل سنت و نه شیعه، بر عدم صحت این حدیث دلایل محکمی وارد نمایم.البته با احترام به عقیده شما زیرا هر دوی ما مسلمانیم. پس بیایدد در حالیکه کارهای خوب جناب عمر را می ستاییم کارهای غلط مندرج در تاریخ را هم بیان کنیم و صحت و سقم آنها را بر اساس گفتار و کردار نبوی و سیره نبی مکرم بررسی نماییم. بدیهی است پذیرش یا عدم پذیرش بر عهده خودمان است.


 135. محمدo says:

  این نظر به دلیل فحاشی گری و غیر مودبانه بودن حذف گردید .
  از خدای منان برای این عزیز ادب هدایت و عقل مسئلت داریم .
  با تشکر مدیریت سایت وااسلاماه


 136. یک مسلمان says:

  بسلام وخسته نباشید خدمت برادران و خواهران مسلمان
  من یک برادر -حنفی مذهب هستم.من بارها به وبسایت هموطنان زرتشتی-کلیمی و…مراجعه کرده ام و ندیده ام که به همدیگر توهین کنند ولی به وبسایت هم کیشان خودم که مراجعه میکنم از بیشتر آنها چیزی جز توهین به مقدسات مذهبی دیگران چیزی ندیده ام.مگر ما مسلمانان را چه شده است که در داخل یک کشور بعضی نمی توانند دیگران را ببینند.این سیاست کفتار پیر انگلیس است بیاییم درباره مذهبمان چیزی فرا بگیریم و همدیگددر را به باد نا سزا نگییریم.و مقدمات اسلام را برای پیشرفت بیشتر فراهم کنیم.انشاءالله

  ———————–
  جواب شما
  در بیان این سخن خیلی افراط کردید و میشود گفت اطلاع نا درستی دادید . این سایت یکی از آنهاست کجایش توهین به همکیشان است که می گوئید جز توهین ندیدم ؟!!

  معمولا اهل بدعت و خرافات بیشتر عفت کلام را رعایت نمیکنند و با نوشته های شان کلمات غیر مودبانه را هم می نویسند و بعد به نصیحت دیگران می پردازند . خداوند همه را به راه راست هدایت بفرماید .
  با تشکر مدیر سایت


 137. یک مسلمان says:

  شبهه مطرح میکنند بعد جوابهاش رو تایید نمیکنند
  آخرشم میگن وا!!! چرا سایتمان فیلتر شد؟؟؟!!!


 138. یک مسلمان says:

  کاربر گرامی : بیهوده گوئی در این سایت ممنوع می باشد


 139. سعید124 says:

  حزب گرائی و توهین در این سایت ممنوع می باشد .
  با تشکر مدیر سایت


 140. احمد says:

  احمد محمدی,
  سلام . الحمدلله خداوند همه مسلمانان را مسیر درست نصیب بفرماید ، و مسیر درست مسیر قرآن و سنت آنحضرت است واقعا این دو مسیر نعمت بزرگی هستند تمام آرامش ولذت زندگی در این دو نهفته است . و سپاس بیکران از شما


 141. احمد محمدی says:

  باسلام
  من قسمتی از متن را مطالعه کردم واقعا لذت بردم تا حدی که اشکم جاری شد،واز خدای متعال(ج)برایتان آرزوی خیر وعمربابرکت،ومژده دادن بهشت برین در همین دنیا توسط حضرت دوست ،برایتان خواهانم؛ ضمنا بعنوان پیشنهاد"در همین صحفه، جا دارد ازهرجهار یار نبی(ص) حضرات ابوبکر و عمرو عثمان و علی رحمت خدا برآنان باد یاد می شد .باز هم ممنون


 142. دانشمند says:

  انتشار سخنان کذب و غیر مفید بر خلاف قوانین سایت است ، و طبق این قانون ما حق داریم سخنان کذب و غیر مفید را حذف کنیم چنانچه این نظر را حذف کردیم .

  با تشکر مدیت سایت وااسلاماه


 143. دوستدار رسول الله ص says:

  عمرآن شیر مرد مومن ، موحد بی باک، خداشناس مجاهد، داعی مخلص ، خلیفه عادل ، یکه تاز میدان، اسوه تقوا ودیانت کسی که دریک زمان پرچم اسلام را بر ارتفاعات دوقاره آسیا وآفریقابه اهتزاز در آورد وبلا خره خون زیبا ورنگینش برمحراب عبادت وایمان بر زمین ریخت عمر کنار دورفیق بی همتایش در روح خضرا خوابید.سلام بر عمرسلام بر رشادت ها دلیریها ودلاوری هایش و سلام بر قدرت ایمانش . یاالله مارا آن ایمان نصیب کن تا در جهان آن خدمات را برای اسلام انجام بدیم .


 144. عبدالله says:

  جواب حدیث قرطاس در سایت اسلام تکس مفصلا ذکر شده همه حق جویان به این سایت دعوت هستند http://www.islamtxt.net اگر سوالی هم داشتید انجا بپرسید هیچ سوالی را بی جواب نمیگزارند
  شیعه ذهنش، حرفش، کلامش لا اله الا الله می باشد
  متاسفانه شما نه لااله الاالله را فهمیدید و نه قصد فهمیدن دارید تمام مسائل و مشکلات با فهمیدن این جمله زیبا حل خواهند شد


 145. یک مسلمان says:

  "عمررض خلیفه دوم پیامبرص ما شدند"
  آره معلومه چطور! با هذیان گو خطاب کردن پیغمبر(ص) و بالاتر دانستن علمش از ایشان!

  "آنهائی که جز خدارا می پرستند و از یک نگاه ۱۴ خدا ساختند و در نگاهی دیگر بیشتر از این هم ساختند و برای شان سجده میکنن"
  آره دیگه همینطوری فکر می کنید که هنوز سنی تشریف دارید!

  ولی این را بدان شیعه ذهنش، حرفش، کلامش لا اله الا الله می باشد ولی شما درک نمیکنید و نمیخواهید که درک کنید

  و در آخر هم من هنوز جواب سوالم را نگرفتم

  اگر بعد از پیغمبر(ص) پیامبری می آمد عمر بود! پس چرا شد خلیفه دومتان؟!


 146. مهدی says:

  عمررض خلیفه دوم پیامبرص ما شدند
  ببخشید اشتباه گرفتید آنهائی که جز خدارا می پرستند و از یک نگاه ۱۴ خدا ساختند و در نگاهی دیگر بیشتر از این هم ساختند و برای شان سجده میکنند وکمک مثل خدا از انها میخواهند آنها متاسفانه شما هستید که مردم را گمراه کردید


 147. یک مسلمان says:

  " اگر بعد از من پیامبری می آمد حتما آن پیامبر عمربن خطاب می شد . رسولخدا ص"
  میگم پس چرا عمر شد خلیفه دومتان؟
  حتما اوبکر رو میپرستید که عمر شد خلیفه دومتان!


 148. سيف الاسلام says:

  سلام عیکم برادر احمد
  ببخشیداز اینکه دیر آمدم گرفتار بودم
  مطالب خوبی را گذاشته اید
  مدتی پیش برایتان نظر میدادم اما فکر کنم مشکلاتی بود خدا کنه رفع شده باشد
  الله حفظتان کند برادر مومنم
  موفق باشید

  موفقیت های بیشترتان را خواهانم


 149. جاسکی says:

  سلام علیکم،لینک شدید


 150. همایش وصف النبی says:

  سلام . رسول الله ندا می زند. اننی رسول الله . بیاید از نبی الرحمه حمایت کنیم. اینجا سرزمین عشق سنت محمد است. رسول خدا را حامی باشیم چه بهتر از سروری ورهبری همچون محمد. بیاید در همکایش ومسابقات وصف نبی الرحمه شرکت کنید.


 151. علی says:

  سلام سایت بسیار زیبا و پر محتوایی دارید خداوند عشق به رسول الله و یاران واقعیش را در دل جان همه ما قرار دهد.


 152. مسعود says:

  سلام
  ممنون از حضورت
  ببخشید که دیر سر زدم من یه چند روزی نبودم
  درضمن لقوی زیبای وب سایت شما را در وبلاگ قرار دادم
  تا دشمنان ببینند بسوزن که یک جوان مسلمان چه کارهای میتوان بکند
  ممنون زیبا بود استفاده کردم
  یاعلی
  ……………………………………………………
  او خواهد آمد


 153. Hekmat says:

  اسلام علیکم

  لوگوی شما به موفقانه درج گردید

  موفق باشید


 154. علی says:

  موضوع زیبایی بود
  استفاده کردم

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 33نفر
 • بازدید امروز 47219
 • بازدید دیروز 52601
 • بازید کل 97810127

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com