پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

دعای حضرت رسول در غدیر

اللّٰهُمَّ وَالِ مَنْ وَالَاهُ وَعَادِ مَنْ عَادَاهُ

خدایا! دوست داشته باش هر که را که او را دوست دارد

و دشمن بدار کسی را که با او دشمنی می‌کند

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2306
  • کل نظرات 9528
  • کل اعضا 1665
  • جدیدترین عضو فقط خدا
خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 1555

احادیث مربوط به روزه

tarahaan.ir_ramezan (2)

۵۲۷عنْ أَبی هریره رضی الله عنه قال : قال رسولُ الله صلی الله علیه وآله وسلم : « لا تَقَدموا رمضانَ بصوم یومٍ ولا یومینِ، إلا رجلٌ کان یصومُ صوماً فلیصمهُ». مُتّفقٌ علیه.
۵۲۷ – از ابوهریره رضی الله عنه روایت شده است رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: «یک یا دو روز پیش از رمضان را روزه نگیرید ، مگر فردی که پایبند به روزه گرفتن ( روزهای دوشنبه و پنج شنبه یا روزه یک روز در میان) بوده است؛پس چنین شخصی می تواند ، روزه بگیرد». متفق علیه.
۵۲۸ -عمار بن یاسر رضی الله عنه می گوید : هر کس روز شک را روزه بگیرد ، قطعاً ابا القاسم (پیامبر) صلی الله علیه وآله وسلم را نافرمانی کرده است.
بخاری به صورت معلق آورده و “خمسه” آن را به صورت متصل روایت کرده اند ، و ابن حبان صحیح دانسته است .
۵۲۹- ابن عمر رضی الله عنه می گوید : شنیدم پیامبر خدا صلی الله علیه وآله وسلم می فرماید:«هر گاه هلال ماه رمضان را دیدید ، روزه بگیرید، و هر گاه هلال ماه شوال را دیدید افطار کنید ، اگر (روزی ابری بود و ) بر شما پوشیده ماند ( و هلال را ندیدید ) ، روز های ماه را بشمارید » متفق علیه.و در روایت مسلم آمده است: «اگر ابری بود و ماه را ندیدید ، سی روز را بشمارید» و در بخاری آمده: « بر حسب شمارش سی روز را کامل کنید ».
و باز در بخاری از ابوهریره آمده:« سی روز شعبان را کامل کنید» .
۵۳۰- ابن عمر رضی الله عنه می گوید: مردم در پی دیدن هلال ماه بودند، (من هلال را دیدم) به پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم خبر دادم که هلال را دیده ام ، پس ایشان روزه گرفتند ، و به مردم نیز دستور دادند که روزه بگیرند.
ابو داود روایت کرده است ، و ابن حبان و حاکم صحیح دانسته اند.
۵۳۱- ابن عباس رضی الله عنهما می گوید : صحرا نشینی ( اعرابی) نزد پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم آمد ، و گفت : من هلال را دیده ام . فرمود : « آیا گواهی می دهی که معبودی به حق جز الله نیست »؟! گفت : آری ، فرمود : « آیا گواهی می دهی که محمد رسول خداست » ؟ گفت : آری، فرمود : « ای بلال در میان مردم اعلام کن که فردا روزه گیرند ». خمسه روایت کرده اند، وابن خزیمه و ابن حبان صحیح دانسته اند، و نسایی ترجیح داده که مرسل است .
۵۳۲- ام المومنین حفصه رضی الله عنها می گوید : پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « کسی که از شب قبل از طلوع فجر نیت روزه نکند ، برایش روزه ای نیست». خمسه روایت کرده اند ، ترمذی و نسایی ترجیح داده اند که موقوف است، و ابن خزیمه و ابن حبان بصورت مرفوع صحیح دانسته اند .
در روایت دارقطنی آمده است:« کسی که روزه را از شب بر خود فرض نکند ، (نیت نکند) روزه اش درست نیست ».
۵۳۳-عایشه رضی الله عنها می گوید : روزی پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم بر من وارد شد و پرسید :« آیا چیزی برای خوردن دارید ». گفتم: خیر، فرمود : «حال که چنین است من امروز روزه ام» ، و باز روزی دیگر آمد و گفتیم : برای ما غذایی (که با خرما ، روغن و کشک درست می کنند) آورده اند، فرمود : « بیاورید؛ امروز را تا بحال روزه بودم » سپس خورد . مسلم روایت کرده است.
۵۳۴- از سهل بن سعد رضی الله عنه روایت است : رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:«مردم در خیر و خوبی هستند؛ تا زمانی که در افطار نمودن عجله کنند» . متفق علیه.
در قسمتی ازحدیث ابوهریره به روایت ترمذی آمده، پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : «خداوند فرموده است : محبوبترین بندگانم به نزد من کسانی هستند که در افطار (پس ازغروب آفتاب) از دیگران بیشتر عجله می کنند».
۵۳۵- انس بن مالک رضی الله عنه می گوید : رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : «سحری بخورید که در خوردن سحری برکت است » متفق علیه.
۵۳۶- سلمان بن عامر ضبی رضی الله عنه می گوید : پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : «هرگاه یکی از شما افطار کرد؛ با خرمای افطار کند، اگر نیافت،با آب افطار کند ،که پاک و پاک کننده است ». “خمسه ” روایت کرده اند، وابن خزیمه و حاکم صحیح دانسته اند.
۵۳۷- ابو هریره رضی الله عنه می گوید : رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم از روزه وصال (پیاپی بدون افطار ) منع نمودن ، مردی گفت : ای رسول خدا! شما روزه وصال می گیرید؟ فرمود« چه کسی از شما مانند من است ، من شب را در حالی می گذرانم که خداوند مرا غذا می دهد وآب میدهد.» وقتی دید ، آ نها از اینکه روزه وصال بگیرند دست بردار نیستند؛ دو روز پشت سرهم با آنان روزه وصال گرفت، سپس هلال ماه شوال را دیدند، فرمود : «اگر هلال ماه دیرتر (یک یا دو روز) رؤیت می شد، بر شما می افزودم» .این سخن طوری فرمود که گویا بدلیل سر باز زدنشان از فرمان ، آنها را تنبیه و مجازات می کند .  متفق علیه
۵۳۸- و ازاو (ابو هریره ) رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:« کسی که سخن دروغ و جاهلانه را ترک نکند ، خداوند نیازی ندارد که از خوردن و نوشیدنش خوداری کند » بخاری و ابو داود روایت کرده اند، و لفظ ابو داود است .
۵۳۹- عایشه رضی الله عنها می گوید :پیامبرخدا صلی الله علیه وآله وسلم در حال روزه بوسه می گرفت ، ونیز در حال روزه همسرش را به آغوش می گرفت، اما اودر کنترل غریزه جنسی اش از همه شما قوی تر بود . متفق علیه . واین لفظ مسلم است و در مسلم آمده است: ” در رمضان “.
۵۴۰- از ابن عباس رضی الله عنهما روایت است: پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم در حالی که محرم بودند حجامت گرفتند، و در حالی که روزه بودند نیز حجامت
نمودند. بخاری روایت کرده است.
۵۴۱- شداد بن اوس ضی الله عنه می گوید : پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم در بقیع به مردی بر خورد که در رمضان حجامت می کرد ، فرمود:« حجامت کننده وحجامت شونده؛ افطار کردند (روزه شان باطل شد )». “خمسه” به جز ترمذی روایت کرده است، و احمد ابن خزیمه و ابن حبان صحیح آن را دانسته اند.
۵۴۲- انس رضی الله عنه می گوید : اولین باری که حکم کراهیت حجامت برای روزه دار بیان شد، آن جا بود که جعفر بن ابی طالب در حال روزه حجامت گرفت،آنگاه پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم از کنارش گذشت، وفرمود : «این دو نفر افطار کردند (روزه ی شان باطل شد )». سپس پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم اجازه داد که شخص روزه دارحجامت کند. انس رضی الله عنه در حالت روزه حجامت میکرد. دارقطنی روایت نموده وآن را قوی دانسته است.
۵۴۳ -عایشه رضی الله عنها می گوید: پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم درماه رمضان در حال روزه سرمه می کشیدند. ابن ماجه با اسناد ضعیف روایت کرده، وترمذی می گوید : در این باره حدیث صحیحی وجود ندارد .
۵۴۴ – ابو هریره رضی الله عنه می گوید: رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود :« کسی که فراموش نمود و چیزی خورد یا نوشید ، روزه اش کامل کند ،که خداوند او را غذا و آب داده است ». متفق علیه.
در روایت حاکم آمد : «کسی که در رمضان به فراموشی افطار کند (چیزی بخورد) قضا وکفاره براو لازم نیست». این حدیث صحیح است.
۵۴۵- ابو هریره رضی الله عنه روایت است .که رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : «کسی که بدون اختیار استفراغ کند ، قضای روزه بر اولازم نیست ، و کسی که عمدا خودش را به استفراغ وادارد، پس بر اوقضا لازم است». خمسه روایت کره اند، احمد این روایت را معلول می داند و دار قطنی آن را قوی دانسته است.
۵۴۶- جابر رضی الله عنه می گوید : رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم در سال فتح در ماه رمضان بسوی مکه رفت و روزه گرفت و مردم نیز روزه داشتند، تا به کراءالغمیم (نام جای) رسید، آنگاه پیاله ی آبی خواست، و آن را بلند کرد؛ تا مردم به ایشان نگاه کنند ، سپس نوشید، بعد از آن به ایشان گفتند: برخی از مردم روزه گرفتند، فرمود : « آنان نافرمان هستند، آنان نافرمان هستند».
و در روایتی دیگر آمده: به ایشان گفته شد : مردم روزه برایشان دشوار است، منتظرند ببیند شما چکار می کنید،بعد از عصر بود که کاسه ی آبی را خواست و نوشید. مسلم روایت کرده است .
۵۴۷- از حمزه بن عمرواسلمی رضی الله عنه روایت است که گفت : ای رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم من توانای این را دارم که در سفر روزه بگیرم ، آیا اگر روزه بگیرم بر من گناهی است؟ رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: «این رخصتی از جانب خداوند است کسی که قبول کند، خوب است و کسی که می خواهد روزه بگیرد، گناهی بر او نیست » مسلم و اصل این روایت متفق علیه است از حدیث عایشه رضی الله عنها که حمزه بن عمرو سوال کرد .
۵۴۸- از ابن عباس رضی الله عنهما روایت است که گفت : به پیرمرد بزرگسال اجازه داده شد که روزه اش را بخورد و در عوض هر روز یک مسکین را طعام بدهد و قضا بر او نیست.دارقطنی و حاکم روایت کرده اند و صحیح دانسته اند.
۵۴۹- ابوهریره رضی الله عنه می گوید :مردی نزد پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم آمد و گفت : ای رسول خدا هلاک شدم ، فرمود:« چه چیزی موجب هلاک تو شد؟». گفت : در روزه رمضان با همسرم همبستر شدم. فرمود :« آیا چیزی داری ، که برده ای آزاد کنی ؟» گفت : خیر، فرمود : « آیا می توانی دو ماه پشت سرهم روزه بگیری» . گفت: خیر، فرمود:
« آیا چیزی داری که شصت مسکین را غذا بدهی». گفت : خیر، سپس نشست وبرای پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم زنبیل خرما آوردند، پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : «این (خرما) را صدقه بده» گفت : آیا بر فقیر تر از خودمان، در دو ناحیه ی مدینه هیچ خانواده ای نیاز مند تر از خودمان نیست . رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم خندید، تا جایی که دندانها جلوش دیده شد ، سپس فرمود :« ببر به خانواده ا ت بخوران (بده)». سبعه روایت کرده اند و این لفظ مسلم است .
۵۵۰- از عایشه وام سلمه رضی الله عنهما روایت است که گاهی صبح می شد (فجر طلوع می کرد) پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم ازهمبستری جنب بود ، سپس غسل میکرد و روزه می گرفت. متفق علیه . و در روایت مسلم از ام سلمه آمده :
” و قضای آن روز را به جا نمی آورد”.
۵۵۱- از عایشه رضی الله عنها روایت است: پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « کسی که وفات کرد در حالی که روزه قضایی داشت ، ولی اش جای او روزه بگیرد ». متفق علیه.

 

– روزه های مستحبی، وروزه هایی که روزه ی آن نهی شده است
۵۵۲- ابو قتاده انصاری رضی الله عنه می گوید : درباره روزه ی ، روزه عرفه از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم سوال شد . فرمود : « موجب کفاره گناهان سال گذشته و آینده می شود» درباره روزه ی روز دو شنبه سوال شدند، فرمود: « در آن روز متولد شدم،و در آن روز مبعوث شدم و در آن روز بر من وحی نازل شده است».مسلم روایت کرده است.
۵۵۳- ابو ایوب انصاری رضی الله عنه روایت می کند که رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فر مود:« کسی که رمضان را روزه گیرد، سپس در پی آن (بعد از عید ) شش روز از شوال روزه بگیرد ، مانند روزه دهر (تمام عمر ) است». مسلم روایت کرده است .
۵۵۴- از ابو سعید خدری رضی الله عنه روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:«هیچ بنده ای نیست که یک روز در راه خدا(جهاد) روزه بگیرد؛ مگر اینکه خداوند در برابر آن روز به فاصله هفتاد سال آتش جهنم را از چهره اش دور می کند » . متفق علیه و این لفظ مسلم است .
۵۵۵- عایشه رضی الله عنها می گوید : رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم آن قدر پیاپی روزه می گرفت که ما گفتیم؛ افطار نمی کند و گاهی آنقدر افطار می کرد که می گفتیم؛ روزه نمی گیرد . و من هرگز ندیدم رسول خدا صلی الله علیه و سلم ماهی را کامل روزه گیرد ، بجز ماه رمضان ، و هیچ ماهی را نمی دیدم که به اندازه ماه شعبان روزه بگیرد. متفق علیه و این لفظ مسلم است .
۵۵۶- ابوذر رضی الله عنه می گوید : رسول الله صلی الله علیه وآله و سلم به ما دستور داد که از هر ماه سه روز روزه بگیریم ، روزهای سیزدهم ، چهاردهم و پانزدهم. نسایی و ترمذی روایت کرده اند ، ابن حبان صحیح دانسته است .
۵۵۷- ابو هریره رضی الله عنه می گوید : پیامبر خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : « برای زن جایز نیست که هنگام حضور شوهرش بدون اجازه وی روزه(نفلی) بگیرد». متفق علیه، واین لفظ بخاری است، وابو داود افزوده: « غیر از رمضان»
۵۵۸- از ابو سعید خدری رضی الله عنه روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم از روزه ی دو روز عید فطر و عید قربان نهی کرد . متفق علیه .
۵۵۹- از نبیشه هذلی رضی الله عنه روایت است که رسول خدا صلی الله علیه و سلم فرمود : « روزهای تشریق([۱]) روز های خوردن و نوشیدن و ذکر خداوند متعال است». مسلم روایت کرده است .
۵۶۰- از عایشه و ابن عمر رضی الله عنهم روایت است که گفتند : که در ایام تشریق اجازه روزه گرفتن داده نشده ، مگر برای کسی که قربانی نداشته باشد . بخاری روایت کرده است.
۵۶۱- از ابوهریره رضی الله عنه روایت است که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم فرمود : « از شبها ، شب جمعه را به عبادت و از روزها روز جمعه را به روزه گرفتن اختصاص ندهید ، مگر آنکه روزه این ، روز جمعه در روزهایی قرار گیرد که فرد طبق معمول روزه می گیرد ». مسلم روایت کرده است .
۵۶۲- و نیز او (ابوهریره) رضی الله عنه روایت است: که رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:« هرگز یکی از شما روز جمعه روزه نگیرد؛ مگر آنکه یک روز قبل از آن یا بعد از آن را روزه بگیرد». متفق علیه.
۵۶۳- و نیز او (ابوهریره) رضی الله عنه روایت است: که رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:« هرگاه نیمی از ماه شعبان گذشت؛ دیگر روزه (مستحبی) نگیرید». خمسه رویت کرده اند، و احمد این روایت را منکر دانسته است.
۵۶۴- از صماء بنت بسر رضی الله عنها روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:« روز شنبه روزه نگیرید؛ مگر روزهایی که برایتان فرض شده است، اگر کسی در این روز بجز پوست درخت انگور و یا شاخه درخت نیافت، آن را بجود(تا روزه نباشد) ». خمسه روایت کرده اند، و رجال آن ثقه اند،البته مضطرب است، و مالک این روایت را نپذیرفته است، و ابو داود می گوید: منسوخ است.
۵۶۵- ام سلمه رضی الله عنها می گوید: رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم از همه روزها بیشتر روز شنبه و روز یکشنبه را روزه می گرفت، و می فرمود:« این روز عید مشرکان است و من می خواهم با آنها مخالفت کنم». نسایی روایت کرده است، و ابن خزیمه صحیح دانسته است و این لفظ اوست.
۵۶۶- ابوهریره رضی الله عنه می گوید: پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم از روزه، روز عرفه در عرفه منع، فرمود. خمسه بجز ترمذی روایت کرده اند. و ابن خزیمه و حاکم صحیح دانسته و عقیلی منکر دانسته است.
۵۶۷- از عبدالله بن عمرو رضی الله عنهما روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:«کسی که همیشه (پیاپی) روزه می گیرد، روزه ای برایش نیست». متفق علیه. و در روایت مسلم از قتاده آمده:«نه روزه گرفته و نه افطار کرده است».

 

اعتکاف و قیام (شب زنده داری) رمضان
۵۶۸- عنْ أَبی هُریره رضی الله عنْهُ أَنَّ رسولَ الله صلی الله علیه وآله وسلم قال: « مَنْ قام رمضان إیماناً واحْتسَاباً غُفِرَ لَهُ ما تَقَدّمَ مِن ذَنْبِه ». مُتّفقٌ عَلَیهِ
۵۶۸- ابوهریره رضی الله عنه می گوید: رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:« کسی که ماه رمضان را با ایمان و به نیت کسب ثواب قیام (شب زنده داری) کند؛ گناهان گذشته اش بخشیده می شود». متفق علیه.
۵۶۹- عایشه رضی الله عنها می گوید: هرگاه دهه آخر رمضان فرا می رسید، پیامبر خدا صلی الله علیه وآله وسلم ازارش را (برای عبادت) محکم می بست (و از همسرانش کناره می گرفت) و شبها را با عبادت زنده نگه می داشت؛ و خانواده اش را بیدار می کرد. متفق علیه.
۵۷۰- و از او (عایشه) رضی الله عنها روایت است که پیامبر صلی الله علیه و سلم دهه آخر رمضان را به اعتکاف می نشست تا آنکه وفات کرد و سپس بعد از او همسرانش این دهه را به اعتکاف می نشستند. متفق علیه.
۵۷۱- و از او (عایشه) رضی الله عنها روایت است که پیامبر صلی الله علیه و سلم هرگاه می خواست به اعتکاف بنشیند؛ پس از ادای نماز صبح به محل اعتکافش وارد می شد. متفق علیه.
۵۷۲- و از او (عایشه) رضی الله عنها روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم در حالی که در مسجد معتکف بود، سر مبارکش را به داخل خانه می کرد و من سرش را شانه می زدم و در هنگام اعتکاف بدون نیاز به خانه نمی آمد. متفق علیه و این لفظ بخاری است.
۵۷۳- و از او (عایشه) رضی الله عنها روایت است که می گفت: سنّت چنین است که معتکف بیماری را عیادت نکند، و در تشیع جنازه شرکت نکند، با همسرش هم بستر نشود، و بازی نکند، و تنها برای نیازهای ضروری که ناچار است بیرون برود – و اعتکافی نیست؛ مگر با روزه، و جز در مسجد جامع( اعتکاف جایز نیست). ابوداود روایت کرده است و رجال آن ایرادی ندارد. البته قول راجح این است که قسمت آخر آن موقوف است.
۵۷۴- ابن عباس رضی الله عنهما می گوید: پیامبر صلی الله علیه وآله و سلم فرمود:« بر معتکف روزه لازم نیست، مگر روزه ای که او برخود لازم گرداند». دار قطنی و حاکم روایت کرده اند. قول راجح این است که این روایت موقف است.
۵۷۵- از ابن عمر رضی الله عنهما روایت است که تعدادی از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم در خواب دیدند که شب قدر در هفت شب آخر رمضان است. لذا پیامبر خدا صلی الله علیه وآله سلم فرمود:«می بینم که خوابهای شما در هفت شب آخر رمضان با یکدیگرموافق کرده است، لذا کسی که می خواهد ، برای یافتن شب قدر تلاش کند؛ در هفت شب آخرتلاش کند». متفق علیه.
۵۷۶- معاویه بن ابوسفیان رضی الله عنه از پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم روایت می کند که درباره شب قدر فرمود:« شب بیست و هفتم است». ابوداود روایت کرده، و راجح این است که موقوف است. در خصوص تعیین شب قدر اختلاف کردند، تا اینکه چهل نظریه داده اند، و من این نظریات را در فتح الباری ذکر کرده ام.
۵۷۷- از عایشه رضی الله عنها روایت است که گفتم: ای رسول خدا ! اگر شب قدر را دانستم. در آن چه (دعایی) بگویم؟ فرمود: « بگو:خداوندا! تو بخشنده ای، عفو و بخشش را دوست داری؛ پس مرا مورد عفو و بخشش قرار بده». “خمسه” بجز ابوداود روایت کرده اند و ترمذی و حاکم صحیح دانسته اند.
۵۷۸- از ابوسعید خدری رضی الله عنه روایت است: رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:« به قصد عبادت بار سفر بسته نمی شود؛ مگر به سوی سه مسجد:مسجد الحرام- مسجد من (مسجد النبی) و مسجد اقصی»متفق علیه

(۱) یازدهم، دوازدهم،و سیزدهم ذیحجه را گویند.

_________________________________
گرفته شده از کتاب: بلوغ المرام من أدله الأحکام
تألیف: محدث کبیر امام احمد بن حجر عسقلانی
ترجمه وتوضیح: دکتر حسین تاجی گله داری

موضوع:, قرآن و حديث
| ۵ تیر ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 27نفر
  • بازدید امروز 36155
  • بازدید دیروز 53020
  • بازید کل 97553102

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com