امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
عبدالخالق احسان
| بازدیدها: 795

رمضان مثل ماه های دیگر سال نیست؛ بلکه نسیم خدایی و جرعه ایمانی است، کسی که رمضان را دریافت و آمرزیده نشد، زیان کرده و خوار شده است؛ به این خاطر بود که صحابه رضی الله عنهم این دعا را زیاد تکرار می کردند: پروردگارا ما را به رمضان برسان.
برادر گرامی! برخی توصیه های رمضانی را برای تو، خانواده ات و هرکسی که مسؤولیت آن به عهده توست؛ پیشکش می کنم؛ به ذهنت بسپار که این ها کم اند و از تلاش بیشتر خود را محروم نساز.
۱)     مشغولیت زندگی را کم نما و اگر چاره نداشتی، تمام امور ضروری را در اول رمضان انجام بده و برخی امور غیر ضروری و غیر عاجل را به بعد از رمضان واگذار کن.
۲)     از مظاهر راحت طلبی و خوشگذرانی و از خواب زیاد که فضایی عبادت رمضانی را فاسد می کند، دوری گزین! لذا کانال های … و ….و …. را نگاه نکن و روزنامه و مجله ها را زیاد مخوان.
۳)     محیط خانه و محل کار را مناسب با رمضان آماده ساز! ( قرآنکریم، مسواک، کتابی در مورد زهد، جریده دیواری مربوط به رمضان، …) را تهیه کن و تصمیم بگیر که معانی قرآن را بیاموزی و خود را مطمئن ساز که که هریک از افراد خانواده «قرآن کریم» برای تلاوت دارند.
۴)     کمبودی های شخصی خود را که جز خداوند متعال کسی نمی داند، مشخص نموده و راه های مداوا و رهایی از آن ها را جستجو کن و برایت بنویس! بزودی ازین صفت ناشایست خود را رهایی می دهم.
۵)     صفاتی را که آرزو داری به آن آراسته بشوی، معین نموده و گامها و وسایل آراستگی به آن ها را یاد داشت کن! و بنویس: که به زودی به این صفت نیکو آراسته می شوم و ازین وسیله بهره می گیرم.
۶)      به اخلاق مؤمنین خود را بیارای از قبیل: فروهشتن چشم، حفظ زبان، دوری از غیبت و سخن چینی، سپردن امانت ها به اهل آن و پرداخت قرضها. و احادیثی که درین خصوص وارد شده، حفظ نموده و الگوی نیکی برای دیگران باشید.
۷)     بسیار حریص باش که پیوند خویشاوندی را استحکام ببخشی و خصومت، بغض و کینه را ترک کن؛ چون این امور دین را می تراشد و اعمال را حبطه می سازد. لذا به دیدار فلانی برو و از فلانی معذرت بخواه و فلانی را ببخش.
۸)     تلاش کن بین خودت و پروردگارت سری در عبادت مشخص کنی و اعمالی را انجام دهی که ترا بخدایت نزدیک نموده و دروازه های بسته به رویت باز گردد. درین خصوص داستان آن سه مرد را به یاد آور که وارد غاری شده و دروازه غار بسته شد و آنها به فضل اعمال نیک و پنهانی خویش نجات یافتند.
۹)     تلاش نما! روزانه سه جزء از قرآنکریم تلاوت کنی: یک جزء در مسجد، یک جزء در محل کار اگر ممکن بود و یک جزء درشب. و نیز حریص باش به خواندن اذکار و اورادی که از رسول الله صلی الله علیه وسلم در تمام امور زندگی روایت شده است.
۱۰) قیام شب عزت مؤمن، توشه صالحان، توانایی دعوتگران راستین و نوری از جانب پروردگار جهانیان می باشد؛ لذا قبل از صبح بیدار شده و فامیلت را بیدار نموده و باهم نماز بخوانید.
۱۱) به اعمال نیکو و برآوردن حاجت بیوه زنان، یتیمان و مساکین مشارکت کن! اما مواظب باش که از بهره گیری و استفاده شخصی از رمضان محروم نشوی.
۱۲) این که در مظهر و جوهر و تمام امور زندگی ات، گرایش دینی را نهادینه بسازی و احکام روزه، اعتکاف، تراویح و زکات را آموخته و تمام امورت را به مسجد ربط بده. لذا هفته یک باب از کتاب فقه السنه را همراه دوستانت بخوان.
۱۳) برای اعتکاف در مسجد بکوش و حد اقل شب های دهه اخیر رمضان را به صورت فردی به اعتکاف بنشین.
۱۴) ماه رمضان خاکی حاصلخیزی برای دعوت مردم و امر به معروف و نهی از منکر می باشد؛ لذا این فرصت دعوتی را از دست ندهید.
۱۵) به ادای صدقه فطر و کثرت صدقات حریص باش تا تکافل اجتماعی و کمک به برادران محتاجت را متحقق سازی، بدین منظور احادیثی که بر سخاوتمندی و کرم فرا می خواند، مطالعه کن تا از بخل و خست رهایی یابی.
۱۶) در ماه رمضان برایت شعاری بنویس و در خانه ات آویزان نما، تا خود را به آن ملزم بداری.
۱۷) یک فرصتی ایمانی را با خانواده ات سپری کن که از رمضان آغاز گردد و در طول سال ادامه یابد.
۱۸) برای شرکت در مجالس علم و هم صحبتی با نیکان بکوش؛ چون ما را بر طاعت خداوند کمک می کنند. در مشاهده تلویزیون زیاده روی نکن؛ اگر چه برنامه های هدفمندی باشد.
۱۹) برادران خود در فلسطین و سوریه و برما و… از دعای خیر در اوقات نیک فراموش نکن؛ پس روزانه برای شان دعا نموده و امام مسجد را تذکر بده و اخبار شان را تعقیب کرده و به دیگران انتقال بده.
۲۰) آمادگی درستی به عید بگیرید و آداب خوشی و سرور را از رسول الله صلی الله علیه وسلم بیاموزید.

نوشته:  محمد رمضان
ترجمه: عبدالخالق احسان

| ۲۸ خرداد ۱۳۹۴
برچسب ها : ,
یک پاسخ به “توصیه های رمضان”

 1. خواهرمسلمان می‌گه:

  مطلب پربار وجامعی بود انشاءالله که بتوانیم با خواندن چنین مطالب مفیدی راه وروش زندگیمان را به سمت اخلاص بیشتر در نیت وعمل سوق دهیم. درضمن فرارسیدن ماه میهمانی خدا را بر عمومم مسلمین علی الخصوص به برادر و خواهران کوچکمان که امسال قصد روزه گرفتن درکنار عزیزانشان را دارند تبریک وشاد باش عرض می کنم…
  الدعاء أفضل العبادات  پس سعیمان براین باشد این عبادت را جزء پر رنگ ترین اعمالمان در این ماه عزیز قرار دهیم

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 34نفر
 • بازدید امروز 70203
 • بازدید دیروز 80422
 • بازید کل 49801366

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2184
 • کل نظرات 8645
 • کل اعضا 1555
 • جدیدترین عضو oliviatyh062081

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com