امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 38434

امروزه برخی افراد بی اطلاع از دین اسلام چنین ادعاء می کنند که دین اسلام برای عرب ها نازل شده وپیامبرش حضرت محمد ص عرب بوده و متعلق به عربها می باشد. و یا برخی دیگر از عجم ها مدعی برتری بر عربها هستند.
اما واقعیت چیز دیگر است، کسانی که اسلام را محدود به عرب ها می دانند قرآن را نخواندند که الله متعال اسلام را دین جهانی اعلام کرده است . همچنین کسانی که برخی احکام شریعت را مربوط به زمان رسول خدا ص ودر شرایط زمانی عرب های صدر اسلام می دانند، این گروه لائیک و بی دین هستند . زیرا الله بزرگ می فرماید قرآن هدایتی است برای آنانی که ایمان به غیب دارند ایمان به عالم برزخ، ایمان به بهشت و جهنم و حساب و کتاب آن روز و ایمان به پیامبران دارند، وبی درنگ تمام احکام الهی را باید پزیرفت واظهار نظر این افراد بر خلاف ایمان است ، و قرآن عظیم الشان رحمت برای جهانیان است و تا ابد می ماند وغیر قابل تغییر می باشد .
عجم بر عرب بر تری ندارد فارس، ترک، کرد آلمانی و فرانسوی بر یک دیگر برتری ندارند، در اسلام برتر آنست که با تقوا تر است. سیاه وسفید باهم مساوی هستند . فقیر وغنی مساوی هستند. شاه و رعیت مساوی هستند اما کسی که گناه کمتر می کند نزد الله برتر وعزیز است .
عده ای معتقدند کافر کسی است که معتقد به هیچ دینی نباشد لذا یهود ونصاری کافر نیستند، ارمنی ها و کلیمی ها کافر نیستند . ولی در تعریف ما از اسلام همه اینها بدون تردید کافرهستند. زیرا ایمان به آخرین پیامبرکه از اصول دین است، واعتقاد به توحید و یگانگی الله که از اصول دین است ندارند هم توحید شان مشکل دارد و هم به آخرین رسول ایمان ندارند
پیامبر ما پیامبر جهانی است
حضرت رسول خدا در دعوت علنی خودش فرمود.إنّی رسولُ اللهِ إلیکم خاصهً و إلی الناسِ کافهً
من رسول خدا به سوی شما هستم مخصوصاً و به سوی همه مردم عموماً و این، دلالت دارد بر اینکه اسلام، دینی است که از اولین لحظه برای تمام بشر آمده و هرگز پیامبر آن را به عنوان یک دین عربی عرضه نکرده است بلکه آن را دین جهانی و برای تمام بشر توصیف نموده است و در حدیث دیگر بر این مسأله تأکید کرده و میفرماید : :
بخاری آن (و کان النبیُّ یُبعثُ الی قومه خاصهً و بُعثتُ الی الناسِ کافهً) را در جاهای متعددی روایت کرده برای نمونه کتاب تصمیم را نگاه کن
پیامبرانی بودند که فقط برای قوم خود مبعوث شدند اما : من برای تمام مردم فرستاده شدهام.

 کسی که آیات قرآن را بررسی کند برایش آشکار میشود که قرآن مردم را – تمام مردم را – به دین خدا فرا میخواند و این صفت جهان شمولی دین اسلام، در آیات متعددی که در مکه قبل از هجرت نازل شدهاند مانند؛ خورشید، عیان و آشکار است. آنجا که میفرماید :
و ما ارسلناک إلّا رحمهً للعالمین (الانبیاء / ۱۰۷)
ما تو را نفرستادیم مگر اینکه برای عالمیان رحمت باشی. یا همچون سوره فاتحه که سورهی آغازین قرآن است و خود سوره نیز آغاز میگردد به :
(الحمدلله رب العالمین)
سپاس و ستایش برای پروردگار عالمیان. این سوره در مکه، قبل از هجرت نبوی و قبل از اینکه مسلمانان در مدینه حکومت تشکیل دهند، نازل شده است.
 از آنچه گذشت، معلوم میگردد که هیچ تغییری در خط مشی پیامبر (ص) صورت نگرفته است. اما پیشرفت در تشریع، قدم به قدم و تدریجی بوده است و این امری کاملاً طبیعی و منطقی است چون معقول، یا حتی ممکن نیست که تمام آنچه را که مردم به آن عادت کرده اند در ظرف یک شبانه روز، بی اساس و بی اعتبار اعلام کرد. عاداتی که در نفس انسان ریشه میدواند کندش بسیار سخت است.
اسلام در ابتدا بر محکم کردن عقیده در دلها و تثبیت آن در فکر و اندیشه تأکید کرد؛ تا اساسی محکم درست شود که بتوان تشریعات را بر روی آن بنا نهاد و تا قاعده نهاده شود که براساس آن، تغییر آنچه که مردم به آن خو گرفتهاند، ممکن گردد. اسلام در بسیاری از تشریعات خود مانند؛ تحریم شراب و ربا و لغو بردگی و غیره از همین روش تدریجی استفاده کرده است. دوره مکی دوره تثبیت عقیده بود و به همین خاطر بناء دوره مدنی بر آن، به آسانی صورت گرفت.

منبع : پایگاه وااسلاماه

| ۱۰ بهمن ۱۳۹۱
۱۴ پاسخ به “آیا حضرت محمد پیامبر عربها فقط بوده است ؟”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  محمدامين می‌گه:

  با توجه به آیه ی ٩٢سوره ی انعام هدف نزول قرآن انذار مردم مکه و حواشی آن است ((لتنذر ام القری و من حولها)) و نه چیز دیگر!طبق این آیه و فهم من ،صریحاً قرآن کریم می فرماید اسلام متعلق به اعراب است ولا غیر.بنده فردی متدین هستم اما این شبهه مدت هاست آزارم می دهد لطفاً مرا راهنمایی کنید.

  پاسخ :
  در آیه کریمه (ولاغیر) وجود ندارد و این برداشت شماست . آیه بیانگر این است که نقطه ی آغازین انذار پیامبر مکه و اطراف بود ، همینطور قرآن کریم ابتدا برای همین مردم بود که بنابر مناسبتها برای آنها آیه نازل می شد اما هیچ حکمی از خداوند مخصوص کسی نیست بلکه جهانی است همانطور که این آیه کریمه به معنی بیان محدودیت مکانی نیست .
  از طرفی قرآن با قرآن تفسیر می شود و خود قرآن پاسخ میدهد که پیامبر فقط برای عربهاست یا جهانیان چنانچه می فرماید ؟ (و ما ارسلناک إلّا رحمهً للعالمین) ما تو را نفرستادیم مگر اینکه برای عالمیان رحمت باشی . شما باید معنی و تفسیر (لتنذر ام القری و من حولها) را ابتدا در قرآن بیابید و اگر پیدا نکردید در سنت بیابید که تفسیر دوم برای قرآن است . سنت وضعیت رسالت آنحضرت را چنین تفسیر می کند : و کان النبیُّ یُبعثُ الی قومه خاصهً و بُعثتُ الی الناسِ کافهً. پیامبران دیگر فقط برای قوم خودشان مبعوث شدند و من برای تمام مردم فرستاده شده ام.

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  فائزه می‌گه:

  اقا من از زبون عربی و عربا بدم میاد… جای امام و پیامبراش رو چشمام اما دوسندارم نماز و قرآنم و ب زبون عربی بخونم

  پاسخ :
  توصیه ما آنست که به اخلاق اسلامی بازگردید و بجای نفرت از قوم و نژادی از گناهان خود نفرت داشته باشید .


 3. مازی می‌گه:

  با نهایت احترام به همی نطرات لطفا سوره الشعرا آیات ۱۹۵ تا ۱۹۸ و سوره شورا آیه ۷ رو بخونید بعد بگید اسلام مال اعراب هست یا کل جهلن همچنین سوره یس آیه ۳۸ که فقط برای اعراب جاهل پذیرفتنیه

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 38نفر
 • بازدید امروز 20747
 • بازدید دیروز 139436
 • بازید کل 49385145

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8633
 • کل اعضا 1552
 • جدیدترین عضو karimi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com