امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 1221

پیشنهادات رمضانی
این تلاشی است از طرف ما در کمک و همراهی تو و خانواده ات برای کار در جامعه در ماه رمضان که در عالم واقع قابلیت اجرا شدن را دارند و در مکان های مختلف می توان آن را اجرا کرد و تو آنهایی را که مناسب خودت می دانی و توانایی انجام آن ها را داری، برگیر.

imagesبه گمان من پیشنهادهای ارائه شده ، فقط نمونه هایی هستند برای رسیدن به این هدف که به ذهن من رسیده است و شما نیز می توانید با ابتکار خودتان مواردی را به آن اضافه کنید.

در این مواردی که ما نوشته ایم تنوع آشکاری مشاهده خواهید کرد که شما را در خانه، خیابان، مسجد و روستا همراهی خواهد کرد و ما از زنان، نوجوانان، جوانان و دانشجوها نیز غافل نمانده ایم و در آخر مطالب را با بحث فناوری اطلاعات و ارتباطات که امروز از اهمّیت بالایی برخوردار است، خاتمه می دهیم.

اهمیت کار در جامعه

آیا همیشه در بین ما اسلامی ها کسانی وجود دارند که اهمیت و ارزش کار در جامعه را درک نکنند؟ باید توجه داشته باشیم که وظیفه ی داعی اسلامی انتشار خیر و فضیلت و ارزش ها و اصول اخلاقی است که اسلام به خاطر آن آمده است. داعی مسلمان مردم را یاری داده و هر گونه کمک های مادی و معنوی ممکن را به آن ها ارائه می دهد و اگر در بین ما چنین افرادی وجود داشته باشند من آیه ای از کتاب خداوند و حدیثی از پیامبر (ص) را به آن ها تقدیم می کنم:

خداوند تعالی می فرماید: (‏یَاأَیُّهَاالَّذِینَ آمَنُوا ارْکَعُوا وَاسْجُدُوا وَاعْبُدُوا رَبَّکُمْ وَافْعَلُوا الْخَیْرَلَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ ‏) [حج: ۷۷]

«‏ای کسانیکه ایمان آورده‌اید ! ( برای آفریدگار خویش ) رکوع (و کرنش برید،) وسجده کنید ( وبه خاک افتید، ) وپروردگارخودراپرستش نمائید وکارهای نیک انجام دهید،تااینکه رستگارشوید ».

و پیامبر (ص) می فرماید: «محبوبترین مردم نزد خداوند، سودمندترین آن ها برای مردم هستند و محبوبترین اعمال نزد خداوند، کاری است که باعث خوشحالی یک مسلمان یا حل مشکل یک مسلمان، یا پرداخت بدهی او، یا رفع گرسنگی او می شود و اگر من همراه برادرم به خاطر نیازی که او به من دارد قدم بردارم، نزد من دوست داشتنی تر است از اینکه در این مسجد (مسجد مدینه) یک ماه اعتکاف کنم و هر کس از خشمگین کردن مسلمان بپرهیزد، خداوند عورتش را می پوشاند، و کسی که خشم خود را فرو بخورد در حالی که اگر می خواست می توانست عملی کند، خداوند در روز قیامت قلبش را پر از امید می کند، و هر کس همراه برادرش برای رفع نیازش به راه بیافتد، خداوند در روزی که قدمها لرزان هستند او را ثابت قدم می گرداند». [طبرانی/ معجم الاوسط/ ۶/۱۳۹]

اهمیت برنامه ریزی برای کار اسلامی

برنامه ریزی در امور دنیایی، تجارت و مدیریت گروه ها، ضرورتی بشری است و برنامه ریزی برای امور دعوت به سوی خداوند و انتشار خیر و نیکی در بین مردم ضرورتی شرعی است و قاعده ی شرعی این است که ، پیش شرط یک امر واجب خود نیز واجب می شود ، به همین دلیل کار اسلامی مستلزم برنامه ریزی است و برنامه ریزی برای کار اسلامی و استقرار دین خداوند در زمین و انتشار خیر و نیکی در بین مردم، بدون تردید واجب خواهد بود.

در اینجا لازم است که فعالان مسلمان با هم بنشینند و برای کسب بیشترین سود دعوی ممکن، از ماه رمضان، برنامه ریزی کنند. این برنامه ریزی در مرحله ی اول شامل اهداف مورد انتظار و سپس وسایلی که برای رسیدن به این اهداف مورد نیاز است و در نهایت معیار استفاده از تمام این وسایل می باشد، به طوری که تمام این موارد در یک جدول کاربردی مشخص شوند.

برادران وخواهران، قبل از رسیدن ماه مبارک رمضان در مورد تمام مکان ها (مسجد، خیابان، روستا، کارخانه، مدرسه، دانشگاه، شرکت، مؤسسه، جمعیت خیریه و …) جلسه تشکیل می دهند و برنامه ریزی می کنند.

صله ی رحم

۱- تو در تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به خویشاوندانت سبقت بگیر.

الف- در مورد پدر و مادرت این کار را (تبریک گفتن) با رفتن حضوری به خدمتشان یا حداقل با یک تماس تلفنی انجام بده و هرگز از فرستادن پیامک استفاده مکن.

ب- نسبت به برادران، خواهران و دامادهایت از تماس تلفنی استفاده کن.

پ- نسبت به نزدیکان و خویشاوندانت از پیامک و یا ایمیل استفاده کن.

۲- یک مهمانی برای افطار با حضور پدر و مادر ، برادران و خواهرانت همراه با همسران و فرزندانشان ترتیب بده.

۳- یک مهمانی دیگر برای افطار با حضور خانواده ی همسرت ترتیب بده و در این مهمانی نیز مانند مهمانی قبل اظهار خوشحالی کن و در مورد مکان افطار در صورتی که دور هم جمع می شوید مشکلی نیست که شما پیش آن ها بروید یا آن ها پیش شما بیایند.

۴- نامه، پیامک و یا کارت پستال هایی برای دوستان و نزدیکانت بفرست.

۵- هر کدام از افراد خانواده ات را که توانستی دور هم جمع کن و در مورد احکام روزه و بعضی از آداب ماه رمضان برایشان توضیح بده.

۶- از فرزندانت بخواه که نزد همسالانشان در بین خویشاوندان بروند، برای این که معنی صله ی رحم و ارتباط با خویشاوندان را یاد بگیرند.

۷- نیازمندان خویش، برای گرفتن صدقه و زکات از طرف تو در اولویت قرار دارند، البته این در مورد پدر و مادر، همسر و فرزندانت صادق نیست.

۸- هر وقت یکی از خویشاوندان نیازمندت تو را برای افطار دعوت کرد مواد غذایی مورد نیاز و شیرینیجات را در حد امکان به رسم هدیه برای آن ها تهیه کن.

۹- نباید در هنگام مهمانی های افطار از آداب اخلاقی و اسلامی غفلت ورزید مانند اختلاط نامحرم ها، ترک نماز تراویح و اذکار شب یا ترک نماز جماعت مغرب و عشاء در مسجد.

نسبت به همسایه

۱- اقدام به توزیع و پخش CD ، DVD،پوسترها یا بعضی کتابچه های مخصوص رمضان در بین همسایگانت بکن.

۲- فضای اطراف را در صورت امکان تغییر و شاداب کنید ( مثلا :از فرزندانت بخواه که همراه دوستان همسایه شان اقدام به تزیین کوچه و محله (یا آپارتمان) و نصب پلاکاردها و پوسترها در کوچه بکنند.)

۳- یک برنامه ی مشترک افطار را با همسایه هایت بگذار و از آن ها بخواه که این برنامه ی سالیانه را رسم قرار دهند، چون فرصت خوبی است برای ملاقات با هم هر چند سالی یک بار باشد. ابتدا آن ها را برای افطار به خانه ات دعوت کن مگر اینکه یکی از آن ها خودش صادقانه پیش قدم شود.

۴- از همسرت بخواه که یک کلاس قرآن را برای زنان همسایه تشکیل دهد و در آن قرائت قرآن و احکام و تجوید را آموزش دهد و آن ها را به صورت مداوم به رعایت آداب و سنت های دین تشویق کند.

۵- مسابقه ای در حفظ بعضی از سوره ها یا جزء های قرآن برای کودکان همسایه برگزار کن و در یک مراسم باشکوهی به آن ها جوایزی را تقدیم کن.

۶- از آداب زیبایی که نزدیک به فراموشی است، پخش حلوا در بین همسایه هایت که واجب است در این ماه مبارک زنده شود.( مانند : افطاری دادن ، کلیره ی ۲۷رمضان و…)

۷- همکاری با همسایه ها در بیدار کردن همدیگر برای سحری خوردن و نماز صبح

۸- استفاده از فضای روحانی رمضان و دیدارهای مداوم با همسایه ها برای رفع مشکلات محله از قبیل نظافت، روشنایی کوچه و …

۹- نماز تراویح در ماه رمضان از اهمیت زیادی برخوردار است و آنچه که در نماز تراویح بسیار مهم است، امام جماعت مسجد است. در صورتی که امام مسجد محله دارای صوت و لحنی زیبا باشد باید هیئت امنای مسجد اطلاع رسانی کرده و از هر گونه وسیله ای برای جذب نمازگزاران برای نماز تراویح استفاده کنند.

۱۰- نماز تراویح به معنای نیروی تازه بخشیدن، شاداب کردن است و باید برنامه های اجرا شده این هدف را به دنبال داشته باشند، برنامه هایی که مطابق واقعیات جامعه و مهم ترین دل مشغولی های مردم باشند و آن ها را با بهبود ارتباط با خداوند و بازگشت به سوی او تشویق کنند . این برنامه ها را متناسب با فضای مسجد و جوّ نمازگزاران هماهنگ کنند، در صورتی که مسجد بزرگ باشد سخنرانی های متعددی ارائه کنند و سخنرانان خوبی را از داخل و خارج منطقه برای این کار دعوت کنند و برنامه ی این سخنرانی ها را قبل از موعد به مردم اعلام کنند.

۱۱- نمونه های از استقبال صالحان از رمضان را ذکر کنید و مردم را به قرائت قرآن و آمادگی قلب و نفس برای درک این ماه ،بهترین استفاده از آن و دعا به سوی پروردگار تشویق کنید.

۱۲- اقدام به نظافت و زیباسازی مسجد از قبیل شستن موکت ها و فرش ها، حیاط مسجد، سقف مسجد و دستشویی ها و اهتمام به روشنایی و تهویه ی مسجد. بر کسی پوشیده نیست که مساجد نیاز دایمی به نظافت دارند و به خصوص در ماه رمضان ممکن است که نوشیدنی ها و خرمایی که مصرف می کنند باعث کثیف شدن محیط مسجد شود و به همین خاطر در این ماه باید توجه بیشتری به نظافت مساجد شود.

۱۳- تزئین خارج مسجد با چراغانی کردن آن و موارد دیگر و به خصوص مناره ی مسجد البته بدون اسراف در این کار.

۱۴- نصب روشنایی مناسب در ورودی مسجد و جایی که اهل مسجد در آن تجمع می کنند.

۱۵- تهیه ی یک مجله دیواری در مورد رمضان یا خرید آن از کتابفروشی و نصب آن در انتهای مسجد تا نمازگزاران را هنگام نماز به خود مشغول نسازد.

۱۶- کتابچه ها نوشته هایی در مورد ماه رمضان تهیه کن و با هماهنگی امام مسجد اقدام به توزیع آن کن.

۱۷- دست اندرکاران مسجد را به تهیه جدولی زمانی برای افطاری های دسته جمعی در مسجد تشویق کن و آن را در اسرع وقت به اطلاع نمازگزاران برسان و از آن ها بخواه که در این مواقع مشخص شده، برنامه ی دیگری ترتیب ندهند تا اهل مسجد بتوانند همدیگر را ملاقات کنند و به آن ها یادآوری کن که هدف از این کار تنها خوردن و نوشیدن نیست بلکه جمع شدن اهل مسجد با هم در طاعت خداوند و ایجاد برادری و دوست داشتن همدیگر و … است.

۱۸ – برنامه ریزی برای تهیه ی غذای گرم و توزیع آن در بین مستحقین با همکاری اهل محله و منطقه و برای این امر باید به موارد زیر توجه کرد:

الف- دعوت از خیرین برای برعهده گرفتن هزینه های این سفره، از جمله پول و مواد غذایی.

ب- ثبت نام از جوانان مسجد و منطقه برای مشارکت در تنظیم و توزیع غذاهای تهیه شده در بین خانه های نیازمندان.

ج- تعیین تعدادی ناظر و به خصوص افراد ماهر برای این کار.

د- تهیه وسایل و لوازم آشپزی و هماهنگی با آشپزها و تعیین مزد ایشان.

۱۹- در صورتی که تهیه غذا در مسجد ممکن نشد با یکی از رستوران های شهر هماهنگی شود و پس از تهیه غذا به مسجد آورده و قبل از نماز مغرب اقدام به توزیع آن شود، به طوری که تا اول وقت نماز مغرب همه ی غذاها پخش شده باشد.

۲۰- پخش خرما و شیرینی جات در مسجد هنگام نماز مغرب برای افطار نمازگزاران.

۲۱- دعوت از دست اندرکاران و هیئت امنای مسجد برای تهیه ی بسته ی حمایتی رمضان و هماهنگی با آن ها در مورد محتویات آن که شامل اقلام ضروری و مورد نیاز فقرا از جمله برنج، شکر، عدس، لوبیا، روغن، ماکارونی و … باشد و حداقل در هفته اول رمضان آن را در بین فقرا پخش کرد و در صورت امکان بسته ی دیگری را در نیمه ی دوم رمضان در بین فقرا پخش کرد.

۲۲- هماهنگی با دست اندرکاران مسجد برای اجرای یک مسابقه رمضانی در طول ماه مبارک و نکات زیر را در مورد مسابقه اجرا کرد:

الف- سؤالات آسان باشد و از طرح سؤالات پیچیده و تخصصی در مورد قرآن، حدیث، فقه، سیره، شرح حال و احوال مسلمین خودداری کرد.

ب- تعیین مکان بازپس گیری جواب ها و همچنین تعیین یک سقف زمانی برای جواب.

ج- مشخص کردن جوایز و تعداد و همچنین زمان و مکان توزیع آن ها و فراموش مکن که از افراد خیّر برای تقبل هزینه ی این جوایز دعوت کن و بهتر است که توزیع این جوایز همزمان با جشن ختم قرآن نماز تراویح باشد.

۲۳- در هفته ی آخر شعبان بهتر است که امام مسجد یا هر کس دیگری که توانایی دارد احکام روزه را برای نمازگزاران توضیح دهد و سؤالات آن ها را جواب دهد و برای بیان احکام از روش های بسیار ساده ای استفاده کند به طوری که برای مردم قابل فهم باشد.

۲۴- به دست اندرکاران مسجد مراجعه کن و در مورد وجود تعداد کافی مصاحف قرآنی، رحل و همچنین صندلی های تاشو که افراد مسن و بیمار برای خواندن نماز از آن ها استفاده می کنند، صحبت کن.

۲۵- تجهیز جای نماز زنان در مسجد در صورتی که موجود باشد و در غیر این صورت در فکر تهیه ی جای مناسب برای آن ها باشید، جایی که فرش شده باشد و تهویه و روشنایی کافی داشته باشد و همچنین صندلی به تعداد کافی در اختیارشان بگذارید زیرا آن ها بیشتر از مردان احتیاج به صندلی دارند.

۲۶- اجرای یک مسابقه حفظ قرآن برای اهل مسجد و منطقه که در صورت امکان شامل سه سطح باشد:

الف- سطح اول: سوره هایی از قرآن که شامل ۴ یا ۵ یا ۶ ربع حزب از قرآن باشند مانند: توبه، هود، یونس، یوسف و …

ب- سطح دوم: سوره هایی از قرآن که شامل ۳ ربع حزب از قرآن باشند مانند: شوری، زخرف، زمر، ص و …

ج- سطح سوم: سوره هایی از قرآن که شامل ۲ ربع حزب از قرآن باشند مانند: محمد، فتح، حجرات، ذاریات، حدید، مجادله و …

جوایز مناسبی برای هر یک از این سطح ها در نظر گرفته شود و جوانان برای حضور زیاد در این مسابقه تشویق شوند. از اهل خیر برای تقبّل هزینه ی جوایز دعوت شود. زمان اهدای جوایز همزمان با جشن ختم قرآن نماز تراویح باشد.

۲۷- چنانچه مسجد بزرگ باشد در فضای مناسبی از مسجد اقدام به برپایی یک غرفه نمایش و فروش cd و کتاب های سودمند و هدفمند شود.

۲۸- هنگام ماه مبارک رمضان با نمازگزاران در مسجد در مورد ضرورت توبه و بازگشت به سوی خداوند در رمضان، صحبت کنیم. باید تلاش کنیم که از هر لحظه ی این ماه استفاده کنیم و آن ها را از احوال صحابه و تابعین که شش ماه قبل از فرا رسیدن رمضان خود را برایش آماده می کردند، آگاه کنیم و همچنین از زندگی صالحان برایشان بحث کنیم و امیدوار باشیم که خداوند ما را به آن ها ملحق کند.

۲۹- در شب رؤیت هلال ماه رمضان، برای حضور در مسجد حریص باشد و در شادی برادرانت در مسجد مشارکت کن و به آن ها تبریک بگو و برایشان دعا کن که خداوند در این ماه رحمتش را شامل حالشان کند و در طاعت یاریشان دهد و عبادتشان را قبول کند و همچنین در ادای نماز تراویح اولین شب با آن ها باش.

۳۰- در آخرین روز شعبان پیامک هایی را به جملات زیبا و کوتاه برای دوستانت در مسجدد بفرست.

۳۱- تعریف یک نکته ی کوتاه روحی در عرض ۵ الی ۷ دقیقه بعد از نماز صبح که باعث افزایش ایمان و رقت قلب شود.

۳۲- تعیین زمانی برای شروع صلاه التهجد و انتخاب یک امام مناسب برای این نماز که می تواند همان امامی باشد که نماز تراویح را امامت می کند همچنین مقدار قرائت (یک جزء، دو جزء، سه جزء و …) و ساعت شروع نماز تعیین شود.

۳۳- هماهنگی با دست اندرکاران مسجد برای اعتکاف و تنظیم برنامه ای برای آن. اگر تعداد اعتکاف کنندگان زیاد باشد باید مسئولی برای آن ها تعیین گردد که اهتمام شدیدی به اجرای برنامه ی اعتکاف داشته باشد تا هدف از این عبادت که در طول سال یک بار انجام می شود، محقق گردد.

۳۴- بسیاری از نمازگزاران التزامشان به مسجد و مسائل دینی از شرکت در حلقه های قرآن شروع شده به همین خاطر لازم است که یک حلقه ی قرآنی در مسجد ایجاد شود و یک نفر مسئولیت آن را به عهده بگیرد و در آن تجوید و مسائل قرائت را به زبانی ساده به شرکت کنندگان بیاموزد و بر آن ها سخت گیری روا ندارد طوری که باعث دلزدگی بعضی افراد و عدم شرکت آن ها بشود. بعضی اوقات کتابچه ها و جوایزی ساده هم به آن ها اعطا شود. اگر گاه گاه بعضی از مفاهیم قرآنی هم در لابه لای قرائت توضیح داده شود جالب خواهد بود.

۳۵- بعد از نماز تراویح، با حضور نمازگزاران روزی برای ختم قرآن اعلام شود که بهتر است در یک سوم آخر رمضان باشد و با برنامه ی مساجد مشهور دیگر تداخل نداشه باشد تا بیشتر مردم بتوانند در آن شرکت کنند. لازم است که برای این روز به نحو احسن برنامه ریزی شود طوری که مراسم به یاد ماندنی باشد و جوایز بعضی از مسابقات برگزار شده در این روز اهدا شود و اگر شیرینی، میوه و آبمیوه هم در بین شرکت کنندگان پخش شود امر پسندیده ای خواهد بود.

۳۶- با بعضی از اهل مسجد هماهنگی شود که بعد از نماز صبح تا طلوع آفتاب در مسجد بمانند و بعد از ادای صلاه الضحی مسجد را ترک کنند تا مطابق حدیث شریف اجر یک حج و عمره به آن ها برسد.

۳۷- بعد از سپری شدن نصف رمضان باید در تدارک برگزاری نماز عید فطر باشکوه باشیم و در فکر آماده کردن یک فضای وسیعی برای برگزاری نماز باشیم، طوری که ظرفیت گنجایش همه ی مردم شهر را داشته باشد و از پراکندگی صفوف نمازگزاران و برگزاری نمازهای عید جداگانه در مناطق مختلف شهر پرهیز شود. باید با خطیب مشهوری برای ادای نماز عید هماهنگی شود و همچنین مصلّی باید فرشکاری شود و به صورتی شایسته تمیز و تزئین گردد. نباید فراموش کرد که شب قبل از عید، احکام نماز عید با حضور جوانان توضیح داده شود.

پیشنهادات رمضانی برای زنان و دختران

۱- تجهیز و آماده سازی نمازخانه ی زنان برای رمضان.

باید توجه کرد: نظافت مسجد، تهیه ی صندلی، مصحف قرآن، رحل، تزئین مسجد، آویزان کردن پوسترهای مخصوص زنان و مجله ی دیواری که بهتر است زنان مشارکت کننده در تهیه ی آن مشارکت داده شوند و اگر ممکن نشد از کتابفروشی تهیه گردد.

۲- برگزاری یک کلاس درس در مسجد برای زنان که شایسته است یک خانم متعهد و آگاه آن را به عهده بگیرد و یا چند خواهر گرامی و هر کدام یک ماده ی درسی را تدریس کنند. بهتر است زمان برگزاری کلاس صبح قبل از نماز ظهر باشد به مدت دو ال یک ساعت.

۳- برگزاری حلقه ی قرآنی برای زنان که شایسته است یکی از زنان آگاه به علم تجوید و قرائت آن را به عهده بگیرد و باید توجه داشت که زنان به دلیل اینکه کمتر در مجالس قرآنی حضور داشته اند و به قرائت قرآن زیاد آگاه نیستند نباید بر آنان سختگیری شود و باید با سعه ی صدر احکام تجوید و قرائت به آنان آموزش داده شود و در اثنای قرائت بهتر است بعضی از معانی قرآنی توضیح داده شود.

۴- برگزاری یک مسابقه ی قرآنی مخصوص زنان که غیر از مسابقه ی عمومی مسجد باشد و می توان به صورت های زیر برگزار کرد:

الف- سؤالات سریع روزانه و اهدای جوایز بلافاصله بعد از جواب (بعد از نماز تراویح)

ب- چاپ سؤالات برای یک ماه و اهدای جوایز در پایان ماه. باید سؤالات آسان باشند تا زنان بیشتری بتوانند در این مسابقه شرکت کنند و بهتر است جوایز وسایل خانه باشند.

۵ -اقدام خواهران به کارهای خیریه و دادن صدقات جدای از کارهای خیریه عمومی در مسجد.

در ایام مبارک دعا در حق همدیگر را فراموش نکنیم…
_________________
کسی مرا نساخت ،خدا ساخت
نویسنده : قاسم عبدالله قاسم / مترجم: جمال قریشی
منبع : سایت وااسلاماه

| ۲۶ خرداد ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 15نفر
  • بازدید امروز 32297
  • بازدید دیروز 142008
  • بازید کل 49683038

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2183
  • کل نظرات 8641
  • کل اعضا 1554
  • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com