امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 2054

خداوند به جای این پادامنی، دو تا پادامنی در بهشت را به تو عطا کند! محمد رسول الله
ما هم چنان با دل هایمان همراه این بوستانی زندگی می کنیم که بوی خوش آن تمام نمی شود و زمینش خشک نمی شود و میوه ها و شکوفه هایش قطع نمی شود.
امروز قرار است همراه گُلی گرانقدر باشیم که در مزرعه اسلام کاشته شده و با آب وحی آبیاری شده و بوی خوشش در کرانه های زمین در طول روزها و سال ها پخش شده و دل ها و گوش ها با یاد سیرت و زندگانی اش شاد شده و هم چنان شاد می شوند.
ما قرار است همراه صحابیه جلیل القدری باشیم که اگر بخواهم همه فضائل و بزرگی هایش را در یک کلمه جمع کنم، می گویم: او اسماء دختر ابوبکر ـ م ـ است. و بس است برای او که دختر ابوبکر باشد.
پس با ما بیایید تا با دل هایمان همراه سیرت عطرآگینش از همان ابتدای زندگی اش زندگی کنیم تا بدانیم اسماءک کیست؟

شجره ای مبارک
قبل از این که با سیرت مبارک اسماء زندگی کنیم، هرگز از یاد نمی بریم که نور و روشنائی را بر آن درختی که مجد و عظمت و بزرگی را در خود جمع کرده، بیندازیم. آن درختی است که ریشه و تنه آن ثابت است. اما شاخه هایش به اطراف و نواحی آسمان رسیده تا جایی که ستاره های جوزاء را در آغوش گرفته اند.
پدرش، بهترین کسی است که پس از پیامبران و فرستادگان الهی، خورشید بر او طلوع کرده است. او اولین ده نفری است که به بهشت مژده داده شدند. او ابوبکر صدیق – رضی الله عنه – است.
شوهر خواهرش، سرور اولین و آخرین، محمد بن عبدالله ص است.
خواهر پدری اش، ام المؤمنین عایشه می باشد.
پدربزرگ پدری اش، ابوقحافه کسی است که اسلام آورد و به افتخار همراهی و همنشینی پیامبرص نائل آمد.
مادربزرگ پدری اش، ـ ام الخیر ـ سلمی دختر صخر کسی است که اسلام آورد و به افتخار همراهی و همنشینی پیامبرص نائل آمد.
سه عمه اش ـ که همگی از زنان صحابی بودند ـ عبارتند از: ام عامر، قریبه، و ام فروه ـ دختران ابوقحافه ـ .
شوهرش، یار و یاور رسول خداص و پسرعمه پیامبر و یکی از ده نفری است که به بهشت مژده داده شدند و اولین کسی است که در راه خدا شمشیر کشید… او زبیر بن عوام – رضی الله عنه – است.
پسرش، که خلیفه بود «عبدالله بن زبیر» است؛ کسی که یکی از بزرگان و دلاورمردانِ عبادت و جهاد بود.
برادر شقیقش، عبدالله یکی از صحابه نجیب است.
برادر پدری اش، عبدالرحمن برادر شقیق عایشه ـ است. او از شجاعان و دلاورمردان و تیراندازان بود
به همین خاطر گفته اند: در هیچ خانه ای از خانه های صحابه، چهار نفر یافت نمی شود که پیامبرص را دیده باشند و همه شان صحابی باشند و بعضی شان پسر بعضی دیگر باشند به جز خانه ابوبکر، که اسماء و پدرش و پدربزرگش و پسرش، یعنی پسر زبیر هر چهار نفرشان، صحابی اند. خداوند از همه شان راضی باد!
پس چه بگوییم راجع به آن درخت مبارکی که «اسماء» از تنه آن بیرون آمده و میان شاخه هایش زیسته است؟!
اسماء از زنان پیشگام و پیشقدم به سوی اسلام بود
اسماء بیست و هفت سال قبل از هجرت پیامبرص در مکه متولد شد و در خانه پدرش «ابوبکر صدیق» بزرگ شد؛ کسی که جامع تمامی خصال خیر بود و پس از رسول خداص برترین مردمان است.
او کسی است که پیامبرص درباره اش فرموده است: «ما لأحد عندنا یدٌ إلاَّ وقد کافأناه بها إلاَّ الصدیق، فإن له عندنا یداً یکافئه الله بها یوم القیامه، وما نفعنی مال أحد قط ما نفعنی مال أبی بکر، ولو کنت متخذاً من الناس خلیلاً لاتخذت أبابکر خلیلاً، ألا وإن صاحبکم خلیل الله»(۱): «هیچ کس کمکی در حق ما نکرده مگر این که جزایش را داده ایم و آن را جبران کرده ایم بجز ابوبکر صدیق؛ چون او در حق ما کاری کرده که فقط خداوند در روز قیامت جزایش را می دهد و آن را جبران می کند. مال هیچ کسی به اندازه مال ابوبکر به من نفع نرسانیده است. اگر من از میان مردم، دوستی صمیمی را برای خود انتخاب می کردم، حتماً ابوبکر را به عنوان دوست صمیمی خود برمی گزیدم. اما بدانید که رفیق شما، دوست صمیمی خداست».
پس اسماء در خانه پدرش «ابوبکر صدیق» زیست و اخلاق والا از او یاد گرفت و بر حب و دوستی فضیلت بزرگ شد.
وقتی خورشید اسلام بر سرزمین جزیرهالعرب تابید، پدر اسماء (یعنی ابوبکر صدیق) اولین کسی بود که از میان مردان اسلام آورد. و از این جا بود که اسماء زود اسلام آورد و از زنان پیشگام و پیشقدم به سوی اسلام بود. و در میان قافله ایمانی او هیجدهمین نفری بود که اسلام آورد. پس تنها هفده زن و مرد مسلمان پیش از او اسلام آوردند. به همین صورت اسماء از کسانی بود که خداوند متعال درباره شان فرموده است:وَ السَّابِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهاجِرینَ وَ الْأَنْصارِ وَ الَّذینَ اتَّبَعُوهُمْ بِإِحْسانٍ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ وَ أَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْری تَحْتَهَا الْأَنْهارُ خالِدینَ فیها أَبَداً ذلِکَ الْفَوْزُ الْعَظیمُ(التوبه: ۱۰۰).
«پیشگامان نخستین از مهاجرین و انصار، و کسانى که به نیکى از آنها پیروى کردند، خداوند از آنها خشنود گشت، و آنها (نیز) از او خشنود شدند; و باغهایى از بهشت براى آنان فراهم ساخته، که نهرها از زیر درختانش جارى است; جاودانه در آن خواهند ماند; و این است پیروزى بزرگ».
اسماء با یکی از عشره مبشره(۲) ازدواج می کند
پروردگار خواست که اسماء با مردی از ده نفری که به بهشت مژده داده شدند، ازدواج کند. این مرد کسی نیست جز «زبیر بن عوام» یار و یاور رسول خداص. زبیر فردی فقیر بود اما برای او بس است که مؤمن به خداست.
این چنین است همسر صالح و خوب
از اسماء دختر ابوبکر صدیق روایت شده است که می گوید: زبیر – رضی الله عنه – با من ازدواج کرد و در این دنیا جز اسبش هیچ مال و دارائی نداشت. اسماء افزود: من به اسبش علف و گیاه می دادم و مخارج و هزینه هایش را می دادم و آن را نگاهداری می کردم. و دانه های خرما را برای شتر آبکش می سائیدم، و به آن آب و علف می دادم، و مشک آن را می دوختم، و آرد را خمیر می کردم اما نان پختن را نمی دانستم. و زنان همسایه ام از انصار که زنانی خوب و اهل صدق و راستی بودند، برایم نان می پختند. اسماء می گوید: من خرما را از زمین زبیر که رسول اللهص به او بخشیده بود، بر روی سرم حمل می کردم. آن زمین، دو سوم فرسخ دور بود. وی افزود: روزی آمدم در حالی که مقداری خرما روی سرم بود. با رسول خداص که چند نفر از یارانش همراهش بودند، برخورد کردم. آن حضرت مرا صدا زد و سپس فرمود: «اخ اخ»: «اخ اخ» (صدای خوابانیدن شتر است. به معنی کخ یعنی بیانداز) تا مرا پشت سر خود سوار کند. من شرم کردم از این که همراه مردان بروم و زبیر و غیرت او را به یاد آوردم. اسماء می گوید: زبیر از باغیرت ترین مردان بود. وی افزود: رسول خداص دانست که من شرم می کنم، از این رو اصرار نکرد و گذشت. نزد زبیر آمدم و گفتم: رسول اللهص مرا دید در حالی که خرما را روی سرم حمل می کردم. و چند نفر از یارانش همراهش بودند. او شتر را خوابانید تا با او سوار شوم، اما شرم کردم و غیرت تو را به خاطر آوردم. زبیر گفت: به خدا، این که دانه های خرما را حمل کردی برایم سخت تر است از این که همراه وی سوار شوی. اسماء می گوید: تا این که پس از آن، ابوبکر خدمتکاری را برایم فرستاد و مرا از نگاهداری اسب نجات داد و خدمتکار این کار را برعهده گرفت، گوئی ابوبکر با این کار مرا آزاد کرد(۳).
ذات النطاقین (صاحب دو تا کمربند)
وقتی اذیت و آزار قریش نسبت به یاران پیامبرص شدت یافت، آن حضرت به یارانش اجازه داد که به مدینه هجرت کنند. آنان در کنار انصار سکنی گزیدند؛ انصاری که، مهاجران را در پلک های چشم خود قرار دادند و چشمانشان را بستند از ترس این که مبادا نسیم هوا به آنان آسیبی وارد کند.
پس از آن، خداوند به پیامبرش اجازه هجرت به مدینه منوره را داد، و آن حضرت و رفیقش «ابوبکر صدیق» به مدینه هجرت کردند. پس خانواده ابوبکر بزرگ ترین نقش را در سراسر تاریخ جهت خدمت به دین اسلام و خدمت به پیامبر اسلامص ایفاء نمودند.
عبدالله بن ابی بکر در روز میان قریش بود تا گفته های آنان را بشنود و سپس نزد پیامبرص و ابوبکر – رضی الله عنه – می آمد تا آن گفته ها را به اطلاع آنان برساند. عامر بن فهیره برده آزاد شده ابوبکر گوسفندان مردم مکه را می چرانید، وقتی غروب می آمد، گوسفندان ابوبکر شبانگاه نزد آن دو می رفت و آنان شیر می دوشیدند و از آن گوسفندان ذبح می کردند. وقتی «عبدالله بن ابی بکر» صبح از نزد پیامبرص و ابوبکر به مکه می رفت، عامر بن فهیره با گوسفندان به دنبال جاهای پایش می رفت تا جاهای پایش را پاک کند.
اسماء نیز نقش بزرگی داشت.
وقتی به پیامبرص اجازه هجرت از مکه به مدینه داده شد، آن حضرت نزد ابوبکر – رضی الله عنه – آمد و فرمود: «قد أذن لی فی الخروج»: «به من اجازه بیرون رفتن از مکه (و هجرت به مدینه) داده شده است». ابوبکر گفت: پدرم فدایت باد ای رسول خدا، من هم همراهت بیایم؟ رسول اللهص فرمود: «بله».
عایشه می گوید: پیامبرص و ابوبکر را به نحو احسن آماده کردیم و ظرفی را برای توشه آنان آماده کردیم و اسماء دختر ابوبکر قطعه ای از کمربندش را برید و دهانه ظرف را با آن بست. به همین خاطر اسماء، «ذات النطاق» (صاحب کمربند) نامیده شد(۴).
از اسماءک روایت شده است که می گوید: «توشه دانی را برای پیامبرص و ابوبکر درست کردم وقتی که خواستند به مدینه روند، به پدرم گفتم: جز کمربند چیزی را پیدا نمی کنم که با آن، دهانه توشه دان را ببندم. پدرم گفت: آن را پاره کن، من هم این کار را کردم. به همین خاطر «ذات النطاقین» نامیده شدم(۵).
زبیر بن بکار راجع به این ماجرا می گوید: رسول خداص به اسماء گفت: «أبدلک الله بنطاقک هذا نطاقین فی الجنه»: «خداوند به جای این کمربند، دو کمربند در بهشت به تو عطا کرده است!» به همین خاطر به او، «ذات النطاقین» گفته شد(۶).
و پاداش از جنس عمل است.

سرعت اندیشه و حسن تصرف
این یکی از موضع گیری های عظیم ایمانی اسماء است. این موضع گیری ای است که از راستی و درستی ایمان و سرعت اندیشه و حسن تصرفش در پیشامدها را نشان می دهد.
اسماء دختر ابوبکر ـ م ـ می گوید: «وقتی پیامبرص از مکه به طرف مدینه رفت، ابوبکر همراه خود، همه مالش ـ پنج هزار یا شش هزار درهم ـ را برداشت و با خود برد. پدربزرگم، ابوقحافه که نابینا شده بود نزد من آمد و گفت: این ابوبکر با مال و جانش شما را دردمند و مصیبت زده کرد. گفتم: هرگز، چنین نیست. او خیر زیادی را برای ما به جا گذاشته است. پس به سوی سنگ هائی رفتم و آنها را در روزن خانه قرار دادم و آنها را با لباسی پوشاندم. سپس دستش را گرفتم و آن را بر روی لباس گذاشتم و گفتم: پدرم این را برای ما به جا گذاشته است. آن گاه ابوقحافه گفت: اگر این را برای شما به جا گذاشته است، خوب است».
صبر و پایداری
اسماءک سرّ رسول خداص را حفظ می کرد و خبر هجرت وی را فاش نمی کرد هرچند شدیدترین بلا و اذیت و آزار متوجه او می شد.
از ابن اسحاق روایت شده است که می گوید: از اسماء نقل شده که: ابوجهل همراه چند نفر آمد و من به طرف آنان رفتم. گفتند: پدرت کجاست؟ گفتم: به خدا نمی دانم کجاست؟ ابوجهل دستش را بلند کرد و یک سیلی به من زد به گونه ای که گوشواره ام بر زمین افتاد و سپس رفتند(۷).
آیا دیدی چگونه حماقت و نادانی به ابوجهل ـ خداوند خوارش کند! ـ رسیده که از اخلاق و خوی عظیم شان راجع به دست برداشتن از اذیت و آزار زن کاملاً فاصله گرفته و از آن بی نصیب گشته است؟ و نفس حقیرش را در پست ترین جایگاه از پستی و بدی انداخته است؟ او از رویارویی با مردان ناتوان شده و زن حامله ای را می زند.
توقفی همراه ذات النطاقین
این کار اسماء، یک مرد شجاع از آن ناتوان است، به خاطر خطرات و ناخوشی و آثار زیانباری که در پی دارد. و به خاطر این که نیاز به جرأت و شهامت و ثبات قلب و قوت اعصاب و تسلط بر عواطف و احساسات دارد. شجاعت اسماء در این اندازه متوقف نشده و بس، بلکه تو ای خواننده گرامی، می توانی میزان صبر و تحمل مشقتش را تصور کنی بدان گاه که او آن موقع حامله بود و عبدالله را در شکم داشت. و می توانی میزان صبرش را تصور کنی که او در ابتدای شب، غذا را برمی دارد و راه های سخت و ناهموار و طولانی را می پیماید و از کوه بالا می رود تا به غار (غار ثور) برسد. او از تمام این خطرات و چشمان مشرکان که به دنبالش بودند، می گذشت؛ اما لطف خداوند متعال است که او را احاطه کرد و چشم خداست که او را حفظ کرد(۸).

اولین مولود در دارالهجره (مدینه منوره)
وقتی پیامبرص و رفیقش ابوبکر هجرت کردند، کسی را فرستادند تا خانواده آنان را بیاورد. پس اسماءک که حامله بود و عبدالله بن زبیر را در شکم داشت، هجرت کرد.
از اسماء دختر ابوبکرروایت شده است که او حامله بود و عبدالله بن زبیر را در شکم داشت، می گوید: من از مکه خارج شدم در حالی که مدت حملم را تمام کرده بودم. پس به مدینه آمدم و در قباء سکنی گزیدم و همان جا بچه را به دنیا آوردم. سپس بچه را نزد پیامبرص بردم و او را در دامنش گذاشتم. سپس پیامبر ص خرمایی را خواست و آن را جوید، سپس آن را در دهان بچه گذاشت. پس اولین چیزی که داخل شکم بچه شد، آب دهان رسول اللهص بود. سپس آن حضرت، خرمای جویده را به کام بچه مالید. سپس برایش دعای خیر کرد و به او تبریک گفت. او اولین مولودی بود که در زمان اسلام متولد شد(۹).
بخاری در روایتی در کتابش افزوده است(۱۰) : «مسلمانان با تولد او خیلی خوشحال شدند، چون به آنان گفته بودند که یهودیان شما را سحر و افسون کرده اند و بچه به دنیا نمی آورید».
میلاد عبدالله بن زبیر، افتتاح تمام خیرها برای مسلمانان بود. مسلمانان با تولدش خوشحال شدند و تولد او را به فال نیک گرفتند. عبدالله بر حب و دوستی تقوا بزرگ شد. او آن چنان بود که مادرش او را توصیف کرد: شب ها برای عبادت خدا و راز و نیاز با او از خواب برمی خاست و روزها را روزه می گرفت. او کبوتر مسجد نامیده می شد… بلاذری پسران اسماءک را نام برده و می گوید: اسماء برای زبیر، عبدالله، عروه، منذر، عاصم، و عایشه را به دنیا آورد(۱۱).
صفحه ای درخشان از کرم و بخشش و سخاوت اسماء
خداوند، خصلت های نیکو و کارهای خوب و پسندیده و خِرد زیاد را در وجود اسماء دختر ابوبکر جمع گردانیده که فقط در وجود افراد بسیار نادری از پرهیزگاران جمع می شوند.
اسماء در کرم و بخشش و سخاوتش، نمونه بود و زبانزد عام و خاص بود.
از محمد بن منکدر روایت شده است که می گوید، اسماء دختر ابوبکر، زنی باسخاوت و بخشنده بود(۱۲).
از قاسم بن محمد روایت شده است که می گوید: از ابن زبیر شنیدم که می گفت: هرگز زنی را ندیده ام که از عایشه و اسماء سخی تر و بخشنده تر باشد. سخاوت و بخشندگی عایشه و اسماء مختلف بود: عایشه پول و وسایل را جمع آوری می کرد تا این که وقتی نزدش جمع آوری می شد، آن را در راه خدا انفاق می کرد، ولی اسماء برای فردا چیزی را ذخیره نمی کرد(۱۳).
از فاطمه دختر منذر روایت شده است که می گوید: اسماء بیماران را پرستاری می کرد و تمام دارائی هایش را می بخشید(۱۴).
علی رغم فقر زبیر، اسماء زنی سخی و بخشنده بود. او به دختران و خانواده اش می گفت: «انفاق کنید و صدقه دهید و در انتظار مال اضافی نباشید، چون اگر شما در انتظار مال اضافی باشید، چیزی را اضافه نمی کنید و اگر صدقه دهید، کمبود و فقدان مال را نمی بینید».
از اسماء روایت شده است که می گوید: گفتم: ای رسول خدا، تکلیفم چیست که هر چیزی که زبیر به من می دهد، آن را صدقه می دهم؟
پیامبرص فرمود: «تصدقی ولا توعی( ۱۵) فیوعی علیک»(۱۶): «صدقه بده و چیزی را نگه ندار که در آن صورت رزق و روزی هم بر تو نگه داشته می شود و از تو کم می شود».
پس اسماء با، سخاوت و بخشندگی انفاق می کرد و وصیت پیامبرص را فراموش نکرد.

عبادت و طاعت او برای خداوند
اسماءک در عبادت و طاعت، نمونه ای عالی و برجسته بود. او دختر «صدیق» – رضی الله عنه – است؛ کسی که در هر طاعتی از یاران پیامبرص پیشی می گرفت. اسماء هم میان عبادت و ترس از خدا جمع می کرد در وقتی که زنان را لخت و برهنه می بینیم گوئی خداوند با آنان عهد بسته که آنان را داخل بهشت می گرداند!!!
اسماء، روزه دار و شب زنده دار و ترسان و هراسان بود.
شوهرش زبیر بن عوام می گوید
بر اسماء داخل شدم در حالی که نماز می خواند. از او شنیدم که این آیه را می خواند: (الطور: ۲۷). «اما خداوند بر ما منت نهاد (و ما را هدایت کرد) و از عذاب کشنده ما را حفظ کرد».
آن گا ه به خدا پناه برد. بلند شدم در حالی که به خداوند پناه می برد. مدتی طولانی بر همین منوال گذشت، به بازار رفتم و سپس برگشتم در حالی که او همچنان گریه می کرد و به خداوند پناه می برد(۱۷).

صله رحم
از ابن زبیر روایت شده است که می گوید: این آیه درباره اسماء نازل شده است. مادرش که به او قتیله می گفتند، هدایایی را برای اسماء می آورد، اما اسماء آنها را قبول نکرد تا این که از پیامبرص پرسید، آن گاه این آیه نازل شد: (الممتحنه: ۸).
«خدا شما را از نیکی کردن و رعایت عدالت نسبت به کسانی که با شما در امر دین پیکار نکردند و شما را از خانه و دیارتان بیرون نراندند نهی نمی کند، چرا که خداوند عدالت پیشگان را دوست دارد»(۱۸).
در حدیث صحیح آمده که اسماء گفت: ای رسول خدا، مادرم با میل و رغبت خود، به دیدار من می آید، آیا صله رحم او را به جای آورم؟ فرمود: «بله، صله رحم مادرت را به جای آور»(۱۹)(۲۰).

والایی های بلند و جایگاهی شایسته
در شخصیت اسماء جنبه های باشکوهی وجود دارند که یگانه بودن او در زمینه های خیر و نیکی را می رسانند. خداوند در عمر او برکت نهاد و نزدیک به صد سال عمر کرد و حتی یک دندانش هم نیفتاد. و هم چنان عقل و رأی درست و سخنان باشکوهش را محفوظ نگه داشت و از بخشش و کارهای نیک و خیر باز نمی ایستاد. و در جنگ یرموک همراه شوهرش، زبیر س حضور داشت و در این معرکه، موضع گیری و نقش مشهوری داشت.
در سایه خلفای راشدین، اسماء ک از جایگاه شایسته و زیبنده خود برخوردار بود. همه خلفاء فضل و بزرگی او را می دانستند و به پیشگام بودن وی اقرار می کردند.
عمر بن خطاب – رضی الله عنه – برای زنان سابقین مهاجر، مبلغی تعیین کرده بود که از میان آنان، اسماء دختر ابوبکر، اسماء دختر عمیس، و مادر عبدالله بن مسعود بودند(۲۱).
یکی از جنبه های عظیم در شخصیت اسماء، تعبیر زیبای خواب بود. آورده اند که سعید بن مسیب : از همه مردم بیشتر تعبیر خواب را می دانست. او این علم را از اسماء دختر ابوبکر گرفته بود. و اسماء هم آن را از پدرش گرفته بود(۲۲).
اسماءک، نفسی پرورده و پاک، درونی صاف و زلال، و دلی مرتبط با خدا را داشت؛ در هر حال چه در پنهان و چه در آشکار به شدت مراقب خود بود. با وجود همه این ها، او کوتاهی را در نفس خود می دید… ابن ابی ملیکه می گوید: اسماء دچار سردرد شده بود، دستش را بر روی سرش می گذاشت و می گفت: این به خاطر گناهم است و آن چه خداوند آن را می بخشاید، بیشتر است(۲۳).
از مناقب درخشان در حیات اسماءک این است که او زنی فصیح بود و همیشه حضور قلب و عقل خالص داشت و شعر می گفت. او در رثای شوهرش قصیده ای زیبا دارد که به بلاغتش اشاره دارد(۲۴).

غم و اندوه ها پی در پی می آیند
پس از آن که اسماءک زیباترین روزهای عمرش را در مدینه گذراند آن زندگی ایمانی ای که زندگی در تمام هستی به پای آن نمی رسد، به ناگاه غم و اندوه ها پشت سرهم آمدند. رسول خداص وفات یافت و اسماء برایش خیلی اندوهگین و ناراحت بود تا جایی که نزدیک بود قلبش پاره شود. پس از وفات پیامبرص، ابوبکر خلافت را به دست گرفت و سپس آن روز آمد که ابوبکر بر بستر مرگ خوابید تا به محبوبشص ملحق شود.
غم و اندوه ها با وفات ابوبکر تجدید شد، سپس با قتل عمر سپس با قتل عثمان و سپس با قتل شوهرش زبیر س غم و اندوه ها یکی پس از دیگری تازه شد.
اسماء بر آن سختی های بزرگ و ابتلاء و آزمایش های سخت، زندگی صبورانه ای داشت و بر سختی و بلا و ناخوشی و روزهای بد، صبر کرد.

موضع گیری عظیم اسماء با حجاج بن یوسف پس از قتل پسرش (عبدالله بن زبیر)
در تاریخ زنان، موضع گیری های آراسته با قهرمانان و فداکاران وجود دارند. ولی قهرمان امروز ما اسماء در موضع گیری ای که به ذکاوت و هوشیاری و بخشندگی و حسن تصرفش اشاره دارد، از همه زنان برتر است. آن موضع گیری همراه پسرش عبدالله بن زبیر م است، کسی که بر حجاز و یمن و عراق و خراسان حکومت کرد و دوباره کعبه را بازسازی کرد.
اما حکومتش پس از مدتی متلاشی شد و از هم فروپاشید، و سربازان حجاج بن یوسف ثقفی که در مکه بود، دَور و بَر او را گرفتند و سنگ های منجنیق از هر جا بر سر وی می بارید. و در برابرش فرصت مناسبی جهت درخواست امان یا فرار بود، اما این، از او به دور است و همه سرزمین ها و مناطق، قهرمانی و شجاعت و پایداری و شهامت و ثابت قدمی او را شناخته است. و مادرش، اسماء فداکار نخست اسلام بود. و اینک نزدیک صد سال عمر دارد در حالی که عقلش پیوسته با حکمت و تصمیم قاطع نهائی می درخشد. عبدالله رو به مادرش می کند و غم و اندوه خود را با او در میان می گذارد و از او نظرخواهی می کند که چه کار کند(۲۵).
عروه می گوید: من و برادرم ده روز قبل از شهادتش نزد مادرمان رفتیم در حالی که سردرد داشت. عبدالله گفت: حالت چطور است؟ گفت: سردرد دارم. عبدالله گفت: در مرگ، عافیت است. مادرمان، اسماء گفت: احتمالاً تو آرزوی مرگ مرا داری، این کار را مکن و خندید. آن گاه گفت: به خدا قسم، آرزو نمی کنم که بمیرم تا این که یکی از این دو چیز را از تو ببینم: یا کشته شوی و آن وقت برایت صبر می کنم، و یا پیروز شوی و آن وقت چشمم روشن شود. امان از این که کار ناشایستی به تو پیشنهاد شود و تو به خاطر فرار از مرگ و ناخوش داشتن مرگ، آن کار را قبول کنی(۲۶).
عروه گفت: برادرم تسلیم شد که کشته شود، و این مادرم را اندوهگین و ناراحت کرد.
در روایتی دیگر آمده است: عبدالله بن زبیر بر مادرش اسماء داخل شد و گفت: مادرم! مردم حتی پسرم و خانواده ام مرا خوار کردند و فقط عده بسیار کمی که جز صبر، توانائی دفاع را ندارند، باقی مانده اند. و آن جماعت هرچه بخواهم از مال دنیا به من می دهند. نظر تو چیست؟
اسماءگفت: به خدا، پسرم! تو خودت بهتر می دانی. اگر می دانی که بر حق هستی، برای ستاندن حق برو و کسان دیگری قبل از تو به خاطر دفاع از حق به قتل رسیده اند. و اگر دنیا را می خواهی، تو بنده بدی هستی، خود و کسانی را که با تو به قتل رسیده اند، هلاک کرده ای. و اگر بگویی: من بر حق هستم و وقتی یارانم سست و ناتوان شدند و روحیه خود را باختند، من هم ضعیف و ناتوان می شوم، این، کارِ آزادگان و دینداران نیست.
عبدالله بن زبیر نزدیک شد و سر مادرش را بوسید و گفت: این، رأی و نظر من بود، ولی دوست داشتم رأی و نظر تو را بدانم. با این رأی ات بصیرت و آگاهی مرا زیاد کردی. پس نگاه کن ای مادر عزیزم! از امروز من مقتول هستم و برای امر و دستور خدا، اندوه و ناراحتی ات زیاد نشود. همانا پسرت کار منکر و ناپسند و فاحشه ای انجام نداده و در حکومت، ستم نکرده و به مسلمان یا فرد معاهدی ظلم نکرده است. به خدا قسم، من این ها را برای دلخوشی خودم نمی گویم، بلکه برای دلخوشی مادرم می گویم تا از من خرسند گردد و از اندوه بیرون آید. مادرش گفت: من امیدوارم که راجع به تو صبر نیکوئی داشته باشم. برو تا ببینم کارت به کجا می انجامد؟ و برایش دعا کرد و گفت: پروردگارا، به طول آن قیام در شب طولانی، و آن عبادت در شب ها و تشنگی در سختی گرما و ظهر در مکه و مدینه، و نیکی عبدالله به پدر و مادرش رحم کن. پروردگارا، من تسلیم امر و رضای تو درباره پسرم هستم و به آن چه تقدیر کردی، راضی ام. پس راجع به عبدالله، ثواب و پاداش شکرگزاران و صبرپیشه گان عطا فرما.
سپس عبدالله ترسش را از این که پس از مرگش مُثله شود، نزد مادرش اظهار کرد و شکایت آن را نزد مادرش برد. اسماء این سخن مشهور را گفت: قوچ هرگاه ذبح می شود، از کندن پوست در امان نیست، یا از کندن پوست، دردش نمی آید.
سپس عبدالله به مادرش نزدیک شد و دستش را گرفت و او را بوسید و او را در آغوش گرفت. پیراهن زره ای بر تن عبدالله بود که وقتی مادرش را در آغوش گرفت، زبری پیراهن را احساس کرد و گفت: این چه کاری است که کردی؟ عبدالله گفت: آن را پوشیده ام تا به تو قوت و نیرو و دلگرمی دهم.
اسماء گفت: این پیراهن قوت و نیرو به من نمی دهد. عبدالله آن را از تن درآورد. و عبدالله با نفسی راضی و خشنود، از مادرش خداحافظی کرد و خطاب به او گفت:

أسماء إن قُتلت لا تبکینی … لم یبق إلا حسبی ودینی
«ای اسماء! اگر کشته شدم برای من گریه مکن. جز دین و شرف و کردار نیکوی من چیزی نمی ماند».
عبدالله بن زبیر به شهادت رسید و حجاج او را در مسجدالحرام به دار آویخت. وقتی حجاج، عبدالله بن زبیر را به قتل رساند، نزد اسماء رفت و به او گفت: ای مادر! امیرالمؤمنین سفارش تو را نزد من کرده، آیا حاجتی داری؟ اسماء گفت: من مادر تو نیستم، ولی مادر آن مردی هستم که به دار آویخته شده، و حاجتی ندارم، ولی به تو می گویم: از رسول خداص شنیدم که می فرمود: «یخرج فی ثقیف کذاب، ومبیر»: «در میان طایفه ثقیف، یک دروغگو و یک هلاک کننده ظهور می کنند». دروغگو را که دیدیم ـ منظورش مختار بن ابی عبید ثقفی بود ـ و هلاک کننده هم، تو هستی.
حجاج به او گفت: هلاک کننده منافقان(۲۷).
از ابوبکر صدیق ناجی روایت شده است که: حجاج نزد اسماء رفت و گفت: پسرت در این خانه ملحد و بی دین شده و خداوند عذاب دردناکی را به او چشاند. اسماء گفت: دروغ گفتی. او به مادرش نیکی می کرد، روزه دار و شب زنده دار بود. اما رسول خداص به من خبر داده است: «إنه سیخرج من ثقیف کذابان: الآخر منهما شرٌ من الأول. وهو مبیر» (۲۸): «از میان طایفه «ثقیف» دو انسان دروغگو بیرون می آیند: دومی شان از اول بدتر است، و او هلاک کننده مردم است».
عبدالله بن عمر ـ م ـ می گوید: عبدالله بن زبیر را روی گردنه مدینه دیدم. راوی می گوید: قریش و مردم از کنار او می گذشتند تا این که عبدالله بن عمر از کنار او گذشت. آن جا ایستاد و گفت: سلام بر تو ای ابوخبیب! سلام بر تو ای ابوخبیب! سلام بر تو ای ابوخبیب! به خدا، من تو را از این نهی می کردم. به خدا، من تو را از این نهی می کردم. به خدا، تو را از این نهی می کردم. به خدا، تو روزه دار و شب زنده دار و به جای آورنده صله رحم بودی. به خدا قسم، پیروان تو، بدترین امت برای امت خیر هستند.
موضع گیری و سخنان عبدالله به حجاج رسید. او کسی را نزد عبدالله فرستاد او را به طور ناگواری به قتل رساند و او را در قبر یهودیان انداخت. سپس کسی را به دنبال مادر عبدالله، اسماء دختر ابوبکر فرستاد. او از آمدن خودداری کرد. دوباره دنبال اسماء فرستاد که یا می آیی یا کسی را نزد تو می فرستم تا گیسوانت را بگیرد و تو را بر زمین بکَشد. اسماء از آمدن خودداری کرد و گفت: به خدا، نزد تو نمی آیم تا این که کسی را نزد من بفرستی تا گیسوانم را بگیرد و مرا بر زمین بکَشد. آ ن گاه حجاج گفت: کفش هایم را برایم بیاورید. آن گاه کفش هایش را برداشت و شتابان رفت تا این که بر اسماء داخل شد و گفت: راجع به کاری که با دشمن خدا کردم (منظورِ حجاج، عبدالله بن زبیر بود)، نظرت چیست و مرا چگونه دیدی؟ اسماء گفت: تو را دیدم که دنیای او را خراب کردی ولی او آخرت تو را خراب کرد. به من خبر رسیده که به او می گفتی: ای پسر ذات النطاقین! به خدا، من ذات النطاقین هستم. یک نطاق (دامن) به خاطر این است که من دهانه توشه دان غذای رسول خداص و ابوبکر را با آن می بستم. و دیگری همان دامنی است که هیچ زنی از آن بی نیاز نیست. اما این را بدان که رسول خدا ص به ما گفت: «إن فی ثقیف کذاباً ومبیراً»: «در میان طایفه ثقیف، انسانی دروغگو و هلاک کننده مردم بیرون می آیند». دروغگو را که دیدیم. و هلاک کننده هم، تنها تو را سزاوار آن می بینم. راوی گوید: آن گاه حجاج از نزدش بلند شد و دیگر نزد او بازنگشت(۲۹)(۳۰).
اسماءک صبری زیبا پیشه کرد و به خاطر خدا، شهادت پسرش را تحمل کرد. از منصور بن صفیه از مادرش روایت شده است که می گوید: به ابن عمر گفته شد: اسماء در گوشه مسجد است ـ همان جایی که عبدالله بن زبیر به دار آویخته شد ـ عبدالله بن عمر به طرف اسماء رفت و گفت: این جسد چیزی نیست و ارواح نزد خداوند است؛ پس تقوای خدا را پیشه کن و صبر کن.
اسماء گفت: چرا صبر نکنم در حالی که سر یحیی بن زکریا به انسان ستمگری از ستمگران بنی اسرائیل هدیه داده شد(۳۱).
اینک زمان رحلت فرا رسیده
پس از یک قرن حیات، اسماءک با شادی ها و غم هایش که با قتل پسرش، خاتمه یافت بر بستر مرگ خوابید تا به محبوبانی که پیش از او به سرای نعمت های جاویدان رفته اند، ملحق شود.
ابن سعد می گوید: اسماء پس از چند شب بعد از شهادت پسرش وفات یافت. شهادت پسرش، سیزدهم ماه جمادی الاول سال ۷۳ هجری بود(۳۲).
ذهبی می گوید: گویم: اسماء آخرینِ مردان و زنان مهاجر بود(۳۳).
این چنین ذات النطاقین رحلت کرد پس از آن که سطرهایی از نور بر پیشانی تاریخ نگاشت… و ما هم چنان سیرت عطرآگینش را که با بوی خوشِ صداقت و اخلاص و بذل و بخشش و ایثار و فداکاری، تمام دنیا را پُر کرد، یاد می کنیم.

خداوند از وی راضی باد و او را راضی و خشنود گرداند و بهشت برین را جایگاهش گرداند!

منبع : پایگاه وااسلاماه

کتاب زنان نمونه عصر پیامبر
———————–
(۱) – ترمذی در مبحث «المناقب»، به شماره ۳۶۶۲ آن را روایت کرده و آلبانی در «صحیح سنن الترمذی»، به شماره ۲۸۹۴ آن را صحیح دانسته است.
(۲) – منظور ده نفری است که پیامبرص از جانب خدا مژده بهشت رفتن را به آنان داد. (مترجم).
(۳) – حیاه الصحابه، اثر کاندهلوی، ۲/۶۹۱٫
(۴) – صحیح بخاری، شماره ۳۹۰۵٫
(۵) – صحیح بخاری، شماره ۳۹۰۷٫
(۶) – فتح الباری، ۷/۲۸۷٫
(۷) – سیر أعلام النبلاء، ۲/۲۹۰٫
(۸) – نساء مبشرات بالجنه، اثر احمد خلیل جمعه، ص ۲۵۶-۲۵۷٫
(۹) – بخاری به شماره ۳۹۰۹ آن را روایت کرده، و سیاق روایت از اوست. هم چنین مسلم به شماره ۲۱۴۶ آن را روایت کرده است.
(۱۰)صحیح بخاری، شماره ۵۴۶۹٫
(۱۱) – أنساب الأشراف، ۱/۴۲۲٫
(۱۲) – ابن سعد در «الطبقات»، ۸/۲۵۳ آن را روایت کرده است.
(۱۳) – راویانش ثقه اند. ذهبی آن را در تاریخ خود، ۳/۱۳۵ آورده است.
(۱۴) – ابن سعد «در الطبقات»، ۸/۲۵۲ آن را روایت کرده است.
(۱۵) – ایعاء: به معنی قرار دادن چیزی در کیسه است. و اصل وعی به معنای حفظ است. اما در این جا منظور از آن، تشویق و ترغیب به نفقه و نهی از منع کردن مال به وسیله ذخیره کردن و قرار دادن آن در کیسه است؛ یعنی: آن چه در دستت است، از دیگران منع مکن، که در نتیجه ماده برکت رزق و روزی از تو قطع شود، چون ماده رزق با دادن نفقه متصل و پابرجاست و با قطع کردن نفقه، قطع می شود. نووی : می گوید: معنای آن، تشویق و ترغیب در نفقه و نهی از امساک و بخل است. گویم: این معنا در روایت های حدیث در صحیح بخاری و صحیح مسلم و دیگر کتاب های حدیثی وارد شده، آن جا که پیامبرص فرموده اند: «تصدقن ولا تحصی فیحصی الله علیک»: «صدقه بده و آن را مشمار که در آن صورت خداوند هم به شمارش به تو رزق و روزی می دهد».
(۱۶) – بخاری به شماره ۱۴۳۳ آن را روایت کرده، و سیاق حدیث از اوست. هم چنین این حدیث در صحیح مسلم، به شماره ۱۰۲۹؛ الحلیه، ۲/۵۵؛ و الدر المنثور، ۷/۶۳۵ آمده است.
(۱۷) – الحلیه، ۲/۵۵؛ و الدر المنثور، ۷/۶۳۵٫
(۱۸) – ابن سعد، ۸/۲۵۲احمد در مسند ۴/۴ وابن جریر ۲۸/۶۶٫
(۱۹) – بخاری در مبحث «الجزیه»، ۶/۲۰۱، و مبحث «الأدب»، ۱۰/۳۴۷؛ و مسلم در مبحث «الزکاه»، به شماره ۱۰۰۳/۵ آن را روایت کرده اند.
(۲۰) – أمها قتیله: مستغفری او را در میان زنان صحابی آورده و گوید: اسلام آوردنش به تأخیر افتاد و بعدها اسلام آورد. و حافظ ابن حجر عسقلانی در کتاب «الإصابه»، ۸/۲۸۴ می گوید، گویم : اگر او تا زمان فتح مکه زیسته باشد، ظاهر این است که اسلام آورده است.
(۲۱) – نگا: فتوح البلدان، اثر بلاذری، ص ۵۸۸٫
(۲۲) – طبقات ابن سعد، ۶/۱۲۴؛ سیر أعلام النبلاء، ۲/۲۹۳٫
(۲۳) – تهذیب الأسماء واللغات، ۲/۳۲۹؛ سیر أعلام النبلاء، ۲/۲۹۰٫
(۲۴) – نساء مبشرات بالجنه، ص ۲۶۵٫
(۲۵) – نساء مبشرات بالجنه ص ۲۲۶٫
(۲۶) – تاریخ الإسلام، ۳/۱۳۵؛ سیر أعلام النبلاء، ۲/۲۹۳٫
(۲۷) – سیر أعلام النبلاء، اثر ذهبی، ۲/۲۹۴٫
(۲۸) – طبقات ابن سعد، ۸/۲۵۴؛ السیر، اثر ذهبی، ۲/۲۹۶؛ تاریخ الإسلام، ۲/۱۳۶٫ و می گوید: اسناد آن، قوی است.
(۲۹) – مسلم در مبحث «فضائل الصحابه»، باب: «ذکر کذاب ثقیف ومبیرها»، به شماره ۲۵۴۵/۲۲۹ آن را روایت کرده است.
(۳۰) – امام نووی می گوید: این گفته اسماء راجع به آن دروغگوی طایفه ثفیف که می گوید: «او را دیدیم»، منظورش مختار بن ابی عبید ثقفی است که خیلی دروغگو بود و چه کسی قبیح تر از اوست که ادعا می کرد جبرئیل ؛ نزد او آمده است..علما اتفاق نظر دارند که منظور از دروغگو در این جا، مختار بن ابی عبید، و منظور از هلاک کننده، حجاج بن یوسف است. (مسلم بشرح النووی، ۱۶/۱۵۰).
(۳۱) – سیر أعلام النبلاء، ۲/۲۹۵؛ ارناووط می گوید: راویان آن، ثقه اند.
(۳۲) – طبقات ابن سعد، ۸/۲۵۵؛ و مستدرک حاکم، ۴/۶۵٫
(۳۳) – سیر أعلام النبلاء، اثر ذهبی، ۲/۲۹۶٫

| ۲۸ دی ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 28نفر
  • بازدید امروز 107886
  • بازدید دیروز 80422
  • بازید کل 49839049

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8645
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو oliviatyh062081

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com