امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 40549

منت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزید نعمت + هر نفسی که فرو میرود ممد حیات است و چون بر می آید مفرح ذات +  پس در هر نفس دو نعمت موجود است و بر هر نعمتی شکری واجب.         
حیرانم که از کدام صفات زیبا و خوبیهای او شروع کنم ، از بس که ازخالق زیبا خوبیهای فراوانی دیدم مات شدم . لطف و کرم او مرا عاشق آن خدا کرد . او خدائی است که فقط ازاو خوبی صادر میشود ، و او خدائی است که زیبا تر از او نیست . دیدن او بهترین بهشت است .
 هر چی تلاش کردم دوستی بهترازاو ندیدم ، دوستی که همیشه همراه انسان است ، بی وفائی در ذات او نیست ، دوستی  که همیشه لطف و کرم و محبت می کند ، خدائی که  هر چی خوبی هست از اوست ، وهیچ خوبانی درتاریخ نبوده مگراینکه خوب بودن شان ازلطف اوست . و اوست که عزت ، سروریت ونعمت به بندگان ضعیف خویش می بخشد ، وهیچ نعمتی از خدا جایگزین ندارد ، مثل نعمت چشم و مثل نعمت آب .
 اولین محل زندگی انسان شکم مادراست ، جائی که دسترسی والدین به آنجا غیر ممکن است ، خدای مهربان وعزیزآنجا انسان را ازغذا سیرکرد . خدای مهربان درمقابل این همه لطف و کرم خویش ازبندگان فقط تشکرمی طلبد . وتشکرازخدا فقط عبادت خالصانه و بدون ریا برای اوست ، نه عبادت همراه با شرک وظلم درحق او . واین جای شکراست که خالی است .

 چرا با خالق تان دوستی برقرار نمیکنید

یاایهاالانسان ما غرک بربک الکریم . ای انسان چه چیزی ترا نسبت به پروردگارکریمت فریب داده است ؟  الذی خلقک فسوک فعدلک . پروردگاری که ترا قشنگ و مناسب آفرید .
توضیح: تفسیراین آیه لذت بخش قابل توجه است ، یعنی چه کسی فریبت داد ، تا تو خدای یگانه را نافرمانی کنی ؟ گناهان شب و روز را مرتکب بشوی ؟ نمازهارا ترک کنی ؟ چشمهایت را بسوی گناه وحرام باز کنی ؟ چه چیزی ترا نسبت به خدا کریم فریب داد تا ازاو نترسی ؟ آیا ثروت دنیا فریبت داد ؟ این که فانی است . آیا شهوت فریبت داد ؟ این که ازبین رفتنی است . آیا شیطان فریبت داد ؟ او که دشمن توست . آیا پست ومقام فریبت داد ؟ این که برای هیچکس وفا نکرده است . آیا غرور وتکبر فریبت دادند ؟ اینها که صفات خدا هستند و بنده لایق آنها نیست . پس ای انسان این اسباب باعث شدند تا تو از خدای کریم غافل بشوی ؟ اینجا خدا خودش را کریم گفت ، کریم از صفات زیبای خداست ، خدا با صفاتش می زیبد ، من ازاین جمله  خیلی لذت می برم ، وبرای همین باربار آن را تلاوت می کنم ، چون او فقط لایق این جمله است .

به این صحنه ها فکر کنید

إِذَا السَّمَاء انفَطَرَتْ . آنگاه که آسمان ( کرات آسمانى) از هم شکافته شود .

وَإِذَا الْکَوَاکِبُ انتَثَرَتْ . وآنگاه که ستارگان پراکنده شوند و فرو ریزند

وَإِذَا الْبِحَارُ فُجِّرَتْ .  و آنگاه که دریاها به هم پیوسته شود

وَإِذَا الْقُبُورُ بُعْثِرَتْ  . و آنگاه که قبرها زیر و رو گردند ومردگان خارج شوند .

عَلِمَتْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ وَأَخَّرَت .ْ در آن زمان هر کس مى‏داند آنچه را از تقدیم کرده و آنچه را که از دست داده است .

سیل گناهان در کره خاکی

دروغ ، غیبت ، سخن چینی ، چشم چرانی ، زنا ، قتل ، سرقت ، شرک ، ریا ، تکبر ، غرور ، خوردن مال حرام ، تضییع حقوق الناس ، تضییع حقوق الله ، غفلت از یاد خدا ، وغفلت ازاولین فرض اسلام ، یعنی نماز که ستون دین است و درجوامع مسلمین به کثرت ترک می شود .

اگر لطف و کرم او نبود ما که مستحق عذابهای الهی بودیم ، حالا که عذاب نمی آید چون لطف خالق برسرماست . همچنین خوب زندگی کردن ما ، واینکه دارای  نعمت های فراوانی هستیم ، حسن ازما نیست بلکه این ازباران کرم اوست . و لطف او قابل مقایسه با هیچ دوست دیگری نیست ، حتی مادر مهربان . وان تعدوا نعمت الله لا تحصوها . شما هیچ گاه قادر به شمارش نعمتهای او نیستید .

جلوه هائی از باران کرم او

وهوالغفورالودود . او بخشنده و دوست داشتنی است .
غافرالذنب وقابل التوب : بخشنده گناهان و قبول کننده توبه هاست. توضیح : یعنی شما همیشه غرق در گناه هستید ، اما دربیکران رحمت او به روی نیازمندان بازاست .
ستار العیوب . از عیبها و کارهای نا پسند شما با خبر است اما راز شمارا می پوشاند .
الله ولی الذین امنو. وان الکافرین لامولی لهم . فقط دوست شما مومنین است نه دوست کفار .
نه تنها رحیم است بلکه ارحم هم هست ، یعنی مهربان ترین . نه تنها کریم است بلکه اکرم هم هست ، یعنی کریم ترین .

الطاف بیکران خالق

قل یعبادی الذین اسرفوا علی انفسهم لاتقنطوا من رحمه الله ان الله یغفرالذنوب جمیعا
بگو ( ای رسول الله ) ای بندگانی که برجانهای تان بسبب گناهان ظلم کردید ، نا امید از رحمت خدا نباشید . همانا الله همه گناهان را می بخشد . حضرت وحشی قاتل حضرت حمزه بود ، وقتی خواست مسلمان بشود ، گفت من که قاتل هستم و خدا فرموده جای قاتل برای همیشه درجهنم است ، پس توبه من قبول نمیشود ، رسولخدا ص این آیه را برای او تلاوت کردند که نا امید از رحمت اونباشید ، و حضرت وحشی رض مسلمان شد.

بازآ بازآ هر آنچه هستی بازآ  +    گر کافر و گبر و بت‌پرستی بازآ

این درگه ما درگه نومیدی نیست .   +  صد بار اگر توبه شکستی بازآ       


توبه راه دوستی با خداست

حدیث قدسی : یَا ابْنَ آدَمَ إِنَّکَ مَا دَعَوْتَنِی وَرَجَوْتَنِی غَفَرْتُ لَکَ عَلَى مَا کَانَ فِیکَ . وَلَا أُبَالِی یَا ابْنَ آدَمَ لَوْ بَلَغَتْ ذُنُوبُکَ عَنَانَ السَّمَاءِ ثُمَّ اسْتَغْفَرْتَنِی . غَفَرْتُ لَکَ وَلَا أُبَالِی یَا ابْنَ آدَمَ إِنَّکَ لَوْ أَتَیْتَنِی بِقُرَابِ الْأَرْضِ خَطَایَا ثُمَّ لَقِیتَنِی . لَا تُشْرِکُ بِی شَیْئًا لَأَتَیْتُکَ بِقُرَابِهَا مَغْفِرَهً .
خدا می فرماید : ای فرزند آدم ، همانا اگر مرا بخوانی وامیدوارفقط به من باشی ، هرچی گناه داشته باشی میبخشمت وهیچ باکی ندارم . ای فرزند آدم ، اگر گناهانت به آسمانها برسند ، و تو سپس از من بخشش بطلبی می بخشمت و هیچ باکی ندارم . ای فرزند آدم ، اگر تو به حجم زمین با گناه پیش من برگردی ، بشرطی که شرک به من نکرده باشی به همان مقدار با بخشش به سراغت می آیم .
در روایات داریم ، هنگامیکه بنده گنهگار توبه می کند ، و دربخشش رب العلمین را می زند ، الله از بس که شادمان میشود ، به فرشتگان دستورمیدهد ، که آسمان را چراغانی کنید ، وشادی کنید ، که یک بنده با مولی خویش صلح کرده است .

شرک راه ایمان و راه دوستی با خدا نیست

فردی که مبتلا به شرک است ، ایمان او ضعیف است ، اعمال صالح برای او دشوار میگردد ، و نمی تواند با خالق دوستی برقرار کند . الله هیچ جای قرآن اجازه نداده کسی را با او شریک بگردانیم . و فرموده ادعونی استجب لکم . فقط مرا بخوانید تا اجابت کنم ، نفرموده مرا و دوستای مرا بخوانید . صفات خدا را به کسی دیگر دادن نیز شرک است ، مثلا شفا دادن ، موت ، حیات ، رزق ، برطرف کردن گرفتاریها .
امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء . چه کسی اجابت می کند شخص پریشان را وقتی اورا میخواند ، و برطرف میسازد گرفتاریها را ؟

کمک خواستن وفریاد زدن جلوی مرده ها جایز نیست به دلایل زیر

ایک نعبد و ایاک نستعین : فقط ترا می پرستیم  ، و فقط از تو کمک می خواهیم ، ایاک درقانون عربی ضمیرتخصیص است ، به این معنی که چیزی را به کسی اختصاص میدهد ، یعنی کمک خواستن و عبادت کردن مخصوص الله تعالی است ، نه مرده بیچاره ای که پوسیده شده است. این تعلیم قرآن به مومنین است که عبادت مخصوص الله ، سجده مخصوص الله وکمک جستن فقط از الله تعالی باشد . وهیچ بزرگی نبوده و نیست که مثل ما محتاج خدا نباشد .
فلا تدعوا مع الله احدا : هیچ احدی رابا خدا نخوانید . حتی محمد مصفطی را که از او بالاتر هیچ انسانی نیست ( ای مسلمانان ) فریاد زدن فقط باید در محضرخالق باشد . چطوری به خودتان اجازه نقض دستور قرآن را میدهید ، و صد تا خدا میسازید.
الیس الله بکاف عبده : مگرخدا بنده اش را کافی نیست ؟ این در جوابی مشرکینی که می گویند مرده بی خبر مارا به خدا می رساند ، اما خدا می گوید مگر من شمارا کافی نیستم ، که غلام و برده مرا شریک من قرارمیدهید ، وصفات خدائی را به آنها میدهید ؟
وکفی باالله وکیلا : خدا بعنوان کارساز کافی است ، ای مومنین و ای مسلمانان ، اعلام خدا رو گوش کنید که می فرماید من کافی هستم بعنوان کارسازشما.
وکفی بالله حسیبا . و کفی باالله شهیدا : خدا بعنوان کفایت کننده کافی است . و خدا بعنوان حاضر وگواه کافی است . یعنی این خداست که هرجا با شما حاضراست .
إنه کان بعباده خبیرا بصیرا : همانا او ازبندگانش با خبر، وبه آنها بیناست . این صفت مخصوص خداست ، اگر اعتقاد داشته باشیم فلان ولی نیز بینا وبا خبر از حالات بندگان است ، شرک است به خدا .
فتوکل علی الحی الذی لایموت : پس توکل کن بر خدائی که زنده است ونمی میرد . یعنی توکل بر کسی که همیشه زنده است بکن نه برکسی که میمیرد ، این صفت مخصوص خداست ، و خدای مشکل گشا فقط همیشه زنده است نه کسی دیگر. طبق این آیه تکیه کردن برمرده و پناه بردن به او شرک است به الله .
ما نعبدهم الا لیقربونا الی الله زلفی : مشرکین مکه میگفتند ما بتها را فقط به این دلیل می پرستیم که مارا با خدا نزدیک می کنند ، و الا کارسازاصلی و خدای واقعی در آسمانها هست نه این بتها . پس مسلمان باید با مشرکین تفاوت داشته باشد .
ونحن اقرب الیه من حبل الورید : ما با شما از شاه رگ گردن نزدیکتریم ، یعنی نزدیک ترین شما منم ، و شما نیازبه مرده پرستی و قبر پرستی ندارید.
والذین تدعون من دونه ما یملکون من قطمیر: مرده های بیچاره ای که شما آنهارا میخوانید ( هرچند که اولیاء الله و بزرگان دین هستند ) آنان اختیار پوست هسته خرما را هم ندارند .
ألهم أرجل یمشون بها أم لهم أید یبطشون بها أم لهم أعین یبصرون بها أم لهم آذان یسمعون بها . آیا آنانی را که شما میخوانید ، پا دارند که با آن راه بروند ؟ آیا برای شان دست هست که با آن چیزی را بردارند ؟ آیا برای شان چشم ، هست که با آن ببینند ؟  آیا برای شان گوش هست که بشنوند ؟ صاحبان قبر این اسباب را ندارند ، و در عالم خودشان بسر می برند .

شرط یک زندگی خوب

الله زندگی پاک و سالم را دراین آیه کریمه وعده فرموده است . من عمل صالحا من ذکر او انثی فلنحیینه حیوه طیبه . ولنجزینهم اجرهم باحسن ما کانوا یعملون . مرد مومن و زن مومنه ، اگر اعمال نیک انجام دهند ، حتما ما به آنها زندگی پاکیزه خواهیم داد . وحتما پاداش خواهیم داد مزد آنان را به بهتر ازآنچه که انجام میدهند . یعنی اگربنده دنبال اعمال نیک برود ، خدا خوبی دنیا و آخرت را به او عطا می کند ، واگراعمال طبق خواسته او نباشند ، وراه های دیگروخرافات اختیار نماید ، الله هر دو جهان زندگی او را در تنگنا قرار میدهد ، آرامش و آسایش را از زندگی او سلب می نماید . چنانچه در این آیه نیز تصریح شده است ، و من اعرض عن ذکری فان له معیشه ضنکا . ونحشره یوم القیامه اعمی قال رب لما حشرتنی اعمی و قد کنت بصیرا . قال کذلک اتتک ایاتنا فنسیتها وکذلک الیوم تنسی .  یعنی اگریاد خدا وعبادات او آنطور که او خواسته است نباشد ، همانا زندگی او در تنگنا قرارخواهد گرفت . واما درآخرت .  و روز قیامت اورا حشر می کنیم درحالیکه او نا بیناست ، او می گوید خدایا چرا کورحشرم کردی من که درد نیا بینا بودم ، ( در جواب ) گفته میشود این چنین آیات ما دردنیا سراغ تو آمدند ، پس توآنهارا به باد فراموشی سپردی و امروز تونیزفراموش می شوی .

رد عقاید باطله در مورد توسل

عده نا آگانه بدون اینکه به کلام الله و زندگی اصحاب آشنائی کامل داشته باشند ، می گویند توسل یعنی کمک گرفتن ، فریاد زدن واستمداد کردن از قبوراست ، به دلیل اینکه صاحبان قبربزرگان دین بودند . و به این آیه استدلال می کنند . یَا اَیُّهَا الَّذِیْنَ آمَنُوْا اتَّقُوْا اللهَ وَ ابْتَغُوْا اِلَیْهِ الْوَسِیْلَهَ وَ جَاهِدُوْا فِیْ سَبِیْلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُوْنَ .

حالا سوال اینجاست ، که شما از صاحبان قبراستمداد می کنید به دلیل اینکه آنها بزرگتر بودند ، پس خود خدای مهربان که بزرگتراز آنها ست ، چرا بزرگترین را گذاشتید و از کوچکتر استمداد میکنید ؟ مگر خدا مستقیم صدا را نمیشنود ؟ یا می گویند کارسازفقط خداست ، اما اینها وسیله هستند بسوی رسیدن به خدا . جواب . برای رسیدن به خدا ، قرآن و سنت کافی است ، وپارتی در کار خدا مثل روسای دولتهای دنیا وجود ندارد . این مانند این می ماند که شخصی برای رسیدن به محضر رئیس یک دولت ، از رئیس اداره محل خود ، که به مراتب که پائین تراز رئیس دولت است سفارش بگیرد .

و این وقیحانه است که بگوئیم برای نزدیک شدن به خدا ازغلام و کنیز او سفارش بگیریم . در حالیکه خدای عزوجل وقادرمهربان مارا توصیه کرده ، که مستقیم از ذات مقدس او قضای حاجات را بخواهیم ، و اوهرجا صدای مارا می شنود ، مرده که صدا را نمی شنود به دلیل این آیه کریمه . وما انت بمسمع من فی القبور یعنی تو نمی توانی صدایت را به صاحب قبر بشنوانی . پس لزومی ندارد که مومن خودش را آلوده به شرک کند ، و ایمانش را به خطر بیندازد.
ترجمه و توضیح آیه فوق : ای مومنین از خدا بترسید و بسوی او وسیله بجوئید ، و در راه او تلاش نمائید شاید شما رستگار شوید . حالا نکته اساسی اینجاست که وسیله جستن تا چه حد باید باشد ؟ آیا می توانیم بنام توسل اینقدرپیش برویم ، که صدها آیه دیگر قرآن را نایده بگیریم ؟ می توانیم توحید الله را نادیده بگیریم ، مرتکب شرک بشویم وایمان را از دست بدهیم ؟ . روشن است که اجازه چنین کاری را نداریم . پس چه باید کرد ؟

علماء در تشریح این آیه نوشتند ، متوسل به نام های نیک الله تعالی بشویم ، الله تعالی ۹۹ اسمای حسنی دارد ، اورا با نام های زیبایش صدا بزنیم ، تا از التماس کردن ما خوشحال بشود ، و بسوی ما در رحمت خویش را باز نماید ، چنانچه درحدیث قدسی بالا تشریح این گذشت . همچنین به حرمت کلام الله مجید ، و به حرمت انبیا و به حرمت محمد رسول الله ، مثلا بگویئم خدایا به حرمت کلام زیبایت ، و به حرمتی که انبیا پیش تو دارند ، و به حرمت محمد مصطفی ص مارا مغفرت کن ، و مارا بسوی خودت بکش ، این معنی توسل است . که هیچ نیاز و ربطی به ساختن گنبد ف بارگاه و خرافات و شرکیات ندارد .

توضیحی درباره جمله یا امام فلانی

یا حرف نداست ، برای صدا زدن شخصی بکار میرود ، مثل یا احمد یا محمد . در صورتی منادی یعنی شخصی که صدا زده می شود، صدای ترا می شنود اورا در محاوره عربی با این جمله صدا میزنند یا احمد ، یعنی ای احمد با تو هستم گوش کن ، و او میشنود و جواب میدهد. اما در صورتی که فرد وجود ندارد ، یا از دنیا رحلت کرده  و تو اورا صدا میزنی یا قاسم ، اگر با این اعتقاد باشد که آن مرحوم صدای ترا می شنود این شرک است . خدا را باید فریاد زد یا الله و این اعتقاد را باید داشت که الله تعالی می شنود . یاالله ، یا حی یا قیوم ، یا ذالجلال والاکرام ، یا قدوس ، یا دود ، یاحق ، یارب ، یا خالق ، یا مالک ، یا رازق ، یا معبود ، یا بدیع السموات والارض ، یا ذالعرش المجید ، یا فعال لما یرید ، یا مجیب المضطرین ، یا من لی غیرک ، یا الهی ، یا ملک جبار انی اسئلک بانک انت الله لااله الا انت . به دلیل این آیه وما انت بمسمع من فی القبور ، ای محمد تو نمیتوانی صدایت را به کسی که در قبر است بشنوانی ، ان تدعواهم لایسمعوا دعاءکم . اگر شما این مرده هارا فریاد بزنید اینها نمی شنوند . ولوسمعوا مااستجابوا لکم . واگر ( به ظن شما ) بشنوند فریاد شمارا اجابت نمی کنند .

زندگی اصحاب و اهلبیت ملاک عمل هستند

پس از قرآن و سنت ، زندگی یاران وتربیت یافته گان رسولخدا ص برای ما ملاک عمل هستند ، این بزرگواران در هیچ جا ثابت نیست ، که از قبررسولخدا یا کسی دیگراستمداد کرده باشند .

توصیه به دوستان و عزیزان

شک نداریم درخالق درنا امیدی نیست ، و برای او قیافه و ظاهر کسی مهم نیست ، بلکه خالق به قلبها می نگرد ، همچنانکه بزرگان دین با ایمان وعمل صالح به خدا رسیدند ، وایمان اعمال صالحه درتوان هرفردی هست ، وهرکس درهرزمان ومکان می تواند دوست او قرار گیرد ، پس ما چرا نخواهیم از دوستان آن ذات مقدس بشویم ؟ برای خالق مهربان مهم نیست پدرت کی باشد ! حتی اگر پدرت مثل پدرمحمد مصطفی ص عبدالله بن عبدالمطلب باشد ، که شرفیاب ایمان نگردید و فرزند او خورشید عالم تاب شد . یا قیافه ات سیاه باشد مثل چهره بلال حبشی که صدای اذانش به آسمان می رفت . دوستان خوب من بزرگان دین از اعمال نیک خودشان به ما روز قیامت نمیدهند ، پس شعاربزرگ پرستی سودی ندارد ، بجای آن تمجید ازخالق کنیم که یاد اوعبادت است ، و در اورا بزنیم و همیشه دست نیاز را بسوی او بلند کنیم . پس عزیزانم این سعادت عظیم دنیا و آخرت را از دست ندهید . واین سرمایه جاویدان است . آخرین توصیه من اینست که راه رسیدن به خالق ، خواندن نمازشب است ، آنگاه که همه خواب هستند ، تو درمیان آنها به راز و نیاز به پردازی مطمئنا هزاران سود را از خدا گرفتی ، وبرنده شدی .  به امید هدایت همه انسانها وما علینا الاالبلاغ المبین .

پایگاه وااسلاماه

| ۱۹ آذر ۱۳۹۰
۲۹ پاسخ به “دوستی با خدا درکلام خدا”

 1. رها می‌گه:

  ممنون از مطالب مفیدتون، اجرتان با خداوند


 2. موسوی ری شهری می‌گه:

  سلام علیکم

  متشکرم از شما

  متن عربی روایت این قسمت از مطلبتان را برایم قرار دهید :
  “در روایات داریم ، هنگامیکه بنده گنهگار توبه می کند ، و دربخشش رب العلمین را می زند ، الله از بس که شادمان میشود ، به فرشتگان دستورمیدهد ، که آسمان را چراغانی کنید ، وشادی کنید ، که یک بنده با مولی خویش صلح کرده است .”
  سپاسگزارم

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 27نفر
 • بازدید امروز 65884
 • بازدید دیروز 142008
 • بازید کل 49716625

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2184
 • کل نظرات 8644
 • کل اعضا 1554
 • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com